Forum LUGPol Strona Główna Forum LUGPol
www.lugpol.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
60060 Auto Transporter
Autor Wiadomość
Prezes 

Wpisy: 164
Wysłany: 2014-10-05, 20:11   60060 Auto Transporter

Recenzja 60060: Auto Transporter

Dane techniczne:
Seria: City
Rok premiery: 2014
Liczba klocków: 350szt.
Liczba figurek: 2
Liczba worków z częściami: 3 duże worki i 3 małe
Spis części: BrickLink
Cena: ~100zł

Brickset
BrickLink

Dwie ostatnie recenzje dotyczyły pojazdów z Arktyki, więc dla przełamania zimowej passy powracam z czymś bliższym przeciętnemu zjadaczowi chleba. Wracamy do miasta, gdzie po szosach dziarsko mknie ciężarowy, piętrowy transporter samochodów osobowych. Myślę tu o zestawie 60060. Trzymając w dłoniach opakowanie raczej nie widzę tutaj zaskakujących rozwiązań czy skomplikowanych konstrukcji. To raczej podwozie, paka i skromne nadwozie. Jestem skory stwierdzić, że tę skromność TLG chce nadrobić przyczepą, która również „świeci” golizną, a może bawialnością skoro konstrukcja skromna?

Opakowanie:
Prostokąt o wymiarach ok. 35cm x 20cm. Nic specjalnego, ale za to niemal 10cm gruby. Kolorystyka tradycyjna: niebieski dominuje. Na tyle, kilka scenek sytuacyjnych prezentujących opisywany zestaw.

PRZÓD I TYŁ

GÓRA I DÓŁ

PRAWO I LEWO

Instrukcja i dodatki:
Trzy książeczki. Odpowiednio 32 + 46 + 58stron. Pierwsza opisuje w około 20 krokach złożenie dodatków w postaci niebieskiego i czarnego samochodu. Dwójka i trójka opisuje montaż ciężarówki i przyczepy. Rozmiar standardowy. Nic zaskakującego wewnątrz.

Minifig:
Dwójka panów. Pierwszy: kierowca transportera ubrany luźno i swobodnie. Dopracowany tors z mnóstwem detali. Guziki, kieszenie i zamki – ładnie i estetycznie to wygląda. Szkoda, że główka taka jakaś … menelska ze srebrnymi okularami, aby ukryć kaca. Całości dopełnia czerwona czapeczka z daszkiem. Drugi Pan to już elegancik. Taki James Bond. Pod krawatem! Marynara w paski i ulizane do tyłu włosy. Po raz kolejny minifigi miło zaskakują.

Klocki:
Wybaczcie, ale oprócz torsów, to nic nie przykuło szczególnie mojej uwagi. Co się dziwić? Pisałem na początku o surowości konstrukcji i wręcz krzyczącej „goliźnie”. Oto efekt ;-)

FOTY Z BUDOWY:
1. SAMOCHODY OSOBOWE:

2. CIĄGNIK:

3. PRZYCZEPA:

GOTOWY MODEL:

ZA:
+ aż 4 niezależne konstrukcje/pojazdy w jednym pudełku,
+ bawialność wynikająca z dużej ilości ruchomych elementów,
+ stabilność konstrukcji,
+ dopracowane minifigi,
+ mało etykiet (w sumie 7, z czego 5 to rejestracje),
+ niezły dawca kół - 14sztuk w zestawie!

PRZECIW:
- dziury za kabiną pilota, ogólnie całość nadwozia za kabiną prosi się o dosunięcie o jednego studa w stronę kabiny,
- prostota i „golizna” konstrukcyjna,
- trochę żółto-czerwonej jajecznicy w podwoziach,
- nie wiem dlaczego od spodu, w ciągniku i przyczepie, jest tyle białych round-plate'ów (używanych raczej w łodziach dla lepszego poślizgu)?
- nie wiem jak poprawnie powinien być "zamocowany" samochód na dolnym pokładzie: koła w wyżłobieniu = wówczas wystaje tył samochodu (jak na zdjęciu #28), czy jednak pchnąć go w stronę kabiny?

Podsumowanie:
Jeśli mnie pamięć nie myli, w historii Lego tego typu zestawy transporterów już się pojawiały. Tym samym 60060 nie jest żadnym przełomem w serii City. Aczkolwiek stanie się ważnym i charakterystycznym pojazdem w mieście Lego. Finalnie zestaw miło zaskakuje dając dużo radości małym kierowcom i mechanikom. Możliwość wjeżdżania i zjeżdżania, szczególnie na wyższy poziom to świetna frajda. Tu właśnie leży siła zestawu. To tu teoretyczna słabość konstrukcji przemienia się w najmocniejszy argument, FUN!
Ostatnio zmieniony przez bacon 2014-10-07, 14:27, w całości zmieniany 1 raz  

tomey 

Wpisy: 512
Wysłany: 2014-10-05, 21:47   

Dobra recenzja. Co do samego zestawu na pewno cieszy "prawdziwa" przyczepa z tyloma funkcjami.

adamski 

Wpisy: 23
Wysłany: 2014-10-05, 22:08   

Do minusów dodałbym jeszcze to, że przyczepa ma tylko jedną oś. Nie spotkałem się jeszcze z takim wariantem - dwie osie to minimum, a czasem widuję nawet trzy. Konstrukcja wygląda na niezbyt solidną, ale na dobrą sprawę tak to w rzeczywistości wygląda :)

Bricksley
[Usunięty]

Wysłany: 2014-10-06, 19:50   

Prezes napisał/a:
Jeśli mnie pamięć nie myli, w historii Lego tego typu zestawy transporterów już się pojawiały. Tym samym 60060 nie jest żadnym przełomem w serii City.

Niestety pamięć Cię zawodzi ;) Zestawu z transportem cywilnych pojazdów nie było, więc jest to nowość. Na upartego pod ten temat można podciągnąć transportery samochodów wyścigowych, tudzież coś z linii Ferrari, ale naprawdę są to pojedyncze sztuki.

Prezes 

Wpisy: 164
Wysłany: 2014-10-06, 20:25   

adamski napisał/a:
Do minusów dodałbym jeszcze to, że przyczepa ma tylko jedną oś. Nie spotkałem się jeszcze z takim wariantem - dwie osie to minimum, a czasem widuję nawet trzy.

Fakt. Mogliby dać jakąs podporę robiąc przyczepę z jedną osią.

adamski napisał/a:
Konstrukcja wygląda na niezbyt solidną, ale na dobrą sprawę tak to w rzeczywistości wygląda :)

Wygląda na niezbyt solidną fakt, ale sam zmieniłem zdanie gdy złożyłem zestaw. Być może narzędzie eksploatacyjne w postaci dłoni dziecka fachowo zużyje elementy po kilkunastu dniach, ale wstępnie wrzucam to jako plus dodatni ;-) Bardziej spodziewałbym się dużego nacisku z góry. Dzieci lubią się opierać na takich zabawkach i tu pewnie axle mogą nie wytrzymać.

A odnośnie jeszcze samego zestawu to w Carrefourach od 08-10-2014 promocja na 60060 i 60061.

Ostatnio moje recenzje pokrywają się z ichniejszymi promocjami. Zastrzegam! Nie mam z tym nic wspólnego ;-)
===
EDIT: Doprecyzowałem datę startu promocji.
Ostatnio zmieniony przez Prezes 2014-10-06, 20:31, w całości zmieniany 1 raz  

Bricksley
[Usunięty]

Wysłany: 2014-10-06, 21:04   

Prezes napisał/a:
i tu pewnie axle mogą nie wytrzymać.

Dlatego są zamocowane na pinach, one wcześniej się poddadzą i całość się powinna złożyć.

tbzz 

Wpisy: 358
Wysłany: 2014-10-07, 18:47   

Jak zwykle się napracowałeś z recenzją i jak zawsze dobre fotki. Mistrzu :) Mnie zestaw nie porywa kompletnie. No może poza przyczepą, która rzeczywiście nie jest zła.

yoshi82 

Wpisy: 139
Wysłany: 2014-10-18, 15:03   

Zestaw uważam, za bardzo udany. Montaż z synem zajął nam dość dużo czasu i zabawy. Dodam tylko, minus w postaci brak możliwości montażu na lawecie innych aut niż z zestawu. Liczyłem bardzo, że "zepsute" auto z zestawu 8402 będzie pasował do uchwytu blokującego auto na lawecie.

