75049 Snowspeeder

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Mlody
VIP
Posty: 543
Rejestracja: 2014-09-11, 21:35
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: brak

 

75049 Snowspeeder

#1 Post autor: Mlody »

Recenzja : 75049 Snowspeeder

Obrazek


Dane techniczne

Seria: Star Wars - Episode V The Empire Strikes Back
Rok premiery: 2014
Waga zestawu : 409 g
Liczba klocków: 279
Liczba figurek: 3
Spis cześci: Spis części
Cena: S@H 179,99 pln, allegro ~150 pln, 29,99 $
Przyjazne LINKI : BrickSet , BrickLink

Zapraszam wszystkich na, krótką podróż w samo centrum Galaktycznej Wojny Domowej a dokładniej na Planetę Hoth, której głównym bohaterem jest Aerośmigacz T-47,
zmodyfikowany tak aby mógł uczestniczyć w bitwach, znany szerszej publiczności jako Snowspeeder.

Krótki opis maszyny oraz link do źródła :
Aerośmigacz T-47 to mały pojazd atmosferyczny, zaprojektowany i produkowany przez firmę Incom Corporation. Według pierwotnych założeń miał być uniwersalnym śmigaczem zdolnym, po niewielkich modyfikacjach, pełnić najróżniejsze funkcje, od osobistego aerośmigacza, po dość pojemny transportowiec. Rebelianci jednak znaleźli dla niego nowe zastosowanie i po wielu modyfikacjach przekształcili w uzbrojony i opancerzony planetarny pojazd bojowy.
Snowspeeder - fakty

Zestaw trafił w moje posiadanie całkowicie przypadkiem, śledziłem oczywiście wszystkie nowości SW na rok 2014 natomiast przymierzałem się do kupna czegoś większego ale los tak chciał ( albo żona ),
że pojechaliśmy do Auchan po "głupoty" a mnie przyciągnęła cena tego cudeńka : 119 pln, długo się nie namyślając trafił do koszyka a dziś na nasze Forum. Zapraszam do lektury :)

Opakowanie
Kartonowe pudełko prawie, że kwadratowe ma wymiary 22 cm x 26 cm x 6.5 cm. Jest oczywiście w nowej szacie graficznej obowiązującej na rok 2014 a mianowicie z Darth'em Vader'em w prawym górnym rogu opakowania.
W 2013 roku takim motywem przewodnim był Mistrz Yoda a jeszcze wcześniej Darth Maul.

Obrazek Obrazek
Obrazek


Opakowanie i instrukcja
W zestawie otrzymujemy :
- jedną 59-cio stronicową instrukcję
- 3 ponumerowane woreczki z klockami
- jeden nieduży arkusz z naklejkami

Obrazek Obrazek

Na pierwszej stronie oczywiście rozrysowane, która część Snowspeeder'a powstanie, z którego woreczka:

Obrazek

Interesujące klocki
Szczerze to jest to dość prosty model, nie zawiera jakiś cudów lub części exclusive to this set.
Jedyne co udało mi się wyszukać dość rzadkiego to :

Obrazek White Tile 1 x 1 with SW Snowtrooper Backpack Pattern występujący w zaledwie dwóch zestawach Link

Obrazek Yellow Bracket 1 x 2 - 1 x 2 Inverted występujący również w tylko dwóch zestawach Link

Obrazek Light Bluish Gray Bar 1 x 8 with Brick 1 x 2 Curved Top End, który znajdziemy w ośmiu setach ( wszystkie z serii SW ) Link

Obrazek White Panel 1 x 2 x 1 with Rounded Corners and Central Divider ten element również w 8 zestawach Link


Mini figurki

W zestawie otrzymujemy 3 całkowicie odnowione wersje
- Snowtrooper'a
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

- Luke'a Skywalker'a w stroju pilota rebeliantów z dwustronną twarzą
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na szczególne uznanie oraz wyróżnienie zasługuje tutaj hełm / kask Luk'a. Te drukowane szczegóły są piękne ;)
Obrazek Obrazek

- Dak'a Raltar'a, również z podwójną twarzą
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

W mojej opinii figurki są świetne, bez wyjątku. Wspaniałe odwzorowanie hełmów, świetne wydrukowane detale na torsach oraz nogach, główki z dwoma twarzami, backpack Snowtroopera etc. 5+ jak nic :)


Model

- Blaster Snowtrooper'a
Obrazek

- Pierwsza część speeder'a oraz klocki, które pozostały
Obrazek Obrazek

- Boczne skrzydła
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Lewe skrzydło od prawego różni się jedynie jednym klockiem z naklejką:
Obrazek

- Całość
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ObrazekObrazek Obrazek Obrazek

Kokpit można otworzyć na dwa sposoby :
1) tylko przednią szybę
Obrazek

2) Całość
Obrazek

Na Plus, że w tak małym modelu można zmieścić obu pilotów, mają co prawda trochę ciasno ale mieszczą się i to jest najważniejsze
Obrazek Obrazek

Natomiast kiedy i Luke i Dak są w Speederze i otworzymy tylko przednią szybę, dość średnio to wszystko wygląda :P Nie jestem pewien czy Dak widzi cokolwiek czy strzela na oślep :)
ObrazekObrazek

Podczas budowy, prezentacji, zabawy, rzucił mi się w oczy jeden minus - mocowanie otwieranego kokpitu. Całość konstrukcji zaczepiona jest tylko na dwóch klipach z tyłu a kiedy zamknie się kokpit z przodu nie przyczepia się on do żadnych studów czego efektem podczas zabawy, ewolucji oraz latania jest "latająca" / stukająca szybka. Nawet gdy tylko odwrócimy model do góry nogami :

Obrazek
Jestem osobą, która wyczulona jest na takie niedoróbki więc odnotowuję to jako minus.

