Przebrnąłem przez tworzenie filmu i robienie zdjęć więc pora na wątek :)
Historia Pierwowzoru
Ursus C-360-3P to średni ciągnik rolniczy produkowany w latach 1981–1993 na rynek krajowy, a do 1995 roku na rynki zagraniczne w Zakładach Mechanicznych Ursus w Warszawie. Główna różnica między ciągnikami Ursus C-360 a C-360-3P polegała na zamontowaniu w Ursus C-360-3P postlicencyjnego silnika MF PERKINS – AD3.152UR posiadającego trzy cylindry i moc 47,5 KM (C-360 miał 52 KM). Silnik ten charakteryzował się mniejszym zużyciem paliwa, obniżonym poziomem hałasu oraz mniejszym zadymieniem spalin. W pierwszych egzemplarzach montowane były oryginalne silniki wyprodukowane w Wielkiej Brytanii, które wyróżniały się zastosowanymi w nich śrubami w układzie calowym. Silniki produkcji brytyjskiej wykazywały się dłuższą żywotnością niż te wyprodukowane w kraju. Również tarcze sprzęgłowe różniły się od tych zamontowanych w Ursusach C-360, a także wałki sprzęgłowe, które musiały być nieco dłuższe. Ursus C-360-3P mimo upływu lat nadal jest bardzo cenionym ciągnikiem na polskiej wsi.
Od dawna chodziło za mną stworzenie ciągnika rolniczego, który byłby w pełni zdalnie sterowany. Wybór padł na Ursusa C360. Tak jak trzydziestka to kawał polskiej rolniczej myśli technicznej. Dzięki swoim proporcjom umożliwiał zbudowanie go na PFach. Dodatkowo chciałem użyć naciągniętych kół PP o których wcześniej była mowa w jednym z wątków w dziale technic. Nie wszystkie założenia mechaniczne udało się zrealizować mimo to wygląd modelu przekroczył moje początkowe oczekiwania więc umieściłem go tutaj.
Napęd:
Ciągnik napędzany jest silnikiem XL z przełożeniem 1:12.6 na koła. Składa się na nie dyferencjał nowego typu i dwie pary zębatek z8 i z24 na stronę. Daje to bardzo dobrą moc oraz realnie wyglądającą prędkość dzięki której bardzo dokładnie można sterować maszyną. Ponadto moc przekazywana na koła pozwala przeciągać naprawdę duże przedmioty (np krzesło po podłodze z paneli). Jest to jakby efektem ubocznym zastosowanych przełożeń nie mniej jest też bardzo dużą zaletą modelu.
Skręt:
Tutaj głównym założeniem było oddanie realnego wyglądu i sposobu działania systemu skrętu. Myślę, że udało się to zrobić całkiem zgrabnie. Niestety koniecznym było usunięcie mostu wahliwego. Ten przegub generował bardzo duże luzy, które przekładały się na sterowanie maszyną. Po tym zabiegu model skręca bardzo dobrze. Promień skrętu oddany jest bardzo realnie. Koniecznym było zastosowanie zębatek z12 które ocierając o wewnętrzny ranty przednich felg zapobiegają rozjeżdżaniu się przednich kół. Szczerze przyznam, że zniwelowanie tego efektu spędzało mi sen z powiek. Pomysł dość prosty a zarazem dający zadowalające efekty i nie rzucający się nadto w oczy. Sam mechanizm poruszania cięgłem udało się schować w lewej części kabiny. To proste przełożenie ślimaka osadzonego na osi silnika który porusza rackiem a zarazem cięgłem biegnącym wzdłuż przedniej części silnika.
