Poradnik recenzenta LEGO

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Hippotam

Poradnik recenzenta LEGO

#1 Post autor: Hippotam »

_______________________________________________________________________________________

UWAGA

W dziale recenzje, oprócz oczywiście regulaminu ogólnego forum, obowiązuje "[URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=12642]regulamin działu recenzje[/URL]"!
Są tam głównie wytyczne dotyczące jak recenzja powinna wyglądać pod względem technicznym.

Mniej obszerny poradnik i wytyczne dotyczące udziału w Lidze Recenzentów znajdują się w Skróconym poradniku recenzenta.


_______________________________________________________________________________________

Poradnik recenzenta Lego

A więc stało się. Zamknęły się drzwi za listonoszem, przed tobą leży na stole lśniące, nowe pudełko. W środku - wymarzony zestaw który czeka na zrecenzowanie. A więc do dzieła!
Poniższy poradnik zawiera wskazówki jak napisać recenzję, odpowiedzi na najważniejsze pytania oraz gotowy szablon do przeklejenia. Należy jednak pamiętać, że opisuje on recenzję w wersji prawie "full opcja". Będzie nam miło jeśli skorzystasz z wszystkich podpowiedzi, ale nie jest to niezbędne żeby napisac dobrą recenzję. Na pewno nie wyczerpałem też wszystkich pomysłów na napisanie ciekawego tekstu.

Na początek, kilka rad ogólnych. Dobra recenzja:
  • powinna być subiektywna. Pisz szczerze - co ci się podoba, a co cię irytuje. To twoje święte prawo jako recenzenta. Nie staraj się być na siłę obiektywnym - jesli ktoś ma odmienną opinię od twojej, na pewno przedstawi ją w komentarzach do recenzji.
  • nie jest sposobem żeby się pochwalić: "Mam ten zestaw jako pierwszy na Lugpolu!". Nie o to chodzi. Jeśli chcesz się pochwalić, a nie masz cierpliwości pisać prawdziwej recenzji, napisz normalnego posta.
  • wymaga trochę czasu i cierpliwości. Nie napalaj się, że napiszesz dobrą recenzję w godzinę.
Proponuję podzielić recenzję na kilka sekcji. Pozwoli Ci to lepiej skupić się na różnych fragmentach i sprawi, że recenzja nie będzie chaotyczna. Z drugiej strony, ułatwi to lekturę Twoim czytelnikom. Sugeruję Ci zastosowanie następującego podziału:
  • Nagłowek recenzji i wstęp
  • Opakowanie i instrukcja
  • Klocki
  • Modele
  • Podsumowanie
Nagłowek recenzji i wstęp
Proponuję zastosowanie standardowego nagłówka, składającego się z następujących elementów:
  • Zdjęcie zestawu, najlepiej oryginalne, takie jakie Twoi czytelnicy widzą, oglądając katalogi czy witryny sklepów internetowych. Możesz podlinkować zdjęcie z Peerona, Bricklinka lub Lugnetu, ale najlepiej bedzie skopiować zdjęcie do swojego folderu na Brickshelf, żeby nie generować zbędnego ruchu na tych serwerach. Tylko wybierz małe zdjęcie, pamiętaj że regulamin forum dopuszcza wklejanie obrazków o szerokości maksymalnie 640 px.
  • Liczba klocków, liczba figurek, rok premiery i seria do której zestaw należy - informacje te również znajdziesz na na Peeronie lub Bricklinku.
  • Link do spisu części - jeśli nie ma go na Peeronie (zdarza się w przypadku nowych lub bardzo rzadkich zestawów), poszukaj spisu na Bricklinku
  • Waga brutto - pomoże innym forumowiczom obliczyć koszty wysyłki. Niekiedy można znaleźć wagę zestawu na Bricklinku.
  • Waga netto (same klocki) - pomoże innym wyliczyć cenę kilograma klocków i porównać różne zestawy "wagowo". Można też wówczas porównać cenę do cen zestawów "na wagę" sprzedawanych na allegro (w czasie pisania tego poradnika ceny oscylują wokół 50 PLN/kg). Najlepiej jest zważyć klocki przy użyciu domowej wagi kuchennej.
  • Cena - podaj cenę MSRP (Manufacturer's Suggested Retail Price, czyli sugerowana przez producenta cena detaliczna, znajdziesz ją np. na Peeronie), ceny w polskich sklepach internetowych i na allegro
Jeśli masz lekkie pióro i chcesz aby Twoja recenzja miała unikalny styl, warto spróbować opisać, jak wszedłeś w posiadanie zestawu. Jakie były twoje oczekiwania przed zakupem? Co sprawiło że kupiłeś ten, a nie inny model? A może znasz się na tematyce modelu (np. na dźwigach, koparkach czy kolei) i napiszesz parę zdań o oryginalnej maszynie której model jest odwzorowaniem?

Opakowanie i instrukcja
Przyjętym powszechnie sposobem na rozpoczęcie recenzji jest opis pudełka. Jak wygląda? Czy nadaje się do późniejszego przechowywania klocków? A może ma jakieś ekstra bajery, jak wytłoczenia, otwierną klapkę a może okienka przez które widać części?
Następnie opisz, co znalazłeś w pudełku. Dobrze jest zrobić zdjęcie otwartego zestawu, podać liczbę woreczków i cześci zapakowane luzem a także liczbę instrukcji. Pomoże to innym forumowiczom zweryfikować kompletność zestawów w przypadku zakupu np. uszkodzonych pudełek w supermarketach.
Opisz także instrukcje. Ile (i jakich) modeli pozwala zbudować? Czy zawiera pomysły na inne modele (zwykle mają postać pojedyńczych zdjęć opatrzonych ikonką żaróweczki). Czy instrukcja jest solidna? Klejona czy zszywana? Dalszy opis instrukcji warto zostawić sobie na potem - kiedy już zbudujesz modele. Łatwiej będzie ocenić, czy opis budowy jest czytelny, kolory dobrze oddane i czy instrukcja jest trwała.

Klocki
Dla niektórych AFOL-i znacznie większe znaczenie ma to, jakie klocki składają się na zestaw niż to, jakie modele da się z nich zbudować. Opisz zatem, jaka jest przeważająca kolorystyka klocków. Może się czasem zdarzyć, że zdjęcie na pudełku jest mylące - w rzeczywistości proporcje kolorów sa zupełnie inne.
Opisz, jakie ciekawe klocki zawiera zestaw. Mogą to być nowe elementy, wprowadzone właśnie do produkcji, klocki w ciekawych kolorach, rzadkie klocki, tzw. "białe kruki", lub po prostu elementy nie widziane od dłuższego czasu w nowych zestawach. Jeśli Twój zestaw zawiera nowe, niespotykane wcześniej elementy, koniecznie zrob im dokładne zdjęcia.
Zwróć też uwagę na figurki - niektórzy z nas zajmują się wyłącznie kolekcjonowaniem minifigów, więc na pewno będą tym bardzo zainteresowani. Warto zrobić zdjęcie unikalnym figurkom.

Modele
Opis modeli to najważniejsza część recenzji. Obowiązkowo opisz główny model, ten który widnieje na przedniej stronie pudełka. Jeśli czas pozwala, zbuduj i opisz modele alternatywne pokazane w instrukcji. A jeśli masz ochotę, spróbuj się zmierzyć z modelami pokazanymi jako "ideas", do których nie ma instrukcji. Oczywiście, nie zmuszaj się do tego, jeśli konstrukcje proponowane przez Lego nie wydają Ci się ciekawe - taka informacja jest również wartościowa dla czytelników.
Jak zrecenzować pojedyńczy model? Zacznij od opisu budowy. Jak długo trwała, czy była nudna, czy też ciekawa? Niekiedy warto zrobić fotoreportaż z budowy, pstrykając co jakiś czas zdjęcia tworzonego modelu. Szczególnie jest to wskazane przy modelach Technics gdzie często wnętrze jest ciekawsze niż to co widać z zewnątrz. Jeśli w trakcie budowy zauważysz jakieś ciekawe rozwiązania czy patenty, warto je opisać i oczywiscie też cyknąć fotkę w zbliżeniu. Podobnie, gdy zauważysz błąd lub widoczną niedoróbke w konstrukcji.
Gdy model jest już gotowy, czas na główną część opisu. Napisz jakie funkcje ma model, co się otwiera, rusza? Jakie zastosowano mechanizmy, do czego służą? Zrób też dokładne zdjęcia, ale staraj się pokazać model w inny sposób niż w oficjalnych materiałach Lego. Materiały takie są często tak przygotowywane, żeby model wyglądał na nich pięknie. Stosuje się w tym celu tricki zmieniające perspektywę i proporcje, a nawet retusz. Pokaż na twoich zdjęciach jak naprawdę wyglądają te modele. Pokaż jak wyglądają z tyłu, z dołu, z boku, od środka - niech czytelnicy recenzji poczują się, jakby prawie mieli te je w rękach.
Aby jeszcze bardziej przybliżyć model czytelnikom, możesz spróbować porównać go z innym, podobnym modelem który znasz. Czym się róźnią? Który wydaje Ci się lepszy i dlaczego?
Dodatkowo, jeśli model jest duży, warto go zmierzyć i podać te rozmiary w tekście. Napisz też dwa słowa o naklejkach (jeśli są). Czy łatwo je nakleić? Czy nachodzą na więcej niż jeden klocek?

Kiedy już opiszesz wszystkie modele, warto wrócić na chwilę do sekcji opisującej instrukcję i uzupełnić opis - czy okazała się czytelna? Czy nie rozwaliła się po kilku godzinach?

Podsumowanie
Czas na podsumowanie zestawu. Jeśli do tej pory starałeś się być obiektywny, czas najwyższy to przerwać. Jaka jest twoja opinia? Aby ułatwić sobie zadanie, zrób zestawienie za/przeciw. Czy kupiłbyś ten zestaw raz jeszcze, gdybyś mógł okazję cofnąć czas? Czy polecasz go forumowiczom?
Na koniec, możesz przyznać zestawowi ocenę w skali 1 do 10 (możesz oprócz oceny ogólnej ocenić poszczególne aspekty zestawu oddzielnie)

Recenzja gotowa, czas na korektę. Odetchnij, zrób sobie małą przerwę i przeczytaj tekst od początku próbując poprawić wszystkie literówki i błędy. Jeśli nie jesteś w tym dobry - poproś o pomoc kogos innego. Wreszcie na koniec - publikacja. Zanim opublikujesz recenzję, przeczytaj jeszcze raz regulamin działu - mógł się zmienić od czasu kiedy go ostatnio czytałeś.

Uff, koniec. Odwaliłeś kawał dobrej roboty. W imieniu wszystkich lugpolowiczów, chciałem Ci podziekować za poświęcenie własnego czasu na rzecz naszej małej społeczności. Dziękujemy!

Pytania i odpowiedzi
Jak robić zdjęcia?
Temat wykonywania dobrych zdjęć został w zasadzie wyczerpany w "Poradniku lego-fotoamatora". Koniecznie go przeczytaj. Pamiętaj też, aby miniaturki zdjęć (tak, nie wklejaj wielkich zdjęć do recenzji) nie przekraczały szerokości 640. Muszą też być Twojego autorstwa, lub powinieneś mieć zgodę właściciela tych zdjęć na wykorzystanie ich w Twojej recenzji.

Jak zrobić, miniaturkę zdjęcia?
Jeśli publikujesz zdjęcia na Brickshelfie, możesz skorzystać z automatycznie generowanych tem miniaturek (instrukcja dla użytkowników FireFoxa:
  • Otwierasz katalog w którym masz zdjęcia: http://www.brickshelf.com...ry.cgi?f=223786
  • Klikasz prawym klawiszem myszy na miniaturkę, i dajesz na "kopiuj adres obrazka" następnie wklejasz do posta.
Przykładowy adres miniaturki:

Kod: Zaznacz cały

http://www.brickshelf.com/gallery/sasik/LUGPol/thumb/1.jpg_thumb.jpg
Jak widać, Brickshelf generując miniaturki dokleja do nazwy obrazka tekst "_thumb.jpg".

Jeśli nie używasz Brickshelf, lub nie odpowiadają Ci miniaturki o szerokości 128 px, musisz zrobić je sam, poprzez zmniejszenie zdjęć w Twoim ulubionym programie graficzym.

Jak zrobić, aby miniaturka zdjęcia była jednocześnie łączem do zdjęcia
Oto przepis:

Kod: Zaznacz cały

[URL=adres zdjęcia][img]adres miniaturki[/img][/URL]
Co jeśli ktoś już napisał recenzję mojego zestawu?
Nie przejmuj się, nic straconego. Zawsze możesz napisać swoją. Aby jednak nie znudzić czytelników, którzy znają już przecież poprzedni tekst, sprobuj skupić się na tych aspektach recenzji, które zostały za pierwszym razem pominięte. Może modele alternatywne nie zostały opisane? A może recenzent nie dostrzegł wszystkich zalet (lub) wad zestawu? A może Ty porównasz recenzowany zestaw z innym, podobnym? Dodatkowo, druga recenzja byłaby ciekawsza, gdybyś miał odmienną opinię od pierwszego recenzenta.
Jeśli jednak nie chcesz pisać od nowa całej recenzji, skomentuj istniejący tekst i podziel się Twoimi uwagami.

Mój zestaw nie jest nowy, nie mam pudełka, jak napisać pierwszą część recenzji?
Jeśli recenzujesz używany zestaw, zamiast pisać o opakowaniu, napisz w jakim stanie zestaw do ciebie trafił. Czy był kompletny, czy klocki, szczególnie te delikatne przetrwały próbę czasu?

Mam inne pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi
Skontaktuj się z moderatorami. Chętnie pomożemy!

Szablon recenzji

Kod: Zaznacz cały

[img]...[/img]
[u][b]Recenzja 0000 Review Monster[/b][/u]

[b]Dane techniczne[/b]
[b]Seria:[/b] ...
[b]Rok premiery:[/b] ...
[b]Waga klocków (bez pudełka):[/b] ...
[b]Waga zestawu (brutto):[/b] ...
[b]Liczba klocków:[/b] ...
[b]Liczba figurek:[/b] ...
[b]Spis cześci:[/b] ...
[b]Cena:[/b] MSRP: ...$, Polskie sklepy: ... PLN, Allegro: ok. ... PLN

[b]Opakowanie i instrukcja[/b]
...

[b]Klocki[/b]
...

[b]Modele[/b]
...

[b]Podsumowanie[/b]
...

[u]Za[/u][list]
[*] ...
[*] ...
[*] ...
[/list]
[u]Przeciw[/u][list]
[*] ...
[*] ...
[*] ...
[/list]
...

EDIT: Przyklejam, ale proszę o dalsze uwagi i dyskusję w tym wątku. Podadnik będzie aktualizowany co jakiś czas.
Ostatnio zmieniony 2015-01-20, 09:01 przez Hippotam, łącznie zmieniany 14 razy.

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#2 Post autor: szarikm »

Hippotam pisze:Aby jednak nie znudzić czytelników, którzy znają już przecież poprzedni tekst, sprobuj skupić się na tych aspektach recenzji, które zostały za pierwszym razem pominięte.
hmm, chyba lepiej dopisać pod recenzją te pominięte aspekty, niż tworzyć nowy tekst.
Hippotam pisze:Dodatkowo, druga recenzja byłaby najciekawsza, gdybyś miał odmienną opinię od pierwszego recenzenta.
Czyli pierwszy recenzent nie ma racji?
Można pisać drugą recenzję na ten sam temat, pod warunkiem, że przedstawia się odczucia przeciwne w stosunku do pierwszego recenzenta.

Jak zrobić, aby miniaturka była jednocześnie łączem do galerii/zdjęcia??
Oto przepis:

Kod: Zaznacz cały

[URL=adres zdjęcia][img]adres miniaturki[/img][/URL]
EDIT:
Ten dział można chyba wyłączyć spod przepisu o "nekropostingu". Jak ktoś pod koniec, roku kupi sobie 8421, to niech bez obaw napisze swoje UWAGI do modelu, ewentualnie jakieś zapytanie.
Ostatnio zmieniony 2007-01-07, 14:22 przez szarikm, łącznie zmieniany 2 razy.

Hippotam

#3 Post autor: Hippotam »

szarikm pisze: hmm, chyba lepiej dopisać pod recenzją te pominięte aspekty, niż tworzyć nowy tekst.
Owszem, taka możliwość też istnieje. Wybór należy do autora. Nie chcę zabraniać pisania drugiej receznji, bo to prowadzi do wyścigów typu "kto pierwszy". Pamiętaj że na głównej stronie będzie tylko autor pierwszego postu.
szarikm pisze:Czyli pierwszy recenzent nie ma racji?
Można pisać drugą recenzję na ten sam temat, pod warunkiem, że przedstawia się odczucia przeciwne w stosunku do pierwszego recenzenta.
Trudno mówić o racji kiedy rozmawiamy o odczuciach recenzenta (ale ze mnie relatywista). Ale zgadzam się, że odmienne zdanie jest dobrym powodem do napisania _drugiej_ recenzji jeśli ktoś ma ochotę.

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#4 Post autor: szarikm »

Hippotam pisze:
szarikm pisze: hmm, chyba lepiej dopisać pod recenzją te pominięte aspekty, niż tworzyć nowy tekst.
Owszem, taka możliwość też istnieje. Wybór należy do autora. Nie chcę zabraniać pisania drugiej receznji, bo to prowadzi do wyścigów typu "kto pierwszy". Pamiętaj że na głównej stronie będzie tylko autor pierwszego postu.
Mnie chodziło o słowo "najciekawsza" powinno być "ciekawsza".

jestem wredny, nie?? :) za słówka łapie, ale jak uwagi, o uwagi :D

Awatar użytkownika
Paweł
Posty: 443
Rejestracja: 2005-04-14, 15:23
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: starwarsmaniak
Kontakt:

 

#5 Post autor: Paweł »

Fajnie, że już jest. Przy następnej Recenzji na pewno skorzystam
szarikm pisze:Jak zrobić, aby miniaturka była jednocześnie łączem do galerii/zdjęcia??
Oto przepis:
Kod:
Obrazek
Ah to tak ;)
Hippotam pisze:Dla niektórych AFOL-i
I KFOLi ;)
Cóż nie mam uwag co do tekstu. Tylko ja mam jeden dylemat. Jeśli piszę się długi opis modelu, to czy przy wątku dotyczącym, np. maski, wklejać jej zdjęcia ("przecinając" tym samym tekst), czy też wszystkie zdjęcia powklejać dopiero na końcu opisu całego modelu ??
Nic lepszego niż LEGO mój kolego
Pozdrawiam:
Paweł

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#6 Post autor: szarikm »

Paweł pisze:Cóż nie mam uwag co do tekstu. Tylko ja mam jeden dylemat. Jeśli piszę się długi opis modelu, to czy przy wątku dotyczącym, np. maski, wklejać jej zdjęcia ("przecinając" tym samym tekst), czy też wszystkie zdjęcia powklejać dopiero na końcu opisu całego modelu
wg. mnie zdjęcia dawać na bieżąco. Wkurzają mnie podręczniki, jak odwołują się do rysunków/zdjęć które są 4 kartki dalej. Łapiesz zdjęcie i szukasz gdzie jest opis od niego.

axell66

#7 Post autor: axell66 »

o co chodzi z adresem miniaturki to adres strony gdzie jest miniaturka czy jak ?? nie rozumiem może mi ktoś prosto wyjaśnić jak to zrobić albo dać jakiś przykład

Hippotam

#8 Post autor: Hippotam »

Przygotowujesz zdjęcia do recenzji w dwu wersjach - normalne (duże) i miniaturki (np. o szerokości 400). Obie wersje umieszczasz na Brickshelf. Do tekstu recenzji wklejasz miniaturki, dzięki czemu strona nie ładuje się pół godziny. A każdą miniaturkę wklejasz sposobem podanym przez szarika, tak aby była linkem do duzego zdjęcia.
Dla przykładu zobacz np. recencję 10152.

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#9 Post autor: Maciej Drwięga »

Hippotam pisze:Przygotowujesz zdjęcia do recenzji w dwu wersjach - normalne (duże) i miniaturki (np. o szerokości 400). Obie wersje umieszczasz na Brickshelf.
Przecież BS sam robi miniaturki :) Można się tylko do nich odwołać - klikasz prawym przyciskiem na miniarutce, wybierasz właściwości i kopiujesz URLa :) Nie musisz robić osobnego obrazka i go wrzucac...
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Hippotam

#10 Post autor: Hippotam »

No popatrz, teraz mi się włączył komplikator :-) Racja.

EDIT

Ale, BS robi miniaturki o stałej szerokości 128. Jak chce się mieć większe to trzeba samemu...
Ostatnio zmieniony 2007-01-07, 18:50 przez Hippotam, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#11 Post autor: szarikm »

axell66 pisze:o co chodzi z adresem miniaturki to adres strony gdzie jest miniaturka czy jak ?? nie rozumiem może mi ktoś prosto wyjaśnić jak to zrobić albo dać jakiś przykład
jak widać używasz firefox`a to dobrze :)
a więc, kurs pobierania adresów miniaturek:

A1) Otwierasz katalog w którym masz zdjęcia: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=223786
A2) Klikasz prawym klawiszem myszy na miniaturkę, i dajesz na "kopiuj adres obrazka" następnie wklejasz do posta.
Przykładowy adres miniaturki:

http://www.brickshelf.com/gallery/szari ... _thumb.jpg

B1) Natomiast adres dużego obrazka pobiera się ze strony (po kliknięciu na miniaturkę) o takim wyglądzie: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?i=2211778
B2) Kopiujesz bezpośrednio z paska adresu przeglądarki adres i wstawiasz do posta

czyli zapis wygląda tak:

Kod: Zaznacz cały

[URL=http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?i=2211778]
[img]http://www.brickshelf.com/gallery/szarikm/sets/my-train/
4553-train-wash/thumb/001-4553-train-wash_front.jpg_thumb.jpg[/img][/URL]
Komentarz:
URL: tutaj podajesz, adres strony do wyświetlenia po kliknięciu - pkt B.
IMG: tutaj podajesz, adres miniaturki która ma się pojawić jako łącze - pkt A.


PS. Ach Ci informatycy, nic tylko kombinują albo komplikują :)
Ostatnio zmieniony 2007-01-07, 19:07 przez szarikm, łącznie zmieniany 4 razy.

axell66

#12 Post autor: axell66 »

super już umiem dzięki szarikm teraz umiem i zrobię recenzje

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#13 Post autor: dmac »

Jeśli mogę mieć prośbę do przyszłych recenzentów nowych zestawów: podawajcie też liczbę woreczków z częściami. Dlaczego? Już tłumaczę: nie tak dawno już po raz czwarty chyba miałem okazję kupić w hipermarkecie bardzo, bardzo tanio spory zestaw klocków. Był taki tani, ponieważ opakowanie było otwarte/rozdarte. Gdyby wiadomo było, ile ma być worków, wystarczyłby "telefon do przyjaciela" i już wiedziałbym, czy w zestawie czegoś brakuje... Niby drobiazg, ale moim zdaniem przydatny. (A zestawu nie kupiłem, bo brakowało części tak charakterystycznych, że zdołałem to ustalić na miejscu :) ).
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#14 Post autor: szarikm »

dmac pisze:Był taki tani, ponieważ opakowanie było otwarte/rozdarte.
pytanko: idziesz z otwartym pudłem do BOKlienta i prosisz o rabat czy już jest przecenione??
Jesli dają rabat "na żądanie" to w jakim hipermarkecie?? Mi w Tesco, Leclercu i Geant`cie parę razy odmówili. :evil: Z kim i jak trzeba rozmawiać??
Ostatnio, nie przecenili mi otwartego pudła, bo.... nie brakowało żadnej części.

Hippotam

#15 Post autor: Hippotam »

w poradniku ktoś pisze:Następnie opisz, co znalazłeś w pudełku. Dobrze jest zrobić zdjęcie otwartego zestawu, podać liczbę woreczków i cześci zapakowane luzem a także liczbę instrukcji. Pomoże to innym forumowiczom zweryfikować kompletność zestawów w przypadku zakupu np. uszkodzonych pudełek w supermarketach.
Odpowiednia rada już jest w poradniku. Miałem dokładnie tą samą sytuację - znalazłem w krakowskim Geancie rozprutego dużego Creatora i nie wiedziałem czy jest cały, czy nie. Spieszyłem się więc zostawiłem...

ODPOWIEDZ