[MOC] MAN TGS Plastisol 18.440 Straż Pożarna GCBA

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

[MOC] MAN TGS Plastisol 18.440 Straż Pożarna GCBA

#1 Post autor: Mrosik »

Witam,

Chciałbym przedstawić mój najnowszy MOC: MAN TGS Plastisol 18.440 Straż Pożarna GCBA:
Obrazek

Parę słów wstępu:
Jest to czwarta odsłona tego MOCa – pierwsza była gotowa 2 dni przed wystawą w Rzeszowie, ale musiało zostać przebudowana, bo miała błąd konstrukcyjny. Wersja druga była gotowa jeden dzień przed Rzeszowem, ale niestety została zburzona przez mojego psa. Wersja trzecia miała powstać w nocy przed wystawą w Rzeszowie, ale nie pozwolił mi na to samochód, który zepsuł się w drodze do Rzeszowa. Następnie model trafił na pół roku na półkę, na której czekał na wyrok – rozbiórka czy odbudowa, bo miałem go serdecznie dość.
W czasie zimowej przerwy świątecznej postanowiłem, że go odbuduję tak aby pokazać coś robiłem w 2013 roku, wrzucę tylko zdjęcia na forum z krótkim opisem i rozłożę go na klocki pierwsze. I tak miała powstać wersja trzecia…. Tymczasem prezentuję wersję czwartą – w czasie odbudowy wersji trzeciej stwierdziłem, że jakoś tak nie wypada prezentować czegoś co ma niedoróbki. I tak w wersji czwartej wyeliminowałem problemy występujące we wcześniejszych wersjach: przerobiłem układ kierowniczy, zwiększyłem redukcję w zwolnicach, usunąłem skrzynię biegów, wzmocniłem ramę, przerobiłem zawieszenie, wzmocniłem łączenie bliźniaków, zmieniłem układ napędowy z tył plus dołączany przód na stały z możliwością zablokowania sprzęgła. W międzyczasie zamieniłem szare felgi na czarne (jak to ktoś kiedyś powiedział – „na czarnej feldze jazda inna”) – model prezentował się znacznie lepiej i postanowiłem, że nie zostanie rozebrany na klocki pierwsze.

Inspiracja:
Obrazek
Na Rzeszów planowałem zrobić MANa TGS na kołach Uminoga, tylko nie wiedziałem w jakiej wersji. Przeglądałem różne zdjęcia i najbardziej spodobał mi się MAN TGA z zabudową firmy Plastisol, który służy na lotnisku w Rotterdamie. Warto zwrócić uwagę na jednolitą podwójną kabinę. Mimo, że nie występuje ona w ofercie MANa (oferowane są tylko podwójne kabiny dla TGL i TGM) to prezentuje się bardzo ładnie. Plastisol oferuje dwie wersje: krótką (4 osoby) i długą (8 osób) dla MANa TGA (podejrzewam, że też dla TGS, który jest jego następca).

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dane techniczne:
Waga: 7,4kg
Wymiary (dł x szer x wys): 69 x 24 x 31 cm
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Osprzęt:
2 x PF XL do napędu (zasilane z osobnych BBoxów; przełożnie 1:11),
1 x PF M do skrętu (przełożenie: 1:66)
9 x światła PF (2 x do mrugania, 1 x światła z przodu, 1 x światła z tyłu, 5 x oświetlenie)
1 x PF M do mrugania światłami PF
2 x stare światła
2 x stare klocki dźwiękowe
1 x PF M do napędu atrapy silnika V8
1 x PF XL do napędu 2 pomp w kompresorze
1 x PF M do sterowania armatka wodną
2 x BBox
Pojemność zbiornika wodnego: 330ml
Zawieszenie: osie zależne, amortyzowane
Napęd: stały 4x4 ze sprzęgłem dla przedniej osi z możliwością zablokowania
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Co się udało a co nie:
Nie jestem zadowolony: z braku bocznych przetłoczeń na słupku B (nie mam na razie pomysłu jak to zrobić, żeby było ładnie). Wydaje mi się, że drabinka jest za gruba dla tej skali. No i powinna być rzędowa szóstka zamiast V8.
Jestem zadowolony: z układu napędowego (mimo ponad 7kg nic nie stuka nic nie puka, kardany też dają radę), pompy wodnej, wnętrza i przodu kabiny.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Oznaczenia:
18 – masa całkowita pojazdu 18 ton (oznaczenie MAN)
440 – moc silnika w koniach mechanicznych (oznaczenie MAN)
GCBA – gaśniczy, ciężki, beczka (zbiornik wodny) z autopompą (takimi skrótami posługuje się Polska Straż Pożarna; podaje się jeszcze pojemność beczki (w m3) i wydajnośc (w hl/min)
349 F 25 – infiks F – województwo lubuskie, prefiks 349 – OSP Stary Kisielin, sufiks 25 – pierwszy ciężki gaśniczy


Zapraszam do komentowania.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Galeria:
- Flickr
- Brickshelf
- WIP

Wideo:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=a1oCcdD5bnA[/youtube]
Ostatnio zmieniony 2014-03-01, 20:36 przez Mrosik, łącznie zmieniany 3 razy.

gamer
Posty: 36
Rejestracja: 2014-02-23, 12:38
Lokalizacja: Kraków

#2 Post autor: gamer »

Wow! :)

Wierność oryginałowi robi wrażenie. Podoba mi się, że zadbałeś nawet o takie szczegóły jak światła oraz działająca (sic!) armatka wodna. To są często pomijane elementy, a ładnie podkreślają klasę modelu.

Nie mam absolutnie żadnych uwag poza tym, że brakuje zdjęcia podwozia. ;)

Awatar użytkownika
mienso123
Posty: 319
Rejestracja: 2007-02-15, 14:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
brickshelf: mienso123

 

#3 Post autor: mienso123 »

Jest świetny! Na początku myślałem, że pierwsze zdjęcie to oryginał :)

Nerevar
Posty: 82
Rejestracja: 2009-02-21, 17:08
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

#4 Post autor: Nerevar »

Wygląda genialnie, z daleka ciężko odróżnić czy to prawdziwy pojazd czy model. Działanie również świetne, jedyne co Ci nie wyszło to układ jezdny - prędkość + "skokowe" (knoby?) poruszanie się strasznie gryzą w oczy w tak udanej konstrukcji.

Przydał by się też opis mechanizmów które w nim siedzą, jakieś zdjęcia lub rendery.
Ostatnio zmieniony 2014-02-23, 21:29 przez Nerevar, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#5 Post autor: M_longer »

No cóż... dlaczego taka skala? Na 24 x 43 nie dało się upakować wszystkiego? :)

Ale z drugiej strony dobrze że taka, bo jak zobaczyłem że na forum pojawił się MAN TGS to mi się zrobiło ciepło...
Mrosik pisze:Nie jestem zadowolony: z braku bocznych przetłoczeń na słupku B (nie mam na razie pomysłu jak to zrobić, żeby było ładnie). Wydaje mi się, że drabinka jest za gruba dla tej skali.
Kafle? Na pewno przy 1:17 bardzo fajnie sprawdzają się log bricki :)

Ze światłami poszedłeś na straszną łatwiznę, przy tej wielkości zderzaka da się zbudować je w całości z klocków. Nadkola też można by ciut bardziej zaokrąglić i odchudzić łuk w górnej części.

Awatar użytkownika
ontek
VIP
Posty: 202
Rejestracja: 2011-05-30, 20:41
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: ontek

 

#6 Post autor: ontek »

Bardzo mi się podoba. Tak rzuciłem okiem na pierwsze zdjęcie, drugie, trzecie... i dopiero na tym zdjęciu, gdzie są otwarte drzwi, zorientowałem się że na wcześniejszych jest model z klocków.
Miły dla oka, fukjconalny, trochę wydaje się być pokraczny w ruchu, ale sam jego ciężar wszystko usprawiedliwia.

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#7 Post autor: Kubrick »

Nawet Dennis Bosman wspomniał na swoim fanpage'u na twarzoksiążce o tym modelu i wyrażał się o nim bardzo pozytywnie. Przez to sam już nie muszę nic dodawać ;)
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
RacingFan
Posty: 112
Rejestracja: 2010-01-11, 17:13
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: koziol198989

 

#8 Post autor: RacingFan »

Przepiękny model. A i gaszenie bardzo ładnie wyszło na filmiku. Zapas wody jest magazynowany w kilku Airtank'ach czy coś innego?
Ostatnio zmieniony 2014-02-23, 23:33 przez RacingFan, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#9 Post autor: Bricksley »

Ciekawy model, choć wydaje się być nieco łysawy. Nie myślałeś może, żeby boczne klapy zrobić z tych bricków grilli: http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=2877 ? Byłoby to bliższe oryginałowi i nieco ożywiłoby model. Poza tym nie rozumiem wstawiania ruchomej atrapy silnika, napędzanej przez dodatkowy silnik w innym układzie jak oryginał jak i tak silnika nie widać. Jak już to poszedłbym w stronę atrapy jak najwierniej oddanej oryginałowi bez parcia na klocki technic no i jej ruchowość, podobnie jak robi to Maciek Drwięga w swoich modelach. Co do świateł popieram Longera;)

Szkoda, że na filmiku nie puściłeś efektów dźwiękowych :P, ale modeli tak fajny :)
Ostatnio zmieniony 2014-03-04, 11:12 przez Bricksley, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#10 Post autor: legosamigos »

W końcu doczekałem się prezentacji Twojego MOCa. Widziałem już dość dawno zdjęcia na BS i patrząc na miniaturki, myślałem, że ktoś wstawił zdjęcia oryginalnego modelu. Wg mnie jest idealnie odwzorowany. Może troszkę za wolno jeździ, ale rozumiem, że przy takiej masie ciężko "rozbujać" takiego kolosa. Z resztą widać na filmie, że model jest dość duży, gdy stałeś przy nim i coś tam poprawiałeś przy armatce wodnej. Szkoda, że nie pokazałeś efektów świetlnych lub/i dźwiękowych (o ile są dźwiękowe) na 1 filmie. Cieszę się, że mimo przeciwności losu, które Cię spotkały (pies, zepsuty samochód itp.), nie rozebrałeś go na drobny mak, a postanowiłeś go odbudować. Konstrukcja bardzo mi się podoba, a zadbałeś nawet o taki detal jak tile 2x2 na kierownicy, który robi za atrapę klaksonu. Chętnie też bym zobaczył mechanizm działania armatki
Ostatnio zmieniony 2014-02-24, 13:59 przez legosamigos, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#11 Post autor: eric trax »

O plusach pisali więc ja powiem co mnie denerwuje.

Prędkość. Ja wiem że model jest duży i ciężki ale jego wielkość pozwala na zastosowanie choćby przełożenia 1:9 czy 1:6 nawet dokładając jeszcze jednego XLa. Z tą prędkością jednak za długo pojedzie do pożaru

Ciśnienie armatki. Jeśli już postawiłeś na tak efektowny gadżet. Trzeba było nad nim przysiedzieć trochę bardziej i dołożyć dwie kolejne pompki by ciśnienie armatki było bardziej realne.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#12 Post autor: Mrosik »

Dziękuję wszystkim za komentarze.
gamer pisze:brakuje zdjęcia podwozia
Postaram się wrzucić zdjęcia podwozia w środę.
Przydał by się też opis mechanizmów które w nim siedzą, jakieś zdjęcia lub rendery.
Mogę w miarę możliwości dać zdjęcia - niestety na zaprezentowanie renderów nie pozwala mi czas i umiejętności.
M_longer pisze:Mrosik napisał/a:
Nie jestem zadowolony: z braku bocznych przetłoczeń na słupku B (nie mam na razie pomysłu jak to zrobić, żeby było ładnie). Wydaje mi się, że drabinka jest za gruba dla tej skali.

Kafle? Na pewno przy 1:17 bardzo fajnie sprawdzają się log bricki :)
A występują w kolorze czerwonym? Oficjalnie chyba nie.
M_longer pisze:Ze światłami poszedłeś na straszną łatwiznę, przy tej wielkości zderzaka da się zbudować je w całości z klocków. Nadkola też można by ciut bardziej zaokrąglić i odchudzić łuk w górnej części.
Chętnie bym zobaczył Twoje propozycje - mi się nie udało zbudować czegoś lepszego. Najbardziej interesują mnie światła.
michal_forest pisze:Zapas wody jest magazynowany w kilku Airtank'ach czy coś innego?

Szkoda by było airtanka. Za zbiornik służy plastikowa butelka po popularnym napoju bezalkoholowym.
Karol pisze:Poza tym nie rozumiem wstawiania ruchomej atrapy silnika
To wszystko przez łańcuch z tegorocznego BOPa - zawsze chciałem go użyć do napędzania atrapy silnika.
legosamigos pisze:Szkoda, że nie pokazałeś efektów świetlnych
Tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=mlOKxBzCTvw
i tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=Uct24IJf4Bo
można zobaczyć działanie świateł. Generalnie na filmie wyszło to gorzej niż jest to w rzeczywistości.
legosamigos pisze:Chętnie też bym zobaczył mechanizm działania armatki
Postaram się zrobić zdjęcia w środę.
eric trax pisze:Prędkość. Ja wiem że model jest duży i ciężki ale jego wielkość pozwala na zastosowanie choćby przełożenia 1:9 czy 1:6 nawet dokładając jeszcze jednego XLa.
Pytanie czy klocki by to wytrzymały? W końcu to ponad 7kg. Już wcześniej miałem problemy z kardanami w przegubach kulowych - przy większej przeszkodzie się rozpinały.
eric trax pisze:Ciśnienie armatki. Jeśli już postawiłeś na tak efektowny gadżet. Trzeba było nad nim przysiedzieć trochę bardziej i dołożyć dwie kolejne pompki by ciśnienie armatki było bardziej realne.
Tu pojawiają się 1 zasadniczy problem: pojemność zbiornika wodnego. Przy obecnej wydajności 330ml starcza na max 40 sekund. Nie wiem czy z większym zbiornikiem pompki by sobie poradziły, czy nie trzeba by było znowu zwiększyć ich ilości.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#13 Post autor: legosamigos »

Widziałem filmy z efektami świetlnymi na Twoim profilu na YT, ale mogłeś połączyć już w całość z głównym filmem. Przecież to raptem parę sekund więcej było. Rozumiem, że sound bricka emitującego głos syreny nie ma? Nawet jeśli nie ma, to i tak bardzo mi się podoba
Ostatnio zmieniony 2014-02-25, 09:30 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#14 Post autor: M_longer »

Mrosik pisze:M_longer napisał/a:
Ze światłami poszedłeś na straszną łatwiznę, przy tej wielkości zderzaka da się zbudować je w całości z klocków. Nadkola też można by ciut bardziej zaokrąglić i odchudzić łuk w górnej części.

Chętnie bym zobaczył Twoje propozycje - mi się nie udało zbudować czegoś lepszego. Najbardziej interesują mnie światła.
Wiesz co, sam mam zamiar użyć naklejek, ale tylko dlatego że nie mam pomysłu jak zrobić reflektor 2x2s przedzielony w połowie paskiem.

U Ciebie sprawdziłoby się coś takiego:

Obrazek

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#15 Post autor: Mrosik »

legosamigos pisze:mogłeś połączyć już w całość z głównym filmem
Chciałem, ale był błąd w Windows Movie Maker - zamiast 20 sekund program pokazał mi tylko 5.
M_longer pisze:U Ciebie sprawdziłoby się coś takiego:
Pomysł ciekawy, ale mnie by się nie sprawdził - u moim MANie zderzak jest zbudowany inną techniką.

Do pierwszego postu wrzuciłem zdjęcie podwozia oraz instalacji wodnej.
Zasada działania instalacji jest następująca:
- PF XL napędza 2 pompki pneumatyczne,
- powietrze z pompek wlatuje wężykiem do butelki z wodą,
- ciśnienie powietrza wypycha wodę, która wylatuje drugim wężykiem podłączonym do sikawki,

W butelce są wywiercone dwa otwory, przez które przechodzą 2 wężyki: jeden do wejścia powietrza (w samej butelce jest on bardzo krótki, aby uniknąć efektu cofki), drugi do wyjścia wody (w samej butelce sięga dna). Całość jest szczelna, aby utrzymać ciśnienie.

Dzięki za komentarze.

ODPOWIEDZ