Dane techniczne: Seria: City / Coast Guard
Rok premiery: 2013
Liczba klocków: 230szt.
Liczba figurek: 4 + 1
Liczba worków z częściami: 2 woreczki + 2 (po 1 mniejszym w każdym dużym worku)
Spis części:BrickLink Cena: ~100zł
Recenzowany zestaw miał już swojego poprzednika 5 lat wcześniej 7738. Był to także helikopter ratunkowy, ale wyposażony boje ratowniczą. W 2013 rozbitek na żaglówce jest dodatkiem do zestawu.
Opakowanie:
W kwadracie ~30cm x ~30cm i tu już niemal każdy zauważy, w lewym dolnym rogu, niestandardowe rozwiązanie z ukazanym specjalnym klockiem = wciągarką linową. Jest także napis informujący, że łódka rozbitka nie pływa.
PRZÓD I TYŁ
GÓRA I DÓŁ
LEWO I PRAWO
Instrukcja:
Tylko jedna kwadratowa książeczka, wyglądająca jak miniaturka opakowania. W zestawie znajdziemy także dwa worki z klockami, szablon z etykietami oraz plastikowy żagiel.
Minifig:
To zdecydowanie najsilniejszy punkt zestawu. Cztery figurki i rekin. Dużo jak na stosunkowo średni rozmiar zestawu. Każda z figurek jest unikalna na swój sposób. Pilot i płetwonurek. Ci są najbardziej do siebie podobni, torsy i nóżki identyczne, ale różne główki i dodatki. Płetwonurek ma bardzo ładną szybkę z rurką, natomiast pilot ma lekko przydymioną szklaną "przyłbicę". Pilot ma także wesoły wyraz twarzy, co może nie zawsze odzwierciedla powagę sytuacji ratując kogoś u wybrzeży. Pani ... koordynatorka? Świetny trykocik z blachą, naramienniki, kamizelka i krótkofalówka. Do całości rozbitek, czyli ostatni przedstawiciel człekokształtnych w tym zestawie. Ubrany w czarny kombinezon z suwakiem na plecach i logo na klacie. Co dziwne, uśmiechnięty :-) No i rekin. Co dziwne - biały. Za to wyprofilowany jak strzała, oczywiście porównuję do tych z początku lat 90tych.
Klocki:
Z racji tego, że to kolejny mój śmigłowiec, wiele z ciekawych klocków już widziałem. Dlatego tym razem wybiorę tylko te charakterystyczne dla 60013:
4519013: Undercarriage W. Vert. Snap – świetna część, wygląda profesjonalnie i estetycznie.
4499885: Divers Mask
+ 6034346: Shark, Jaw + 6050548: Shark Body 6X9
4609907: Foil 45X95Mm, Windsurfer"No.1"
4516196: Plate 1X4X2/3 W. Tube
Oczywiście nie może zabraknąć klocka, który wystąpił na froncie opakowania ! KLIK
FOTY Z BUDOWY:
A: Łódka/żaglówka
B: Helikopter
GOTOWY MODEL:
ZA:
+ minifigurki – dużo i ciekawe,
+ zwarta konstrukcja samego helikoptera,
+ kolorystyka
+ silniki – świetna i zróżnicowana konstrukcja silników – aż 4 rury wydechowe, wloty powietrza, turbiny – mniam :-)
+ dużo ciekawych klocków, w tym gwiazda - sprężynowa wciągarka,
+ co za tym idzie, działająca mechaniczna wciągarka w helikopterze,
+ łatwy dostęp do kabiny pilota,
+ duże oba wirniki, adekwatne do rozmiaru maszyny,
+ rozmiary – jeśli chodzi o wymiary zewnętrzne, to wydaje się najbardziej optymalny, Arctic Helicrane jest długi, natomiast Fire Helicopter to taka beczka z ogonkiem, ten jest akurat,
PRZECIW:
- szkoda, że nasza gwiazda jest w szarym, a nie białym odcieniu,
- wirnik główny wpada w druga harmoniczną – nie lubię tego efektu gdy zamiast kręcić się całość drży i telepie całym zestawem,
- nowe kamizelki,
- minifigurka nie mieści się we wnęce śmigłowca, nawet na siedząco :-(
Podsumowanie:
Estetyczna pozycja. Racjonalnie zagospodarowane miejsce, ciekawe rozwiązania konstrukcyjne, optymalna bryła, cztery minifigi. Całość wygląda lepiej niż na pudełku. Zestaw miło mnie zaskoczył. Odwlekałem jego budowanie, nie do końca byłem przekonany, że może mnie czymś zaskoczyć, a jednak końcowy odbiór jest jak najbardziej pozytywny. Szczerze polecam fanom wirnikowców. W ogóle całą seria straży przybrzeżnej zasługuje na uwagę. Zapewne nie jest dobrze znany temat w Polsce czy w ogóle w Europie, ale zestawy Lego promujące zasługują na zauważenie.
Skoro już jesteśmy przy helikopterach to w lokalnym sklepie widziałem złożony najnowszy zestaw: 60067: Helicopter Pursuit i spodobał mi się, na tyle, że trafił na moją listę WANTED. Szczególnie kolory, połączenie granatowego z białym i przecięcie ich żółtym - miodzio! :-)
Fajny ten biały rekinek, szkoda że nie ma oczu :P tzn szkoda że nie czarne :)
a z czego zrobiony ten żagiel? to jakaś mocniejsza folia czy papier czy co to jest? Bo pierwszy raz takie coś widzę..
Ostatnio zmieniony przez ZepsutyKlocek 2015-01-18, 22:31, w całości zmieniany 1 raz
Słusznie kolega zauważył. Obie uwagi przyjmuję z pokorą :-) Rzeczywiście 6342 to "dokładniejszy" protoplasta 60013. Zagadnienia żeglarskie są mi obce, także może być tratwa ratownicza.
Plastikowy żagiel pojawiał się już w seriach Lego i jak wspomniał Durzy, w kilku. Ja sam kojarzę z Town np: 6534 i Arctic (tego z przełomu milenium) 6579.
Dziękuję za uwagi! Właśnie dlatego recenzje najpierw wrzucam na fora, a później na bloga. Jesteście najlepszymi krytykami :-)
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich wpisów Nie możesz usuwać swoich wpisów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum