Strona 1 z 2

[MOC] Mercedes Actros Titan 8x4

: 2014-11-21, 21:44
autor: Athaal
Witam wszystkich.

Jakieś dwa lata temu, pół roku po urodzeniu się mojej córki zacząłem myśleć o powrocie do budowania z Lego, bo jak niektórzy wiedzą ciąża żony, potem pieluchy i te sprawy nie dają za dużo czasu na chwilę dla siebie. Wpadł mi wtedy w oko taki to oto obrazek:
Obrazek
a po mniej więcej dwóch latach pojawiło się to:
Obrazek
No tak, ale zacznijmy od początku, czyli cofnijmy się dwa lata wstecz. W tym momencie zaczęło się powolne kompletowanie klocków potrzebnych do budowy tego małego kolosa, a raczej powinienem rzec tytana :) W bólach i nieprzespanych nocach rodziła się kabina, która najpierw miała nieodpowiedni kształt a potem nie miała "tego czegoś".
Najbardziej "wyzwaniowy" okazał się oczywiście grill, ponieważ chciałem uchwycić ten specyficzny kształt "uśmiechniętej buźki", albo "zmarszczonego czoła" - jak kto woli. Przebudowywałem go wiele razy, aż powstał ten jedyny i niepowtarzalny.

Od samego początku zakładałem, że stworzę model pozbawiony całkowicie PF i bardziej do oglądania niż do bawienia się. Niemniej Actros posiada ruchomą atrapę silnika v8 zasilaną przez wał napędowy z tandemu. Ciekawostką jest stworzenie atrapy przekładni hydrokinetycznej VIAB zwiększającej (zmieniającej) moment obrotowy silnika przekazywany na wał napędowy, choć po polsku to raczej słabo brzmi, a ja będąc lekkim snobem wolałbym napisać po prostu - torque converter . Na zdjęciu poniżej jest to skrzynka wielkości 4x6 studów (biała).
Obrazek
Mieści ona zestaw zębatek, które w odpowiednim ustawieniu przyśpieszają obrót wału, bądź go zwalniają. Oczywiście w prawdziwej przekładni medium przewodzącym jest najczęściej olej hydrauliczny. Przekładnie tego typu wytwarzają bardzo duże ilości ciepła, dlatego też wieża za kabiną posiada odpowiednią atrapę chłodnicy i wentylatora odprowadzającego ciepło ze "sprzęgła".
Mój Actros posiada już atrapę przekładni VIAB, gdyż Mercedes odszedł od stosowania starszego typu przekładni WSK400. Nowsza posiada również możliwość działania jako tzw retarder.

Dobra teraz czas zajrzeć do wnętrza kabiny:
Obrazek
Kabina wyposażona jest w 2 wygodne fotele, półeczki i schowki. Mamy również otwierane drzwi które wykorzystują zestaw 2 przeciwlegle spiętych hinge platów, dzięki którym drzwi się otwierają bez najmniejszych oporów i tym bardziej problemów.
Obrazek
Za kabiną znajdziemy zabudowę typu TITAN, czyli wieżę wyposażoną w ogromny zbiornik paliwa, chłodnicę od przekładni VIAB wraz z wentylatorem, oraz butle ze sprężonym powietrzem i zbiorniki z olejem hydraulicznym.

Podwozie to standardowe 8x4. W modelu pierwsze 2 osie posiadają zawieszenie wzdłużne oparte o 2 szare amortyzatory na każdej osi. Oś 3 i 4 to kolebka. Działa to nadzwyczaj sprawnie choć na początku nie podejrzewałem że szare amorki dadzą radę. Waga całości to ok 2,4 kg. Nie jest to zbyt dużo, ale do lekkich nie należy.
Odwzorowanie całości to skala mniej więcej 1:15, choć trzeba przyznać, że w niektórych miejscach skala jest umowna i bardziej postawiłem na wygląd niż prawdziwy wymiar. No ale umówmy się , jakbym chciał dokładne odwzorowanie z pełnymi detalami itp to powinienem kleić modele Hasegawy, a nie budować z Lego. Mnie zależy na budowaniu, jako takiej bawialności, wyglądzie i tych pięknych studach wystających z nadwozia :D

Trochę technikaliów podsumowujących:
waga - 2,4 kg
skala - 1:15 (przybliżenie)
długość - 47 cm
szerokość - 16 cm
wysokość - 23 cm
pełne zawieszenie
ruchome mosty - w mostach zębatki przekazujące napęd do atrapy silnika poprzez wał napędowy. (tak tak w oryginale to silnik napędza wał i mosty następnie koła, a to tylko model więc jest w druga stronę :D )
budowa modułowa, czyli możemy rozłożyć go na podstawowe komponenty - podwozie , kabina, grill, przedni zderzak, silnik, wieża , etc. Najlepiej prezentuje to to zdjęcie:

Obrazek

Niestety z niektórych rzeczy jestem niezadowolony bo nie wyszły tak jak zakładałem. Mówi się trudno, buduje się dalej.

