[WIP] Wielka Maszyna Losująca Lotto GBC

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
judam
Posty: 508
Rejestracja: 2012-08-09, 12:46
Lokalizacja: Wolsztyn
brickshelf: judam
Kontakt:

 

[WIP] Wielka Maszyna Losująca Lotto GBC

#1 Post autor: judam »

W Danii na Lego Weekend Fan padł pomysł aby zbudować wielką maszynę GBC lecz z kulek z NXT. Są to kulki wielkości 51mm lub 6 studów.
Razem byśmy mieli ich jakieś 400 sztuk lecz pomysł chyba upadł.
Mi zostało kulek około 60 więc myślałem co by z nimi zrobić. Nie mam tyle klocków abym samemu zbudował cała maszynę GBC więc myślałem nad inną ciekawą mniejszą maszyną.
I tak pewnego wieczoru wpadł mi pomysł aby zbudować wielką maszynę losującą LOTTO.

Pomysł rozrysowałem na kartce i zaczęła się budowa. Na taką dużą maszynę potrzebna jest ogromna ilość dużych klocków więc wyszukałem wszystko co mam i zacząłem od budowania podstawy. Po kilku różnych opcjach, przeróbkach, i próbach zatwierdziłem ostateczny projekt.

Maszyna będzie wyglądała mniej więcej tak:
Obrazek

Składa się ona z kilku podstawowych elementów i tak od góry
1. Podajnik na kulki w którym będą one sobie oczekiwały na uruchomienie maszyny.

2. Plansza na której będą się mieszać kulki.
Zostanie ona uwieszona za pomocą lin (sznurków) do dużej ramy. Na tej ramie będą zamocowane silnik mindstorms. Silniki te będą napędzały takjakby wciągarki linowe. Dzięki uwieszeniu planszy do mieszania kulek na linach i podłączeniu do nich silników z EV3 plansza zostanie "ożywiona", co zapewni mieszanie kulek. Z jednej ze strony poprzez nawijanie lub odwijanie lin plansza będzie się unosić i opuszczać w pozycji 3d i dzięki temu kulki będą wymieszane.

3. Dolny podajnik na kulki wylosowane.
Jest to miejsce na 6 kulek które zostaną wylosowane aby dać ostateczny wynik losowania.


Zasada działania:

Kulki są w górnym podajniku:
Obrazek

Po czym następuje zwolnienie blokady i kulki wpadają na plansze mieszającą:
Obrazek

Mieszają się przez kilka minut po czym zostaje wylosowane 6 kulek które dają ostateczny wynik.
Obrazek

Po odczytaniu wyników losowania zostaje zresetowana maszyna i wszystkie kulki poprzez jakiś podnośnik taśmowy wracają na swoje miejsce w pozycji oczekującej na rozpoczęcie losowania. Podczas transportu na gorę być może uda się jeszcze kulki posortować kolorystycznie.

No i to by było na tyle.

Maszyna będzie wstępnie wielkości 150 na 100 cm ale może się rozrosnąć projekt gdzieś do wymiarów 250 na 150cm.

Wstępnie siedziałem nad budową już jakieś 10 nocy i udało się narazie otrzymać takie elementy.

Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Tak sobie myślałem że można by było maszynę wykorzystać do rozgrywania konkursów podczas różnych wystaw.

Co wy na to? Uważacie że pomysł jest warty dalszej budowy?
Ostatnio zmieniony 2014-01-31, 08:19 przez judam, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#2 Post autor: Szerszen »

Pomysł jest zdecydowanie wart budowy. Bardzo ciekawa idea.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2557
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#3 Post autor: V1 »

Hmmmm...... ludzie się głowią jak zbudować maszynę sortującą klocki po kolorach, a Ty kombinujesz jak je pomieszać....

W dodatku ta konstrukcja ma szanse być bardziej skomplikowana od sortujących....

Podoba mi się, będę śledził !
\/1 ______________

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#4 Post autor: Innos »

Fajny pomysł! Biorąc pod uwagę, że przy tej wielkości kulek faktycznie ciężko coś zbudować, bo nawet prosty mechanizm z GBC musiałby być monstrualnie wielki i pochłaniałby masę klocków, to trzeba kombinować. I dobrze Ci to wychodzi. I faktycznie maszyna losująca może znaleźć zastosowanie i wzbudzić zainteresowanie na naszych imprezach. A zatem kombinuj dalej, też będę się przyglądał postępom.
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.

