[WIP] Drabina do Bronto Skylift

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

[WIP] Drabina do Bronto Skylift

#1 Post autor: legosamigos »

Obrazek

Postanowiłem zbudować Bronto Skylift w wersji Lego Technic (szukałem w Googlach i na YT, czy ktoś wcześniej zbudował takie coś, ale nie znalazłem), a przynajmniej pojazd, który choć częściowo będzie działać jak prawdziwa taka ciężarówka, gdyż tak naprawdę prawdziwy Bronto Skylift ma w samych podporach 5 funkcji, czyli pełny rozstaw podpór, wąski rozstaw podpór, rozstaw pod skosem, wysuw podpór tylko z lewej strony lub tylko z prawej. Nie wiem czy akurat w tej wersji, co na zdjęciu, ale wyczytałem, że większość funkcji występuje w większości modelach, więc przypuszczam, że w tym kolosie są takie same, jak w pozostałych. W klockowej wersji będą tylko te 2 funkcje w samych podporach sterowane przez PF. W zasadzie Bronto jest już skończony, ale... no właśnie. Zawsze jest jakieś ale. W prawdziwym pożarniczym Bronto tak naprawdę jest bom a obok jest wysuwana drabina, choć są też podnośniki pożarnicze i bez drabiny. Ja zrobiłem zamiast bomu od razu drabinę. Nie ukrywam, że drabka jest dość ciężka i może z tym związane są problemy. Pierwszym problemem jest wysuw, gdyż ślizga mi się na sprzęgle i zastanawiam się czy nie lepiej jednak dać z24. Nie mam aktualnej wersji ML Cada, więc na rysunku, gdzie jest silnik M-ka, w rzeczywistości jest L-ka. W tej chwili tak wygląda wysuw drabiny

Obrazek

Druga sprawa to część bomu/drabiny z koszem. Początkowo podnoszenie tego elementu był na dużym siłowniku śrubowym (sorrki, zdjęcie było robione roboczo telefonem komórkowym). Myślę jednak czy z powrotem nie powrócić jednak do tego siłownika

Obrazek

Jednak siłownik zajmował dużo miejsca, więc odrzuciłem tą koncepcję, gdyż część drabiny z której wysuwał się bom z koszem wydała mi się troszkę przy krótka. Niestety nie robiłem też testów jakby to działało, gdyż drabina była po prostu nieskończona. Zrobiłem więc podnoszenie jak na schemacie poniżej.

Obrazek

Niestety ten element podnosi się tylko do małej wysokości. Obudowałem ostatnio dość solidnie dwie z8 i z24, jest troszkę lepiej, ale wciąż nie jest to co powinno być. Gdyby wszystko działało, tak jak powinno, drabina byłaby naprawdę wysoka, bo 1,2 metra wysokości w wersji roboczej. Może coś poradzicie, co zmienić, co poprawić, a może po prostu jakoś inaczej przebudować całą drabinę

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 2013-11-28, 17:16 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Tym razem dla odmiany będzie miał kabinę z 8258?

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3 Post autor: SERVATOR »

Sorry za off-top (czyli brak pomocy w odpowiedzi na Twoje pytanie)....
Bronto Skylift to "drabina". Na jakiej budzie będzie ona postawiona?
Pytam bo wpisując do Googla "volvo skylif lego technic" znalazłem coś takiego (fotka w załączniku, pobrana wprost z Googla, nie wiem czyjego autorstwa)
Ramię wygląda na dość długie....
Ostatnio zmieniony 2013-11-28, 15:28 przez SERVATOR, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
nisiia
Adminus Emeritus
Posty: 875
Rejestracja: 2013-11-24, 21:01
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nisiia

 

#4 Post autor: nisiia »

Chyba nie ten link chciałeś wkleić... ;)
za dzień, za dwa
za noc, za trzy...

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5 Post autor: SERVATOR »

Nisiia pisze:Chyba nie ten link chciałeś wkleić... ;)
Ten ten. Niestety.....
Wywaliłem go z posta i wkleiłem zdjęcie, które znalazłem po wyguglaniu tego co wyżej napisałem. Kliknięcie zdjęcia daje link, który podałem a który nie działa.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#6 Post autor: M_longer »

SERVATOR pisze:Wywaliłem go z posta i wkleiłem zdjęcie, które znalazłem po wyguglaniu tego co wyżej napisałem. Kliknięcie zdjęcia daje link, który podałem a który nie działa.
Działa...

Obrazek

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#7 Post autor: Bricksley »

Toż to jest Volvo makorola :) http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=9638
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#8 Post autor: legosamigos »

M_longer pisze:Tym razem dla odmiany będzie miał kabinę z 8258?
Ty jak zawsze musisz być złośliwy. Po prostu nie wytrzymasz bez jakiejś kąśliwej uwagi. Zamiast coś podpowiedzieć, to właśnie takimi bzdurami nabijasz posty i prowokujesz. Nie, dla twojej informacji nie będzie to kabina z 8258 i jeśli w ten sposób chcesz pomóc, to lepiej w ogóle się nie wypowiadaj, ok?
SERVATOR pisze:Sorry za off-top (czyli brak pomocy w odpowiedzi na Twoje pytanie)....
Bronto Skylift to "drabina". Na jakiej budzie będzie ona postawiona?
Pytam bo wpisując do Googla "volvo skylif lego technic" znalazłem coś takiego (fotka w załączniku, pobrana wprost z Googla, nie wiem czyjego autorstwa)
Ramię wygląda na dość długie....
Przecież nigdzie nie napisałem, że będzie to Volvo czy też Scania czy 8258-podobny. Ramię ma odpowiednią długość, akurat dostosowaną odpowiednio już do pojazdu

Bronto Skylift to przede wszystkim podnośnik hydrauliczny i są wersje z drabiną i bez. Więcej informacji jest na stronie http://www.bronto.pl/page,5,Podnosniki_Pozarnicze
Ostatnio zmieniony 2013-11-28, 17:13 przez legosamigos, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#9 Post autor: Żbik »

legosamigos pisze:Nie mam aktualnej wersji ML Cada, więc na rysunku, gdzie jest silnik M-ka, w rzeczywistości jest L-ka.
Trzeba nadpisać na CADa listę elementów ze strony LDRAW i będzie aktualny :)

Ta druga sekcja ramienia chyba zbyt wątła, co?

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#10 Post autor: legosamigos »

Druga sekcja jest ok, gorzej z tą 3-cią sekcją, a więc ta z koszem. Druga sekcja to technic bricki spięte pinami, litfami, więc nie ma problemu, jest dość sztywna. Problemem była końcówka, tam gdzie są zębatki, dlatego obudowałem dodatkowo ramkami dla wzmocnienia
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#11 Post autor: Żbik »

Aha, no to trzecia. Dlaczego taka wątła?

Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 64
Rejestracja: 2005-10-16, 17:19
Lokalizacja: Opole
brickshelf: tomke92

 

#12 Post autor: Tomek »

a przynajmniej pojazd, który choć częściowo będzie działać jak prawdziwa taka ciężarówka, gdyż tak naprawdę prawdziwy Bronto Skylift ma w samych podporach 5 funkcji, czyli pełny rozstaw podpór, wąski rozstaw podpór, rozstaw pod skosem, wysuw podpór tylko z lewej strony lub tylko z prawej.
Mogę Ciebie zapewnić, że każdy pojazd posiadający wysuwane/rozsuwane podpory posiada te funkcje, bo to podstawa aby nie klęknąć na co drugim zleceniu (czy to podnośnik koszowy, czy żuraw samojezdny czy też pompa do betonu).


Zasadnicze pytanie - co to za skala? Albo inaczej - na jakich kołach to będzie stało?

Druga rzecz - myślę, że o wiele efektowniej (podobniej do oryginału) byłoby gdyby rzeczywiście zbudować podstawowy wysięgnik, a obok niego "wykombinować" drabinę, np. z platesów 1x n. Dlaczego wysięgnik/wysięgniki z liftarmów!? Ja rozumiem, że konstrukcja musi pracować żeby się nie połamać, ale wystarczającą "giętkość" (tę zbliżoną prawdziwym maszynom) zapewniają technic bricki, które też dodatkowo dodadzą sztywność całości, a nie "efekt banana" na dzień dobry. Poza tym przy konstrukcji z TB można by się pokusić spokojnie o podstawowy wysięgnik 3-sekcyjny, a drugi dwu sekcyjny (oczywiście nie mówię tylko o korzystaniu z TB, liftarmy do spinania albo jako boczne szyny prowadzące). Co do regulowania kąta położenia drugiego wysięgnika - można to zrobić za pomocą zwykłego siłownika śrubowego, ale dodając pośrednią dźwignię pomiędzy sekcjami która umożliwiłaby większy zakres ruchu kosztem małego zakresu pracy samego siłownika śrubowego.
Ostatnio zmieniony 2013-11-28, 18:27 przez Tomek, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#13 Post autor: legosamigos »

Żbik pisze:Aha, no to trzecia. Dlaczego taka wątła?
Żbiku, nie chodzi o wątłość drabiny/bomu a przede wszystkim o mechanizm podnoszenia tej sekcji z koszem. Ta ośka "9" + ślimak i zębatki na końcu, mimo obudowania, podnoszą tylko do pewnego momentu, a powinno się podnosić jak tym zdjęciu. W tej chwili podnosi się na gdzieś do połowy z tego zdjęcia
Tomek pisze:
Zasadnicze pytanie - co to za skala? Albo inaczej - na jakich kołach to będzie stało?
Na kołach 62,4x20 S
Tomek pisze: ...Druga rzecz - myślę, że o wiele efektowniej (podobniej do oryginału) byłoby gdyby rzeczywiście zbudować podstawowy wysięgnik, a obok niego "wykombinować" drabinę, np. z platesów 1x n. Dlaczego wysięgnik/wysięgniki z liftarmów!? Ja rozumiem, że konstrukcja musi pracować żeby się nie połamać, ale wystarczającą "giętkość" (tę zbliżoną prawdziwym maszynom) zapewniają technic bricki, które też dodatkowo dodadzą sztywność całości, a nie "efekt banana" na dzień dobry. Poza tym przy konstrukcji z TB można by się pokusić spokojnie o podstawowy wysięgnik 3-sekcyjny, a drugi dwu sekcyjny (oczywiście nie mówię tylko o korzystaniu z TB, liftarmy do spinania albo jako boczne szyny prowadzące). Co do regulowania kąta położenia drugiego wysięgnika - można to zrobić za pomocą zwykłego siłownika śrubowego, ale dodając pośrednią dźwignię pomiędzy sekcjami która umożliwiłaby większy zakres ruchu kosztem małego zakresu pracy samego siłownika śrubowego.
Wysięgnik 3 sekcyjny + 4 sekcja, czyli bom z koszem będzie stanowczo za ciężki, nawet przy TB. W środku wysięgników są z TB, a obudowane liftami i są właśnie jako szyny prowadzące. Tylko ta część z koszem jest z samych liftów
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#14 Post autor: Żbik »

Nie wiem czy dobrze rozumiem problem ale z tego zdjęcia wnioskuję, że łamane lifty 4x6 dochodzą do tych Obrazek łączników i koniec ruchu :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#15 Post autor: legosamigos »

Żbik pisze:Nie wiem czy dobrze rozumiem problem ale z tego zdjęcia wnioskuję, że łamane lifty 4x6 dochodzą do tych Obrazek łączników i koniec ruchu :)
Właśnie nie. Nie chodzi o to, że lifty dochodzą do tych łączników. One akurat są jako ogranicznik, by dalej te lifty 4x6 się nie podnosiły. To ma być maksymalne rozłożenie. Chodzi o to, że M-ka podnosi tylko połowę tego co jest na tym zdjęciu, co pokazałem. To maksymalne rozłożenie było przy ręcznej pomocy, niestety. Może chodzi też o baterie. Może po prostu są już słabe. Zacząłem już bom zamiast drabiny, ale tą konstrukcję muszę jednak rozebrać, bo potrzebuję części
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