Parę zdjęć w plenerze:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Galeria : http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=549908

No to by było na tyle. Mam nadzieję, że nie odstaję od poziomu MT.
Teraz na warsztacie będzie do niego naczepa typu - balast trailer.
Jeszcze się zastanawiam ilu osiowa - czy 5 czy 6 no i jeszcze czy na pewno ta czy raczej jakiś pendelmax 2-bed-5.

---
[edytka] - zapomniałem dodać w tytule - MOC

: 2014-11-21, 22:03
autor: Kubrick
Athaal pisze:Teraz na warsztacie będzie do niego naczepa typu - balast trailer.
Jeszcze się zastanawiam ilu osiowa - czy 5 czy 6 no i jeszcze czy na pewno ta czy raczej jakiś pendelmax 2-bed-5.
http://www.somerscales.co.uk/4719/39734.html Taka mi się wygooglała szybko, bo od razu pomyślałem o naczepie z wózkiem interdolly.
Athaal pisze:Odwzorowanie całości to skala mniej więcej 1:15, choć trzeba przyznać, że w niektórych miejscach skala jest umowna i bardziej postawiłem na wygląd niż prawdziwy wymiar.
To akurat jest typowe podejście do budowania z LEGO, bo czasami trzeba oszukac lekko oko i przekłamać skalę detalu, żeby efekt był bardziej dopracowany :)

A co do samego modelu, to zobaczyłem go chwilę wcześniej na BSie i zatrzymałem się tam na chwilę, bo lubię takie nietypowe konfiguracje. Nie zawiodłem się - jest elegancko i odwzorowanie jest na wysokim poziomie. Co prawda, nie jest jeszcze idealnie, bo miejscami jest dość topornie i zbyt klockowo (chociażby grill, ale kształt jest fajny mimo to) ale od razu wiadomo z jakim modelem mamy do czynienia.
Podoba mi się bardzo tylny sprzęg. Szukałem pomysłu już wiele razy, a nie wpadłem na najprostsze rozwiązanie, ktore wygląda to dobrze i na pewno jest wystarczająco wytrzymałe jak na potrzeby tego, do czego chciałem to stosować.
I sama prezentacja mi się podoba - wreszcie wiem po co takie wielkie chłodnice i dowiedziałem się, czegoś o przekładni VIAB. Miło się czyta o takich technicznych smaczkach. Brawo za prezentację i czekam na więcej :)

: 2014-11-22, 10:51
autor: judam
Troszkę za dużo studów widać jak na MT ale model godny uwagi

: 2014-11-22, 10:53
autor: legosamigos
Mnie też bardzo podoba się Twój model. Udała Ci się i "uśmiechnięta buźka" i "zmarszczone czoło" ;) Szkoda, że zrezygnowałeś z PF, choć przypuszczam, że i tu jest trochę zabawy, nawet bez PF. Do pełni szczęścia musisz jeszcze dobudować teraz jakąś naczepę :)

: 2014-11-22, 11:31
autor: SERVATOR
Bardzo udana konstrukcja :)

: 2014-11-22, 13:01
autor: Forsil
Model udany. Nie wiem czemu ale do tych studów bardziej mi pasują te kołą:
Obrazek

Szczerze to bardziej mi się podobało twoje poprzednie Volvo.

: 2014-11-22, 13:56
autor: yoshi82
Ciekawy i udany model, dopracowany przód pojazdu. Niestety tył, nie wiem czy to światło czy coś innego, ale jakoś symetria nie zachowana i trochę tam się coś rozjeżdża. Po za tym doceniam ogrom pracy.

P.S. Czy to ślady zębów na tylnym zderzaku :P

: 2014-11-22, 14:35
autor: Athaal
Dziękuję za komentarze.
judam pisze:Troszkę za dużo studów widać jak na MT ale model godny uwagi
No tak ale jakoś lubię te study bardziej od wykafelkowanej powierzchni, gładkiej jak pupcia niemowlaczka.
Forsil pisze:Szczerze to bardziej mi się podobało twoje poprzednie Volvo.
No niestety wtedy ugiąłem się namowom Żbika i wykafelkowałem. Natomiast faktycznie Volvo wtedy zyskał jak tandem zrobiłem na tych samych kołach co reszta i wyrzuciłem te "fuj" nisko profilowe.
legosamigos pisze:Udała Ci się i "uśmiechnięta buźka" i "zmarszczone czoło" ;)
Tak ale zanim ją zrobiłem to się miesiąc nad odpowiednim ułożeniem klocków zastanawiałem i kombinowałem prototypy. Niemniej jestem z niej bardzo zadowolony.
legosamigos pisze:Szkoda, że zrezygnowałeś z PF
W praktyce pierwszy prototyp był napędzany pf, ba nawet zahaczyło o RC, ale...
No własnie ale... wszystko rozbiło się o wygląd, bo chciałem mieć ładne mosty z układami planetarnymi. Niemniej i tak wyszedł kompromis, bo planetarki są "lekko" przyduże (4x4) bo mieszczą małe zębatki kątowe, przenosząc "napęd" na atrapę silnika V8.
yoshi82 pisze:P.S. Czy to ślady zębów na tylnym zderzaku :P
No niestety :( Moja mała córeczka czasem bezcześci klocki używając do tego swoich ostrych mleczaków... ale już wolę jeden uszkodzony klocek od rozwalonego całego samochodu :D

: 2014-11-22, 14:41
autor: yoshi82
Athaal pisze: No niestety :( Moja mała córeczka czasem bezcześci klocki używając do tego swoich ostrych mleczaków... ale już wolę jeden uszkodzony klocek od rozwalonego całego samochodu :D
Ja dlatego swoim ancymonom, kupiłem po jednym "nożyku" do rozkładania klocków.

: 2014-11-22, 14:47
autor: Athaal
yoshi82 pisze:Ja dlatego swoim ancymonom, kupiłem po jednym "nożyku" do rozkładania klocków.
Zależy co rozumiesz pod pojęciem "nożyk" :D

: 2014-11-22, 14:49
autor: yoshi82
Obrazek

Lepszym określeniem będzie chyba rozdzielacz. Zamówiłem, przyszedł każdy dostał swój. Ostatnio wyczytałem, że w 21108 (Ecto-1) też jest, to będzie 3 dla Taty :D

: 2014-11-22, 14:55
autor: Kruk
Ogólnie nie jest źle, nawet dobrze wygląda ale jest jak dla mnie zbyt toporny, a jeszcze te study...Mimo wszystko jak dla mnie ten dział Model Team , ma w założeniu jak najwierniejsze oddanie modelu z rzeczywistości , a przy dzisiejszych standardach jest możliwe spokojnie popracowanie nad wyglądem skoro nie pchasz tam PF'ów to jednak wygląd powinien być na szóstkę. Jakbyś nad nim trochę popracował byłby super.

: 2014-11-22, 20:53
autor: Athaal
Hmm, Kruk ja napisałem, że lubię study i dlatego tak buduję, a ty mi wypisujesz że powinienem kafelkować, bo inaczej poprawienia wyglądu sobie nie wyobrażam. No chyba, że poprawa wyglądu wg Ciebie to totalna przebudowa. Nie mam nic do twojej opinii, ale wiesz, każdy buduje tak jak lubi, a MT to nie są tylko kafle.
Mi po prostu odpowiada ten wygląd "pełen" studów. Możesz się z nim nie zgadzać, ale wcale nie zmieni to sposobu budowania przeze mnie kolejnych modeli.

: 2014-11-22, 21:08
autor: ELEMENT
Zupełnie poważnie - uważam, że ten konkretny MOC bez studów wyglądałby gorzej - tak jakoś pasują do jego ogólnego charakteru.

Całość trzyma swój styl i to sobie bardzo cenię. Takich 'wygłaskanych' modeli jest od groma, a ich twórcy (choć oczywiście niezwykle utalentowani) niczym się od siebie nie różnią. MOC zbudowany przez jednego mógłbyś przypisać drugiemu i nikt by się nie zorientował. Ot taki paradoks...

Konstrukcja którą pokazałeś oczywiście mogłaby być bardziej dopracowana, ale ogólnie wrażenia są świetne - ma to swój charakter. Tak trzymaj i daj sobie spokój z kaflami :)

: 2014-11-22, 21:30
autor: Jarząb
Kruk pisze:Ogólnie nie jest źle, nawet dobrze wygląda ale jest jak dla mnie zbyt toporny, a jeszcze te study...Mimo wszystko jak dla mnie ten dział Model Team , ma w założeniu jak najwierniejsze oddanie modelu z rzeczywistości , a przy dzisiejszych standardach jest możliwe spokojnie popracowanie nad wyglądem skoro nie pchasz tam PF'ów to jednak wygląd powinien być na szóstkę. Jakbyś nad nim trochę popracował byłby super.
Jak już trzymać się Legowej nomenklatury, to Model Team oznacza właśnie studowe konstrukcje. Przynajmniej Lego nie wypuściło nawet jednego zestawu Model Team, który by nie miał studów.

Tak przy okazji to zgadzam się z Forsilem - moim zdaniem stare koła by mogły bardziej pasować. Natomiast sama ciężarówka świetna, w takim stylu, jaki lubię.