Awatar użytkownika
judam
Posty: 508
Rejestracja: 2012-08-09, 12:46
Lokalizacja: Wolsztyn
brickshelf: judam
Kontakt:

 

#5 Post autor: judam »

No i takich opinii mi brakowało. Gdyby nie one to pomysł by upadł. Tak zresztą jak kilka innych. Maszynę planuje skończyć na Pyrkon. Ale nie wiem czy dam rade bo przecież za tydzień jest premiera PS4 :-)
Zapraszam do mojego sklepu. JuDam Store www.bricks.love

kruszyna
Posty: 70
Rejestracja: 2011-11-23, 21:04
Lokalizacja: Wolsztyn , Wielkopolska

#6 Post autor: kruszyna »

PS4 Ci nie ucieknie , jedyne co może tylko być tańsza :)

Awatar użytkownika
Methos
Posty: 227
Rejestracja: 2011-07-23, 01:19
Lokalizacja: Polska - Gniezno
brickshelf: Methos6

 

Re: Wielka Maszyna Losująca Lotto GBC

#7 Post autor: Methos »

judam pisze:Podczas transportu na gorę być może uda się jeszcze kulki posortować kolorystycznie.
Tutaj możesz skorzystać z gotowego rozwiązania. Na razie fotki , a do końca tyg będzie film.

Obiecany film
Ostatnio zmieniony 2013-11-25, 08:53 przez Methos, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
judam
Posty: 508
Rejestracja: 2012-08-09, 12:46
Lokalizacja: Wolsztyn
brickshelf: judam
Kontakt:

 

#8 Post autor: judam »

Tak nie do końca ponieważ.
U mnie muszę mieć trzy torowiska na kulki. Nie mogę mieć obracanej "głowicy", lecz muszę mieć obracany podajnik. Rozumiesz ?
Zapraszam do mojego sklepu. JuDam Store www.bricks.love

Awatar użytkownika
Methos
Posty: 227
Rejestracja: 2011-07-23, 01:19
Lokalizacja: Polska - Gniezno
brickshelf: Methos6

 

#9 Post autor: Methos »

judam pisze:Tak nie do końca ponieważ.
U mnie muszę mieć trzy torowiska na kulki. Nie mogę mieć obracanej "głowicy", lecz muszę mieć obracany podajnik. Rozumiesz ?
Tak. Ale nie chodziło mi, abyś zbudował dokladnie taki sam sortownik - tylko wykorzystał pomysł/funkcjonalość z tego modelu np sam program do rodzielania kolorów itp.
Tylko podsuwam (być może) przydatne rozwiązanie - nie zmieniam Twojej koncepcji.

Awatar użytkownika
judam
Posty: 508
Rejestracja: 2012-08-09, 12:46
Lokalizacja: Wolsztyn
brickshelf: judam
Kontakt:

 

#10 Post autor: judam »

W program chętnie zajrzę. Tylko ja to robię na EV3. NXT nigdy nie miałem więc nie wiem jakie są różnice w oprogramowaniu.
Co do zmiany koncepcji to jestem otwarty na wszelkie propozycję. Każdą pomoc lub pomysł chętnie przygarnę.
Jeśli byś zbudował np. taki sort kulek ale dużych , jedno wejście 3 wyjścia. to chętnie go podłącze do mojej maszyny.
Także jak by ktoś miał jakieś rozwiązanie dla mojej maszyny to każda pomoc mile widziana. Przede wszystkim problemem u mnie jest brak klocków w szczególności np liftarmów długich, których potrzeba mnóstwo.
Ostatnio zmieniony 2013-11-21, 15:07 przez judam, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
judam
Posty: 508
Rejestracja: 2012-08-09, 12:46
Lokalizacja: Wolsztyn
brickshelf: judam
Kontakt:

 

#11 Post autor: judam »

Efekty mojej dzisiejszej pracy.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na razie zbudowałem jeden silnik aby sprawdzić czy da radę. W końcowej wersji maszyny platformę mieszającą będą obsługiwały dwa silniki, co pozwoli na szybsze i większe mieszanie kulek.

