Forum LUGPol Strona Główna Forum LUGPol
www.lugpol.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
60059 Logging Truck
Autor Wiadomość
Prezes 

Wpisy: 164
Wysłany: 2014-01-26, 10:47   60059 Logging Truck

Recenzja 60059: Logging Truck

Dane techniczne:
Seria: City
Rok premiery: 2014
Liczba klocków: 228szt.
Liczba figurek: 2
Liczba worków z częściami: 2 duże woreczki + 2 małe woreczki
Spis części: BrickLink
Cena: 79,99zł (sklep stacjonarny / Bydgoszcz)

Brickset
BrickLink

Z początku, kiedy pierwszy raz przeczytałem spis zestawów na rok 2014, był to mój numer 1. Temat nieokiełznany jeszcze w formacie Lego City. Zielony truck, z balami drzewa. Oczami wyobraźni widziałem amerykańską ciężarówkę z przyczepą, wysięgnikiem za kabiną ... Oczekiwania były wysokie i porównując z pozostałymi "nazwami" właśnie po tej pozycji spodziewałem się najwięcej. Jak wyszło ?

Opakowanie:
Dobrze dopasowane: 26cm x 19cm i 6cm wysokie. Wydaje się standardowym pudłem na średnie zestawy. Wewnątrz nie ma przecież niczego nadgabarytowego. No właśnie. Patrząc na pudełko zauważamy surowość zestawu. Znany trójpodział został zachowany, czyli: podwozie, kabina i paka. Ta ostatnia, która często jest najważniejszą częścią, niemal dekorującą całość, w tym przypadku jest skąpa. Ale nie oceniajmy książki po okładce. A jak wygląda ów okładka w szczegółach ?

PRZÓD I TYŁ

GÓRA I DÓŁ

LEWO I PRAWO

Instrukcja:
Książeczka o prostokątnym kształcie. Typowa, niczym szczególnym, nie wyróżniająca się instrukcja. 46 kroków montażu, z czego pierwsze 24 to idealnie symetryczna konstrukcja.

Worki i etykiety:

Minifig:
.. i tu pierwsza zaleta zestawu ! Dwójka uśmiechniętych drwali. Każdy z nich na swój sposób pocieszny. Obaj w koszulach w kratę z niedopiętymi kołnierzykami. Ten wizualnie starszy, ze śmiesznym rudym zarostem wygląda jak szkot. Drugi, młodszy w okularkach, z piłą łańcuchową. Dobrze, że oba minifigi, są od siebie tak bardzo różne, mimo iż wykonują podobne czynności. Różne odcienie ubrań, różne główki, różne nakrycia głów, słuchawki i różne narzędzia. Super piła ! Jedynym minus, to fakt, że szkotowi giną gdzieś kombinerki i młotek w gaciorach ... ;-)

Ciekawe klocki:
4163290: Ball Coupling Friction/Fork
4656483: Mini Head "No. 929"
6055313: Flat Tile 2X2 Round W. Hole Ø4.85
6022484: Mini Upper Part
6037621: Lattice For Frame 4X6
4667888: Claw 3M W. Grip

Foty z budowy:

Gotowy model:

=== === === === ===

ZA:
+ ciekawy temat,
+ układ chwytaka/podnośnika,
+ osłona dachu kabiny,
+ gratis, w zestawie, choinki,
+ soczysty zielony kolor,
+ niewiele etykiet, zestaw mógłby bez nich nieźle funkcjonować,

PRZECIW:
- krzesełko na wieżyczce chwytaka = naiwna konstrukcja
- no i jak się tam wchodzi ? :-)
- dwie bale drzewa to za mało = trzy, to moim zdaniem, powinien być minimum w tym zestawie
- lusterka za mocno odstają,
- zamiast niebieskiego plate'a między tylnymi światłami dałbym plate'a z hakiem, albo uchwyt pod przyczepę,

Podsumowanie:
Hmm... ani grzeje, ani ziębi. Z jednej strony cieszy, z drugiej rozczarowuje. Ciekawe minifigi, piła ale to przecież ciężarówka ma tu być najważniejsza. Jednym słowem: DOBRY. Mimo zauroczenia nazwą konstrukcja wydaje się być prosta, nieskomplikowana, wręcz banalna. Szkoda, bo podobnie jak 60061: Airport Fire Truck ma potencjał. Można byłoby rozbudować chwytak, dorobić przyczepę, która może byłaby kopią paki, ale rozbudowałaby całość, nadając masywności konstrukcji. Wydaje mi się, że kabina powinna być a'la 60056: Tow Truck. Może długa naczepa zamiast krótkiej paki ? Może żółty/pomarańczowy zamiast zielonego ?
Ostatnio zmieniony przez Prezes 2014-01-26, 14:13, w całości zmieniany 2 razy  

cody1976 

Wpisy: 101
Wysłany: 2014-01-26, 12:47   

Recenzja i zdjęcia jak zwykle na najwyższym poziomie. Ten zestaw i Tow Truck na pewno trafi do mojej kolekcji. Jak piszesz można go było bardziej dopracować, szczególnie żuraw z chwytakiem. Zanim pokazały się pierwsze przecieki byłem przekonany, że ciężarówka będzie typowym 'amerykańcem" z silnikiem przed kabiną i naczepą, później ukazało się coś takiego:

http://i.nahraj.to/f/sRI.png

Niestety prawda okazała nieco mniejsza i skromniejsza, mimo tego na pewno go kupię. Jeszcze raz wielkie dzięki za profesjonalną recenzję.

cody1976

3dom 
Administrator

Wpisy: 5349
Wysłany: 2014-01-26, 23:50   

Recenzja na najwyzszym poziomie, zdjecia również - niektore wygladaja niemal jak rendery. Dobra robota :)

Zestaw oryginalny i calkiem ciekawy. Moze jak się trafi jakas wyprzedaz -50% to się skusze...

tizz 

Wpisy: 9
Wysłany: 2014-01-27, 10:53   

Do tego modelu rzeczywiście bardziej pasowałoby coś bardziej amerykańskiego, najlepiej w stylu Gemsa, ale jak się nie ma co się lubi... zestaw i tak będzie świetnym uzupełnieniem dla 60021, a to ulubiony zestaw syna, dlatego dla mnie Logging Truc to absolutny must have. Dzięki Twojej recenzji wiem, że warto go nabyć.
Boję się tylko o wysięgnik chwytaka. Wygląda to to na mało solidną konstrukcję.

Prezes 

Wysłany: 2014-01-27, 11:24   

tizz napisał/a:
Boję się tylko o wysięgnik chwytaka. Wygląda to to na mało solidną konstrukcję.

Myślę, że najsłabszą cechą chwytaka jest jego bezwładność. Chwytasz model, a chwytak obraca się samoistnie. Nie jest to urządzenie, które wymaga większej siły, aby wprawić w obrót. Troche irytuje, tymbardziej, że w rzeczywistości nie jest tak jak w modelu. Uchwyt, kolce, ramię wydają się solidne i tu nie obawiałbym sie, że konstrukcja ugnie czy urwie się pod ciężarem. Podobne rozwiązanie zastosowane jest w ramieniu koparki z 4203.
BTW: Bardziej zastanawia mnie dlaczego bale drewna nabite są na długie axle ? Aby nie pękały w czasie zabawy ?

3dom napisał/a:
Zestaw oryginalny i calkiem ciekawy. Moze jak się trafi jakas wyprzedaz -50% to się skusze...

Myślisz, że będzie gdzieś przecena do 40zł ? Daj znać jak będzie, to ja się podłączę pod zamówienie :-)

Dzięki za odzew w temacie.

tizz 

Wysłany: 2014-01-27, 11:41   

Prezes napisał/a:
Bardziej zastanawia mnie dlaczego bale drewna nabite są na długie axle ? Aby nie pękały w czasie zabawy ?

O! A to ciekawe! W przytaczanym przeze mnie 60021 nie ma żadnych axli. A samych bali jest dużo więcej, więc statystycznie większa szansa, że się któryś złamie :) Ale może to dlatego, że te z wirolotu wydają się być odrobinę krótsze..

3dom 
Administrator

Wpisy: 5349
Wysłany: 2014-01-27, 11:42   

Prezes napisał/a:
Myślisz, że będzie gdzieś przecena do 40zł ? Daj znać jak będzie, to ja się podłączę pod zamówienie :-)

Może Tesco, Carrefour, ale pewnie pod koniec roku.

cody1976 

Wpisy: 101
Wysłany: 2014-01-27, 12:20   

3dom napisał/a:
Prezes napisał/a:

Może Tesco, Carrefour, ale pewnie pod koniec roku.

Tu jest za 55 zł, możliwy odbiór osobisty, ale dla kogoś z Krakowa przy wysyłce oferta traci na atrakcyjności:

http://tablica.pl/oferta/...html#eb0682ac58

cody1976

tizz 

Wysłany: 2014-01-27, 15:05   

No to może ja się załapię. Dzięki za namiar

tbzz 

Wpisy: 345
Wysłany: 2014-01-27, 20:59   

Tak jak napisałeś Prezes. Ni grzeje ni ziębi. Ma zbyt wiele braków jak dla mnie. Plus to kilka ciekawych elementów. W katalogu wydawał mi się ciekawszy niż po przeczytanej (jak zwykle b.dobrej) recenzji. Dzięki za urealnienie!

piotrk80 

Wpisy: 25
Wysłany: 2014-01-28, 22:47   

Super recenzja!
Najlepsza jest piła-wypas!

francis83 

Wpisy: 24
Wysłany: 2014-02-04, 14:25   

Bardzo ładne zdjęcia.

Rewelacyjnie wygląda piła.

Mam pytanie a propos chwytaka. Jak on pracuje? Można się nim śmiało pobawić? Utrzymuje te bale drewna przy przenoszeniu?

Prezes 

Wysłany: 2014-02-04, 15:30   

Jak już pisałem sam chwytak jest bezwładny. To jego największy mankament. Jeśli chodzi o element chwytająco-przenoszący nie ma problemów. Całość nie opada po uniesieniu, nawet gdy jest obciążony balą. Zęby chwytaka bez problemu się rozchodzą i dosyć ciężko chodzą, więc same z siebie się nie otwierają. Chwytakiem trzeba jednak chwycić balę w środku, za wystające "gałęzie" w przeciwnym razie wyślizgnie się zębom.
BTW: Set stoi u mnie nieruchomo, więc ciężko mi cokolwiek powiedzieć o długoterminowej bawialności: trwałość, ocena z punktu widzenia dziecka itp.

francis83 

Wpisy: 24
Wysłany: 2014-02-04, 15:39   

Prezes napisał/a:
Jak już pisałem sam chwytak jest bezwładny. To jego największy mankament. Jeśli chodzi o element chwytająco-przenoszący nie ma problemów.

Dziękuję za odpowiedź. Pisząc "chwytak" chodziło Tobie o ramię, tak?
Ostatnio zmieniony przez francis83 2014-02-04, 15:40, w całości zmieniany 1 raz  

Prezes 

Wysłany: 2014-02-04, 18:43   

francis83 napisał/a:
Dziękuję za odpowiedź. Pisząc "chwytak" chodziło Tobie o ramię, tak?

Raczej miałem na myśli całą żółtą konstrukcję, tj. żółty słupek, krzesełko i ramię wraz z chwytającymi kłami. Okrągłe bricki osadzone są na axle'u, który dodatkowo przechodzi przez płaskiego, okrągłego plate'a z dziurką, wylistowanego w ciekawych klockach. Ów plate przymocowany jest do podstawy (nieruchomy), a żółta konstrukcja kręci się na axle'u (ruchomy) - stąd bezwładność i swoboda w obracaniu.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu