[MOC] Przyczepa Kampingowa Tabbert do modelu VW T1 Camper

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
judam
Posty: 508
Rejestracja: 2012-08-09, 12:46
Lokalizacja: Wolsztyn
brickshelf: judam
Kontakt:

 

[MOC] Przyczepa Kampingowa Tabbert do modelu VW T1 Camper

#1 Post autor: judam »

Od razu jak kupiłem 10220 wpadł mi pomysł do zbudowania przyczepy kempingowej do T1. Sam osobiście posiadam przyczepę Tabbert 5300 z 1978 roku. Więc postanowiłem ją odwzorować i zbudować do T1. Rok produkcji ostatniego Campera to 1967. Prawdopodobnie Lego Camper to 1962rok. Moja przyczepa to 1978 rok, czyli wg mnie idealnie się nadaje jako zestaw. Nigdzie w internecie nie zachowały się żadne zdjęcia ani prospekty mojej przyczepy. Także rok budowy nie jest jednoznaczny z rokiem modelowym. Prawdopodobnie przyczepa została zabudowa w małych ilościach. Na dzień dzisiejszy brak możliwości zweryfikowania danych. Mam tylko prywatne zdjęcia. Także wymiary są umowne, ponieważ gdybym zrobił w skali to w ogóle by nie pasowała do Campera. Przyczepa jest w rzeczywistości jeszcze dużo większa niż samochód, dlatego starałem się tego nie przesadzić w modelu.
Wyposażenia w środku w 100% pokrywa się z oryginalnym wyposażeniem przyczepy. Ale o tym dalej.
Więc tak prezentuje się mój zestaw:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Aby model 10220 mógł ciągnąć przyczepę musiałem do niego zamontować hak holowniczy. Użyłem tutaj klasyka:
Obrazek

Tak prezentuje się sama przyczepa:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Z zewnątrz posiada otwierane drzwi, uchylane szyby, uchylane okna dachowe, oraz ruchome podpory w 4 narożnikach.
Obrazek Obrazek Obrazek

Z przodu na dyszlu posiada otwieraną skrzynkę. W środku znajdują się dwie butle gazowe oraz klucz do opuszczania podpór. Do skrzynki są zamocowane 2 kliny pod koła.
Jako ciekawostkę napiszę, że przyczepa ma 3 źródła zasilania. 12V, 230V oraz gazowe. Nawet lodówka działa na gaz.
Obrazek Obrazek

Przyczepa oczywiście posiada zdejmowany dach:
Obrazek

Po otwarciu dachu prezentuję się tak:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Aby dobrze zrobić zdjęcia wyposażenia w środku, musiałem do fotografowania częściowo rozebrać model. Dlatego też na następnych zdjęciach model jest rozebrany. Nie miałem innej możliwości zrobienia zdjęć.

Pierwszy rzut na lewą stronę
Obrazek

Znajduję się tutaj duża szafa na rzeczy wiszące oraz małe szafki: Do szafy jest przykręcony telewizor LCD na ruchomym ramieniu. Pod boczną górną szafką widać charakterystyczne lampki. Oryginalne są zamontowane w tym samym miejscu. Układ szafek jest bardzo zbliżony do oryginału.
Obrazek Obrazek

Pod dużą szafą jest ogrzewanie wraz z sterowaniem według oryginału:
Obrazek

Dalej z lewej strony przyczepy znajduje się toaleta. A w niej: ubikacja (w oryginale nie było wcale ubikacji, jednak ja zamontowałem w swojej przyczepie), szafki, umywalka oraz pułki z dużym lustrem
Obrazek Obrazek Obrazek
W tamtych czasach (lata 70) nikt jeszcze nie znał pryszniców i ubikacji w przyczepach. Dlatego ja, ubikacje w mojej dołożyłem a prysznica do dnia dzisiejszego nie mam.

Z prawej strony przyczepy znajduje się aneks kuchenny a w nim:
zlewozmywak, gazówka, lodówka, szafki, szuflady itp. Wszystko wg kolejności jak w prawdziwej przyczepie. Powyżej znajduję się radio oraz pulpit sterowniczy do oświetlenia, wyciągu itp. No i oczywiście mnóstwo wiszących szafek. Szafki na dole otwierają się w lewo lub w prawo natomiast wszystkie szafki u góry zawsze otwierają się do góry. Tak jak w oryginale.
Obrazek Obrazek

Przyczepa posiada dwa rozkładane łóżka do spania. Jedno z tyłu i jedno z przodu. W trybie dziennym jest to stolik z siedzeniami. W trybie nocnym stolik jest opuszczany do poziomu siedzeń i w taki sposób robi się duże łóżko. Boczne siedzenia są otwierane i w środku są schowki. U mnie tak samo.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Z przodu jest takie same rozwiązanie tylko łóżko i stolik jest troszkę mniejsze. W oryginale z tyłu mogą spać 3 osoby a z przodu 2.
Obrazek Obrazek

Powyżej siedzeń znajdują się oczywiście szafki. Wszystkie otwierane. Pod szafkami lampy oraz półki, które znajdują się także pod szafkami z tyłu.
Obrazek Obrazek

Przyczepa ma multum szafek, schowków itp. Mam nadzieję, że nie zapomniałem o niczym napisać.

Z modelu jestem bardzo zadowolony. W szczególności z tego, iż udało mi się tak wiele prawdziwych elementów przyczepy zmieścić do modelu. Docenić będzie umiała tylko ta osoba, która spędza wakacje w przyczepie kempingowej. Mój model jest w 100% realistyczny. Posiada wszystkie szafki, półki, światełka i inne elementy wyposażenia co moja prawdziwa przyczepa. Wg mnie jest dużo bardziej odwzorowany model do oryginału niż model fabryczny model LEGO Camper 10220.

I takim zestawem jadę sobie na wakacje. A wy co o tym sądzicie ?
Galeria (po upublicznieniu)
http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=553584
Ostatnio zmieniony 2015-03-01, 14:18 przez judam, łącznie zmieniany 2 razy.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#2 Post autor: Jellyeater »

Pięknie wymodelowane. Ilość szczegółów powalająca. I świetnie pasuje do samochodu. Brawo!
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#3 Post autor: Kubrick »

Robi wrażenie. Podoba mi się, że jako hak w T1 użyłeś tego antycznego klocka, ale zderzak na środku przy wycięciu chyba by lepiej wyglądał z kafelkiem na końcu.
Przyczepa jara mnie bardzo. Podoba mi się patent z rozkładanym stolikiem, szafki z drzwiczek samochodowych, szafa, która trochę przeraża Nisiię.
Jako że kibicowałem temu projektowi od dawna, to jestem bardzo zadowolony z końcowego efektu - robi robotę :) Dobrze by to wyglądało na wystawie koło mojej wariacji na temat T1 ;]
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
Sajan
VIP
Posty: 425
Rejestracja: 2012-03-18, 12:18
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Sajan »

Fajne, fajne :) Dodałbym czarny pasek między czerwonym a białym lakierem tak jak to jest w Camperze

Opik
Posty: 5
Rejestracja: 2010-08-03, 21:49
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#5 Post autor: Opik »

Robi mnie ta przyczepa bardzo, jest dopracowana do perfekcji po prostu i śmiało mogłaby być sprzedawana w zestawie - gratuluje

Może jedna jedyna rzecz jaką bym zmienił to pomyśleć nad jakimiś "dekielkami" na koła co by bardziej pasowały do epoki
sesje fotograficzne - info na priv :)

ODPOWIEDZ