Electric Train Speed Regulator 9V Power Adaptor for 120v 60H

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Add1sko
Posty: 61
Rejestracja: 2011-10-04, 15:46
Lokalizacja: UK, Loughborough

Electric Train Speed Regulator 9V Power Adaptor for 120v 60H

#1 Post autor: Add1sko »

Witam,
Stałem się szczęśliwym posiadaczem sterownika z zestawu: 8485-1: Control Center / Control II i w tym miejscu "skończyło się moje szczęście". Okazuje się bowiem, że do zasilenia potrzebuje to "cacko" sześciu baterii 1,5 V coraz już rzadziej spotykanych (mniejsze niż LR6 a większe/grubsze niż paluszki). Czyli zabawa "cackiem" będzie dość kosztowna. W swoich poszukiwaniach znalazłem info, że do tego zestawu był jeszcze dołączany zasilacz - co mnie ucieszyło (niestety na krótko). Jak w tytule nazwa głosi iż jest to "9V Power Adaptor for 120v 60Hz" czyli wersja amerykańska zasilacza. Nie byłoby to zbytnim problemem, gdyby był jakiś dokładniejszy opis tego cholerstwa. Stad teraz moje pytanie:
Czy ktoś może mi podać parametry wyjściowe tego zasilacza?
Dokładnie chodzi mi jaki maksymalny pobór prądu oraz jaki rodzaj (zmienny, czy stały).
Sądząc z wyglądu to chyba jest to 9V prądu stałego na wyjściu, ale na sterowniku jest opis 9-12 V~ co raczej sugeruje na prąd zmienny. Zanim więc spróbuję podłączyć coś i spalić - wolałbym się upewnić, że raczej dobrze robię...
A przy okazji - jeśli jednak prąd stały to jaka polaryzacja wtyczki (czy minus na zewnątrz czy wewnątrz)?
Z góry dziękuję za podpowiedź

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#2 Post autor: 3dom »

Peeron to obecnie kiepskie zrodlo informacji. BL twierdzi, ze alternatywnie w zestawie byly "standardowe" kolejkowe zasilacze:

http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=70928

Alternatywnie czy pewnie na rynek europejski ;)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Add1sko
Posty: 61
Rejestracja: 2011-10-04, 15:46
Lokalizacja: UK, Loughborough

#3 Post autor: Add1sko »

Tak, ale cena na BL jest tak niska, że nie chciałbym się ośmieszać z zamówieniem. No i wolałbym kupić coś nowego - a uniwersalne zasilacze powinny "załatwić sprawę" - choć to nie będzie "Legowy koszer" :)

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#4 Post autor: 3dom »

Ja do aku NXT mam uniwersalny zasilacz, daje rade, nie popsul nic. Jutro poszukam linka.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#5 Post autor: legosamigos »

Wydaje mi się, że kiedyś w jakimś elektrycznym sklepie widziałem oprócz przejściówki z gniazd amerykańskich na europejskie, to w tych przejściówkach były również reduktory zmniejszające napięcie ekektryczne
Ostatnio zmieniony 2013-12-03, 15:39 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#6 Post autor: 3dom »

...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
jaymzwlkp
Posty: 36
Rejestracja: 2010-03-11, 21:26
Lokalizacja: Poznań

#7 Post autor: jaymzwlkp »

Jeżeli masz akumulatorki AA to ja swego czasu kupiłem na alle adaptery na te większe baterie R ileś. (chyba R6) Zobacz powinno pomóc.
:-)

Add1sko
Posty: 61
Rejestracja: 2011-10-04, 15:46
Lokalizacja: UK, Loughborough

#8 Post autor: Add1sko »

Wielkie dzięki za odpowiedzi.
Jako, że dość niecierpliwy jestem zamówiłem oryginalny zasilacz i teraz mogę sam podpowiedzieć:

Tabliczka znamionowa:
PRI: 220V ~ 50 Hz
SEC: 10 V ~ 7 VA
(W sumie dość mała moc, ale wychodzi na to że wystarczy - LEGO zastrzega jednak, aby używać go tylko do ich produktów)

Zmierzyłem miernikiem napięcie na tej maleńkiej wtyczce i faktycznie jest to napięcie zmienne (?!) - bez obciążenia pokazuje około 13,5 V

W każdym bądź razie po podłączeniu do sterownika "Control centre" działa i można sterować

Chyba temat można uważać za "Wyczerpany" :)

ODPOWIEDZ