Drag Racing - Trójmiasto :-)))

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#46 Post autor: JK »

W sumie to mam takie przemyślenie, że próbując uzgodnić jakiś regulamin każdy będzie lobbował na rzecz rozwiązania, które gdzieś ma w głowie, oraz aby inne potencjalnie konkurencyjne rozwiązania były nieregulaminowe. Zatem chyba zgadzam się ze stwierdzeniem z początków tej dyskusji, że im więcej ograniczeń tym mniej chętnych. A tym samym może faktycznie lepiej uprościć zasady jak tylko się da. Zaproponowałbym zatem kilka absolutnie podstawowych reguł:

1) Celem jest przewiezienie fotela Technic wraz z figurką Technic na dystansie 10 m (na równej, gładkiej i twardej nawierzchni) w linii prostej w jak najkrótszym czasie, ze startu zatrzymanego.
2) Stosujemy wyłącznie oryginalne części Lego.
3) Po sygnale start nie wolno w żaden sposób dotykać pojazdu (popychać, czy modyfikować toru jazdy).

I wszystko:) Co Wy na to?:)
Ostatnio zmieniony 2017-09-06, 16:20 przez JK, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#47 Post autor: OmenGda »

No hej!
Odnosząc się do kilku poprzedzających wypowiedzi:

Powyższe propozycje regulaminu są fajne, aczkolwiek znów pierwsza z nich może kilka osób zniechęcić, bo przecież nie każdy ma ludzika technic, który potrafi kilkanaście PLN kosztować...
Aczkolwiek nie ukrywam, że to bardzo fajny pomysł i dla mnie to nie jest żadną przeszkodą :)


Jak nie ograniczymy się do jednego źródła zasilania to, ludzie zaczną budować potężne konstrukcje na wielu silnikach RC... ale w sumie może o to chodzi? By była na prawdę zawzięta walka?

Ale w takim razie, należy też dopuścić więcej niż 1 pullbacka jak i montowania innych alternatywnych pomysłów.

Co o tym sądzicie? Mogą wyjść całkiem nowatorskie konstrukcje tak czuję :-))
Ostatnio zmieniony 2017-09-07, 07:10 przez OmenGda, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Awatar użytkownika
Iasafaer
Posty: 281
Rejestracja: 2015-05-14, 20:05
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#48 Post autor: Iasafaer »

OmenGda pisze:No hej!
Odnosząc się do kilku poprzedzających wypowiedzi:

Powyższe propozycje regulaminu są fajne, aczkolwiek znów pierwsza z nich może kilka osób zniechęcić, bo przecież nie każdy ma ludzika technic, który potrafi kilkanaście PLN kosztować...
Aczkolwiek nie ukrywam, że to bardzo fajny pomysł i dla mnie to nie jest żadną przeszkodą :)


Jak nie ograniczymy się do jednego źródła zasilania to, ludzie zaczną budować potężne konstrukcje na wielu silnikach RC... ale w sumie może o to chodzi? By była na prawdę zawzięta walka?

Ale w takim razie, należy też dopuścić więcej niż 1 pullbacka jak i montowania innych alternatywnych pomysłów.

Co o tym sądzicie? Mogą wyjść całkiem nowatorskie konstrukcje tak czuję :-))
To tylko moje osobiste zdanie, ale...
Jak w każdej zabawie i zawodach muszą obowiązywać jakieś reguły, które przynajmniej dadzą mniej więcej równe szanse wszystkim zawodnikom. W Truck Trialu też chodzi o zabawę, a jednak zawodnicy trzymają się pewnych reguł i tak np wyeliminowano napęd ślimakowy wprowadzając limit czasowy.

Silniki RC są specyficzne. Przede wszystkim nie są szeroko dostępne, co mocno zawęża krąg zainteresowanych (a o to Ci chodzi). Silniki RC mają bardzo mocną przewagę, głównie przez to, że są sterowane radiowo co daje przewagę na starcie i ewentualnych korektach toru (jeśli pojazd będzie mógł skręcać), Mindstorms to w ogóle burżuja, bo ma go niewielu.
Myślę, że uczciwie byłoby gdybyśmy opierali się na klasycznych silnikach i klasycznym sterowaniu. No ale to jest moje osobiste przemyślenie... tak czy inaczej postarałbym się stanąć na starcie nawet przeciwko silnikowi RC, niemniej wiedziałbym, że przegram. Z dwóch powodów - po pierwsze prędkość startu, RC jest sterowany radiowo. Po drugie jest mocniejszy i szybszy sam w sobie. Żeby zniwelować różnicę musiałbym wstawić w to miejsce kilka klasycznych silników z odpowiednim przełożeniem co automatycznie zwiększa masę i koło się zamyka... korzystając z silnika RC można na prędce poskładać ramę z liftarmów, wpakować RC i mamy najszybszego zawodnika... a przecież nie o to w tym chodzi.

Muszą być zasady. To tak jak kolega organizujący DFC. Też chodzi o zabawę, ale jednak są jakieś konkretne wytyczne w konstruowaniu auta, jakieś zunifikowane podwozie, konkretny w sprawie zasilania etc.

Dobra, bo się rozpisałem...

Moje propozycje:
- gabaryty pojazdu od 750g w górę
- koła do uzgodnienia 62.4, 49.5 lub 56, albo wszystkie trzy dopuszczalne, gdyby ktoś chciał zmodzić typowego dragstera.
- liczba silników i batboxów dowolna (wszak masa wrogiem przyśpieszenia, więc kto co woli)
- jeśli dopuszczamy RC i EV3 to dla balansu dopuścić SBricka. RC daje niepodważalną przewagę na starcie, a EV3 posiada niewielu. Fajnie, żeby każdy miał szanse.
- podobnie jak w Truck Trialu ustalić reguły dotyczące wyglądu. Tzn czy ścigamy się gołymi ramami, czy jednak próbujemy zbudować coś co przynajmniej przypomina samochód/ciężarówkę/traktor/kombajn/whatever. Pełna dowolność w wyglądzie, ale żeby wyglądał. Czyli... ktoś chce auto rodem z Mad Maxa to nie ma problemu, ktoś chce niepozornego sleepera z potworem "pod maską" ... nie ma problemu... byle auto przypominało auto.
- jak wyżej, rodzaj auta dowolny, byle masa i proporcje się zgadzały. Można zrobić ciągnik rolniczy o zabójczej mocy, tira z naczepą rwącego asfalt... co kto woli i co kto umie... byle wygrać.

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#49 Post autor: Stelario »

Tranzystor pisze:Ale bądźmy poważni, pullback nie przejedzie nawet tych 10 metrów.
Chyba w zyciu pullbacka Lego nie widziales.

[youtube]http://youtube.com/watch?v=kdzBuKjFCw4[/youtube]
Ostatnio zmieniony 2017-09-07, 09:18 przez Stelario, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#50 Post autor: JK »

Tak się zastanawiam, czy naprawdę moc to wszystko czego potrzeba do takiego wyścigu. Przecież w przypadku 10 m chodzi głównie o przyspieszenie, zatem trzeba tę moc odpowiednio przenieść na koła. I czy aby nie to jest najtrudniejsze zadanie? Żeby się nie okazało, że pięknie postrzelały zębatki a bolid stoi;)

A co do źródeł napędu - osobiście nie posiadam silników RC i nie zamierzam ich stosować, ale dla dobrej zabawy mogę stanąć na starcie nawet przeciwko nim:) Oczywiście pod warunkiem, że liczba źródeł napędu/zasilania będzie nieograniczona:)

Awatar użytkownika
Iasafaer
Posty: 281
Rejestracja: 2015-05-14, 20:05
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#51 Post autor: Iasafaer »

JK pisze:Tak się zastanawiam, czy naprawdę moc to wszystko czego potrzeba do takiego wyścigu. Przecież w przypadku 10 m chodzi głównie o przyspieszenie, zatem trzeba tę moc odpowiednio przenieść na koła. I czy aby nie to jest najtrudniejsze zadanie? Żeby się nie okazało, że pięknie postrzelały zębatki a bolid stoi;)

A co do źródeł napędu - osobiście nie posiadam silników RC i nie zamierzam ich stosować, ale dla dobrej zabawy mogę stanąć na starcie nawet przeciwko nim:) Oczywiście pod warunkiem, że liczba źródeł napędu/zasilania będzie nieograniczona:)
I to jest dokładnie o co mi chodzi. Silnik RC to pójście na łatwiznę. Budujesz możliwie najlżejsze nadwozie, wsadzasz silnik z gotowymi przełożeniami, tylko podpiąć bateryjkę i wio... Silnik RC nadaje się do zawodów RC, przeciwko innym RCkom. W przeciwnym wypadku zepsuje zabawę (pozbawi szansy na wygraną wszystkich pozostałych).
Muszą być jasne zasady - korzystamy z klasycznych silników. Jeśli ktoś chce EV3 droga wolna, ale EV3 to dodatkowa masa, więc co kto woli. Niemniej, jeśli EV3 to postuluję dopuszczenie Sbricka.

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#52 Post autor: Tranzystor »

Stelario pisze:
Tranzystor pisze:Ale bądźmy poważni, pullback nie przejedzie nawet tych 10 metrów.
Chyba w zyciu pullbacka Lego nie widziales.

[youtube]http://youtube.com/watch?v=kdzBuKjFCw4[/youtube]
No rzeczywiście, ten pokój ma 10 metrów, a film nie jest przyspieszony.

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#53 Post autor: OmenGda »

Ale znów zaczyna się dyskusja nie na temat :-)
Przeciez pojazd na pullbackach np dwóch, jest w stanie bez problemu konkurować z pojazdem zasilanym RC z kompletem silników...
Pamiętajmy, to tylko 10 metrów, a nie 100 :-)
Co do wagi ev3 czy innego mindstorma, jest tożsama prawie ze sterownikiem RC. Główna masa to baterie czy Aku. Sbrick czy nieoryginalne opony i inne nielegowe elementy odpadają.
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Awatar użytkownika
Iasafaer
Posty: 281
Rejestracja: 2015-05-14, 20:05
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#54 Post autor: Iasafaer »

OmenGda pisze:Ale znów zaczyna się dyskusja nie na temat :-)
Przeciez pojazd na pullbackach np dwóch, jest w stanie bez problemu konkurować z pojazdem zasilanym RC z kompletem silników...
Pamiętajmy, to tylko 10 metrów, a nie 100 :-)
Co do wagi ev3 czy innego mindstorma, jest tożsama prawie ze sterownikiem RC. Główna masa to baterie czy Aku. Sbrick czy nieoryginalne opony i inne nielegowe elementy odpadają.
Tylko, że pullback wytraca prędkość na dystansie, a RC będzie ciągnął do samego końca.

Powiem tak. Ja tylko zaproponowałem swoją wizję, bo pomysł sam w sobie ciekawy, a że jestem z Trójmiasta to pewnie wziąłbym udział, bo byłoby głupio, żeby nie.

Jesteś organizatorem, więc decydujesz. Dla mnie natomiast oczywistym jest, że do dobrej zabawy i sportowego ducha są potrzebne klarowne zasady jak we wszystkim.
RC kontra cokolwiek innego będzie po prostu wątpliwe pod kątem uczciwości sportowej. RC to poniekąd osobna kategoria. Jeśli miałbym ścigać się z autem RC to SBrick obowiązkowo, czy to się komuś podoba czy nie, bo w przeciwnym wypadku całe zawody są tylko i wyłącznie pozerskie, żeby właściciele rzadkich silników RC mogli pokazać jak zrywać parkiet zanim odbiornik IR w ogóle zajarzy, że coś się dzieje.
W porównaniu do odbiornika RC do klasycznego odbiornika IR trzeba pisać podanie o obrót silnikiem...

Ja bardzo chętnie coś zbuduje i postaram się pojawić. Mam już niemal roczną przerwę w budowaniu z LEGO i byłby to dla mnie miły kop na zachętę, by odkurzyć klocki...
Ale jeśli mamy rywalizować na torze to muszą być zasady dzięki, którym każdy będzie miał szansę wygrać.
Według mnie powinno chodzić o pokazanie kunsztu, umiejętności konstruowania z technic, a nie o wsadzenie gotowego modułu napędowego. Na tym to powinno (w mojej ocenie) polegać, że każdy próbuje skonstruować układ szybszy od przeciwnika uwzględniając przy tym wytrzymałość elementów, czy geometrię pojazdu.

