Classic trains & town

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 370
Rejestracja: 2012-12-28, 18:27
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
brickshelf: tbzz
Kontakt:

 

Classic trains & town

#1 Post autor: tbzz »

Pociągi, pociągi i pociągi..tak mnie ukierunkowały ostatnio, że trzeba było powrócić do tematu scenek z zestawami.. Nie wiedziałem w sumie gdzie umieścić ten wątek więc ląduje w MOCach.. (proszę MODa o weryfikację lokalizacji). Wspomniałem o tym ostatnio opisując nowe zestawy pociągowe w kolekcji na swojej stronie. Już kilkukrotnie podchodziłem do tematu scenek ze starymi zestawami, ale w sumie tylko raz, tyczyło się to kilku zestawów town na jednej makiecie. Tym razem łącząc ze sobą serię town i trains na dziewięciu płytach zebrałem kilka zestawów tworząc małą scenkę rodzajową, w które obfitowały stare katalogi Lego z lat 80-tych i 90-tych. Krótki temat czas zacząć :
Obrazek
Co więc tu z typowego MOCa..w sumie niewiele. No chyba, że własna konstrukcją może być pomysł na ujęcie tzw. gotowców w jedną całość, przy odpowiednim ułożeniu, zastosowaniu tła, czy dodatkowych elementów. Nazwijmy to pół MOCem ;)
Ale wracając do tematu..Jak już napisałem powodem do powrotu do tego typu scenek były ostatnio nabyte pociągowe zestawy. Postanowiłem ująć je, wraz z torami z zestawów 9V w środkowej części scenki, otaczając z obu strona płytami drogowymi z pojazdami, minifiagami i budynkami. Centralną część planszy stanowi zestaw z przejazdem kolejowym.

W skład ekspozycji, z serii trains wchodzą zestawy : 4539, 4543, 4525, 4541.
Z serii town: 6362, 6683, 6601, 6522, 6641, 6699, 6674, 6661.

Ponadto osiem płyt, pojedyńcze minifigi (z różnych okresów serii miejskiej), wyposażenie figurek, znaki drogowe, drzewa, krzewy i rośliny, dodatkowe tory 9v, podkłady pod tory z wersji wcześniejszych, czy dwie własne małe konstrukcje – kopia sygnalizatora i ogranicznik na tworzonym torowisku. Nie jest to więc ukierunkowane na konkretne lata, a stanowi rozstrzał poprzez kilkanaście lat klasycznego Lego. Ujęcie całości dioramki w rzucie z góry.
Obrazek
W ramach „promocji” trains mamy więc prace na torach. W jednym miejscu ekipa techniczna pracuje na torowym podnośniku przy sygnalizatorze, co odpowiada przeznaczeniu zestawu, a nawet zdjęciu z opakowania zestawu ;)
Obrazek
W drugim, konkretniejszym w ilość prac, miejscu mamy kilku robotników kolejowych pracujących przy układaniu toru technicznego, poprostu niewielkiej bocznicy ;) oraz oczywiście przejazd kolejowy ze znudzonym drużnikiem popijającym coś z kubka. W ramach prac mamy wagon, na którym ułożono podkłady kolejowe i koparkę zdejmującą je łychą. Wszystko nadzoruje przełożony w żółtym kolejarskim wdzianku ;) A że praca ciężka i niebezpieczna, to widzimy bo jego zatrwożeniu ;)
Obrazek
Obrazek
Z drugiej strony wagonu mamy dwóch robotników rozgarniających kamienie do podkładów, które z grubsza układa niewielka szynowo-kołowa koparka kolejowa. Jak widać praca wre, a nasi kolejarze, przy akompaniamencie znudzonego drużnika, ciężko pracują łopatami ;) Kilka podkładów udało się już nawet położyć..
Obrazek
Obrazek
A że to scenka nie tylko kolejarska mamy też kilka innych punktów. Jednym z nich jest budka z hamburgerami wraz z dwoma parasolami. W innym miejscu możemy znaleźć znak kierujący do niewielkiego baru. Ponadto po drugiej stronie jest wózek z lodami, przy którym akurat zatrzymał się szukający ochłody marynarz. Przy budce z jedzeniem także kilku klientów ;)
Obrazek
Obrazek
W innym miejscu znajdziemy dwóch dzielnych stróży prawa, w wersji motocyklowej przy budce policyjnej. Pech chciał, że wpadł im w oko pewien kierowca terenówki 4 x 4 na dużych kołach i w ostatniej chwili jeden z nich wyskakuje zza drzewek by zatrzymać delikwenta..zapewne wszystko przez te duże koła..a może to ten uchylony daszek. Nie wiadomo. Klasyczny policjant w klasycznym starym kasku robi swoje ;) W tle widać także zjeżdżający z przejazdu czerwony holownik drogowy, kilku pieszych oraz scenkę pociągową. Kilka zdjęć z działań minifigowej policji ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Po drugiej stronie scenerii możemy znaleźć dwa niewielkie budynki. Pocztę oraz sklep z punktem napraw motorów i rowerów. Dwa klasyczne stare zestawy. Do tego pojedyńcze figurki na motorze, rowerze oraz wóz telewizyjny z lat 90-tych. Każdy minifig czymś zajęty. Jak nie pakowaniem paczek, to witaniem się, przechadzający się, jedzący, czy wrzucający listy do skrzynki. Może i niewiele tego wszystkiego. Dałoby się upchać tu jeszcze kilka zestawów z miejskiej serii, ale zapchałoby to wszystko scenerię. Tak robiono często w starych katalogach, chcąc jak najlepiej i najciekawiej zachęcić do zakupu zestawów. W scenkę wrzucano więc prawie wszystko co jest akurat na rynku. Jak się nie mieściło robiono dodatkową scenkę na dodatkowej stronie. I tak czasem town zajmowało cztery strony scenek i zdjęć zestawów ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Mam nadzieję, że się podoba i choć trochę przypomina i klockowe miasto i scenki znane ze starych katalogów, co lekko wiekowym fanom Lego, a także młodym adeptom powinno pokazać i przypomnieć, że cztery study szerokości nie zawsze jest nudne ;)
Ostatnio zmieniony 2014-08-30, 10:28 przez tbzz, łącznie zmieniany 2 razy.
Insta (główny kanał) @legos_soul
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz

Radar

#2 Post autor: Radar »

Ale super, większość tych zestawów to były moje must-have z czasów dzieciństwa, jednak na samych marzeniach się skończyło. Scenka od razu przypomina stare katalogi (no może poza ilością minifigów), gdzie wszystko było układane i robiona fotka, a nie jak teraz, większość to dorysowane tła. Jako dzieciak godzinami przesiadywałem wpatrując się w te pięknie ułożone scenerie i właśnie dioramy kolejowe były tymi do których wzdychałem najwięcej :)
MOCem bym chyba tego nie nazwał, ale i tak dzięki za prezentację.

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 370
Rejestracja: 2012-12-28, 18:27
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
brickshelf: tbzz
Kontakt:

 

#3 Post autor: tbzz »

No dokładnie. Tak jak pisałem. Ciężko to MOCem nazwać, dlatego też prośba do MODa w treści. A scenka w zamierzeniu właśnie ma nawiązywać do starych katalogów. Dzięki :)
Insta (główny kanał) @legos_soul
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz

gamer
Posty: 36
Rejestracja: 2014-02-23, 12:38
Lokalizacja: Kraków

#4 Post autor: gamer »

Przypomniało mi się dzieciństwo, właśnie o takich makietach marzyłem jako dziecko. Fantastyczne.

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#5 Post autor: solic »

Piękna makieta, budzi wspomnienia. Kilka z prezentowanych zestawów kiedyś miałem, np warsztat motocyklowy, samochód TV czy monster trucka.
Bardzo pozytywne wrażenie robią ulice starego typu z dziewięciokropkowymi chodnikami.
Do pełni szczęścia widziałbym tory 12 woltowe zamiast 9V.

Gratuluję miasteczka.
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

Awatar użytkownika
Jarząb
Posty: 132
Rejestracja: 2012-05-07, 09:22
Lokalizacja: Ostróda
brickshelf: jarzab

 

#6 Post autor: Jarząb »

Muszę powiedzieć Tomku, że masz bardzo dobrą podstawę do rozbudowy swojej makiety. Swoją drogą jak będziesz potrzebował płyt bazowych, to mogę Ci sprezentować przy okazji Road 32 x 32 3 Lane with Race Track Checker Pattern (425p01), którą kiedyś trochę omyłkowo zamówiłem i nie jest mi potrzebna.

Awatar użytkownika
spider44
Posty: 200
Rejestracja: 2012-02-20, 22:05
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: spider3344
Kontakt:

 

#7 Post autor: spider44 »

Naprawdę makieta robi wrażenie, wygląda dokładnie tak jak ze starych katalogów Lego:) w czasach dzieciństwa chciałem takie budować, niestety dane mi to nie było :)

Awatar użytkownika
bonczyk85
Posty: 289
Rejestracja: 2012-03-26, 11:24
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
brickshelf: bonczyk85

 

#8 Post autor: bonczyk85 »

To jest piękne, jak w starych katalogach. Z zestawów na zdjęciu mam tylko jeden (niebieski wóz transmisyjny), ale i tak łezka się w oku kręci.
My sets
Kolekcjonować czy budować... a może jedno i drugie...?

Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 164
Rejestracja: 2012-11-19, 10:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Prezes »

Patrząc na Twoją makietę odnoszę wrażenie, że kiedyś Lego pozostawiało więcej miejsca dla wyobraźni. Klocki i tworzone z nich konstrukcje miałybyć jedynie zarysem do podstaw. Budynek poczty, sklep rowerowy - dziś to byłyby polybagi ;-) Nie oceniam czy to źle czy dobrze, bo zapewne rozwój technologiczny ma ogromny wpływ, wiedza i doświadczenie zarówno producenta jak i użytkownika także. Nasza świadomość i chęć uszczegóławiania zestawów również. Dzięki takim retro MOCom widać nie tylko różnice technologiczno-konstrukcyjne, ale także naszą potrzebę rozwoju.

Mi się podoba, dróżnik przy wagonie. Żółty kubraczek Trains, czerwony kaszkiecik i wąsik. Polska lat 80tych :-D
Ostatnio zmieniony 2014-09-02, 08:04 przez Prezes, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 370
Rejestracja: 2012-12-28, 18:27
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
brickshelf: tbzz
Kontakt:

 

#10 Post autor: tbzz »

Cieszę się, że się kolegom podoba. Dzięki :) Taki był zamiar. Przypomnieć klasykę i to w ujęciu dwóch dekad. Gwarantuję, że to nie pierwsza i nie ostatnia scena z tego gatunku. Liczę, że uda się i wpleść tory 12 V i inne scenerie, jak zestawy szeroko rozumiane "nad wodą" i "odpoczynek" serii town, dalszą rozbudowę trains, czy kompletnie inną materię, jak space. Napewno to nie koniec ;)
Insta (główny kanał) @legos_soul
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz

Awatar użytkownika
halerz
Posty: 176
Rejestracja: 2015-02-07, 16:03
Lokalizacja: Cieszyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: halerz »

Piękne - przypomniały się czasy dzieciństwa! I ta poczta! Miałem jednak starszy przejazd - z którego roku jest ten na zdjęciu?

ODPOWIEDZ