Kilka detali / nalepek:
Obrazek Obrazek Obrazek

Za :
- Świetne, nowe minifigi
- Wysoka bawialność zestawu (harpun, otwierany kokpit, spring-loaded shooters)
- Dobre odwzorowanie samego pojazdu (kształt, kąty, wielkość etc)
- Naklejki naprawdę "robią robotę" - nie jest ich za dużo ani za mało i są dobrze odwzorowane. Ja nie należę do przeciwników naklejek a jeśli są dobrze zrobione i dodają odrobinę smaczku a nie zalepiają całego pojazdu to jestem na tak.

Przeciw :
- kolejna reedycja istniejącego już modelu ( było już 6-7 wersji + UCS )
- Jeśli koszt miałby przekroczyć 150 pln to wg mnie CENA mówi nie
- słaba konstrukcja otwieranego kokpitu

Podsumowanie
Co prawda jest już to któraś wersja z kolei oraz w większości przypadków cena nie zachęca jakoś specjalnie to ja polecam ten zestaw. Znajdziemy w nim świetne figurki, które zawsze są dobrym uzupełnieniem kolekcji, dobry model śmigacza, który powiększy naszą wystawę, armię rebeliantów oraz przysłuży się podczas robienia MOC'a The Battle of Hoth :)

Jest to mój pierwszy snowspeeder a jako dziecko zawsze chciałem go mieć więc może stąd mój entuzjazm i widoczna przychylność dla tego zestawu ale cóż, gdzieś ktoś napisał, że recenzja musi być subiektywna :) Tak czy siak posiadanie Snowspeeder'a jest obowiązkiem każdego fana SW szczególnie jeśli chodzi o klasyczne epizody IV-VI. Jest to po prostu ładna, kompaktowa rzecz, która dobrze prezentuję się czy to na półce czy to w zabawie.

Dzięki za poświęcony czas, Piątka!!
Ostatnio zmieniony 2014-12-14, 15:16 przez Mlody, łącznie zmieniany 3 razy.

madlyR

#2 Post autor: madlyR »

Jak daleko wystrzeliwany jest ten harpun? Ustrojstwo do odpalania ma w środku jakąś sprężynkę? Jak to się sprawuje?

Awatar użytkownika
Mlody
VIP
Posty: 543
Rejestracja: 2014-09-11, 21:35
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: brak

 

#3 Post autor: Mlody »

W ogóle nie jest. Musisz go ręcznie "odwinąć". Opór jest dość spory, nawet jakby to jakimś cudem przymocować do rakiet nowego typu ( tych długich czerwonych pod skrzydłami ), które są o niebo lepsze od poprzedników tj flick fire missiles i naprawdę dość mocno i daleko latają to i tak by to nic nie dało.

Niesetety, wszystko trzeba manualnie :) a nowej generacji blaster nad harpunem to tylko imitacja wyrzutni harpuna. Można go tam przyczepić do wystającego studa ale tylko po to żeby ładnie wyglądało lub wystrzelić ale tylko samym studem jeśli chcemy aby cokolwiek i gdziekolwiek poleciało :)

EDIT : Twoje pytanie skłoniło mnie do porannego testu :P kiedy szpula jest zwinięta faktycznie harpun nigdzie nie poleci ( używając nowego blastera ), ale! Kiedy odwiniemy go, i linka powiewa sobie swobodnie wtedy faktycznie nowe blastery dają radę i gdy przyczepimy do wystrzeliwanego studa harpun z holderem to faktycznie poleci on na dość racjonalną odległość - myślę że dla dzieciaków do zabawy wystarczy w zupełności.

Muszę się przyznać, że powątpiewałem w moc tych blasterów, wyglądają trochę jak suszarki ale jeśli chodzi o bawialność to są wyśmienite i mocno podbiły wartość zestawów pod tym względem, szczególnie jeśli chodzi nasze pociechy.
Ostatnio zmieniony 2014-10-10, 07:03 przez Mlody, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Durzy »

Snowspeder jest w śród 3 moich ulubionych pojazdów z SW, ale ton jakoś do mnie nie przemawia. Jakoś na zdjęciach nie mam wrażenia, że patrze na taki jak na filmie. Dużo bardziej przekonuje mnie mały 75009 (planeta). Może na żywo 75049 wygląda lepiej, bo tak jak dla mnie wygląda słabo, nawet pomijając brak pomarańczowego.

ODPOWIEDZ