Zawór

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
mi-strz
Posty: 33
Rejestracja: 2012-10-12, 08:17
Lokalizacja: Kraków

Zawór

#1 Post autor: mi-strz »

Realizuję mały projekt, w którego części jest kontrola przepływu cieczy - wlewanie dokładnej ilości płynu do pojemnika.
Podczas budowy napotkałem na problem, który wymaga skonsultowania. Mianowicie nie mam pomysłu na stworzenie zaworu sterowanego (zamykanie/otwieranie) silnikiem.
Idea jest taka, że przy odpowiednim poziomie cieczy czujnik z EV3 (wiem, że to nie jest dział "Mindstorms", ale problem wydał mi się bardziej "technicowy") wysyła sygnał do silnika, który błyskawicznie zamyka przepływ. Kupiłem przewód do spryskiwaczy od Fiata 126P, który idealnie mieści się w otwory w elementach Technic, jednak jest od zbyt gruby, żeby sukcesywnie ścisnąć (taki był mój pierwotny pomysł na zatrzymanie wlewania) go przy pomocy tego silnika. W założeniu zawór miał działać szybko, ściskać mocno i miał mieć niewielkie gabaryty.
Poszukuję pomysłów konstrukcyjnych, rad jaki przewód byłby najbardziej optymalny, żeby móc bez problemu kontrolować wlewanie.

Z góry dziękuję za zainteresowanie problemem.

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#2 Post autor: piotrek839 »

1. Zmień przewód na oryginalny z Lego.
2. Zamykanie na zasadzie zaginania (najlepiej podwójnego- na litere "Z").
3. W mechaniźmie koniecznie ślimak.

BJ
VIP
Posty: 999
Rejestracja: 2012-01-16, 21:42
Lokalizacja: Majdan/Warszawa

#3 Post autor: BJ »

Przy oryginalnym zaworze można użyć zaworu od pneumatyki, powinien dać radę.
(19:28:58) Toltomeja: teraz powiem absolutnie serio, nawet jeśli zaraz będę żałował: trialowki wygrywają ten pojedynek

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#4 Post autor: Waler »

Ja otwieranie i zamykanie zaworu oryginalnego pneumatycznego rozwiązałem servem PF. 4 zębatki (a w innej konfiguracji, którą odkryłem później - dwie) i wszystko elegancko działa.
Servo ma auto powrót, działa szybko i zawory chodzą bardzo dobrze.
Wzorowałem się na tym pomyśle:
Obrazek
lecz zmodyfikowałem go na swój sposób, tak iż została tylko idea takiego mechanizmu, ponieważ ten z takim układem zębatek nie do końca otwiera zawór i powietrze schodzi bardzo powoli a mi chodziło o maksymalne otworzenie zaworu.

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#5 Post autor: piotrek839 »

Próbował ktoś legową pneumatykę zasilić wodą? Jak się zachowują poszczególne elementy (zawory, siłowniki)?

BJ
VIP
Posty: 999
Rejestracja: 2012-01-16, 21:42
Lokalizacja: Majdan/Warszawa

#6 Post autor: BJ »

Czysto teoretycznie zaworom nie powinno robić różnicy. Natomiast duże siłowniki mają metalowe części. Prędzej użyłbym jakiegoś oleju.
(19:28:58) Toltomeja: teraz powiem absolutnie serio, nawet jeśli zaraz będę żałował: trialowki wygrywają ten pojedynek

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#7 Post autor: piotrek839 »

BJ pisze:Czysto teoretycznie zaworom nie powinno robić różnicy. Natomiast duże siłowniki mają metalowe części. Prędzej użyłbym jakiegoś oleju.
Nie chodziło mi o teorie. Chciałbym wiedzieć czy ktoś to sprawdzał w praktyce i jakie były tego wyniki.

Może inne pytanie. Czy ktoś próbował z cieczami (woda, emulsja, oleje)?

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#8 Post autor: Bricksley »

piotrek839 pisze:Nie chodziło mi o teorie. Chciałbym wiedzieć czy ktoś to sprawdzał w praktyce i jakie były tego wyniki.
O ile dobrze pamiętam nieciekawe, to jest w końcu pneumatyka nie hydraulika. Gdzieś kiedyś na forum był o tym wątek, z tym, że było to parę ładnych lat temu, można przeszukać forum ;)

Edit: Co nieco jest w tym wątku: http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=3940
Ostatnio zmieniony 2014-02-22, 01:23 przez Bricksley, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#9 Post autor: piotrek839 »

Karol pisze:Edit: Co nieco jest w tym wątku: http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=3940
Ten wątek utwierdził mnie w przekonaniu co sam podejrzewałem. Nikt nie próbował z cieczami bo się po prostu nie da, zwłaszcza w przypadku zaworów o których pisali koledzy powyżej.

Wracając do tematu głównego. Na zamknięcie przepływu cieczy powinno się oddziaływać z zewnątrz. Mi do głowy przychodzi jedynie pomysł na zaciskanie wężyka. W przypadku wody zaciskanie powinno być szczególnie mocne.

Mistakes
Posty: 529
Rejestracja: 2009-12-20, 18:00
Lokalizacja: Warszawa!
brickshelf: Ayumi

 

#10 Post autor: Mistakes »

Próbował. Efferman z Eurobricks.
Obrazek
Siłowniki po jakimś czasie śniedziały wewnątrz i coś tam się jeszcze działo.

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#11 Post autor: piotrek839 »

Efferman zrobił taki test:

https://www.youtube.com/watch?v=q2Tatyd085g

Na filmie widać jak kapie woda z siłownika a nie był on jakoś specjalnie obciążony. W układzie nie ma też zaworu.

Awatar użytkownika
judam
Posty: 508
Rejestracja: 2012-08-09, 12:46
Lokalizacja: Wolsztyn
brickshelf: judam
Kontakt:

 

#12 Post autor: judam »

Niema innego dobrze działającego rozwiązania niż zaciskanie przewodu. Taki sposób zaciskania był nawet w konstrukcji sygnowanej przez OFICJALNY TEAM LEGO MINDSTORMS. Z tym tylko że zamiast wody było wysokie ciśnienie.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=CuW73P5PanM[/youtube]

Specjalnie rozmawiałem z tym chińczykiem projektantem Mindstorms (zapomniałem jak ma na imię) w jaki sposób jest sterowanie zamknięcia wysokiego ciśnienia i rozbierał jedną sekcję dla mnie i mi pokazał.
Ostatnio zmieniony 2014-02-23, 20:22 przez judam, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