Forum LUGPOL Strona Główna Forum LUGPOL
www.lugpol.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
[MOC] Bronto Skylift
Autor Wiadomość
legosamigos 
VIP

Wpisy: 3379
Wysłany: 2013-12-26, 19:59   [MOC] Bronto Skylift

Witam serdecznie!

Bronto Skylift to światowy lider produkujący hydrauliczne podnośniki koszowe do pojazdów pożarniczych i przemysłowych. Kiedyś Ciechoo zapytał:
Ciehoo napisał/a:
...A może ktoś z kolegów technicowców zbuduje mi coś takiego: Bronto Skylift 101m ? To prawdopodobnie najwyższy podnośnik na świecie w straży pożarnej... :)
Potrzebuję do mojej remizy ;)

więc pomyślałem sobie czemu nie zbudować jakiegoś modelu Bronto. I tak powstał mój MOC na podwoziu zestawu 42009. Swoją drogą najwyższy podnośnik Bronto Skylift to model F 112 HLA. W swoim MOC-u chciałem pokazać większość funkcji, co w prezentowanym na oficjalnej stronie, modelu BRONTO F32TLK. Również muzyka oraz teksty są z wyżej wspomnianego modelu

Dane techniczne

Długość: 67 cm
Szerokość: 19 cm / po rozstawieniu podpór: 27 cm
Wysokość: 24 cm / maksymalna wysokość: 87 cm
Waga: 3,7 kg

Funkcje
W swoim MOC-u wykorzystałem 8 silników

Napęd – PF XL silnik
Skrętne 4 osie – PF M silnik
Wąski rozstaw podpór – PF M silnik
Pełny rozstaw podpór – PF M silnik
Obrót wieży 360 stopni – PF M silnik
Podnoszenie bomu – PF L silnik
Wysuw bomu – PF L silnik
Otwieranie bomu z koszem – PF M silnik

Dodatkowe PF

2 PF pojemniki na baterie
2 PF przedłużacze 20 cm
3 PF piloty IR
4 PF wieże IR

Na koniec chciałem podziękować Ananiaszowi za wypożyczenie czerwonych paneli 1x5x11, bez których pewnie Bronto by nie powstało. A teraz zapraszam do oglądania

Galeria na BS

Ostatnio zmieniony przez legosamigos 2014-04-15, 09:26, w całości zmieniany 1 raz  

blizzard 
niepoprawny mercedesiarz

Wpisy: 805
Wysłany: 2013-12-26, 22:40   

Ślicznie mu w czerwonym:)
Zastanawialem sie nad wsadzeniem na te podwozie czegoś militarnego ale z taka "drabinka" tez jest ok.
Ostatnio zmieniony przez blizzard 2013-12-26, 22:41, w całości zmieniany 1 raz  

legosamigos 
VIP

Wysłany: 2013-12-26, 23:01   

Masz na myśli jakąś wyrzutnię rakiet?

Tomek 
Podróżnik

Wpisy: 64
Wysłany: 2013-12-26, 23:04   

Jaka jest definicja MOCa? To jest - ile MOCa musi być w MOCu?

3dom 
Adminus Emeritus

Wpisy: 5646
Wysłany: 2013-12-26, 23:10   

Nie ma sztywnej definicji, oczywiscie im wiecej wlasnej inwencji tworczej tym lepiej.

piotrek839 

Wpisy: 458
Wysłany: 2013-12-26, 23:42   

Jest kilka drobiazgów o których nie piszesz a na filmie dość zgrabnie ukryłeś, a które są dość istotne.

Gdy wysuwa się bom razem z kablem wszystko idzie gładko, ale co z powrotem? Kabel się nie zwija, nie składa i nie można ściągnąć drabiny z powrotem co niestety widać na filmie. Druga sprawa to kosz który nie utrzymuje poziomu podczas podnoszenia i opuszczania przez co wygląda to trochę dziwnie i również uniemożliwia opuszczenie go na pojeździe. Na filmie były zdjęcia z ludzikami na noszach i na wózku jak wsiadają do kosza, ale dlaczego nie było ich w koszu podczas pracy bomu?

