[MOC] Mustafar - star wars

Aquazone, Mecha, Space, SW, Underground, Bionicle, Hero Factory

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Migalart
Posty: 180
Rejestracja: 2012-09-25, 07:21
Lokalizacja: Mysłowice
brickshelf: Migalart

 

[MOC] Mustafar - star wars

#1 Post autor: Migalart »

Pomysł zrodził się przy okazji budowy Inferno. Chciałem rozwinąć koncepcję lego lawy - a Mustafar nadawał się idealnie
.
Przed zamówieniem klocków zbudowałem kilka prototypów wystających ramion bazy Mustafar, gdyz z góry wiedziałem, że to będzie najtrudniejszy element i faktycznie tak było. 5 ramion ma długosc okolo 130 studów i jest wsuwane przez cały srodek bazy aby sie nie wylamać.

Troche danych technicznych:
szer- 180 cm
gł-130cm
wys-150cm

podstawa 5x7 base plate
waga konnstrukcji: 65 kg
ilosc czesc - około 60tys.

czas budowy - 4 miesiace

Baza jest spora. Pierwszy raz w życiu gdy zawadzałem o nią w domu - ona stała a ja się przewracałem :D. Spora waga swoje robi ;D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Jeżeli chodzi o działania w photoshopie.

Tak wygląda zdjęcie bez obróbki:

Obrazek

Wstepna obróbka - usunięcie zbędnych elementów z kadru:

Obrazek

"Bajery" - światło, itp

Obrazek



Materiał źródłowy:

Obrazek

EDIT 04.10.2014

Zostałem poproszony o przygotowanie opisu „za kulisami” projektu Mustafar.


Postaram się coś tu opisać :)

W największym skrócie – zero magii, tylko dużo zabawy. Dla doświadczonych budowniczych nie ma tu nic nowego.

Ale po kolei.

1) Pomysł

Pomysł, jak już pisałem, wynikał z chęci dopracowania lawy i poszukiwania dobrego tła pod nią – Mustafar nadawał się dobrze do tego celu.

2) Pliki źródłowe

Następnie poszukiwałem plików źródłowych i tu było wielkie rozczarowanie. „Dokumentacja” Mustafar jest słaba. Opierałem się na dwóch obrazkach w rozdzielczości 640-480


3) Skala

Następny krok był trudny. Musiałem zdecydować się na skale budowli. To, że nie mogła być w skali minifig było oczywiste, ale reszta już nie była taka prosta. Uznałem, że kluczowe w tej konstrukcji są wielkie radiatory i względem nich będę skalował całą resztę bazy. Przygotowałem kilka prototypów radiatorów różnej wielkości. Posiłkowałem się też ldd, ale ldd ma poważną wadę – nie uwzględnia grawitacji.


Obrazek


4) Lewitujące radiatory

Budowla na filmie ma mało wspólnego z grawitacją, ale uparłem się możliwie wiernie oddać długość radiatorów. W praktyce oznaczało to, że konstrukcja musi zawierać cienkie ramiona zbudowane z Lego wystające na 60 cm pod kątem prostym i zakończone kilkudziesięcioma grami LEGO i całość ma się nie wyłamać :D
Warunkiem kontynuacji projektu było faktyczne zrobienie takiego ramienia
Budowałem wiec prototypy i robiłem testy. Ostatecznie ramiona są montowane na zasadzie dźwigni, mają długość dwa razy większa niż to, co wystaje i jest widoczne dla oka.
Wybrałem też wykończenie – co oznaczało zamówienie 260

Obrazek

tych klocków, których nie ma w kolorze brązowym.
Musiałem dobrać odpowiednią farbę do plastiku.

5) Planowanie zamówienia

Wiedziałem mniej więcej co potrzebuje, kilka szczególnych elementów miałem policzonych co do sztuki, materiał masowy kupuje proporcjonalnie na masę
Potrzebowałem np. kilkanaście kg szarych i brazowych bricków
30000 kropek żółtych platów w dowolnym kształcie byle jak najtaniej i tak samo 30000 kropek czerownych. W przypadku bricków kupuje też jak najtańsze, często te z kategorii zmodyfikowane lub buduje slopami.
To jest bardzo trudny etap – może nawet trudniejszy niż budowanie. Trzeba zdobyć to co potrzebne i zminimalizować liczbę sklepów i cenę. Trzeba na próbę złożyć wiele zamówień i porównać efekt końcowy – a lista zamówień ma kilkaset pozycji. Na przygotowanie zamówienia i jego optymalizacje trzeba poświęcić kilkanaście godzin.


