[MOC] Scania Logging Truck 1:10

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5419
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#16 Post autor: Sariel »

Przepraszam, ale jestem zdecydowanie po stronie Longera. Owszem, każdy buduje jak umie i chce, ale skoro mamy się rozwijać, to uczmy się od bardziej zaawansowanych. Jeżeli natomiast w ogóle nie wolno niczego wytknąć, to zupełnie neguje sens pokazywania modelu na forum.
Zwróć też uwagę, że uwagi Longera są bardzo rzeczowe, nie zlośliwe, nie personalne. Można je olać, ale można też wziąć je sobie do serca i się poprawić. "Zbudowana z klocków systemowych wyglądałaby znacznie lepiej" to zresztą fakt, nie wiem jak może kogoś obrażać. To jakby strzelać focha bo ktoś napisał "woda gotuje się w 100 stopniach".
Od siebie dodam, że debiut fajny, ciekawy, ambitny, naprawde imponujące że model jeździ z całym tym drewnem. Ale dla mnie kabina jest argumentem zdecydowanie przeciwko budowaniu z liftów, natomiast spora część zachwytów wydaje się brać zasadniczo z samego rozmiaru.
Ostatnio zmieniony 2014-07-01, 21:09 przez Sariel, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#17 Post autor: SERVATOR »

Marudzicie.... ;)
Jakby na boku budy przykleić tak lubiane przez niektórych customowe naklejki z głową "Scaniowego" orła (?), to wszyscy byliby happy :)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5419
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#18 Post autor: Sariel »

Nadal wyglądałaby jak domek z bali ;)
Ostatnio zmieniony 2014-07-01, 21:22 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#19 Post autor: OmenGda »

Ale jak domek z bali się przewroci to się nie rozleci :-) nie licząc samego ramienia, które wypada pod obciążeniem :-D
Jeśli budowla w zamyśle konkretnie technic to ja bym nie pakował nic innego prócz liftów - wtedy stabilne ale brzydkie. A jak chce kolega już modelować to wtedy polecam tę drugą stronę medalu tak jak pisał Longer :-)
A co do forum - przecież taka jest idea - forum dyskusyjne - wyraża każdy swoją opinię lub prowadzi w jakimś temacie dyskusję. A jak jest jeszcze konstruktywne to tym bardziej się przydaje :-)

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2014-07-02, 07:19 przez OmenGda, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#20 Post autor: blizzard »

To co Sariel napisał to prawda. Nie możemy skupić się jedynie na ochach i achach, bo brak uwag i opinii nie pozwala się rozwijać.
A odchodząc od tej kabiny - jeżeli chłopak taki miał debiut, pomyślcie co będzie budować za 2 lata? ;)

Awatar użytkownika
CamelXP
VIP
Posty: 321
Rejestracja: 2011-11-05, 19:07
Lokalizacja: Lubin / Norymberga

#21 Post autor: CamelXP »

Ta kabina jest idealna do transformacji w Optimusa Prime'a ;)

PS. Dzięki za zmianę podkładu muzycznego. Teraz filmik śmiga w "moim kraju".
Hey! you're banjaxed!
Hey! you're screwed!
And death is coming for you!

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#22 Post autor: bacon »

Zrobiłeś niemałe zamieszanie na forum tym swoim debiutem. Ciekawy jestem kolejnych twoich prac :)

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#23 Post autor: noniusz »

Miałem wczoraj napisać coś konstruktywnego o modelu, nie zdążyłęm i wywiązałą się awantura... :)

Ok. od początku, zacząłem oglądać zdjęcia i już miałęm pisać, że to kolejna kopia zestawu 8258, i nagle patrzę - przecież ta ciężarówka to prawdziwy kolos na oponach z Unimoga! To całkowicie zmieniło moje postrzeganie tego modelu.

Model tak jak moi przedmócy uważam za bardzo udany debiut. Fajnie, że całe auto udało się zabudować, tak, że nie ma prześwitów. W modelu udało Ci się upchnąć całą masę ciekawych i sprawnie działąjących funkcji.

Jeśli w całęj tej burzy mogę podzielić się swoimi wątpliwościami to:
1) Fajnie było by spróbować podeprzeć dodatkowymi rolkami na większej średnicy obrót wysięgnika, wtedy być może wysięgnik nie odleciałby od reszty podczas załadunku
2) Wybacz, ale kabina nie wygląda ładnie patrząc z boku. Nie jest to chyba wina zbudowania jej z liftarmów, ale tego, że jest totalnie płaska z przodu.
3) Na tym zdjęciu 2 rzeczy w technice budownania bym poprawił
- zębatki z16 napędzające ukłąd skrętu podparte są tylko z 1 strony, po drugiej stronie masz silnik XL
- po środku zdjęcia zaraz za servem w przekazaniu napędu widać na bardzo krótkim odcinku połączone 2 kardany wygięte pod dość dużym kątem, przy większym obciążeniu może być to dość newralgiczne miejsce jeśli chodzi o potencjalne uszkodzenia

Reasumując - model bardzo udany, czekam na kolejne ciekawe i udane konstrukcje.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#24 Post autor: SERVATOR »

To żeby jeszcze podkręcić... ;)

Nikt nie mówi, że nie można mówić co się komu podoba. Ale też nikt nie powinien krytykować użycie takiego a nie innego materiału uznając, że najlepiej jest tak bo tak jest najlepiej.

Mi akurat podoba się, że chłopak postawił na Technic. Jakoś Lego robiąc seryjne ciężarówki w Technic ładuje tam liftarmy i/lub panele (np. 8052).

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5419
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#25 Post autor: Sariel »

Cieszę się że podałeś ten przykład, bo kabina 8052 to pełna finezja i lekkość w porównaniu z tutaj pokazaną. Jest conajmniej w połowie zrobiona z paneli, ma jakieś kształty, jest trochę obła, projektanci nie obawiali się lekkich dziur między panelami, a w zamian uzyskali coś lekkiego. W Scanii natomiast mamy prostokąt zbudowany techniką liftarm-na-liftarmie, tak jakby całość miała być hermetyczna i testowana pod ciśnieniem, a użycie paneli groziło implozją. Wyszło trochę jak wieża obronna w jakimś zamku gdzie te liftarmy mają powstrzymać najeźdźców przed dostaniem się do środka.

Obrazek

Poniżej przykład scaniopodobnej ciężarówki też z liftarmów. Skala niewiele mniejsza, a wygląda to jakoś lżej, więcej w tym finezji, są jakieś kąty oprócz prostych.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2014-07-02, 11:31 przez Sariel, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#26 Post autor: SERVATOR »

Sariel pisze:..... a użycie paneli groziło implozją
Dlaczego nie używał paneli to akurat napisał w pierwszej swojej odpowiedzi (cena).

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5419
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#27 Post autor: Sariel »

Nie mówię o panelach prostokątnych, to naprawdę nie chodzi o zamianę jednego prostokąta na drugi.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#28 Post autor: SERVATOR »

No to trzeba było tak pisać od początku (tzn. że ciężarówka wygląda ciężko, brak finezji itp) a nie wszczynać dyskusję czy zamiast dziurawców nie użyć pełnych bricków.
Gdyby ten model był zrobiony identycznie (te same kanciastości) tylko zamiast paneli i liftów użyte były zwykłe bricki byłoby tak samo a być może i nawet ciężej.

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#29 Post autor: piotrek839 »

Na początek serdecznie witam nowego kolegę na forum.

Oglądając Twoje filmy na YT widzę że interesują Cię głównie pojazdy. Widać że masz spore umiejętności. MOC który prezentujesz robi wrażenie przede wszystkim wielkością, ma też jeden minus o którym wspomniał noniusz. Ten MOC pewnie wkrótce rozłożysz więc następnym razem wzmocnij obrotnicę opinając ją od spodu liftarmami i/lub dając rolki podpierające w odpowiedniej odległości od obrotnicy. Kabina lepiej by wyglądała gdyby dach nie był taki gruby.

Kilka uwag do prezentacji i filmu. Przy tej ilości tekstu dobrze jest pokazywać od razu zdjęcia lub schematy które dotyczą danej części opisu. Jest to po prostu bardziej czytelne. Na filmie zbyt dużo czasu poświęciłeś na pokazanie tej samej czynności, czyli powtarzające się ładowanie drewna i ani razu na rozładowanie. Na filmie ciężarówka z drewnem zjeżdżała w dół, a potrafiła by jechać pod górę?

MOC fajny, jestem pewien że w przyszłości pokażesz jeszcze lepsze.

P.S. Szkoda że dyskusja o gustach nie na temat zawsze jest najbardziej aktywna.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2557
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#30 Post autor: V1 »

Świetna ciężarówa.
Nieco przekroczyłeś granicę możliwości legowych mechanizmów, na co wskazują uginające się koła, powolna jazda, czy niepewne działanie dźwigu.
Ale przekraczać tę granicę zdarza się wielu - nazwijmy ich 'wytrawnymi' - konstruktorom lego technic. Czy to dobrze, czy źle - nie wiem. W mniejszej skali da się upakować wszystkie funkcje Twojego samochodu, a nawet więcej, a przy tym pojazd będzie lżejszy, szybszy, mniej parkinsonowaty.
Widocznie większa skala kusi. Wielkością? Twoja maszyna jakoś się broni udźwigiem i podjeżdżaniem pod górę.

Bardzo podobają mi się mechanizmy, szczególnie zawieszenie. Oraz dźwig i to, że potrafi unieść niezły kawałek drewna.
Nie chciałeś trochę odkryć boków podwozia? Teraz wygląda pudełkowato i niezbyt ciekawie.
Widzę, że kabina wywołała zadymę. To dobrze. Gdyby była zbudowana w dowolny inny sposób, wymiana zdań na forum byłaby podobna :) Na temat różnic w masie między różnymi konstrukcjami nie będę się wypowiadał, ale z wyglądu jest pudełkowata. Najlepiej wrzucaj zdjęcie oryginału, będzie konkretny punkt odniesienia. Ważne, żebyś od czasu do czasu próbował poprawić to i owo, lepiej odwzorować kształt prawdziwej kabiny, a każda następna, jaką zaprezentujesz będzie budziła zachwyt.

Nie piszę często, ale dzisiaj mi się nudzi :) Myślę, że skoro budujesz tak zaawansowane konstrukcje, to nie są Ci potrzebne uwagi ani dobre rady. Sam błyskawicznie wynajdziesz najlepsze patenty na dowolne podzespoły.
Film jest o jakieś 2/3 za długi. Nie da rady go obejrzeć bez przewijania. Zbędne są sekwencje powtarzających się tych samych czynności oraz spowolnienia.

Aha - babcia i dziadek są świetni !!!
Ostatnio zmieniony 2014-07-02, 14:40 przez V1, łącznie zmieniany 2 razy.
\/1 ______________

ODPOWIEDZ