Pierwszy filmik. Jest to pierwsza wersja maszyny narazie z jednym silnikiem. Stan pracy oceniam na 25 % całości.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tQEuwIhWDS0[/youtube]

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#12 Post autor: Szerszen »

Trochę wolno miesza... spróbuj coś wymyśleć aby działało to bardziej dynamicznie... no i nie jestem pewien czy na tę wielkość podstawy nie jest jednak za dużo kulek.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
Forsil
Posty: 96
Rejestracja: 2013-01-16, 11:43
Lokalizacja: Turek
brickshelf: matipro123
Kontakt:

 

#13 Post autor: Forsil »

Mi także wydaje się że jest to zbyt wolne daj redukcję silnik spokojnie da radę. Myślę że powinieneś usztywnić tą skrzynie na kulki bo wygina się strasznie.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2557
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#14 Post autor: V1 »

Judam,

Popatrzyłem na film - czy jesteś pewien, że tacka na linkach to dobre rozwiązanie? Wydaje się mało skuteczne, i nudnawe. Nie byłoby lepiej (prościej, szybciej, bardziej widowiskowo) zrobić na środku kwadratowej tacki 'wirnik' z czterema łopatkami, którymi by mieszał kulki jak ciasto ?
A w rogach tacki zrobić lekkie podwyższenia, żeby kulki się tam nie zatrzymywały. Albo lepiej ośmiokątną tackę.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
judam
Posty: 508
Rejestracja: 2012-08-09, 12:46
Lokalizacja: Wolsztyn
brickshelf: judam
Kontakt:

 

#15 Post autor: judam »

Trochę wolno miesza
Wiem o tym dlatego tez finalna wersja będzie na dwóch silnikach. Silniki będą na dwóch linach więc tacką będzie się podnosiła i puszczała bardziej w pozycji 3D.
czy na wielkość podstawy nie jest jednak za dużo kulek
Może ją zwiększę. Jednakże największy problem jest z wagą podstawy wraz z kulkami. Waży ładne parę kilo. Może dzisiaj zważę ile dokładnie. Rozbudowując ją dojdzie większa waga. Ale być może zrobię większą.
zbyt wolne daj redukcję silnik spokojnie da radę
Silnik już nie daje rady. Już podnosząc do góry zwalnia a rozbudowując podstawę i dodatkowo ją umacniając dojdzie jeszcze większa waga.
powinieneś usztywnić tą skrzynie
W ostatecznej wersji będzie usztywniona lecz na razie rozważam jeszcze jej rozbudowę i dlatego usztywnienie zostawiam na koniec.
tacka na linkach to dobre rozwiązanie?
Próbowałem różnych rozwiązań i wydaje mi się że właśnie na linkach jest to najlepsze jaki mi wpadało do głowy. Chyba że masz jakiś inny konkretny pomysł.
Nie byłoby lepiej (prościej, szybciej, bardziej widowiskowo) zrobić na środku kwadratowej tacki 'wirnik' z czterema łopatkami,
Może i by było prościej i szybciej lecz nie wiem czy bardziej widowiskowo. Ale przecież w konstrukcjach nie chodzi o to aby było prosto i szybko :)
Cała moja idea właśnie polega na ruchomej tacy, i to jest problem z którym muszę sobie poradzić.
Gdy dam dwa silniki kulki będą się efektywniej mieszać. Jednakże wielkim problemem dla mnie jest WAGA tacy wraz z kulkami
Na filmiku już widać że silnik słabnie podnosząc do góry tacę. Gdy ją rozbuduję i wzmocnię waga jeszcze się zwiększy. Gdy zwiększę przełożenie to silnik będzie słabszy. I tutaj mam problem jak sobie poradzić z tym ?? Ktoś ma jakiś pomysł ? Jedyne co mi chodzi po głowie to zrobić na linach "przeciwwagę" jak w starych zegarach z kukułkami. No chyba że jakoś inaczej zbudować wciągarkę ? Ale wg mnie jest prawidłowo zbudowana w najprostszy sposób.

Zablokowany