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#55 Post autor: OmenGda »

Ale co ma RC do sbrick ? Chyba nie bardzo rozumiem.
Wsadzisz wieże V2 i z małego bboxa też dasz radę...
Przeciez pod moduł RC mogę sobie podpiąć silnik xl np.
Rozmawiamy zatem o zasilaniach czy o silnikach,? :-)
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Awatar użytkownika
Iasafaer
Posty: 281
Rejestracja: 2015-05-14, 20:05
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#56 Post autor: Iasafaer »

OmenGda pisze:Ale co ma RC do sbrick ? Chyba nie bardzo rozumiem.
Wsadzisz wieże V2 i z małego bboxa też dasz radę...
Przeciez pod moduł RC mogę sobie podpiąć silnik xl np.
Rozmawiamy zatem o zasilaniach czy o silnikach,? :-)
Już tłumaczę. Sterowanie radiowe daje Ci niemal natychmiastową reakcję na wychylenie drążka sterowniczego. Wieża IR zanim zajarzy, że chcesz ruszyć to musisz napisać podanie w trzech egzemplarzach.
SBrick działa w oparciu o bluetooth i ma zdecydowanie szybszą reakcję od podczerwieni. Daje to realne szanse w konfrontacji z RC. Nieistotne czy pod odbiornik RC podłączysz klasyczny silnik - chodzi o reakcje na wychylenie drążka.
A w Drag Race chodzi głównie o start i przyśpieszenie. Ten który wyrwie pełną mocą na starcie najprawdopodobniej już utrzyma się na prowadzeniu do końca, szczególnie, że dystans 10 metrów nie powala. Nawet, jeśli inny pojazd będzie szybszy to auto sterowane radiowo wyrwie do przodu jak pocisk i na tak krótkim dystansie nikt nie da rady takiego pojazdu dogonić. Pojazdy muszą mieć szansę startu na takich samych warunkach.

Ja mówię o ogólnym podejściu do źródła napędu, nie tylko do samego zasilania.
Ostatnio zmieniony 2017-09-07, 12:32 przez Iasafaer, łącznie zmieniany 2 razy.

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#57 Post autor: Tranzystor »

Może masz uszkodzony odbiornik lub pilot?

Awatar użytkownika
Iasafaer
Posty: 281
Rejestracja: 2015-05-14, 20:05
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#58 Post autor: Iasafaer »

Tranzystor pisze:Może masz uszkodzony odbiornik lub pilot?
Nie :)
Mówimy o rzeczach oczywistych. Reakcja odbiornika IR pozostawia wiele do życzenia, że o podatności na zakłócenia/przeszkody fizyczne/położenie/wiele innych nie wspomnę.
Wiele razy przewijał się w różnych tematach wątek, że sterowanie IR nie należy do idealnych.
Sterowanie radiowe to reakcja niemal natychmiastowa. Przy wieży IR ta reakcja wynosi niemal pół sekundy. Dodajmy do tego moc silnika RC i oto mamy zwycięzcę...
Dochodzi do tego jeszcze nieuczciwa poniekąd prostota.

Wyobraźmy sobie, że jest dwóch zawodników. Jeden posiada kompletny zestaw RC, drugi posiada tylko powiedzmy zwykłego batboxa (wersja technic) i dwie Lki. Który wygra?
Pójdźmy dalej... posiadacz modułu RC nie musi robić nic. Buduje lekką budę, wsadza gotowy moduł RC i ma gotowy pojazd. Zero technicznej inwencji twórczej.
Właściciel dwóch L-ek musi kombinować jak przenieść napęd na koła, żeby to miało w ogóle szanse wyprzedzić RCka, więc mówimy tu o przełożeniach przyśpieszających (nadbiegach), to rodzi kolejny problem - wytrzymałość i moment obrotowy Lki, który będzie spadał wraz z kolejnym wzrostem przełożeń. Same koła zębate będą powodowały dodatkowe tarcie. Koniec końców masa pojazdu zaczyna rosnąć, bo cały układ przeniesienia trzeba opancerzyć, żeby to się nie rozleciało przy próbie zrywnego startu.
Rozumiesz o czym mówię? RC jest spoko, ale jako osobna kategoria. Gdyby zrobić kategorię RC, gdzie ścigają się tylko pojazdy RC nie ma problemu.

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#59 Post autor: OmenGda »

Iasafaer - to ja Ci pożyczę RC moduł i dwa silniki. Zrobisz z tego pojazd. Potem ja zrobię swój. Co mi dasz jak wygram? :-)
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#60 Post autor: Tranzystor »

Rozumiesz o czym mówię?
Nie za bardzo. Pół sekundy opóźnienia, serio? Na oko to opóźnienie jest niezauważalne.

I Silnik RC można używać ze sterowaniem PF, z wieżą V2 działa świetnie.

Bateria LiPo + odbiornik waży 94g, odbiornik RC z bateriami 350g. Nie widzę problemu, żeby PF wygrało z odbiornikiem RC.

ODPOWIEDZ