[MOC]Kilka gratów z Wietnamu...

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Maks
Posty: 155
Rejestracja: 2014-02-19, 09:57
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: MaksM

 

[MOC]Kilka gratów z Wietnamu...

#1 Post autor: Maks »

Cześć!

Postanowiłem zaprezentować tu nieco swoich wcześniejszych prac. Przed dołączeniem do LP popełniłem ich całkiem sporo :).

Wojna w Wietnamie. Starcie armii z dwóch różnych światów, krwawe, brutalne, ale i klimatyczne. Wojna odbywająca się w trakcie gwałtownych przemian społecznych i rewolucji kulturalnej. No i nie ukrywajmy, największa porażka Amerykanów :)).

Razem z moim kolegą GabrySiem swego czasu popełniliśmy mrowię pojazdów z tego konfliktu. Zaczął właściwie Filip, który zainspirował mnie do działania, wcześniej bowiem nic militarnego nie budowałem.Wszystkie modele są wykonane z wykorzystaniem rysunków technicznych czyli blueprintów. W skali 1:40. Nietypowa jak dla militariów, większość osób stosuje większą 1:35. No ale, gdyby wszyscy budowali tak samo, byłoby nudno. Przy mniejszych modelach moim zdaniem minifigi wyglądają lepiej. No ale, zacznijmy od początku. Pokrótce przedstawie moje MOCe, na pierwszy ogień idą siły Zachodu.

Willys M38A1
Obrazek
WillysM38 by [Maks], on Flickr
Poczciwy bohater II wś. aż w Wietnamie? Tak, to jego zmodernizowana, powojenna wersja. Nie był tak popularny jak nowszy M151 MUTT ( którego zrobił GabryS), ale tam jeździł. MOC z kwietnia 2012. Oryginał wyglądał tak.
Obrazek
WillysM38 by [Maks], on Flickr

Galeria Brickshelf (starsza wersja też tam jest)


M35 Deuce and a Half
Obrazek
M35 "Deuce and half" with M101 105mm howitzer(2) by [Maks], on Flickr
Popularna ciężarówka produkowana przez AM General od końca lat 40. Jej zmodernizowane wersje do dziś służą w wielu armiach świata. Mój model to wersja o ładowności 2,5 tony (stąd nazwa). Obecny kształt zyskał w grudniu 2012. Towarzyszem ciężarówki jest haubica M101 o kalibrze 95mm. Oryginał wygląda tak
Obrazek
M35 "Deuce and a Half" with M101 105mm howitzer(1) by [Maks], on Flickr

Galeria Brickshelf

M551 Sheridan
Obrazek
M551 Sheridan (2) by [Maks], on Flickr
Lekki czołg(waga niecałe 16t), zdawałoby się idealny do zadań w dżungli, nie zdobył jednak sympatii załóg. Jego pancerz był zbyt cienki, silnik zbyt słaby, a wyszukane działo/wyrzutnia kalibru 152 mm zawodne. Czołg był uzbrojony w ciekawe pociski, nazywane Beehive. Zawierał prawie 10000 igieł, i nie trudno sobie wyobrazić jakie szkody mógł wyrządzić wietnamskiej piechocie. Model to pierwszy czołg jaki zbudowałem, datowany na maj 2012. Oryginał.
Obrazek
M551 Sheridan(1) by [Maks], on Flickr
Galeria Brickshelf

A41 Centurion
Obrazek
A41 Centurion (2) by [Maks], on Flickr
Prawdziwy potwór. Jeden z protoplastów dzisiejszych Main Battle Tanks. Brytyjski czołg, który darzę szczególnym sentymentem. Do produkcji wszedł zaraz po II wś, ze służby wycofywano go dopiero w połowie lat 90. Suche dane do dziś robią wrażenie, pojazd ważył bowiem 51 ton. Przy słabym silniku uzyskano naprawdę dobrą ruchliwość, co Centurion udowodnił w Korei. Prawdziwą sławę zdobył walcząc w armii żydowskiej, walnie przyczyniając się do jej wspaniałych zwycięstw na przełomie lat 60 i 70. Jego zmodernizowana wersja, Olifant, służy w RPA do dziś. W Wietnamie używał go Australijski Korpus Ekspedycyjny. Brytyjczycy po prostu umyli ręce od tej wojny, wysyłając tam swoich dawnych kolonistów-kangurów. Czołg jest konstrukcyjnie ciekawy- bowiem aby lepiej oddać jego skalę, ma kadłub szeroki na 6 studów i 2 płytki bokiem. Czyli szerokość bezstudowa :).Oryginał.

Obrazek
A41 Centurion (1) by [Maks], on Flickr

Galeria Brickshelf.

Bell AH-1 Cobra
Obrazek
AH-1G Cobra (1) by [Maks], on Flickr
Obok Hueya, na którym bazowała, najpopularniejszy śmigłowiec wojny. Była to moja pierwsza próba zrobienia czegoś latającego. Byłem średnio zadowolony z efektu, próbowałem zrobić ją w kamuflażu, lecz brakowało kluczowych klocków w Dark Green. Mój model posiada podstawkę, która też jest średnio udana. W powietrzu utrzymuje go przezroczysty klocek. Cobra pochodzi z marca 2013.Oryginał.
Obrazek
AH-1G Cobra (2) by [Maks], on Flickr

Galeria Brickshelf

Siły zgniłego kapitalizmu mamy za sobą, teraz przedstawię pojazdy tych drugich. Vietcongu. A raczej NVA- North Vietnam Army, które nie były partyzantką, a regularną armią wspieraną przez częste dostawy sprzętu z bratnich Chin.

BTR-40
Obrazek
BTR-40 with AA gun(1) by [Maks], on Flickr
Model lekkiego radzieckiego transportera opancerzonego. To dość prymitywny pojazd z końca lat 40., który nie miał nawet zadaszonego przedziału załogi. Jednak moim zdaniem ma swój urok :). Moja wersja jest wyposażona dodatkowo w armatę przeciwlotniczą. Zbudowałem go w grudniu 2012. Fotki oryginału.

Galeria Brickshelf

YW531(Typ 63)
Obrazek
Type 63/Yw 531 Chinese APC (2) by [Maks], on Flickr
Mało znany, chiński transporter opancerzony z początku lat 60. Model ma nieco wrednych krzywizn, których uzyskanie było trudne, ale efekt końcowy nie powalił na kolana. No cóż, taka uroda, sam chiński wynalazek na pewno szczególnie urodziwy nie jest. Mini dioramka którą do niego zbudowałem, jak na złość, też nie wyszła.
Oryginał.

Obrazek
Type 63/Yw 531 Chinese APC(1) by [Maks], on Flickr

Galeria Brickshelf

T-34/85
Obrazek
T-34/85 (1) by [Maks], on Flickr
Na koniec zostawiam świetnie znany radziecki czołg, weterana IIwś. I on zajechał do Wietnamu ? Tak! Chociaż był używany w niewielkiej liczbie. Podobnie jak Centurion T-34 cechuje się ciekawą konstrukcja kadłuba- wanna bowiem szeroka jest na 4 study i 4 płytki bokiem. Innymi słowy, jednej płytki brakuje mu do szerokości 6 studów. Oryginału tym razem chyba przedstawiać nie trzeba.
Obrazek
T-34/85 (2) by [Maks], on Flickr

Galeria Brickshelf.

Uff, to wszystko. Mam nadzieje, że jakoś przebrniecie przez te wszystkie fotki i linki, no ale chyba lepsze to niż prezentować każdy model oddzielnie. Wszelkich uwag i rad wysłucham z przyjemnością. A no i zapomniałbym- fotka wszystkich moich modeli razem z modelami GabrySia na Pyrkonie 2013:
Obrazek
Pyrkon 2013- Vietnam War by [Maks], on Flickr

Kupą, mości panowie!

Pozdrawiam, Maks
Ostatnio zmieniony 2014-02-20, 20:26 przez Maks, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Migalart
Posty: 180
Rejestracja: 2012-09-25, 07:21
Lokalizacja: Mysłowice
brickshelf: Migalart

 

#2 Post autor: Migalart »

skromny tytuł a zawartość rewelacyjna :)

obejrzałem pierwszego jeepka - myślę sobie, że jest super i że pewnie jeszcze jeden, dwa będą niżej, a tam całe stado. Wszystkie na wysokim poziomie.

Awatar użytkownika
Cevillus
Posty: 553
Rejestracja: 2010-04-29, 21:14
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: greenboy55

 

#3 Post autor: Cevillus »

Pokazałeś nam tutaj całkiem niezłą kolekcję militariów :)
Paul Lego Brick Show kanał dla fanów klocków Lego

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#4 Post autor: dmac »

Nasypałeś tego, nasypałeś - i będzie jedna ogólnikowa rozmowa, zamiast kilku (nastu?) szczegółowych ;) .

Bardzo fajne modele i na tyle, na ile znam sprzęt z tego okresu - dobrze oddane.
Świetny willys.
Nie wiedziałem, że były czarne Cobry, ale już wiem, że były ;) .
W T-34 dostrzegam znajome elementy i jest mi miło :) .
Ogólnie - gratuluję, dobra robota.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#5 Post autor: Ciamek »

Piękna kolekcja.
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#6 Post autor: Szerszen »

Bardzo fajne militaria... aż by się chciało zagrać.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
GabryS
Posty: 241
Rejestracja: 2012-04-14, 08:56
Lokalizacja: Śrem/Poznań
brickshelf: GabryS

 

#7 Post autor: GabryS »

Haha, wspomnienia...
Fajnie to wszystko zebrałeś i miło było powspominać jak to się prześcigaliśmy pomysłami :)
Moją opinię na ich temat znasz - idealne w każdym studzie.
Za młody na LUGPol? -> Klub Młodych Fanów Lego zaprasza.
Blueprinty!

Awatar użytkownika
SzU
Posty: 67
Rejestracja: 2012-08-24, 08:57
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: SzU
Kontakt:

 

#8 Post autor: SzU »

Klasa. Swoją drogą myślałem, że taka różnica skali w klockach będzie niezauważalna, ale jakoś faktycznie modele jakby są trochę mniejsze od innych, które widziałem.

Przy takiej jakości modeli efekt psują moim zdaniem żółte części ciała.

Awatar użytkownika
kooboo
Posty: 108
Rejestracja: 2013-11-24, 21:03
Lokalizacja: Warszawa/Dęblin
brickshelf: kooboo

 

#9 Post autor: kooboo »

Przyznam się, że Willys mnie nie porwał, choć jest w porządku i tak sobie zjeżdżam niżej... O! Kolejny sprzęt. O! Kolejny! I kolejny, i kolejny. Świetna kolekcja w sumie.
Moi faworyci - M35 i haubica pierwsza klasa. Centurion też.
Kolor hełmów i mundurów też jest mi bardzo nie w smak, ta zieleń ma za dużo niebieskiego pierwiastka.

Dorzuć proszę M113 i Huey'a, bo na fotce "grupowej" są, a tu się jakoś uchowały :)

Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

#10 Post autor: PatrykZ »

Piękne cacuszka...
Dzieńdobry. Czesio lóbi może i fajoskie statki.

Awatar użytkownika
Maks
Posty: 155
Rejestracja: 2014-02-19, 09:57
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: MaksM

 

#11 Post autor: Maks »

Dzięki za wszystkie miłe komentarze. Miło przeczytać ich tyle przy pierwszej prezentacji ! :).
dmac pisze:Nasypałeś tego, nasypałeś - i będzie jedna ogólnikowa rozmowa, zamiast kilku (nastu?) szczegółowych ;) .
Może i masz rację, ale te modele są dość leciwe-i nie są tym czym obecnie żyję w klockach. Obecnie przerzuciłem się na bardziej cywilne modele. Choć, znów nieco ciągnie mnie do militariów, ale już raczej nie do Wietnamu ;).
W T-34 dostrzegam znajome elementy i jest mi miło :) .
Ogólnie - gratuluję, dobra robota.
Są nawet i żabki, z których musiałeś się gęsto i często tłumaczyć przed kolektywem :D. A na poważnie, to zrewolucjonizowałeś spojrzenie na klockowy czołg. Pamiętam, że kiedy budowałem swoją wersję, straszliwie mnie kusiło, aby coś u ciebie jeszcze podejrzeć- starałem się bowiem ograniczyć podobieństwa. No ale czasem nie było sensu wyważać otwartych drzwi, stąd te kilka inspiracji :).
SzU pisze:Klasa. Swoją drogą myślałem, że taka różnica skali w klockach będzie niezauważalna, ale jakoś faktycznie modele jakby są trochę mniejsze od innych, które widziałem.

Przy takiej jakości modeli efekt psują moim zdaniem żółte części ciała.
Cieszę się bardzo że różnica wymiarów jest zauważalna, bo niemało się natrudziłem, aby nadać modelikom odpowiednie proporcje.
Kolor hełmów i mundurów też jest mi bardzo nie w smak, ta zieleń ma za dużo niebieskiego pierwiastka.
No cóż, powiedzmy sobie szczerze- customowe hełmy z brickarms lub innych firm tanie nie są, i wykorzystanie mundurów z Toy Story było chyba najkorzystniejszą opcją. I tak nieco kasy poszło na uzbrojenie z BA. A ta zieleń mi się osobiście kojarzy z latami 60., choć pewnie DG albo SG byłaby lepsza :).
Dorzuć proszę M113 i Huey'a, bo na fotce "grupowej" są, a tu się jakoś uchowały :)
Nie przeczę, że nie powstydziłbym się autorstwa tych modeli, lecz wykonał je GabryS :)
[URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=17086]M113[/URL]
Huey

Dzięki za komentarze, pozdrawiam[/quote]

piotrk80
Posty: 25
Rejestracja: 2013-09-25, 14:02
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: piotrk80 »

Piękna kolekcja!
M35 wymiata!
Gratki

ODPOWIEDZ