[WIP] Range Rover 1:10

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
tomek9210
Posty: 47
Rejestracja: 2014-06-24, 20:54
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

[WIP] Range Rover 1:10

#1 Post autor: tomek9210 »

Cześć, temat ten prezentuje moją pracę nad modelem Range Rovera l405. Wykonuję go w skali 1:10, najwdzięczniejszej według mnie do odwzorowania samochodów za pomocą klocków.

Pomysł zrodził się w czerwcu, kiedy kupiłem 9398, mój drugi zestaw w dorosłym życiu. Chcę wykorzystać z niego jak najwięcej części, dlatego np. podwozie jest czerwone.

Samochód jest napędzany dwoma XLami, skręt za pomocą servo, napęd przechodzi przez skrzynię biegów pomysłu Sariela (skrzynia jest cudowna, kompaktowa, biegi działają bez problemu i przede wszystkim wał może wychodzić jednocześnie z przodu i z tyłu skrzyni - dziękuję, że się podzieliłeś instrukcją Sarielu :) ).
Napęd 4x4, bez centralnego dyferencjału. Zawieszenie na podwójnych wahaczach z super twardymi amortyzatorami. W przedniej osi geometria Ackermana i kąt Camber. Kierownica oczywiście działa. Fotele są przesuwane ręcznie. Spróbuję jeszcze zrobić podnoszoną tylną klapę za pomocą małych LA.
Jeszcze sporo pracy przede mną, ale jestem bardzo zadowolony z postępu prac. Jeśli uda mi się utrzymać liczbę części poniżej 2000, to model wystartuje w konkursie.

Range Rover będzie biało-czarny. Karoseria biała, czarny dach i progi. Środek pomarańczowo-czarny.

Obrazek

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#2 Post autor: Mrosik »

Będę kibicować. Chyba kierownica jest po złej stronie.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#3 Post autor: M_longer »

Mrosik pisze:Będę kibicować. Chyba kierownica jest po złej stronie.
Dobrej. To brytyjskie auto :D

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#4 Post autor: Mrosik »

Mrosik napisał/a:
Będę kibicować. Chyba kierownica jest po złej stronie.

Dobrej. To brytyjskie auto :D
Obecnie indyjskie (Tata jest właścicielem) .
W każdym razie kierownica jest do przeniesienia, bo jest po "tej złej" stronie;)

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#5 Post autor: Bricksley »

W Indiach też jest ruch lewostronny :P
Pozdrawiam :)

tomek9210
Posty: 47
Rejestracja: 2014-06-24, 20:54
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#6 Post autor: tomek9210 »

Umieściłem kierownicę po prawej stronie, gdyż drążek zmiany biegów jest bliżej prawej, więc logiczne mi się wydawało, żeby był bliżej kierowcy niż pasażera :)

Model podczas budowania porównuję z blueprintami i scalerem Sariela. Jak dotąd wszystko jest +/- 1 stud, co mnie bardzo cieszy.

Awatar użytkownika
judam
Posty: 508
Rejestracja: 2012-08-09, 12:46
Lokalizacja: Wolsztyn
brickshelf: judam
Kontakt:

 

#7 Post autor: judam »

Nie zawsze idealnie wg blueprinów znaczy idealnie wg klocków. Ja jak budowałem to zbudowałem idealnie wg wymiarów i skali a okazało się że model musiałem o kilka studów skrócić bo był pokraczny.
Zapraszam do mojego sklepu. JuDam Store www.bricks.love

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#8 Post autor: 3dom »

Skoro ma to być Range to dobrze byłoby założyć mu opony z Unimoga. Fajne auto wybrałeś i zarazem dość proste do odwzorowania z klocków. Trzymam kciuki.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

tomek9210
Posty: 47
Rejestracja: 2014-06-24, 20:54
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#9 Post autor: tomek9210 »

Byłyby za duże w tej skali. Czytałem forum posiadaczy Land Roverów wszelkiej maści i wg wybranej skali 1:10 koła 81,6 są maksymalnymi jakie mogłem założyć. Z reguły jeżdżą na mniejszych niż 32 calowe, bo wtedy jest mniejsze spalanie :)

Samochód ma dosyć prosty kształt, ale może być problem z odwzorowaniem świateł. Mam pomysł jak to zrobić, ale muszę zamówić części z BL. Karoseria będzie się składać w dużej mierze z paneli 5x11, więc waga będzie dość niska.

Dziękuję za mentalne wsparcie Panowie i Panie!

tomek9210
Posty: 47
Rejestracja: 2014-06-24, 20:54
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#10 Post autor: tomek9210 »

Update.
Pracuję nad karoserią, ale kompletnie wykorzystałem już piny i białe łączniki, więc poszło zamówienie na BL po resztę części. Mam już pomysł na światła i grill, będzie również znaczek Land Rovera, niestety nie zielony, bo nie ma części w tym kolorze a plate wyglądałby brzydko.

Obrazek

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#11 Post autor: Waler »

Zastanawia mnie to wcięcie w karoserii zaraz za przednim błotnikiem powstałe przez użycie zaokrąglonego panelu. Przecież oryginalny Range ma tam zupełnie gładką powierzchnię. Wymaga poprawki.

tomek9210
Posty: 47
Rejestracja: 2014-06-24, 20:54
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#12 Post autor: tomek9210 »

To jest tylko próba a nie ostateczna wersja. Zamówiłem więcej części i będę kombinował jak to zrobić poprawnie.

tomek9210
Posty: 47
Rejestracja: 2014-06-24, 20:54
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#13 Post autor: tomek9210 »

Niestety nie zdążę z modelem przed końcem roku. Mam już zrobiony przód i wszystkie drzwi oraz tylni zderzak.
Mam nadzieję go skończyć przed końcem stycznia. Po Nowym Roku zrobię kolejny update, tym razem ze zdjęciami, bo teraz nie mam czasu a i pogoda za oknem brzydka, więc byłyby kiepskiej jakości.

tomek9210
Posty: 47
Rejestracja: 2014-06-24, 20:54
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#14 Post autor: tomek9210 »

Model został kompletnie przebudowany ze względu na zamieszczenie sekwencyjnej skrzyni od Sheepo. Swoją drogą genialne rozwiązanie.
Przednie zawieszenie to MacPherson, tylne najzwyklejsze double wishbone z cięgnami. Skręt oparty został o silnik M, ponieważ servo jest potrzebne do skrzyni a i sam skręt jest lepszy wg mnie z Mediumem, gdyż jest precyzyjniejszy.
Silniki XL są teraz z przodu modelu a nie przed tylną osią jak poprzednio.

Dajcie mi jeszcze kilka miesięcy i model będzie skończony :P 1 sem studiów magisterskich to mordęga i chroniczny brak czasu niestety.

Zdjęcia niebawem jak poskładam moduły w całość, bo na razie wszystko jest rozgrzebane.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#15 Post autor: Jellyeater »

Dajcie mi jeszcze kilka miesięcy i model będzie skończony :P 1 sem studiów magisterskich to mordęga i chroniczny brak czasu niestety.
Urodź dziecko. :P Nigdy wcześniej, ani później nie miałem chyba tyle czasu co na studiach.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

ODPOWIEDZ