Durzy 

Wpisy: 1016
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2014-10-18, 17:22   

Po recenzji zmieniam zdanie o tym zestawie na pozytywne. Filigranowa konstrukcja, zamiast niestabilnej okazuje się praktyczna.
Choć niestety nie wydaje się tak dopracowany w najdrobniejszych szczegółach (delikatnie mówiąc) jak stary: http://brickset.com/sets/6335-1/Indy-Transport

Cieślu 
VIP
Do odciny!

Wpisy: 1150
Wysłany: 2014-10-18, 17:39   

Durzy napisał/a:
Choć niestety nie wydaje się tak dopracowany w najdrobniejszych szczegółach (delikatnie mówiąc) jak stary: http://brickset.com/sets/6335-1/Indy-Transport

Przychylam się do tej opinii. Kompletnie nie ta liga, chociaż mogę być mało obiektywny gdyż mam ogromny sentyment do 6335, który był moim ukochanym zestawem z młodych lat.
MAN F2000
Iveco Powerstar

gmkkk 
VIP

Wpisy: 930
Wysłany: 2014-10-18, 17:51   

Wydaje mi się, że mylicie tematy, ten indy to wg mnie protoplasta http://brickset.com/sets/60025-1/Grand-Prix-Truck, z nim by trzeba porównywać, a obecny transporter samochodów nie miał chyba odpowiednika, tamte to transporty samochodów wyścigowych a 60060 to taki transport z fabryki do salonu sprzedaży a nie transport ekipy wyścigowej na tor.

Cieślu 
VIP
Do odciny!

Wpisy: 1150
Wysłany: 2014-10-18, 18:01   

gmkkk napisał/a:
Wydaje mi się, że mylicie tematy, ten indy to wg mnie protoplasta http://brickset.com/sets/60025-1/Grand-Prix-Truck, z nim by trzeba porównywać, a obecny transporter samochodów nie miał chyba odpowiednika, tamte to transporty samochodów wyścigowych a 60060 to taki transport z fabryki do salonu sprzedaży a nie transport ekipy wyścigowej na tor.

Zgoda, ale pod względem konstrukcji Auto Transporterowi bliżej do Indy niż zestawu, który podlinkowałeś. Zestaw tutaj recenzowany wygląda niestety licho, nieciekawego obrazu całości dopełnia świetnie widoczna jajecznica w podwoziu ciężarówki, jak i przyczepy
MAN F2000
Iveco Powerstar

Durzy 

Wpisy: 1016
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2014-10-18, 22:19   

Cieślu napisał/a:
Zgoda, ale pod względem konstrukcji Auto Transporterowi bliżej do Indy niż zestawu, który podlinkowałeś.

Dokładnie. Piętrowy, opuszczam miejsca dla aut (jakoś nie wiem w tej chwili jak to nazwać), blokady, aby auta nie zjeżdżały - są idealnie zabezpieczone przed spadkiem z naczepy. Brak podpórek jest ogromną wadą naczepy 60060, a brak rur wydechowych chyba jednak nie jest podyktowany modą na eko ;) Wprawdzie 6335 ma miejsce tylko na 3 auta, ale zamiast czwartego ma całkiem pokaźny warsztat* - zamiast niego 4 auto by się zmieściło, choć byłby problem z zabezpieczeniem przed opuszczaniem się piętra naczepy. Pragnę zauważyć, że te auta Indy były większe(dłuższe)/równe osobówkom z tamtych lat.

Oczywiście pewnie też jestem nieobiektywny, bo mam gdzieś w pudełku schowany złożony 6335...

*W warsztacie był pełen zestaw narzędzi, 2 koła zapasowe, czerwony wózek na koła i niebieski podnośnik - wszystko idealnie pasujące i "nie latające". Ten zestaw projektował jakiś geniusz.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu