6259 Broadside's Brig

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
spider44
Posty: 200
Rejestracja: 2012-02-20, 22:05
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: spider3344
Kontakt:

 

6259 Broadside's Brig

#1 Post autor: spider44 »

6259 Broadside's Brig

Obrazek



Po bardzo długiej nieobecności w tym dziale powracam z recenzjami klasycznych zestawów z lat 80 i 90.
Zaczynamy więc, a na pierwszy ogień zestaw 6259.



Dane techniczne

Seria: Pirates I/ Imperial Soldiers
Rok premiery: 1991
Waga klocków (bez pudełka): 90 gramów
Waga zestawu (brutto): 125 gramów
Liczba elementów: 53 (Bricklink), 64 (Peeron)
Liczba figurek: 3
Spis części: http://www.bricklink.com/catalogItemInv.asp?S=6259-1
Cena: Bricklink: 48-125 PLN, Allegro: 35-100 PLN, Ebay: 40-150PLN



Pudełko i instrukcja

Posiadam kompletny zestaw z pudełkiem z wersji drugiej niebieskiej (pierwsza wersja Legolandowa była w kolorze żółtym). Stan pudełka bardzo dobry tak jak i instrukcji. Z tył jak to w tamtym okresie bywało wersje alternatywne modelu głównego które również znalazły się w recenzji.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Instrukcja dwustronna tylko do modelu głównego.
Obrazek
Obrazek


Elementy ciekawe i unikatowe
Zestaw składający się z wielu popularnych elementów w przeważającym kolorze białego i żółtego.
Niemniej jednak dwa z nich są charakterystyczne dla pirackiej serii z tamtego okresu.

Obrazek
Obrazek



Zestaw


Model główny.
Zestaw 6259 to przedstawiciel pierwszej serii piratów rodowodem z Imperial Soldiers. Jest to mały posterunek wojskowy z celą więzienną. W skład posterunku wchodzi oficer, szeregowy żołnierz oraz oczywiście więzień - w tym przypadku zwykły pirat. Sam budynek ma bardzo ładną bryłę i wygląda dobrze jak na tak niewielki zestaw. Podoba mi się wyważenie kolorystyczne budynku, żaden kolor nie przeważa i bardzo dobrze się uzupełniają.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Model alternatywny I
Model przedstawia bramę wejściową prawdopodobnie do jakiejś dzielnicy w mieście. Jest bardzo prosty ale przyjemny dla oka.
Obrazek


Model Alternatywny II
Pierwsza wersja małego więzienia, niestety nie porywa, nie jest zła ale czegoś tutaj przynajmniej dla mnie brakuje.
Obrazek
Obrazek


Model Alternatywny III
Druga wersja małego więzienia, tym razem z nadbudówką mającą imitować wieżę, najsłabsza z wersji alternatywnych, nieprzemyślana i wyglądająca trochę bezsensownie jakby autor zaczął tworzyć i przerwał w połowie pracy.
Obrazek
Obrazek



Podsumowanie
Zestaw klasyczny i bardzo sympatyczny, dla jednych będzie wspomnieniem z dzieciństwa, dla innych odkrywaniem na nowo klasycznych Piratów. Jest to dobry zestaw dla rozpoczynających przygodę z tą serią. Również dla młodszych będzie on fantastycznym zestawem do zabawy. Polecam go wszystkim lubiącym i interesującym się Piratami, dodatkowo biorąc pod uwagę fakt że nie jest on tak bardzo kosztowny. Jest to jeden z moich ulubionych zestawów jeśli chodzi o małe zestawy pirackie. Polecam go więc szczerze każdemu.

Za
  • aż 3 ludziki
  • bardzo dobry jak zestaw startowy z Piratów
  • dobre dobranie kolorów
  • ładna bryła budyneczku

Przeciw
  • słabe modele alternatywne


Ocena końcowa 4.5/6

Wszelkie uwagi i spostrzeżenia mile widziane. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#2 Post autor: tomey »

Czy słabe modele alternatywne należy uznać za minus? Zdecydowanie nie! Co do samego zestawu - ostatnio go odbudowałem, większość klocków wymieniłem jednak na nowe i muszę przyznać... jestem wielce zadowolony i zestaw pomimo ponad 20 lat wielce się nie zestarzał. Co do samej konstrukcji, jak miałem 4 lata lata byłem niemalże przekonany, że w środku jest armata. Szczęśliwie problem armaty rozwiązałem jeszcze w przedszkolu, kiedy dostałem 6266
Cannon Cove.
37236809 nowe gadu:)

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#3 Post autor: martinb »

Jako dziecko bardzo chciałem mieć ten zestaw (razem z 6260 - Sabre Island), ale... nie było mi to dane. Dopiero w ostatnim roku go zakupiłem (niestety bez pudełka).

Razem z synem zbudowaliśmy wszystkie warianty i bardzo nam się one podobają. Z tego też względu trudno mi uznać ten "minus". Ale wielkie dzięki za zdjęcia tych alternatywnych modeli - prezentują się bardzo zacnie! :-)

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#4 Post autor: Szerszen »

Biorąc pod uwagę ile pomyj jest wylewanych na obecne zestawy piratów... to powiem szczerze, że ten jest paskudny.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5 Post autor: SERVATOR »

Szerszen pisze:Biorąc pod uwagę ile pomyj jest wylewanych na obecne zestawy piratów... to powiem szczerze, że ten jest paskudny.
Oddałeś idealnie to co ja na ten temat myślę. Dla mnie te nowe serie naprawdę są niegorsze od starych - pewnie dlatego, że nigdy tych starych nie miałem (jak wyszli byłem w DA).

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#6 Post autor: Jellyeater »

W sumie najładniejszy nie jest. Ale to jeden z mniejszych zestawów z piratów był. I mimo wszystko ma swój urok. 8.75$ w momencie wypuszczenia. Nie wiem ile to by było teraz. 15? Za 13 to teraz mamy shipwreck defence. Sporo mniejszy i na pewno nie ładniejszy. Parodia statku z muszkietem jako dziobem i patykiem zamiast masztu jest kiepska i nienaturalna. Tu jest więzienie. Nawet ma 4 ściany.
Ostatnio zmieniony 2015-02-24, 19:24 przez Jellyeater, łącznie zmieniany 1 raz.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#7 Post autor: Szerszen »

... i obszczany murek ;)

sorry ale ta "parodia statku", to jest jego wrak, z urządzoną bazą w środku a nie statek... i doskonale się to wpisuje w klimat piracki.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#8 Post autor: martinb »

Szerszen, ale chyba przyznasz, że 6259 nie sprawia wrażenia aż tak "zjuniorizowanego", jak akurat ma to miejsce w przypadku 70409?

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#9 Post autor: Szerszen »

Wiesz, dla mnie to tak bardziej ten jest zjunioryzowany... ale to ciężko porównać.

Biorąc pod uwagę strukturę minifigów, to mu najbliżej do o wiele fajniejszego 70411
Biorąc pod uwagę typ budynku... to najbliższy jest 70412, który jest o niebo lepszy
Biorąc pod uwagę cenę i wielkość... budyneczku... to chyba najbliżej jest mu do czegoś między 10679 a 70409 ale do stu par beczek zjełczałego rumu... oba te zestawy są IMHO bardziej bawialne i ciekawsze również niż ta zamknięta żółta bryłka.
Ostatnio zmieniony 2015-02-24, 23:11 przez Szerszen, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#10 Post autor: martinb »

Chyba mam zbyt "wypaczony" i odchylający się w stronę "klasycyzmu" gust... Dlaczemu?

1. Bo z 70411 podoba mi się jedynie piratka. I tylko z jej powodu planuję (planuję?) zakupić 70411.

2. A w 70412 brakuje mi tych żółtych klocków. Z jakiegoś względu te połączenie żółtych i białych klocków we wszystkich zestawach z 1989 i 1991 nadawało im pewnego rodzaju "magii" - wiem, że brzmi to prawie jak Cupertinowski bełkot, ale to prawda. I tej "magii" brakuje w nowych zestawach.

Twierdzisz, że ta "zamknięta żółta bryłka" jest mniej bawialna, niż te nowe zestawy. Musiałbyś zobaczyć mojego syna w akcji. Bawił się recenzowanym zestawem przez bite 2 godziny i miał niesamowitą radochę. Gdyby nie kolacja, to pewnie siedziałby przy nim do rana. ;-)

Ale poczekamy, zobaczymy. Bo być może, gdy wreszcie dopadnę i te zestawy o których piszesz, okaże się, że są one na tyle "czadowe", że syn zapomni o moim 6259 i... uzna Twoje (póki co) racje.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#11 Post autor: SERVATOR »

Tu połączenie żółci i bieli nazywane jest magią w innych wątkach jajecznicą... ;)

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#12 Post autor: martinb »

Ja tam lubię jajecznicę... ;-)

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#13 Post autor: Szerszen »

Ja też... na talerzu.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
Kocur
Posty: 884
Rejestracja: 2014-11-30, 19:15
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kocur

 

#14 Post autor: Kocur »

Mi się zawsze ten zestaw podobał w katalogach.
SERVATOR pisze:Tu połączenie żółci i bieli nazywane jest magią w innych wątkach jajecznicą... ;)
Tu masz magiczną żółto białą jajecznicę, z ceglanymi kawałkami boczku. Tylko palmowej cebuli mi brakuje ;)

Zestawy z tamtych lat miały dużo bardziej klimatyczne tła niż obecne.
spider44 pisze:Za
aż 3 ludziki
bardzo dobry jak zestaw startowy z Piratów
dobre dobranie kolorów
ładna bryła budyneczku
Z tymi kolorami się nie zgodzę, fort powinien być cały biały, lub szary - tak jak podstawka, która na tamte czasy miała chyba symbolizować piach (nie było jeszcze TAN), a nieodłącznie kojarzy się ze skałą - co z żółtymi ścianami słabo się zgrywa.

Ciekawe Elementy wyliczyłeś sensownie, dodał bym też do nich kratkę :)
Ostatnio zmieniony 2015-02-26, 14:25 przez Kocur, łącznie zmieniany 1 raz.
Ride the wind, take on your destiny
You gotta get much higher
Fly your flight, get over society
The world is by far much bigger!
- Samael

Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#15 Post autor: tomey »

Kocur, swego czasu ta krata stanowiła nieodłączny element moich wartowni.
37236809 nowe gadu:)

ODPOWIEDZ