Mechanizmy:
Nie ma ich wiele ale udało się oddać dwa najważniejsze. Trzypunktowy Układ Zawieszenia sterowany jest silnikiem M umieszczonym w tylnej części maski który przez kardany przekazuje napęd na mały siłownik śrubowy. Sam układ to mechaniczne odzwierciedlenie pierwowzoru. Ne wygląda typowo jak model team jednak tutaj wygrała funkcjonalność. Zastosowanie elementów technic pozwoliło na spore wzmocnienie układu. Jak na swoją wielkość podnosi naprawdę duże elementy takie jak pług użyty do prezentacji i o wiele cięższe.
Oprócz tego założenia podczas budowy obejmowały Wał Odbioru Mocy. Miał być załączany z kabiny jednak brak miejsca zmusił mnie do poprowadzenia jego napędu bezpośrednio z dyferencjału dlatego działa cały czas. To niestety minus. Natomiast jego prędkość obrotowa jest odpowiednia i wygląda to całkiem fajnie.
Problemy, problemy…
Zdecydowanie ilość miejsca potrzebnego do umieszczenia elementów. Cały problem polegał na umieszczeniu pojemnika na baterie w przedniej części maski, który zabierał połowę dostępnego miejsca. Zmusiło mnie to do przeniesienia jednej z wież PF i silnika skrętu do kabiny. Starczyło jednak miejsca na kolejną wieżę PF i silnik sterujący TUZ.
Gdy zobaczyłem zdjęcie, pomyślałem, że to typowy model team - swoją drogą bardzo ładny. Ale po chwili dojrzałem fragment silnika PF. WOW! Ciągniki rolnicze przez swój kształt zawsze wydawały mi się trudne do zmotoryzowania tak, żeby nic nie było widoczne. Tobie świetnie się to udało. Model jest niesamowicie ładny, a do tego bardzo dobrze działa. Gratuluję!
Ogólnie mistrzostwo wsi polskiej! :) Ciężko uwierzyć, że model prócz MT wyglądu także działa. Masz talent. Uchwycone cechy charakterystyczne. Pięknota.
_________________ "As nigdy nie odmawia w słusznej sprawie!" :)
Nooo, miażdżysz panie. Jeraca Ursus był fajny, bo idealnie odwzorowany. Ale Twój jest chyba lepszy, bo w mniejszej skali zmieściłeś jeszcze funkcje. Podziwiam Cię!
Widziałem już wcześniej Twój model i nie mogłem się doczekać prezentacji. Powiem krótko, jesteś mistrzem w budowaniu maszyn rolniczych. Bardzo mi się podoba, jak zadbałeś o kształt silnika i nawet taki drobiazg, jak skrzynka na narzędzia. Nie chcesz go przypadkiem sprzedać? :D
eric trax napisał/a:
...Od dawna chodziło za mną stworzenie ciągnika rolniczego, który byłby w pełni zdalnie sterowany...
Myślę, że piosenka Blendersów idealnie pasuje do Twojego ciągnika (no może poza kolorem :) ), a szczególnie słowa "...zawsze chciałem mieć takie coś..."
_________________ Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję
Jetboy [Usunięty]
Wysłany: 2014-05-02, 21:40
Na cuusoo z nim! Znaczy na idee...
Ma duże szanse. Świetny model i do tego funkcjonalny.
Ostatnio zmieniony przez 2014-05-02, 21:41, w całości zmieniany 1 raz
Wiek: 35 Dołączył: 05 Maj 2009 Wpisy: 276 Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-05-04, 20:00
Świetny model. Ja mam tylko jedno zastrzeżenie: model jest zbyt cukierkowy. Nigdy nie widziałem Ursusa bez wgnieceń, zadrapań, rdzy, itp. Może byś go postarzył?
Ostatnio zmieniony przez Mrosik 2014-05-04, 21:33, w całości zmieniany 1 raz
Jest świetny, poza mediumem, którego i tak nie widać na pierwszy rzut oka, ciężko się domyśleć, że ma jakiekolwiek PFy. A wszystkie funkcje są i działają jak trzeba. Po raz kolejny gratuluję modelu.
_________________ Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich wpisów Nie możesz usuwać swoich wpisów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum