[MOC] Ursus C-360

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
liwnik
VIP
Posty: 1219
Rejestracja: 2005-08-17, 08:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Liwnik
Kontakt:

 

[MOC] Ursus C-360

#1 Post autor: liwnik »

Nareszcie po wielu tygodniach budowy zakończyłem budowę mojego najnowszego MOC-a.
Jest to model Polskiego traktora URSUS C-360.
Obrazek

Największym problemem było zbudowanie maski, która oryginalnie jest zakończona lekkim łukiem. Nie zważając na ten problem w końcu udało mi się w miarę dokładnie odwzorować kształt maski. Niestety z powodu braku czasu nie udało mi się jeszcze zbudować żadnego sprzętu rolniczego, ale mam nadzieję, że powstanie on w miarę szybko.
Link do galerii
http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=439510

Zdjęcie oryginału:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2010-07-26, 12:17 przez liwnik, łącznie zmieniany 6 razy.
Pozdrawiam, Liwnik

imaginner

#2 Post autor: imaginner »

Podoba mi się jak niewiemco :) Bardzo dobre odwzorowanie, udany model!
Też chcę takiego!

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: Ursus c-360

#3 Post autor: dmac »

liwnik pisze: Jest to model Polskiego traktora URSUS C-360.
I to całkiem niebrzydki :) . Zaraz mi się przypomniał żółty ursus Misterzumbiego (z czasów, kiedy tylko domyślaliśmy się z tematów modeli, że mamy do czynienia z Polakiem :D ).

Gdy jednak porównuje się fotkę Twojego modelu z fotką oryginału, od razu rzuca się w oczy różnica w wielkości kabin. Aż żal, że nie robią szybek na 5 szerokości, nieprawdaż? :) . Czy jednak w tej sytuacji nie byłoby dobrze polecieć maską szeroką na 4 i kabiną na 6? Wiem, to inna skala... Ale znikłby problem za małej kabiny.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
pit
VIP
Posty: 681
Rejestracja: 2006-03-16, 23:10
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: pepik

 

#4 Post autor: pit »

Witam!
Przód jest całkiem niezły, ale rzuca się w oczy zdecydowanie za duży przód w stosunku do kabiny. Proporcje są odwrotne w stusunku do oryginału.
dmac pisze:Czy jednak w tej sytuacji nie byłoby dobrze polecieć maską szeroką na 4 i kabiną na 6? Wiem, to inna skala... Ale znikłby problem za małej kabiny.
Nawet bym przodu nie ruszał, a poszerzył kabinę do 6 i powiększył rozstaw tylnych kół o 1.

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#5 Post autor: szarikm »

dla mnie na tylko za długi nos :) a tak to ok :)

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#6 Post autor: Maciej Drwięga »

pit pisze:Nawet bym przodu nie ruszał, a poszerzył kabinę do 6 i powiększył rozstaw tylnych kół o 1.
Wtedy będzie kłopot, bo tylne koła wystają nieco poza błotniki w oryginale. Będzie też wypadało zwiększyć rozstaw przednich i tu nie wiem czy proporcje nie pójdą w diabły. Ale to prawda, że można spróbować w tym kierunku. Przesunął bym też wtedy rurę wydechową o jednego studa do przodu - choć wiem, że z tym może być problem.

Pomijając te dywagacje, co można by poprawić. Model jest bardzo udany - prosty, stonowany kolorystycznie i ma w sobie to coś, co przyciąga uwagę. Bardzo mi się podoba. Kiedy przyczepa ? :)
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
pit
VIP
Posty: 681
Rejestracja: 2006-03-16, 23:10
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: pepik

 

#7 Post autor: pit »

Maciej Drwięga pisze: Wtedy będzie kłopot, bo tylne koła wystają nieco poza błotniki w oryginale.
Błotnik na pół studa by wystarczył :)
Maciej Drwięga pisze: Będzie też wypadało zwiększyć rozstaw przednich i tu nie wiem czy proporcje nie pójdą w diabły.
Oryginał ma, wydaje mi się, rozstaw przednich kół nieco mniejszy niż tylnych, a model liwnika zdaje się mieć je zbliżone, tak że byłoby o.k.
Maciej Drwięga pisze: Model jest bardzo udany - prosty, stonowany kolorystycznie i ma w sobie to coś, co przyciąga uwagę.
I tu trafiłeś w sedno :)
A, nie ma błotników z przodu...

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#8 Post autor: Misterzumbi »

To i ja troche pokaprysze, traktor widzialem juz na BS pare dni temu, wyglada bardzo dobrze, bardzo pomyslowe montowanie reflektorow, ale jakbym ja go zbudowal to:

-przeniosl bym przednia os o jedna kropke do przodu.
-zmniejszyl tylny rozstaw osi o jedna kropke zeby kola byly schowane pod blotnikami.
-zrezygnowal z tego czarnego zawiasu na blotnikach.
-te dekle (felgi) z przodu zabudowal wypukla strona na wierzch.
-skrocil caly przod o jednego lub dwa study.
-dodal jedna 1x2 plytke pod przeciwwage.
-prawdopodobnie przednia szybe bym zabudowal jako prosta, ale to tylko na marginesie, bo w moim przypadku sadze ze ta typowa kabina byla by lepszaObrazek
-zaczal sie modlic zeby Lego wreszcie wypuscilo te duze felgi w kolorze tan.

Greetings Adam
Ostatnio zmieniony 2006-10-11, 09:21 przez Misterzumbi, łącznie zmieniany 2 razy.
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#9 Post autor: Bricksley »

Trochę przód za długi, ale cała reszta bez zarzutów. Bardzo ładny model :)
Pozdrawiam :)

aro_kal
Posty: 436
Rejestracja: 2006-02-07, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: aro-kal

 

#10 Post autor: aro_kal »

A już mi się nie chciało nic pisać, ale gdy widzę tyle "niedoróbek" wytykanych przez kolegów to mi się trochę twórcy zrobiło szkoda. Bo ja niedoróbek nie widzę. To, że ktoś by zbudował inaczej mnie nie interesuje. Wolałbym byście ocenili Jego pracę, a nie swoje możliwości. Może i model ma swoje braki, może, bo ja ich nie dostrzegam. Może nie chcę albo jest mało bystry. Ja lego traktuję jako zabawkę i modele nigdy w pełni nie oddają tego co ma w sobie oryginał. A ten traktorek jest po prostu ładny i zasługuje na ocenę celującą.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#11 Post autor: dmac »

A dla mnie zdanie "jest ładny i zasługuje na ocenę celującą" niewiele wnosi do dyskusji. Musisz bowiem wiedzieć, że w moim mniemaniu po to prezentujemy tu modele, żeby o nich rozmawiać. Nie wiem jak Liwnik, ale ja zawsze jestem ciekaw konkretnych uwag do moich modeli - co można zrobić lepiej, a co jest OK. Bo pozwala mi to budować lepsze modele. Kiedy zbyt długo siedzi się nad jakąś budowlą, przestaje się widzieć nawet oczywiste błędy. Wtedy przydaje się konstruktywna krytyka innych.

I wcale nie odnoszę wrażenia, że się czepiamy - każdy pisze, że model jest udany, ale nie wolny od niedoskonałości, które można poprawić. Zresztą mam wrażenie, że gdyby Liwnik nie życzył sobie szczerych opinii, to by nie publikował modelu.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#12 Post autor: Jerac »

Ja osobiście zdecydowanie bardziej wolę otrzymywać komentarze w stylu takiego jak dał Misterzumbi niż coś a'la "Ej zi0m fajowy moc rox!11elotrzymaj tak dalej111!!!!one!". Po prostu - konkretny komentarz daje mi szansę zauważyć coś oczywistego, czego ja nie widziałem, jak na przykład sytuacja przodu mojego Ferrari - mi się (z początku) podobał :)

Co do Misterzumbich komentarzy... nie ze wszystkimi się zgodzę:
-dekle wolę widzieć tą stroną
-Kabina cała jest dobra, tylko przód troszkę za długi
-błotniki złe? Etam, zależy od konkretnego traktora :P

Dodam od siebie, że bardzo podoba mi się mocowanie przednich świateł - idealne w swojej prostocie, a także mam pomysł jak zrobić nieco "wyższą" atrapę chłodnicy - wystarczy te plates które są bezpośrednio nad i pod grillami zrobić białe (lub szare) zamiast czerwonych.

(A koła w kolorze tan - nic prostszego - wystarczy na miesiąc zostawić na słońcu :P)

Awatar użytkownika
liwnik
VIP
Posty: 1219
Rejestracja: 2005-08-17, 08:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Liwnik
Kontakt:

 

#13 Post autor: liwnik »

Bardzo dziękuje za wszystkie oceny i uwagi na temat mojego modelu. Cieszy mnie każda opinia o nim. Nie tylko ta pozytywne, ale także ta wytykająca błędy.

Co do zmiany szerokości kabiny to mogę mieć wtedy problem z szybą. Wydaje mi się, że najlepiej by pasowała szyba o szerokości 5 i z większym kątem, ale nie całkiem pionowa. Wtedy dach miałby wymiary 5 na 5.
Wydaje mi się, że rozmowa na temat wielkości kabiny jest mało znacząc ponieważ było wiele różnych kabin, które różniły się między sobą wielkością, na przykład taka:
http://www.brickshelf.com/gallery/Liwni ... 30557s.jpg
Myślę, że najlepszym sposobem na poprawienie proporcji będzie skrócenie maski o jeden stud (ale to dopiero w piątek).
Próbowałem zamocować felgi odwrotnie, ale bardziej pasują mi tak jak są teraz.
Przednią oś najlepiej byłoby przesunąć o pół studa do przodu, ale niestety przeszkadzają w tym mocowania świateł. A o przeciwwadze po prostu zapomniałem.
Pozdrawiam, Liwnik

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#14 Post autor: Misterzumbi »

Spoko, jak skrocisz maske o krpoke to os sama powedruje do przodu, Mocowanie swiatel tez moze troche naprzod, nic mu sie nie stanie.
Moje uwagi byly raczej tak sobie, bo lubie pogledzic, no i wkoncu dlatego ze wszedles na "moj teren", a ja twierdze uparcie ze sie na traktorach, badz co badz troche znam. Jak ogladalem galerie na BS to od razu skumalem sie jaki to traktor, takze wyszlo ci bardzo dobrze.

Co do kabiny, ja wole ta ktora pokazalem, bo jest dla mnie bardziej typowa (wiecej Ursus niz Zetor), do tej pieknej (o ile mozna powiedziec o kabinie traktora ze jest piekna), z "beretem" ktora wrzuciles na BS, nawet sie nie przymierzam, byla by naturalnie wspaniala ale pomyslow na budowe (przynajmniej u mnie) kompletnie brak. Nie w tak malej skali. Nawet jezeli zdola sie komus uproac z szybami to i tak bedzie mial problem z dachem...
Tak na marginesie, moze nawet ukradne troche twojej maski zeby zbudowac swojego, zyskam na czasie bo te moja kabine prawie mam :)...

A co do kol, wlasciwie Jerac ma nawet racje, gdzies na pewno znajde stare kola...

Greetings Adam
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
liwnik
VIP
Posty: 1219
Rejestracja: 2005-08-17, 08:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Liwnik
Kontakt:

 

#15 Post autor: liwnik »

Po wielu miesiącach kurzenia się mój traktor przeszedł drobną modernizację.
Zdecydowałem się skrócić maskę o jeden stud, musiałem przez to zmienić trochę konstrukcję maski, ale jakoś się trzyma.
http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?i=4583778

Zbudowałem też w końcu przyczepkę. Początkowo miała być zielona, ale wyszła czerwona z powodu braku funduszy na zielone kocki.
http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?i=4583770

galeria: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=439511
Ostatnio zmieniony 2010-07-26, 12:20 przez liwnik, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Liwnik

ODPOWIEDZ