Pytanie o napęd gąsienic

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
LordXun
Posty: 54
Rejestracja: 2015-01-06, 13:03
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

Pytanie o napęd gąsienic

#1 Post autor: LordXun »

Czołem,

Od pewnego czasu próbuję z mojego mocno ograniczonego zasobu klocków skombinować jakąś rozsądną bazę gąsienicową dla koparki. Niestety trafiłem na problem z którym nie wiem za bardzo co zrobić - analizowałem instrukcję do 8043, ale jakoś wiele mi to nie dało...

Moje pytanie brzmi - jak z wieży przekazać napęd do gąsienic? Niezależnie od tego, czy zrobiłbym najprostsze rozwiązanie (1 silnik na gąsienicę), czy zrobiłbym układ w którym jeden silnik odejmuje od drugiego (coś a'la subtraktor), to i tak sprowadza się do tego, że albo z wieży muszę poprowadzić dwa kabelki, albo muszę poprowadzić jakoś zębatkami albo axlami dwie niezależne, nazwijmy to, siły. Jeśli założymy, że chciałbym, żeby wieża mogła kręcić się niezależnie o 360+ stopni, to... jestem w kropce :P

Czy ktoś mógłby zasugerować jak się takie rzeczy "poprawnie" robi?
Ostatnio zmieniony 2015-01-07, 14:39 przez LordXun, łącznie zmieniany 3 razy.
LordXun

Awatar użytkownika
CamelXP
VIP
Posty: 321
Rejestracja: 2011-11-05, 19:07
Lokalizacja: Lubin / Norymberga

#2 Post autor: CamelXP »

Możesz umieścić silniki, wieżę IR i batboxa do obsługi napędu w podwoziu, i drugi zestaw (batbox, wieże IR, silniki) w wieży.
Ostatnio zmieniony 2015-01-07, 13:00 przez CamelXP, łącznie zmieniany 1 raz.
Hey! you're banjaxed!
Hey! you're screwed!
And death is coming for you!

Awatar użytkownika
LordXun
Posty: 54
Rejestracja: 2015-01-06, 13:03
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#3 Post autor: LordXun »

Rozważałem taką możliwość :) Niestety, to wymusza dużą skalę, a co gorsze ogranicza znacząco widoczność wieży :(
LordXun

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2555
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#4 Post autor: V1 »

Żadne inne rozwiązanie nie będzie lepsze. Silniki napędowe i odbiornik w wieży też wymuszą dużą skalę. Wtedy poprowadzisz 2 wałki przez obrotnicę do podwozia i będziesz miał 360 stopni obrotu, ale znacznie większe opory dla silników jezdnych, bo więcej przekładni. A jak poprowadzisz kable przez obrotnicę, to nie będziesz miał 360 stopni.
Zamiast teoretyzować, zbuduj podwozie gąsienicowe z silnikami. Jeśli chcesz jak najmniejsze, to zamontuj lewy silnik przy przednim kole, a prawy przy tylnym, pojemnik na baterie pośrodku między gąsienicami. I zobacz, czy faktycznie takie to wielkie. I nijak to nie ograniczy widoczności odbiornika, bo możesz go umieścić z przodu lub z tyłu, nikt nie każe go zabudowywać ze wszystkich stron tylko dlatego, że jest w podwoziu.
Ostatnio zmieniony 2015-01-07, 13:27 przez V1, łącznie zmieniany 1 raz.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
LordXun
Posty: 54
Rejestracja: 2015-01-06, 13:03
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#5 Post autor: LordXun »

Będę dzisiaj kombinował właśnie z takim czymś, zobaczymy co mi z tego wyjdzie. Ale przy okazji muszę zapytać jak poprowadzić przez obrotnicę dwa wałki?
LordXun

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#6 Post autor: Żbik »

Idea jest taka:

Obrazek

więcej tu.

=====

Nie wiem jak dużą koparkę chcesz zbudować. Może przyda się mój patent z Terexa:

Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 2015-01-07, 13:57 przez Żbik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2555
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#7 Post autor: V1 »

Tu jest prosty sposób, nawet na 3 wałki:
Obrazek

LINK

Nie działa, zbyt skomplikowany link na to forum :)
Wklej sobie z powyższego link od 'http' do '6706' .

Ale przy sztywnym prowadzeniu napędu opory na gąsienicach będą powodowały obrót wieży, jak i obrót wieży będzie powodował ruch gąsienic.
Podobno to jest patent eliminujący te zjawiska:
http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=384043
Ostatnio zmieniony 2015-01-07, 14:00 przez V1, łącznie zmieniany 5 razy.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
judam
Posty: 508
Rejestracja: 2012-08-09, 12:46
Lokalizacja: Wolsztyn
brickshelf: judam
Kontakt:

 

#8 Post autor: judam »

W instrukcji 8043 masz tak właśnie przeprowadzone napędy. Spróbuj zbudować troszkę z tej obrotnicy to może ci pomoże. Sama przeglądanie instrukcji jak nie masz doświadczenia to nic ci nie da. Weź klocki obrotnicę i spróbuj z instrukcji zbudować parę kroków. Resztę sam wymyślisz.
Zapraszam do mojego sklepu. JuDam Store www.bricks.love

Awatar użytkownika
LordXun
Posty: 54
Rejestracja: 2015-01-06, 13:03
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#9 Post autor: LordXun »

Dzięki za wrzucenie schematów - rzeczywiście nie domyśliłem się, że napęd przechodzi przez zębatki ze skrzyni biegów i szukałem raczej czegoś bardziej magicznego mając nieracjonalną nadzieję, że może jednak nie miusi iść wszystko po jednej osi ;)

@V1 - Twojego linku tylko nie udało mi się otworzyć (pierwszego), ale drugi to już jest jakieś przegięcie :D Chyba gra nie warta świeczki ;)

W każdym razie, przechodząc do meritum hehe :P Zbudowałem w końcu dzisiaj całkiem udane jak na mnie gąsiennice z tego co mam i okazało się, że ilość elementów samych gąsiennic ograniczyła mnie do długości 20 studów... więc chyba jednak jakakolwiek elektryfikacja tego modelu mi odpadnie. Chociaż, dla samej satysfakcji zrobię pewnie przekazanie tego napędu z jakąś makietą silnika wedle schematu który żbik wkleił - mam tylko problem jeszcze jak przekazany z góry napęd przez obrotnicę, odebrać na dole, bo tam jest baaardzo mało miejsca.

Jak już będzie coś więcej, to wrzucę jakiś WIP. Tak czy inaczej, dzięki za pomoc :)
LordXun

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#10 Post autor: legosamigos »

Możesz zrobić taki napęd, jak ja zrobiłem w swojej [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=22144]sztaplarce gąsienicowej[/URL] ;)

Obrazek Obrazek Obrazek
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