[WIP] Żuraw mobilny Liebherr LTM 1500-8.1

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#31 Post autor: BONBINI »

Karol pisze:Małe 3-4 osiowe żurawie wymagają sporo pracy żeby to wszystko idealnie pracowało, nie mówiąc już o tych dużych gdzie ciężar klocków odgrywa już bardzo znaczącą rolę. I tak jak wspomniał Longer, najpierw spróbować na mniejszym modelu.
Koledzy-spokojnie. Skończyłem budownictwo na politechnice, gdzie miałem 6 semestrów mechaniki budowli, wytrzymałość materiałów i dobieranie odpowiednich przekrojów itd. Nie mam zamiaru łamać klocków i będę dalej posuwał mój projekt naprzód :-)
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#32 Post autor: Bricksley »

Tu nie chodzi o łamanie klocków, a o fakt jak ciężar konstrukcji wpływa na mechanikę działania. Pewnie zauważyłeś, że w Technicu nie ma łożysk i paru innych mechanicznych elementów.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#33 Post autor: BONBINI »

Enjoy-oto pierwsze najgrubsze sekcje wysięgnika :-)
Obrazek[/img]
Obrazek[/img]
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#34 Post autor: Sariel »

BONBINI pisze:Koledzy-spokojnie. Skończyłem budownictwo na politechnice, gdzie miałem 6 semestrów mechaniki budowli, wytrzymałość materiałów i dobieranie odpowiednich przekrojów itd.
A ile semestrów dobierania silników Lego? Koledzy dobrze radzą z własnego doświadczenia. Cóż, nie chcesz się uczyć na cudzych błędach, pozostaje Ci uczenie się na własnych.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#35 Post autor: M_longer »

A że się tak spytam, na czym chcesz to osadzić? Masz już pomysł na mocną obrotnicę pod wieżę?

Awatar użytkownika
Forsil
Posty: 96
Rejestracja: 2013-01-16, 11:43
Lokalizacja: Turek
brickshelf: matipro123
Kontakt:

 

#36 Post autor: Forsil »

Posłuchaj Longera on się rzadko myli. Też się z nim kłóciłem podczas budowy mojej nieukończonej Scanii . I chyba mnie namówił na zmianę całego podwozia. W końcu jesteś na forum po to by słuchać tych bardziej doświadczonych.
Ostatnio zmieniony 2015-01-03, 20:49 przez Forsil, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#37 Post autor: BONBINI »

Nie od dziś wiadomo, że oryginalne obrotnice Lego mają za duże luzy do tak ciężkich modeli...
Mam pomysł na swoją obrotnicę, która wykorzystuje również elementy obrotnicy Lego.
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#38 Post autor: noniusz »

A zdjęcia Twoich siłowników możesz też wrzucić?

I bez ironizowania, czym chcesz je napędzać? Żeby nie skończyło się jak u dmac'a, że jak już uda Ci się podnieść wysięgnik, to będzie to trwało 45 min...

Druga z najistotniejszych kwestii to tak jak Longer napisał - obrotnica. Nawet, jeśli wpadniesz na jakiś genialny pomysł, to z tego co widzę, podwozie ma szerokość 15 studów, czyli wieża będzie mogła być oparta na obwodzie o maksymalnej średnicy 15 studów. Podpory też niewiele ustabilizuja cały dźwig przy planowanym wysięgniku. Pachnie mi to wywrotką...

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#39 Post autor: BONBINI »

noniusz pisze:Pachnie mi to wywrotką...
To chyba kwestia tylko odpowiedniego wyważenia i balastu...

Siłowników nie mam jeszcze zrobionych. Model buduję jak mam na to czas, a mam go bardzo mało.
Nie oczekujcie, że żurawia skończę w ciągu 3 miesięcy...
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#40 Post autor: M_longer »

Forsil pisze:Posłuchaj Longera on się rzadko myli. Też się z nim kłóciłem podczas budowy mojej nieukończonej Scanii . I chyba mnie namówił na zmianę całego podwozia. W końcu jesteś na forum po to by słuchać tych bardziej doświadczonych.
Nowy rok, nowe możliwości :D
BONBINI pisze:Nie oczekujcie, że żurawia skończę w ciągu 3 miesięcy...
Nie oczekujemy. Tylko nie chcemy abyś spędził za dużo czasu przy czymś co nie będzie działało tak jak chcesz.

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#41 Post autor: BONBINI »

M_longer pisze:Tylko nie chcemy abyś spędził za dużo czasu przy czymś co nie będzie działało tak jak chcesz.
Kończąc dzisiejszą dysputę jedyny problem, który ciągle mi chodzi po głowie to kwestia czy opony balony 56x26 nie sflaczeją gdy dźwig będzie gotowy z balastem (chociaż taki dźwig z maksymalnym balastem nie jeździ po drogach publicznych).
Plan awaryjny to zastosowanie starych opon 17x43 (3634).
Ostatnio zmieniony 2015-01-03, 21:38 przez BONBINI, łącznie zmieniany 1 raz.
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#42 Post autor: legosamigos »

Patrząc na masywny wysięgnik, zgadzam się z przedmówcami. Będziesz potrzebował solidnych silników, siłowników i bardzo porządną obrotnicę.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#43 Post autor: BONBINI »

legosamigos pisze:Będziesz potrzebował solidnych silników, siłowników i bardzo porządną obrotnicę.
Zgadza się. W porównaniu do pierwotnej pierwszej wersji wysięgnika aktualny jest i będzie ciężki. Podniesienie go i obrót będzie wyzwaniem.
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#44 Post autor: legosamigos »

Zatem trzymam kciuki i powodzenia
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

lennox
Posty: 50
Rejestracja: 2013-02-21, 15:54
Lokalizacja: Kraków

#45 Post autor: lennox »

BONBINI pisze:
M_longer pisze:Tylko nie chcemy abyś spędził za dużo czasu przy czymś co nie będzie działało tak jak chcesz.
Kończąc dzisiejszą dysputę jedyny problem, który ciągle mi chodzi po głowie to kwestia czy opony balony 56x26 nie sflaczeją gdy dźwig będzie gotowy z balastem (chociaż taki dźwig z maksymalnym balastem nie jeździ po drogach publicznych).
Plan awaryjny to zastosowanie starych opon 17x43 (3634).
Zastanów się czy do tak masywnego ramienia te 56x26 nie będą za małe? Skała sugeruje że powinny być od Unimoga czyli prawie 2x większe.
Błogosławiony ten, co nie ma nic do powiedzenia, a pomimo to milczy...
Moja kolekcja

ODPOWIEDZ