Budowanie zestawów Lego metodą Stop Motion

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
sives1
Posty: 153
Rejestracja: 2005-10-16, 19:12
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: sives1
Kontakt:

 

Budowanie zestawów Lego metodą Stop Motion

#1 Post autor: sives1 »

Ostatnio wpadłem na pomysł, że mogę wykorzystać aparat w trakcie budowy.
Postanowiłem zrobić filmik ze zdjęć robionych w trakcie budowy.
Użyłem do tego aparatu Canon EOS 550D i aplikacji EOS Utility.
Jako pierwszy zbudowałem 42011.
Zrobiłem około 450 zdjęć.
Oto efekt tej operacji:

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=Cwy89gn2vbw][/YOUTUBE]

Kolejnym zestawem był 42006 Excavator.
W tym przypadku zrobiłem aż 1450 zdjęć.
Błędem jaki zrobiłem była połowa baterii. Na filmie w miarę nie widać kiedy wyjmuję baterię i ustawiam statyw.
Zdjęcia robiłem w nocy przy jarzeniówce.
Trochę dziwnie się buduje z przeświadczeniem, że zdjęcie jest robione co 5 sec i trzeba zdążyć zabrać ręce :).
Znacznie wydłuża się czas budowania jeżeli robi się zdjęcia.
Oto efekt:

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=vYIpTg-utKM][/YOUTUBE]

Chciałem zapytać co sądzicie o czymś takim.
Czy coś byście zmienili czy dodali?
Zastanawiam się czy nie budować wszystkich zestawów w taki sposób.
Na pewno mam jeszcze do zbudowania 42000 i 9396.

Tutaj link do mojego kanału Youtube:
Sives1 Youtube

Awatar użytkownika
Sajan
VIP
Posty: 425
Rejestracja: 2012-03-18, 12:18
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Sajan »

Jak na pierwszy raz ok. Co do zastrzeżeń, to nie widać jak składasz mniejsze bloki, tylko po chwili potrzebnej na złożenie pojawiają się już w całości na budowanym modelu.

sives1
Posty: 153
Rejestracja: 2005-10-16, 19:12
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: sives1
Kontakt:

 

#3 Post autor: sives1 »

Sajan pisze:Jak na pierwszy raz ok. Co do zastrzeżeń, to nie widać jak składasz mniejsze bloki, tylko po chwili potrzebnej na złożenie pojawiają się już w całości na budowanym modelu.
Wiem o co chodzi. Dużo zdjęć musiałem usunąć przez to, że ręce było widać.
Poza tym robione to było w nocy bo w dzień praca a wieczorami synek nie da mi budować
Jak znajdę wolny dzień to bardziej się przyłożę.

Awatar użytkownika
rrosiak
Posty: 64
Rejestracja: 2012-01-07, 15:34
Lokalizacja: Warszawa, Kutno

#4 Post autor: rrosiak »

Niegdyś mój kolega miał zmontować na zlecenie Mercedes-Benz Polska filmik z budowy Unimoga 8110, ale niestety temat się rozmył ze względów finansowych. Jako trening (w celu oceny potrzebnego czasu) zmontował na szybko 8261.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kww-9cDIM8k[/youtube]

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#5 Post autor: 3dom »

Fajne te filmy, mogłyby być dobrym dodatkiem np. do recenzji poszczególnych zestawów. Podoba mi się moment budowy i naciągania gąsienic ;)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#6 Post autor: makorol »

Rzeczywiscie moment budowy gasienic jest super. Nie podoba mi się tylko ten wąski pasek, na którym widać fragment Ciebie. Dobrze by było, jakby kadr obejmował tylko powierzchnię stołu.
Pozdrawiam, Makorol.

sives1
Posty: 153
Rejestracja: 2005-10-16, 19:12
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: sives1
Kontakt:

 

#7 Post autor: sives1 »

3dom pisze:Fajne te filmy, mogłyby być dobrym dodatkiem np. do recenzji poszczególnych zestawów. Podoba mi się moment budowy i naciągania gąsienic ;)
Wszystko szybko i ten pomysł wpadł mi w trakcie budowania.
makorol pisze:Rzeczywiscie moment budowy gasienic jest super. Nie podoba mi się tylko ten wąski pasek, na którym widać fragment Ciebie. Dobrze by było, jakby kadr obejmował tylko powierzchnię stołu.
Mi też się nie podoba. Problem w tym, że źle zacząłem.
Jakbym przyciął film od góry to nie byłoby widać nakładania gąsienic i budowy.
Teraz mniej więcej wiem co poprawić.
Najlepiej jakby aparat był za plecami. W tym miejscu widać mnie i cień na klockach. Poza tym model budowany nie jest na środku kadru tylko u góry i to też nie do końca dobrze wygląda. Coś wymyślę.

Nerevar
Posty: 82
Rejestracja: 2009-02-21, 17:08
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

#8 Post autor: Nerevar »

Jak na pierwszy raz wygląda fajnie :-). Od siebie dodam, że budowany zestaw (jak dla mnie) powinien być bardziej z przodu filmu a nie za stertą klocków do budowy (która jest mało ciekawa i mogły by jej nawet nie być lub być częściowo ucięta) i może trochę bardziej powiększony.
Ostatnio zmieniony 2013-04-25, 12:41 przez Nerevar, łącznie zmieniany 1 raz.

sives1
Posty: 153
Rejestracja: 2005-10-16, 19:12
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: sives1
Kontakt:

 

#9 Post autor: sives1 »

Nerevar pisze:Od siebie dodam, że budowany zestaw (jak dla mnie) powinien być bardziej z przodu filmu a nie za stertą klocków do budowy (która jest mało ciekawa i mogły by jej nawet nie być lub być częściowo ucięta) i może trochę bardziej powiększony.
Tak jak już zbudowałem i zacząłem składać film widziałem, że to powinno być odwrotnie.

Awatar użytkownika
Methos
Posty: 227
Rejestracja: 2011-07-23, 01:19
Lokalizacja: Polska - Gniezno
brickshelf: Methos6

 

#10 Post autor: Methos »

Witaj
Podpisuję się od stwierdzeniami dot. paska "operatora" u góry ekranu oraz, że budowany model powienien byc na pierwszym tle. Aczkolwiek fajnie też widać jak klocki znikają.
Od siebie dodam, że brakowało troszkę światła. Jeśli nie mogłeś doświetlić "sceny" mogłeś ustawić robienie zdjęc na pelen manual, dodać od 0,3 - 1.00 skali EV. Niestety białe tła maja to do siebie, że elektronika w trybie innym niż manual uparcie będzie chciała dociemniać zdjęcia.
Ale to tak na marginesie.
Kalejną sprawa - wydaje się banalna dla nieobyłych w temacie - to scenariusz i trzymanie się go w trakcie realizacji filmu. Trzeba przemyśleć wcześniej jak będę budować w jakiej kolejności itp - wtedy nie masz "zonków" w trakcie. Z klockami jest na tyle fajnie, że możesz dany element zbudować ponownie i fotki powtórzyć. Ale jeśli byłby to inny materiał? ;)

Jak by nie patrzeć brawa za same chęci i poświęcony czas. Filmiki robione tą metodą dla widza, który nie próbował nigdy tej sztuki wydaja sie prościzną. A wiadomo, że tak nie jest.

PS - aby nie było, że wymyślam powyższe uwagi - też się "bawiłem" w ten sposób: film
Ostatnio zmieniony 2013-05-03, 13:38 przez Methos, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
aditoma
Posty: 155
Rejestracja: 2011-12-14, 18:54
Lokalizacja: Lublin

#11 Post autor: aditoma »

Zasady robienia filmów poklatkowych:
1. Statyw
2. STATYW!
3. Manualne ostrzenie, jeżeli nie ma to przed każdym zdjęciem ustaw w centrum kadru kartkę z pionowymi pasami i zawęź pracę do centralnego punktu AF
4. Manualna ekspozycja, jeżeli brak to pokombinuj z ustawieniami typu "sport" albo "krajobraz", chodzi o zawężenie pracy automatyki.
5. Blokada balansu bieli, jeżeli Twój aparat nie ma manuala to masz presety, typu żarówka (3200K) albo słoneczko (5500-5600K)
6. Pilot do aparatu, IR lub kabel, można zrobić samodzielnie za parę zł, bo wciskając guzik poruszasz aparatem.
7. Najlepiej robić fotki 16x9
8. W sekundzie jest 25 klatek (specyfikacja dla PAL ) - tyle fotek powinieneś wykonać;)

9. Jeżeli masz lustrzankę pamiętaj że migawka ma żywotność ok 100.000, to wcale nie tak dużo, to ok 70 godzin timelapsów. W amatorskich to jest zwykłe zajeżdżanie. Ja używam kompaktów.



Ad. 4. Biel w aparacie sprawia że automatyka szaleje, dlaczego? 99,9% automatyk jest robione dla tzw.18% szarości, to taka powierzchnia która odbija dokładnie 70% światła. Białe odbija 100% czarne, ok 10-20%. Wynika to z fizyki;) jak oszukać aparat mając białe tło? kupić na allegro kartę szarą, ok 20zł, usatawic przed obiektem, wcisnąć spust migawki do połowy(blokada ekspozycji) i zabrać kartę. Można kupić taką kartę z siatką i wówczas jeszcze ustawiać na niej ostrość.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=5bU3no8ESBI[/youtube]


Pierwsza moja próba, sprzed lat;)
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2q49MhpRGFo[/youtube]

Pytania?
Ostatnio zmieniony 2013-05-04, 09:34 przez aditoma, łącznie zmieniany 1 raz.
Za każdym razem gdy [CENZURA] kotek.

Awatar użytkownika
Methos
Posty: 227
Rejestracja: 2011-07-23, 01:19
Lokalizacja: Polska - Gniezno
brickshelf: Methos6

 

#12 Post autor: Methos »

Hmm statyw to oczywista oczywistość :-) A gdy nie masz pilota do aparatu tu ustawisz wyzwolenie migawki czasowo.
PS - zimowy filmik bardzo fajnie zrealizowany.

sives1
Posty: 153
Rejestracja: 2005-10-16, 19:12
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: sives1
Kontakt:

 

#13 Post autor: sives1 »

Wziąłem się za ostatnio kupiony 42009 :D
Tym razem model zbudowałem na pierwszym planie.
Aparat ustawiłem na statywie za plecami. Dość niewygodne bo trzeba głowę zabierać.
Tym razem zdjęcia robiłem ręcznie tzn klikanie na laptopie (nie czasowo co 5 sekund jak poprzednio).
Wszystko ustawiłem ręcznie. Jest zdecydowanie jaśniejszy obraz.
Zrezygnowałem z pokazywania budowania poszczególnych sekcji ponieważ, trzeba by było zrobić dużo więcej zdjęć a używam lustrzanki.
Jest jeszcze trochę błędów, ale staram się je zniwelować.
Pierwsze co muszę zrobić to zasilanie stałe, a nie z baterii (szybko pada).
Tym razem zrobiłem 830 zdjęć.
Zajęło to 2 noce po około 6 godzin, no i obróbka zdjęć w film.
Śmiało piszcie co przeszkadza, a co jest ok, wtedy będę wiedział co zrobić następnym razem jak będę robił film.
Film:
[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=l11nC8kbqkA][/YOUTUBE]

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#14 Post autor: Sariel »

Jakość obrazu wyśmienita.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#15 Post autor: legosamigos »

Sariel pisze:Jakość obrazu wyśmienita.
Prawie jak w 3D ;) Szybko zbudowałeś ten model :D W ciągu troszkę ponad 2 minut razem z prezentacją. Nieźle, nieźle
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