6) Planowanie sceny

Buduję z myślą o dwóch niezależnych efektach – efekt do zdjęcia i efekt na wystawę. Wbrew pozorom to są bardzo mocno wykluczające się cele. Efekt do zdjęcia można uzyskać w miarę łatwo kilkoma klockami. Efekt na wystawę – duże obiekty często psuje efekt do zdjęcia. Również „pozakręcane” i „ukryte” fragmenty są fajne do oglądania z bliska, ale zupełnie nie fotogeniczne.


7) Podział na moduły.

Gdyby chodziło tylko o zbudowanie w jednym miejscu budowli sprawa byłaby prosta. Niestety to musi być konstrukcja mobilna i to rodzi ogromne problemy.
W moich pierwszych pracach, dzieliłem pracę równo na base-platy. Teraz staram się cały trójwymiarowy obiekt podzielić na 5 typów modułów:
- płaskie


Obrazek

- wysokie

Obrazek

- złożone

Obrazek

Obrazek


- specjalne

Obrazek


- kontrukcja nośna

Staram się, żeby było jak najwięcej modłów płaskich lub wysokich. O ile to możliwe staram się unikać wykorzystania LEGO do konstrukcji nośnych.

Wykonanie tego podziału zawsze sprawia mi najwięcej trudności. Czasami poświęcam kilka godzin wyłącznie na zaplanowanie optymalnej linii podziału między dwa sąsiadujące moduły.

8) Budowanie

Buduję zawsze z głowy, nigdy nie mam precyzyjnych szablonów ani projektów.
Za kluczową uznaję logistykę dostępu do klocków, którego integralnym elementem jest segregacja.
Staram się tak przygotować miejsce budowania tak aby móc jednocześnie budować w dwóch kolorach i z każdego z tych dwóch kolorów abym był wstanie namierzyć dowolny potrzebny mi klocek w maksymalnie kilka sekund. Paleta drugorzędnych elementów powinna być dostępna też dość szybko.
Buduję dużo z wykorzystaniem możliwie najtańszych klocków. Jeżeli buduję brązową ścianę widoczną tylko z jednej strony, użyję redish brown slope inverted 1x2, bo ten klocek jest najtańszy.

Obrazek


Płyty bazowe – kupuję wyłącznie używane platy z ulicami, choć to utrudnia budowanie. Wszystko, aby zminimalizować koszty, które i tak są ogromne.

9) Zdjęcia

Zdjęcia są równie ważne co sama budowla. Ekspertem nie jestem. Dla mnie najważniejsze jest dobre oświetlenie i tło.

10) Na koniec photoshop i koniec :)
Ostatnio zmieniony 2014-10-04, 15:32 przez Migalart, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#2 Post autor: bacon »

Jesteś geniuszem lawy :) Świetna praca!! Zastanawia mnie rozmiar i waga tej makiety. Masz opracowane jak to transportować?

tomek9210
Posty: 47
Rejestracja: 2014-06-24, 20:54
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#3 Post autor: tomek9210 »

Lawa jest kozacka. Przepiękna praca, jak każda, która została przez Ciebie zbudowana. 60kg klocków robi wrażenie!

Awatar użytkownika
Belfast
Posty: 387
Rejestracja: 2009-06-24, 22:01
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Diabel

 

#4 Post autor: Belfast »

BOOOOOOSKIEEEEE !!!!! O żesz ja ..................... Rewelacja :)
Lepsze jutro było wczoraj, a świat zamienił wrażliwość na wydajność !

Belfast

Awatar użytkownika
MarcinMK
VIP
Posty: 420
Rejestracja: 2013-11-01, 16:24
Lokalizacja: Kołobrzeg
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: MarcinMK »

No...no... dałeś czadu! Super praca. Gdzie to będzie stało?
1971

Awatar użytkownika
Mlody
VIP
Posty: 542
Rejestracja: 2014-09-11, 21:35
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: brak

 

#6 Post autor: Mlody »

Wygląda świetnie :)

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#7 Post autor: Jellyeater »

Rzadko jest okazja użyć tego słowa. Gargantuiczne. Skąd brałeś klocki? BL? Czy masz już własną umowę z Lego? :P
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

tomek9210
Posty: 47
Rejestracja: 2014-06-24, 20:54
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#8 Post autor: tomek9210 »

Budżet liczony w tysiącach zapewne, a sama rozbiórka zajmie pewnie kilka ładnych dni :)

Awatar użytkownika
wallyjarek
Posty: 1272
Rejestracja: 2013-10-24, 09:31
Lokalizacja: Poznań / Limerick - Irlandia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: wallyjarek »

Jellyeater pisze:Rzadko jest okazja użyć tego słowa. Gargantuiczne. Skąd brałeś klocki? BL? Czy masz już własną umowę z Lego? :P
Chciałem to samo pytanie zadać :)
Praca ogromna i super wygląda.
Czy bedzie ona na wystawie w najbliższym czasie?

Awatar użytkownika
Migalart
Posty: 180
Rejestracja: 2012-09-25, 07:21
Lokalizacja: Mysłowice
brickshelf: Migalart

 

#10 Post autor: Migalart »

Budzet na ta prace był gargantuiczny.
Ale jakby na to nie patrzec - przygotowuje makiety wystawowe, ktore generuja dochód.
Do tej pory cały dochód przeznaczam na kolejne klocki - ida na to już nie tysiace tylko dziesiatki tysiecy.

LL
Posty: 58
Rejestracja: 2013-10-15, 20:16
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
brickshelf: LolinoLL

 

#11 Post autor: LL »

No w końcu porządne skały, a nie jakieś ściany :). Miło, że wziąłeś pod uwagę opinię kogoś takiego jak ja :).
Choć i tak można by zrobić je jeszcze bardziej nieregularne, jeszcze bardziej dopracowane. No ale znamy przyczynę - wygoda w transporcie.

A lawa? Zarąbista, kapitalna, genialna. Jestem pod ogromnym wrażeniem, brawo!

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#12 Post autor: noniusz »

Zawsze zastanawiają mnie 2 rzeczy: gdzie wy trzymacie takie grzmoty i skąd bierzecie na to pieniądze :)
To w szczególności dotyczy kolegi Migalarta, bo to kolejny bycza makieta jego autorstwa.
Myślałem, że Chimaera Jeraca jest ciężka, ale 65 kg żywej wagi... klocków? Robi wrażenie...

Pomimo, że tematyka to zupełnie nie moje klimaty to MOC bardzo mi się podoba, wygląda fajnie przed podrasowaniem przez Photoshop, po podrasowaniu - świetnie.

Gratuluje!

Awatar użytkownika
Johan
VIP
Posty: 913
Rejestracja: 2013-05-28, 08:46
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak
Kontakt:

 

#13 Post autor: Johan »

Imponujące. I bliskie memu sercu, w końcu to Star Wars. Tak czekałem od pewnego czasu, kiedy coś z tego uniwersum zbudujesz, i się nie zawiodłem ;)
Skoro na wystawy, to kiedy i gdzie będzie można obejrzeć?

Awatar użytkownika
Migalart
Posty: 180
Rejestracja: 2012-09-25, 07:21
Lokalizacja: Mysłowice
brickshelf: Migalart

 

#14 Post autor: Migalart »

Do zobaczenia gdzies na poczatku listopada w Kielcach :D

LL - Twoimi opiniami sie bardzo kieruję, a Twoje budowle są dla mnie bardzo inspirujace.
Ostatnio zmieniony 2014-10-02, 18:25 przez Migalart, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Noobi
Posty: 52
Rejestracja: 2010-08-13, 22:14
Lokalizacja: Katowice
brickshelf: Noobi

 

#15 Post autor: Noobi »

Zbieram szczęke z podłogi.
Po prostu genialne.

ODPOWIEDZ