42024 Container Truck

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
SebaD
Posty: 24
Rejestracja: 2011-12-14, 18:57
Lokalizacja: Tuchola
Kontakt:

#16 Post autor: SebaD »

Pracuję w firmie, która produkuje takie kontenery i muszę powiedzieć, że zarówno 42024 jak i 8052 są świetnymi zestawami i są dość ładnie odwzorowanie :)

8052 to typowy hakowiec z kontenerem KP/LV wg normy DIN 30722 (biało-niebieskie refleksy - niemiecki rynek), a recenzowany tu 42024 to bramowiec z muldą nowy DIN 30720-1 (szerokie miejsce na dole kontenera - pod potrójny hak).
Ostatnio zmieniony 2014-04-12, 10:10 przez SebaD, łącznie zmieniany 1 raz.
Dance 4 Life...

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#17 Post autor: Filus »

Przymierzam się do większych zakupów zestawowych, wraz z premierą Volvo w sierpniu i długo zastanawiałem się, czy nie dodać do nich 42008. Powiecie, przecież to jest temat o 42024. Słusznie, ale niedługo się wyjaśni o co chodzi. Otóż zbudowałem repliki obu zestawów wymienionych wcześniej (bo mimo wszystko trochę korcił mnie 42024 również). Zbudowane w innej kolorystyce, jak brakowało mi klocków danego typu, to zostały zastąpione podobnymi lub takimi, które spełniają swoją funkcję. Proponuje zerknąć na zdjęcia porównawcze obu modeli:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Myślę, że po części się wyjaśniło, zwłaszcza patrząc na kabiny obu zestawów. Nadmienić muszę, że w kabinie 42024 użyłem axli L4. Normalnie jest tam krótki flex, którego ja nie mam w tak niewielkiej długości, a nie będę przecież ciąć tego co mam na potrzeby modelu repliki zestawu. Kabiny są zbudowane w BARDZO podobnym stylu. Różnice są kosmetyczne, a główne rozwiązania zastosowane na potrzeby kabiny są identyczne. Po części wynika to pewnie z faktu, że oba sety zaprojektował ten sam projektant.

Po zbudowaniu obu chciałbym tylko wyrazić swoje zdanie na temat obu zestawów. 42008 ocenię przy okazji, bo nie ma nadal recenzji...

Oba zestawy są całkiem ładne, dobrze wyglądające. Pod względem funkcjonalności "wóz techniczny" przebija o dwie długości konkurenta. Posiada też pneumatykę i PFy. 42024 jest o około 150 zł tańszy (patrząc na allegro), ale ponadto, że 42008 ma pneumatykę i PFy, to ma jeszcze o te 300 elementów więcej. Zestawiając te zestawy o wiele lepiej wygląda 42008 (również zestawiając 42024 + motor set). ALE jeśli ktoś ma już trochę Technica, to oba zestawy prezentują się bardzo przeciętnie. W zasadzie 42008 jest fajny tylko, jeżeli potrzebujecie zastrzyku 2 małym siłowników pneumatycznych. W przeciwnym wypadku nie polecam ani 42008, ani tym bardziej 42024.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#18 Post autor: legosamigos »

Zbuduj jeszcze 8052, który był już wcześniej wymieniony i postaw obok swoich replik, wtedy będziesz miał porównanie wszystkich kabin :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#19 Post autor: Bricksley »

Bricksley pisze:Po pierwszych wzmiankach spodziewałem się czegoś lepszego, dla mnie zestaw średni ;)
Nie sądziłem że przyjdzie mi cytować samego siebie, ale cóż zdanie o zestawie się zmieniło więc myślę warto. Dwa lata temu gdy pojawiły się pierwsze fotki w tym i ta recenzja zestaw faktycznie wydawał się średni, ale gdy chwilę temu przyszedł czas na kpienie sobie jakiegoś zestawu na święta to nadarzyła się okazja jeszcze raz, tym razem bardziej przyjrzeć zestawowi. Po uwagę brałem różne zestawy, w tym starsze używane klasyki, ale w końcu zdecydowałem się na nowy ;) Okiem doświadczonego AFOLa zestaw faktycznie może być przeciętny pod względem funkcjonalności, ale spójrzmy okiem dziecka - bo to przecież klocki dla niego. Pierwsze co widzimy to choć popularną kolorystykę to całkiem fajnie tu zmieszaną, czerwono-szara rama bramowca ładnie się komponuje z żółta kabiną i niebieskim kontenerem, a zwłaszcza podoba mi się widok ciężarówki gdy zdejmiemy kontener i z ramy zwisają łańcuchy, które mają trzymać kontener. 42024 mając niespełna 1000 klocków nie wygląda na takiego, w pewnym momencie budowy zastanawiałem się gdzie te klocki się podziewają, pewnym tu wyjaśnieniem jest sam kontener który troszkę klocków pochłania. Dalej dostajemy 6 fajnych kół, 2 duże siłowniki śrubowe i 1 mały, trochę kół zębatych no skrzynię rozdzielczą z ciekawie zmontowanym systemem wybierania funkcji, do tego kilka paneli i dostajemy całkiem bawialny zestaw. Fakt iż kontener możemy rozładować na dwa sposoby gdzie jeden sposób jest mechanicznie połączony z podporami jest bardzo fajnym zabiegiem. Narzekanie że model jest ubogi w funkcje bo możemy tylko albo aż rozładować kontener, ustawiać podpory skręcać czy otwierać drzwi myślę jest nie na miejscu - to są funkcje jakie powinien właśnie spełniać bramowiec. jedyne z czym muszę się zgodzić to ręczne kręcenie coby nadać ruch siłownikom jest nieco męczące i tutaj zdecydowanie lepiej podpiąć silnik.
Sariel pisze: Sam kontener jest ok, ale poruszanie go trwa dramatycznie wolno, czy to manualnie, czy silnikiem.
Manualnie, ok - wolno. Ale z silnikiem wolno? Z silnikiem właśnie prędkość poruszania się całego układu jest bardzo realna, wyobraź sobie teraz taką ciężarówkę w realu która niech waży kilka/naście ton i rozładowuje ważący tony kontener w czasie 3-5 s? Raz że to problematyczne do wykonania na zabudowie ciężarówki, a dwa skrajnie niebezpieczne z dynamiki działania takiego układu.

Ogólnie rzecz biorąc 42024 wyposażony w silnik jest bardzo fajnym zestawem, bez silnika nieco mnie bo trzeba się odrobinkę nakręcić, ale tak czy inaczej fajnie się prezentuje na półce no i mam mimo iż proste to jednak ciekawie połączone funkcje :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
yoshi82
Posty: 162
Rejestracja: 2014-10-18, 12:27
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#20 Post autor: yoshi82 »

Dzisiaj będąc na zakupach trafiłem ten zestaw. Kupiłem go w chyba dobrej cenie (sporo niżej niż cena internetu). Jeszcze go nie składałem, ale pewnie na dniach z chłopakami przysiądziemy do tego zestawu. Mi się ten zestaw po zdjęciach i filmach w necie podoba. Podchodzę trochę inaczej niż wyjadacze Technic i specjaliści od maszyn ciężkich, ja tak bardziej jak dziecko. Model prezentuje się dobrze po dodaniu PF jeszcze lepiej, no i jest to jakby nie patrzył duża baza klocków :D
Pozdrawiam,
Łukasz

ODPOWIEDZ