[MOC] Bronto Skylift

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

[MOC] Bronto Skylift

#1 Post autor: legosamigos »

Witam serdecznie!

Obrazek

Bronto Skylift to światowy lider produkujący hydrauliczne podnośniki koszowe do pojazdów pożarniczych i przemysłowych. Kiedyś Ciechoo zapytał:
Ciehoo pisze:...A może ktoś z kolegów technicowców zbuduje mi coś takiego: Bronto Skylift 101m ? To prawdopodobnie najwyższy podnośnik na świecie w straży pożarnej... :)
Potrzebuję do mojej remizy ;)
więc pomyślałem sobie czemu nie zbudować jakiegoś modelu Bronto. I tak powstał mój MOC na podwoziu zestawu 42009. Swoją drogą najwyższy podnośnik Bronto Skylift to model F 112 HLA. W swoim MOC-u chciałem pokazać większość funkcji, co w prezentowanym na oficjalnej stronie, modelu BRONTO F32TLK. Również muzyka oraz teksty są z wyżej wspomnianego modelu

Dane techniczne

Długość: 67 cm
Szerokość: 19 cm / po rozstawieniu podpór: 27 cm
Wysokość: 24 cm / maksymalna wysokość: 87 cm
Waga: 3,7 kg

Obrazek

Funkcje
W swoim MOC-u wykorzystałem 8 silników

Napęd – PF XL silnik
Skrętne 4 osie – PF M silnik
Wąski rozstaw podpór – PF M silnik
Pełny rozstaw podpór – PF M silnik
Obrót wieży 360 stopni – PF M silnik
Podnoszenie bomu – PF L silnik
Wysuw bomu – PF L silnik
Otwieranie bomu z koszem – PF M silnik

Dodatkowe PF

2 PF pojemniki na baterie
2 PF przedłużacze 20 cm
3 PF piloty IR
4 PF wieże IR

Na koniec chciałem podziękować Ananiaszowi za wypożyczenie czerwonych paneli 1x5x11, bez których pewnie Bronto by nie powstało. A teraz zapraszam do oglądania

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Galeria na BS

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=SWqkX4AmXMg[/youtube]
Ostatnio zmieniony 2014-04-15, 09:26 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#2 Post autor: blizzard »

Ślicznie mu w czerwonym:)
Zastanawialem sie nad wsadzeniem na te podwozie czegoś militarnego ale z taka "drabinka" tez jest ok.
Ostatnio zmieniony 2013-12-26, 22:41 przez blizzard, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#3 Post autor: legosamigos »

Masz na myśli jakąś wyrzutnię rakiet?
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 64
Rejestracja: 2005-10-16, 17:19
Lokalizacja: Opole
brickshelf: tomke92

 

#4 Post autor: Tomek »

Jaka jest definicja MOCa? To jest - ile MOCa musi być w MOCu?

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#5 Post autor: 3dom »

Nie ma sztywnej definicji, oczywiscie im wiecej wlasnej inwencji tworczej tym lepiej.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#6 Post autor: piotrek839 »

Jest kilka drobiazgów o których nie piszesz a na filmie dość zgrabnie ukryłeś, a które są dość istotne.

Gdy wysuwa się bom razem z kablem wszystko idzie gładko, ale co z powrotem? Kabel się nie zwija, nie składa i nie można ściągnąć drabiny z powrotem co niestety widać na filmie. Druga sprawa to kosz który nie utrzymuje poziomu podczas podnoszenia i opuszczania przez co wygląda to trochę dziwnie i również uniemożliwia opuszczenie go na pojeździe. Na filmie były zdjęcia z ludzikami na noszach i na wózku jak wsiadają do kosza, ale dlaczego nie było ich w koszu podczas pracy bomu?

Mimo tych kilku technicznych uwag to ładnie to wygląda. Fajny pomysł na przebudowę ostatnio wydanego zestawu, no i przydałby Ci się czwarty pilot.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#7 Post autor: legosamigos »

piotrek839 pisze:Jest kilka drobiazgów o których nie piszesz a na filmie dość zgrabnie ukryłeś, a które są dość istotne.

Gdy wysuwa się bom razem z kablem wszystko idzie gładko, ale co z powrotem? Kabel się nie zwija, nie składa i nie można ściągnąć drabiny z powrotem co niestety widać na filmie. Druga sprawa to kosz który nie utrzymuje poziomu podczas podnoszenia i opuszczania przez co wygląda to trochę dziwnie i również uniemożliwia opuszczenie go na pojeździe. Na filmie były zdjęcia z ludzikami na noszach i na wózku jak wsiadają do kosza, ale dlaczego nie było ich w koszu podczas pracy bomu?

Mimo tych kilku technicznych uwag to ładnie to wygląda. Fajny pomysł na przebudowę ostatnio wydanego zestawu, no i przydałby Ci się czwarty pilot.
Nie, kabel się nie zwija i niestety troszkę przeszkadza. Przy pierwszym wysuwie kabel od silnika jakoś się przecisnął bez problemu, natomiast przy drugim wysuwie zahaczył, więc musiałem troszkę wysunąć do przodu i potem cofnąłem i przeszło. Co do regulacji kosza, to musiałbym zamontować albo dodatkowy silnik, a więc 9-ta funcja PF, albo np. na ślimaku i zębatce, ale wtedy funkcja ta by była ręcznie uruchamiana. Dlatego dałem na pinach, choć w przypadku pinów, sztywne piny jeszcze bardziej przytrzymują kosz, natomiast na luźnych pinach kosz za bardzo się giba, dlatego z jednej strony jest luźny pin, z drugiej sztywny

Może kiedyś kupię 4-tego pilota, bo faktycznie czasem by się przydał. Co do przebudowy, to tak jak kiedyś wcześniej pisałem to podwozie jest z zestawu 42009, natomiast kabina kierowcy w Bronto jest wyższa, szersza z profilu i ma zupełnie inny przód. Również bom z wieżą jest dużo wyżej osadzony niż w zestawie 42009, ale tych zmian jednak nikt nie zauważył ;) Większość widzi tylko podobieństwa :)
Ostatnio zmieniony 2013-12-27, 00:12 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#8 Post autor: piotrek839 »

legosamigos pisze:Co do regulacji kosza, to musiałbym zamontować albo dodatkowy silnik, a więc 9-ta funcja PF, albo np. na ślimaku i zębatce, ale wtedy funkcja ta by była ręcznie uruchamiana. Dlatego dałem na pinach, choć w przypadku pinów, sztywne piny jeszcze bardziej przytrzymują kosz, natomiast na luźnych pinach kosz za bardzo się giba, dlatego z jednej strony jest luźny pin, z drugiej sztywny
Funkcja poziomowania kosza powinna być automatyczna niezależnie od pozycji bomu. Tym bardziej jeśli tam dasz ludziki (ratowników). Nie nadaje się do tego silnik którego i tak nie można by wstawić, a ręczna regulacja jest zupełnie nielogiczna.

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#9 Post autor: blizzard »

legosamigos pisze:Masz na myśli jakąś wyrzutnię rakiet?
Dokładnie ;)
Albo coś realnego, albo troszkę futurystyczne działo plazmowe/laserowe/gauss/itp.
Tomek pisze:Jaka jest definicja MOCa? To jest - ile MOCa musi być w MOCu?
Tak mi się przypomniało :)
Sariel pisze:8258 Crane Truck
[...]ponieważ odkąd ukazał się na rynku mniej więcej co druga duża ciężarówka pokazywana na różnych światowych forach ma jego kabinę skopiowaną na żywca albo z kosmetycznymi zmianami, co oczywiście nazywa się dumnie MOCem. W praktykach takich szczególnie celuje Eurobricks, LUGPol na szczęście w zasadzie to ominęło, chociaż...
im więcej MOCa w MOCu tym lepiej, niemniej często same modyfikacje gotowego zestawu są już za takie uważane. Czy karoseria ekskluziwa Crawlera to też MOC czy nie?
No właśnie.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#10 Post autor: legosamigos »

blizzard pisze: Dokładnie ;)
Albo coś realnego, albo troszkę futurystyczne działo plazmowe/laserowe/gauss/itp.
Jakoś tematyka militarna za bardzo mi nie podchodzi, poza jeśli miało to być coś militarnego, to pewnie w większości jasnoszarych elementów, więc konstrukcja byłaby trochę ponura
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

tomaq
Posty: 231
Rejestracja: 2012-09-23, 21:04
Lokalizacja: Lubenia k.Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: tomaq »

Ja nie chciałbym się czepiać,żeby nie wyglądało to na bezpodstawną krytykę, gdyż sam nie zbudowałbym w połowie tak funkcjonalnego modelu ale:
1. jak już ktoś wspomniał należałoby coś zrobić z poziomowaniem kosza
2. ta cieńsza sekcja ramienia która się rozkłada (tzn nie ta wysuwana tylko ta która trzyma kosz) jest strasznie chybaotliwa - wygląda to jakby się miało rozpadnąć zaraz - zwłaszcza widać to przy składaniu/rozkładaniu.
Tyle ode mnie :(

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#12 Post autor: legosamigos »

Co do poziomowania kosza, musiałbym wstawić jakiś siłownik lub zębatki + silniczek, a więc 9 funkcja na pilocie, więc i dodatkowe kable, albo kosz poziomowany ręcznie, a chciałem by wszystkie funkcje były z pilota, więc dlatego kosz "poziomuje się" na pinach. Co do ramienia, cała konstrukcja bomu jest bardzo ciężka, więc tą sekcję z koszem musiałem zrobić tak, by była w miarę lekka a jednocześnie podnosiła kosz, który też swoje waży. Może wygląda wątło, ale jest z technic bricków, spięta pinami, liftami, tilami, więc się nie rozpadła :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#13 Post autor: Filus »

Widzę, jak grochem o ścianę.
piotrek839 pisze:Funkcja poziomowania kosza powinna być automatyczna niezależnie od pozycji bomu. Tym bardziej jeśli tam dasz ludziki (ratowników). Nie nadaje się do tego silnik którego i tak nie można by wstawić, a ręczna regulacja jest zupełnie nielogiczna.
To co Ci już co najmniej dwie, jak nie więcej, osoby mówiły. Nie potrzeba żadnych mechanizmów. Autopoziomowanie to nic więcej, jak stworzenie odpowiedniej geometrii. Czyli w zasadzie stworzenie belki równoległej do tej nośnej. Jak nie rozumiesz idei, to zajrzyj chociażby do zestawów 8280 i 8062 (6 - kołowy pojazd z chwytakiem).

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#14 Post autor: 3dom »

Filus pisze: Jak nie rozumiesz idei, to zajrzyj chociażby do zestawów 8280 i 8062 (6 - kołowy pojazd z chwytakiem).
Albo nawet do mikrusa w postaci 8045:

Obrazek
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#15 Post autor: legosamigos »

Może i dobre rozwiązanie, tylko, że w Bronto kosz chowa się pod bom, a więc jest troszkę inna konstrukcja. Gdyby w miejscu siłownika podnoszącego ramię z koszem był sam kosz, to wtedy owszem ten pomysł z poziomowaniem, jak w tych zestawach przez Was wymienionych, byłby w sam raz. Chyba, że wstawiłbym liftarm 7/3, jak Dejw w swojej Tatrze 815 (a tak swoją drogą Dejw sam się usunął czy został usunięty?)

Obrazek
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