Mimo tych kilku technicznych uwag to ładnie to wygląda. Fajny pomysł na przebudowę ostatnio wydanego zestawu, no i przydałby Ci się czwarty pilot.

legosamigos 
VIP

Wysłany: 2013-12-27, 00:04   

piotrek839 napisał/a:
Jest kilka drobiazgów o których nie piszesz a na filmie dość zgrabnie ukryłeś, a które są dość istotne.

Gdy wysuwa się bom razem z kablem wszystko idzie gładko, ale co z powrotem? Kabel się nie zwija, nie składa i nie można ściągnąć drabiny z powrotem co niestety widać na filmie. Druga sprawa to kosz który nie utrzymuje poziomu podczas podnoszenia i opuszczania przez co wygląda to trochę dziwnie i również uniemożliwia opuszczenie go na pojeździe. Na filmie były zdjęcia z ludzikami na noszach i na wózku jak wsiadają do kosza, ale dlaczego nie było ich w koszu podczas pracy bomu?

Mimo tych kilku technicznych uwag to ładnie to wygląda. Fajny pomysł na przebudowę ostatnio wydanego zestawu, no i przydałby Ci się czwarty pilot.

Nie, kabel się nie zwija i niestety troszkę przeszkadza. Przy pierwszym wysuwie kabel od silnika jakoś się przecisnął bez problemu, natomiast przy drugim wysuwie zahaczył, więc musiałem troszkę wysunąć do przodu i potem cofnąłem i przeszło. Co do regulacji kosza, to musiałbym zamontować albo dodatkowy silnik, a więc 9-ta funcja PF, albo np. na ślimaku i zębatce, ale wtedy funkcja ta by była ręcznie uruchamiana. Dlatego dałem na pinach, choć w przypadku pinów, sztywne piny jeszcze bardziej przytrzymują kosz, natomiast na luźnych pinach kosz za bardzo się giba, dlatego z jednej strony jest luźny pin, z drugiej sztywny

Może kiedyś kupię 4-tego pilota, bo faktycznie czasem by się przydał. Co do przebudowy, to tak jak kiedyś wcześniej pisałem to podwozie jest z zestawu 42009, natomiast kabina kierowcy w Bronto jest wyższa, szersza z profilu i ma zupełnie inny przód. Również bom z wieżą jest dużo wyżej osadzony niż w zestawie 42009, ale tych zmian jednak nikt nie zauważył ;) Większość widzi tylko podobieństwa :)
Ostatnio zmieniony przez legosamigos 2013-12-27, 00:12, w całości zmieniany 1 raz  

piotrek839 

Wpisy: 458
Wysłany: 2013-12-27, 00:39   

legosamigos napisał/a:
Co do regulacji kosza, to musiałbym zamontować albo dodatkowy silnik, a więc 9-ta funcja PF, albo np. na ślimaku i zębatce, ale wtedy funkcja ta by była ręcznie uruchamiana. Dlatego dałem na pinach, choć w przypadku pinów, sztywne piny jeszcze bardziej przytrzymują kosz, natomiast na luźnych pinach kosz za bardzo się giba, dlatego z jednej strony jest luźny pin, z drugiej sztywny

Funkcja poziomowania kosza powinna być automatyczna niezależnie od pozycji bomu. Tym bardziej jeśli tam dasz ludziki (ratowników). Nie nadaje się do tego silnik którego i tak nie można by wstawić, a ręczna regulacja jest zupełnie nielogiczna.

blizzard 
niepoprawny mercedesiarz

Wpisy: 805
Wysłany: 2013-12-27, 10:37   

legosamigos napisał/a:
Masz na myśli jakąś wyrzutnię rakiet?

Dokładnie ;)
Albo coś realnego, albo troszkę futurystyczne działo plazmowe/laserowe/gauss/itp.

Tomek napisał/a:
Jaka jest definicja MOCa? To jest - ile MOCa musi być w MOCu?

Tak mi się przypomniało :)
Sariel napisał/a:
8258 Crane Truck
[...]ponieważ odkąd ukazał się na rynku mniej więcej co druga duża ciężarówka pokazywana na różnych światowych forach ma jego kabinę skopiowaną na żywca albo z kosmetycznymi zmianami, co oczywiście nazywa się dumnie MOCem. W praktykach takich szczególnie celuje Eurobricks, LUGPol na szczęście w zasadzie to ominęło, chociaż...

im więcej MOCa w MOCu tym lepiej, niemniej często same modyfikacje gotowego zestawu są już za takie uważane. Czy karoseria ekskluziwa Crawlera to też MOC czy nie?
No właśnie.

legosamigos 
VIP

Wysłany: 2013-12-27, 20:37   

blizzard napisał/a:

Dokładnie ;)
Albo coś realnego, albo troszkę futurystyczne działo plazmowe/laserowe/gauss/itp.

Jakoś tematyka militarna za bardzo mi nie podchodzi, poza jeśli miało to być coś militarnego, to pewnie w większości jasnoszarych elementów, więc konstrukcja byłaby trochę ponura

tomaq 

Wpisy: 76
Wysłany: 2013-12-29, 19:24   

Ja nie chciałbym się czepiać,żeby nie wyglądało to na bezpodstawną krytykę, gdyż sam nie zbudowałbym w połowie tak funkcjonalnego modelu ale:
1. jak już ktoś wspomniał należałoby coś zrobić z poziomowaniem kosza
2. ta cieńsza sekcja ramienia która się rozkłada (tzn nie ta wysuwana tylko ta która trzyma kosz) jest strasznie chybaotliwa - wygląda to jakby się miało rozpadnąć zaraz - zwłaszcza widać to przy składaniu/rozkładaniu.
Tyle ode mnie :(

legosamigos 
VIP

Wysłany: 2013-12-30, 13:34   

Co do poziomowania kosza, musiałbym wstawić jakiś siłownik lub zębatki + silniczek, a więc 9 funkcja na pilocie, więc i dodatkowe kable, albo kosz poziomowany ręcznie, a chciałem by wszystkie funkcje były z pilota, więc dlatego kosz "poziomuje się" na pinach. Co do ramienia, cała konstrukcja bomu jest bardzo ciężka, więc tą sekcję z koszem musiałem zrobić tak, by była w miarę lekka a jednocześnie podnosiła kosz, który też swoje waży. Może wygląda wątło, ale jest z technic bricków, spięta pinami, liftami, tilami, więc się nie rozpadła :)

Filus 

Wpisy: 586
Wysłany: 2013-12-30, 13:50   

Widzę, jak grochem o ścianę.

piotrek839 napisał/a:
Funkcja poziomowania kosza powinna być automatyczna niezależnie od pozycji bomu. Tym bardziej jeśli tam dasz ludziki (ratowników). Nie nadaje się do tego silnik którego i tak nie można by wstawić, a ręczna regulacja jest zupełnie nielogiczna.

To co Ci już co najmniej dwie, jak nie więcej, osoby mówiły. Nie potrzeba żadnych mechanizmów. Autopoziomowanie to nic więcej, jak stworzenie odpowiedniej geometrii. Czyli w zasadzie stworzenie belki równoległej do tej nośnej. Jak nie rozumiesz idei, to zajrzyj chociażby do zestawów 8280 i 8062 (6 - kołowy pojazd z chwytakiem).

3dom 
Adminus Emeritus

Wpisy: 5646
Wysłany: 2013-12-30, 14:05   

Filus napisał/a:
Jak nie rozumiesz idei, to zajrzyj chociażby do zestawów 8280 i 8062 (6 - kołowy pojazd z chwytakiem).

Albo nawet do mikrusa w postaci 8045:

legosamigos 
VIP

Wysłany: 2013-12-30, 15:59   

Może i dobre rozwiązanie, tylko, że w Bronto kosz chowa się pod bom, a więc jest troszkę inna konstrukcja. Gdyby w miejscu siłownika podnoszącego ramię z koszem był sam kosz, to wtedy owszem ten pomysł z poziomowaniem, jak w tych zestawach przez Was wymienionych, byłby w sam raz. Chyba, że wstawiłbym liftarm 7/3, jak Dejw w swojej Tatrze 815 (a tak swoją drogą Dejw sam się usunął czy został usunięty?)

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu