6263 Imperial Outpost

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
spider44
Posty: 200
Rejestracja: 2012-02-20, 22:05
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: spider3344
Kontakt:

 

6263 Imperial Outpost

#1 Post autor: spider44 »

6263 Imperial Outpost

Obrazek


Zestawem, którego dotyczyć będzie ta recenzja jest kolejny z serii Pirates I. Tym razem spod czerwonej wojskowej bandery wszystkie wilki morskie wita zestaw 6263 Imperial Outpost . Został on wydany w 1995 roku, u schyłku klasycznych piratów. Jest drugim największym zestawem budynkowym z linii Imperial Guards, zaraz po zestawie-legendzie 6277 – Imperial Trading Post (swoją drogą być może w bliższej przyszłości trafi się jego pełna recenzja).



Dane techniczne


Seria: Pirates I/ Imperial Guards
Rok premiery: 1995
Waga klocków (bez pudełka): 586 gramów
Waga zestawu (brutto): 788 gramów
Liczba elementów: 195 (Bricklink), 211 (Peeron)
Liczba figurek: 4
Spis części: http://www.bricklink.com/catalogItemInv.asp?S=6263-1
Cena: Bricklink: 135- 1050 PLN (MISB), Allegro: 120-250 PLN, Ebay: 70-400 PLN



Pudełko i instrukcja

Posiadam kompletny zestaw z pudełkiem, w wersji przeznaczonej na rynek USA - różnica między europejskim pudełkiem to liczba elementów na froncie pudełka oraz nazwa zestawu podana na jednej z bocznych ścianek. Stan pudełka jest bardzo dobry tak jak i instrukcji. Standardowo jeszcze na tylniej ściance wersje alternatywne modelu głównego.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Instrukcja formatu A4, na tylniej okładce powiększone zdjęcia dwóch alternatywnych modeli.
Obrazek
Obrazek



Elementy ciekawe i unikatowe


Duża ilość elementów w barwach bieli, żółci oraz szarości.
Charakterystyczne elementy tego zestawu:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

plus jeden z minifigów, który w takiej kombinacji (admirał bez piórka) występuje tylko w tym zestawie:
Obrazek



Zestaw


Model główny
Zestaw Imperial Outpost to duży posterunek żołnierzy Gubernatora spod czerwonej bandery. W skład osobowy posterunku wchodzi Admirał ( jedyny zestaw, w którym jest on bez piórka, co jak dla mnie , niestety nie wygląda zbyt dobrze) dwóch szeregowych żołnierzy i jeden pirat. Budynek jest średniej wielkości ale czego tu nie znajdziemy: więzienie, mini-przystań z miejscem odpoczynku, magazyn z bronią, kwatera admirała, wieża obserwacyjna oraz platforma z armatą. Nie wiem czy nie jest tego trochę za dużo jak na taką wielkość budynku. Smaczki w postaci latarni, skrytki z monetami (swoją drogą od kiedy złoto trzymamy w wodzie?) czy stojak na broń tylko dodają uroku zestawowi.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Model alternatywny
Postanowiłem również zaprezentować jeden wybrany model alternatywny, ten który akurat mnie przypadł najbardziej do gustu. Jest to piętrowy budynek gubernatora z kryjówką na łódź, mała wyspa piracka oraz łódka z armatą. Model jest ciekawy i według mnie ciut lepszy od modelu głównego (ale to tylko moje zdanie).
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozostałe dwa modele alternatywne to wysoka wieża oraz posterunek z więzieniem. Wieża jest fajnym i dość interesującym projektem ale ostatni model alternatywny coś al'a posterunek i więzienie jest dla mnie dziwny i trochę nietrafiony.



Podsumowanie


Dość długo zastanawiałem się co napisać o tym zestawie i w sumie jestem trochę rozdarty :) Z jednej strony zestaw jest ciekawy i bawialny, z drugiej zaś jest w nim duże nagromadzenie wszystkiego przez co robi się trochę przesycony. Szkoda też że jest tylko jeden pirat, przydałby się kompan do kubka rumu lub ratunku z więzienia. Podsumowując jest to dobry zestaw ze średniej półki, szczególnie jeśli chcemy zgłębić świat klasycznych piratów od tej drugiej strony. Polecam go dla chcących wzbogacić swoją kolekcję, biorą pod uwagę fakt że jest to jeden z większych budynków admiralicji ale również dla wszystkich którzy chcą zacząć poważną przygodę z piratami z dawnych lat.


Za
  • 4 ludziki
  • w większości - fajne modele alternatywne
  • ciekawy model podstawowy
  • drobne szczegóły (latarnia, stolik, itp.)

Przeciw
  • brak piórka na kapeluszu u dowódcy (jak dla mnie obowiązek - jak wszyscy admirałowie to wszyscy, bez niego wygląda trochę jak wybrakowany)
  • trochę za dużo tu wszystkiego
  • trochę pstrokato (za dużo żółtego)
  • brak drugiego pirata



Ocena końcowa 4/6


Wszelkie uwagi i spostrzeżenia mile widziane. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#2 Post autor: tomey »

spider44, muszę przyznać, że jako wielki fan piratów miałem ten zestaw. I pierwsze co mnie raziło (jako wielki fan niebieskich żołnierzy) to brak blank na tym posterunku, tak charakterystycznych dla poprzedniej formacji.
Największe minusy? Brak piórka (w 1995 zdobyć piórko to była taka prosta sprawa), złoto i więzienie wodzie. Plus brak blanek.
Największe plusy? Płyta, armata, palma i co by tu nie mówić - solidna konstrukcja, która stanowiła bardzo bawialny zestaw.
37236809 nowe gadu:)

Awatar użytkownika
spider44
Posty: 200
Rejestracja: 2012-02-20, 22:05
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: spider3344
Kontakt:

 

#3 Post autor: spider44 »

tomey więzienie w wodzie można jeszcze podciągnąć jakoś pod ciężkie warunki życia na posterunku na wodzie, natomiast całej reszty którą wymieniłeś jako negatywy nie da się pominąć - nie daruję tego piórka :)

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#4 Post autor: Jellyeater »

Trochę poskąpili klocków. Kilka płytek na podłogę, kilka na blanki i nie byłoby się czego czepić. :) Dziwne, że tak to rozplanowali.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#5 Post autor: martinb »

To zapodam teraz dwie kontrowersyjne kwestie:

1. W mojej ocenie jest to jedyny zestaw z serii Piratów, w którym model alternatywny wypada zdecydowanie lepiej niż model główny. Mam tutaj na myśli model, gdzie na osobnej mini-wyspie stoi pod palmą pirat (zdjęcie w środkowej części tylnej ściany pudełka).

2. I jest to chyba jedyny zestaw z podserii Imperial Guards, który - dla mnie - jest nieporozumieniem. W tym zestawie nic nie trzyma się kupy. Nie ma w nim tej "głębi", która - nawet na zdjęciach - jest obecna w pozostałych zestawach. Wygląda jak "jedna wielka ściana, przez którą dmucha wiatr". A wystarczyłoby tylko dodać jakąś ścianę z tyłu na "parterze" (tam gdzie stoją kielichy) i "pierwszym piętrze" i już wyglądałoby to może lepiej...

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 370
Rejestracja: 2012-12-28, 18:27
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
brickshelf: tbzz
Kontakt:

 

#6 Post autor: tbzz »

Niezła recenzja spider44. :) Sam zestaw budzi i moje pozytywy i widzę jego słabsze strony. Zgadzam się z martinb, że jedna z alternatywnych pozycji wygląda ciut lepiej od oryginału. Natomiast podoba mi się w nim ilość wszystkiego. Cztery minifigi, łódź, palma, konstrukcja, którą można przecież przerobić. Zestaw na dobrą czwórkę.
Insta (główny kanał) @legos_soul
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz

Sabre
Posty: 30
Rejestracja: 2014-11-30, 19:22
Lokalizacja: Zegrze
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Sabre »

Spider44. Przeczytałem Twoje dwie ostatnie recenzje i widzę, że mamy podobny gust. Mam podobne odczucie co do kolorystyki. Z racji tego, że zestaw zawiera czerwony fragment dachu projektant mógł zrezygnować z żółtych luków (ale z nimi też imo wygląda ok). Broadside Brig cały w bieli wyglądałby zbyt monotonnie.

Drugi model alternatywny outpostu wygląda bardzo ciekawie. Myślę że zbudowany z dedykowanych doń elementów, a nie "przypadkowych", spokojnie dorówna modelowi głównemu. Bardzo fajny pomysł na MOC.

Sam zestaw bardzo mi się podoba. Jest chyba pierwszym w serii z tak dopieszczonymi szczegółami: "etui" na muszkiet, latarnia (szkoda że na włóczni), stół z kubkami. Sama konstrukcja jak najbardziej na plus. Minusy to schowek na monety i wykończenie szczytów. Mokra cela jest imo ciekawym pomysłem. Kiedyś wiezienia miały coś wspólnego z karą. Zabieg stosowany wcześniej w zestawach castlowych np Forestmen fortress.

ODPOWIEDZ