[MOC] Kolejna wywrotka 8x4x4

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Krucz3k
Posty: 33
Rejestracja: 2013-10-20, 10:54
Lokalizacja: Koszalin
brickshelf: Krucz3k

 

[MOC] Kolejna wywrotka 8x4x4

#1 Post autor: Krucz3k »

Witam!

Dziś prezentuje Wam mojego kolejnego MOCa. Kolejną wywrotkę ale tym razem o wiele bardziej skomplikowaną i sporo cięższą niż poprzednia. Plan był taki aby zmieścić zawieszenie w 19 kropkach, wrzucić na tył bliźniaki i skręcać dwiema osiami. W planach był również całkiem spory udźwig. Ogólnie wywrotka czeka na 42030, na którego powolutku odkładam.

Do napędu służy jeden XL zredukowany 3 krotnie. Trochę się męczy przy wzniesieniach czy pokonywaniu przeszkód ale daje radę. Większym problemem są kardany przekazujące napęd na tylny tandem. Przy próbach najazdu na większe przeszkody lubią strzelić.

Za skręt odpowiada servo odpowiednio zredukowane dla drugiej osi aby kąt skrętu był mniejszy niż na przedniej.

Do podnoszenia i opuszczania skrzyni zastosowałem silnik L zredukowany 1.66 + 2 duże siłowniki śrubowe. Rozwiązanie totalne pancerne mimo zastosowania w nim kardanów. Siłowniki są w stanie unieść ok. 2kg ładunku znajdującego się w skrzyni. Tylna burta skrzyni jest zamykana pinami z bushem.

Co do wyglądu nie ma sensu za wiele pisać bo choć poświęciłem na kabinę sporo czasu to i tak jest jak jest :D A to brakowało klocka, a to pomysłu. Zrezygnowałem też z jakichkolwiek dodatków typu światła, klakson czy halogeny. Może kolejna wyjdzie ciekawsza.

Pojazd ma w pełni sprawne zawieszenie, przednie 2 osie oparte są o wahacze ze skutera śnieżnego, tył to tandem z małą obrotnicą po środku. I to właśnie z tego elementu całego pojazdu jestem najbardziej zadowolony. Tylne zawieszenie działa ekstra!

Pojazd jest szeroki na 19 kropek (bez lusterek) długi na 62 kropki a wysoki na 27 kropek.

Ogólnie podsumowując osiągnąłem w 80% to co chciałem, brakło tych 20 ze względu na braki wiedzy jak i braki klockowe.

Zdjęcia: (tymczasowo imageshack bo BS leży)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


film:
https://www.youtube.com/watch?v=Xh4hLWJ5dls
Ostatnio zmieniony 2014-08-22, 15:52 przez Krucz3k, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
nisiia
Adminus Emeritus
Posty: 875
Rejestracja: 2013-11-24, 21:01
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nisiia

 

#2 Post autor: nisiia »

Krucz3k pisze: (tymczasowo dropbox bo BS leży)
Dropbox chyba też, bo nie widać :(
za dzień, za dwa
za noc, za trzy...

Krucz3k
Posty: 33
Rejestracja: 2013-10-20, 10:54
Lokalizacja: Koszalin
brickshelf: Krucz3k

 

#3 Post autor: Krucz3k »

powinno być już widać

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#4 Post autor: M_longer »

Krucz3k pisze:powinno być już widać
Ano widać:

Już na wstępie łapiesz plusa za to, że nie masz kabiny z 8258. Nawet jej kanciastość jakoś szczególnie nie przeszkadza :)
Ale jednak nie podobają mi się dwie rzeczy: Ten jasnoszary przedział między kabiną a paką, bardzo przypominające to co spotyka się w ciągnikach balastowych. Nie można by się tego pozbyć?
Bardzo fajnie że ma zawieszenie, chyba sam będę w końcu musiał wrócić do budowania ciężarówek z zawieszką. Ale te boxy bym wywalił spomiędzy osi, bo jakby nie patrzeć ograniczają dzielność w terenie ;)

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#5 Post autor: Bricksley »

M_longer pisze:Ten jasnoszary przedział między kabiną a paką, bardzo przypominające to co spotyka się w ciągnikach balastowych. Nie można by się tego pozbyć?
A jeżeli już musi być to można by pomyśleć nad wsadzeniem tam bboxa, wszakże 2 wg mnie to za dużo o jeden ;)

A zawieszenie faktycznie fajnie pracuje :)
Pozdrawiam :)

Ciehoo
Posty: 99
Rejestracja: 2012-08-29, 13:16
Lokalizacja: Będzin
brickshelf: Ciehoo2012
Kontakt:

 

#6 Post autor: Ciehoo »

Zgrabne to jest, tylko czy przestrzeń ładunkowa nie jest za krótka w stosunku do długości kabiny? Jakoś tak dziwnie to wygląda. Takie czteroosiowe bestie to mają całkiem sporą tę wannę czy jak to się tam nazywa;)

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#7 Post autor: Mrosik »

Kawał przyzwoitego technika z zawieszką.
To co mi się nie podoba do końca to kabina. Wydaje mi się, ze jest trochę za duża. Dlaczego użyłeś 2 bboxów? Przecież za napęd odpowiada tylko jeden XL.

Krucz3k
Posty: 33
Rejestracja: 2013-10-20, 10:54
Lokalizacja: Koszalin
brickshelf: Krucz3k

 

#8 Post autor: Krucz3k »

M_longer pisze:Ale te boxy bym wywalił spomiędzy osi, bo jakby nie patrzeć ograniczają dzielność w terenie ;)
Mrosik pisze:Dlaczego użyłeś 2 bboxów? Przecież za napęd odpowiada tylko jeden XL.
Bo miałem dać jednego za kabiną ale brakłoby mi kabla od XLa do wieży ir a jedyną przedłużkę jaką miałem (czyli swich) wykorzystałem do podłączenia servomotoru. Tak więc dałem na bok 2 aby było w miarę symetrycznie.
Mrosik pisze:To co mi się nie podoba do końca to kabina.
Mi też ale mam nadzieję, że kolejna wyjdzie lepsza :)

tomek9210
Posty: 47
Rejestracja: 2014-06-24, 20:54
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#9 Post autor: tomek9210 »

Kabina jest właśnie elegancka, różni się od innych konstrukcji lego. A zawieszenie pierwsza klasa :)

Awatar użytkownika
MarcinMK
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2013-11-01, 16:24
Lokalizacja: Kołobrzeg
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: MarcinMK »

Fajne zawieszenie, ładna kabina. Pomyślałbym o innym położeniu boxów. Prezentuje się dobrze, tym bardziej, że sam bym lepszej nie zbudował :) Z moca na moc coraz lepiej. Tak trzymaj!
1971

ODPOWIEDZ