[MOC] Unimog U4000+instrukcja LDD

Wszystko co związane z / everything about LEGO Truck Trial, Cross Country, Truck Racing, Outdoor Car Racing

Moderatorzy: BJ, Aleksander Spyra, Blaha, Atros, ManiekManiak, omen, Mod Team, BJ, Aleksander Spyra, Blaha, Atros, ManiekManiak, omen, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
krowkens
Posty: 218
Rejestracja: 2013-01-18, 14:07
Lokalizacja: Tychy
brickshelf: krowkens

 

[MOC] Unimog U4000+instrukcja LDD

#1 Post autor: krowkens »

Przedstawiam Mercedesa Unimoga U4000, którym startowałem w poprzednim sezonie STT.

Obrazek

Budując samochód chciałem silniki i skrzynie umieścić w mostach napędowych w celu redukcji strat w układzie napędowym. Z przodu silnik ze skrzynią jest nad osią i waha się tak jak zawieszenie przez co w kabinie musi mieć miejsce - stąd te dziury w podłodze kabiny.

Kabina wzorowana na Unimogu użytkownika Pat-Ard z tego tematu.



Przednie zawieszenie można pobrać tu

Tylne zawieszenie można pobrać tu

Całe autko można pobrać tu

Kilka fotek auta w akcji:
Obrazek Obrazek

Reszta galerii tu
Kilka zdjęć autorstwa Lomeltora
I film autorstwa Noniusza


Samochód może się wydawać nieco skomplikowany w kilku miejscach, ale dzielnie jeździł.
Pakę ma z pokrywki pudełka klocków.
Ostatnio zmieniony 2016-12-14, 08:58 przez krowkens, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#2 Post autor: noniusz »

Estetycznie - od samego początku podobało mi się wymodelowanie kabiny, od razu widać, co to za auto.

Technicznie - w recenzji nie napisałeś podstawowych danych, więc ja trochę dopiszę - bieg szybszy przełożenie 1:1.8, jak dobrze kojarzę, najszybsze auto w tym sezonie STT, można było "poczuć" na zawodach, gdy trafiały się dłuższe przejazdy między bramkami lub przeszkodami, mogłeś sporo nadrabiać.

Z mojego laickiego punktu widzenia auto miało 2 wady:
1) było dość wąskie, środek ciężkości był dość wysoko przez co auto było dość wywrotne.
2) bardzo podoba mi się zabudowa podwozia półokrągłymi panelami, ale ze względu na duży rozstaw osi jeśli mnie pamięć nie myli auto potrafiło zawiesić się na poprzecznej przeszkodzie.
krowkens pisze:Z przodu silnik ze skrzynią jest nad osią i waha się tak jak zawieszenie przez co w kabinie musi mieć miejsce
Nie zwróciłem wcześniej uwagi, ale wydaje się bardzo pomysłowe, niestety pomysł ma rację bytu tylko w aucie 4x4.

Awatar użytkownika
Uncle Jaca
Posty: 1122
Rejestracja: 2012-04-21, 14:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: jacaelnegro

 

#3 Post autor: Uncle Jaca »

Jest i Mercedes :)

Dziękówka za instrukcje, z pewnością sobie zbuduję aby obadać na spokojno, zwłaszcza zmiana mnie interesuje na 1osi.

Ładny, szybki, zwrotny. Wywrotny jednak i potrafiący zawisnąć. Jak sam zauważyłeś skomplikowany względem moich konstrukcji :) Nie zauważyłem jednak aby nadmiernie wymagał serwisowania podczas rajdów, także raczej konstrukcja na plus. Wymagający jednak sporego objeżdżenia to i wynik byłby lepszy aczkolwiek kilka sekcji ukradłeś ;) Raczej utwardziłbym tą pierwszą oś, bo często na twarz leciał.

Taka gibana oś spokojnie również w 6x6 do wykorzystania.

I powiedz Tomku, zauważyłeś abyś dzięki takiej budowie faktycznie miał więcej mocy? Jak oceniasz taką konstrukcję sam? Opłaca sie taka kombinacja czy nie czy może niezauważalnie? Jakie wnioski?
Pies utonął, łańcuch pływa

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#4 Post autor: M_longer »

Ja chciałbym tylko dodać, że skrzynia biegów przesuwana w poprzek mostu jest świetna :)

Awatar użytkownika
krowkens
Posty: 218
Rejestracja: 2013-01-18, 14:07
Lokalizacja: Tychy
brickshelf: krowkens

 

#5 Post autor: krowkens »

M_longer pisze:Ja chciałbym tylko dodać, że skrzynia biegów przesuwana w poprzek mostu jest świetna :)
Dzięki
Uncle Jaca pisze:I powiedz Tomku, zauważyłeś abyś dzięki takiej budowie faktycznie miał więcej mocy? Jak oceniasz taką konstrukcję sam? Opłaca sie taka kombinacja czy nie czy może niezauważalnie? Jakie wnioski?
Po zbudowaniu tych kilku trialówek zauważyłem że jeśli napęd od silnika do kół przechodzi przez mniej otworów w liftach tym lepiej. Każde takie "łożysko" podpierające oś generuje straty. Wykorzystanie nawet osiek ze stopem (np Axle 4,5,8 with stop) jeśli ten stop kończy się w otworze lifta jest niewskazane.
Uważam że mocy w tym przypadku było więcej, a raczej że strat było mniej. Opłaciło się troszkę przykombinować mimo że nie znalazło to jakiegoś wyjątkowego potwierdzenia w wynikach, ale dawało radość z jazdy.

ODPOWIEDZ