[WIP] Drukowanie 3D - koła do LT

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
ELEMENT
Posty: 542
Rejestracja: 2013-12-30, 15:14
Lokalizacja: Poznań/Yorkshire
brickshelf: PP-ELEMENT

 

#31 Post autor: ELEMENT »

Cieślu pisze:A o rysuneczek wykonawczy można by Cię poprosić ?
Nie męcz Człowieka - niech Ci zrobi export :) Wymiary sprawdzisz sam na inspekcie / analizie - zależy co tam używasz...

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#32 Post autor: 3dom »

Bricksley pisze:A coś poprawić itd? Oryginalna felga ma o 3.5 g mniejszą wagę więc może coś tutaj podziałam.
Można ramiona dać lekko pochylone do środka od zewnętrznej strony - ale nie wiem czy da radę to wydrukować? Ale i bez tego wygląda fajnie :)
Ostatnio zmieniony 2016-01-16, 22:09 przez 3dom, łącznie zmieniany 1 raz.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Cieślu
VIP
Posty: 1263
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#33 Post autor: Cieślu »

Bricksley pisze:Nie każ mi tego dziś robić ;)
Nie każę dzisiaj, i tak w najbliższej przyszłości nie będę miał dostępu do drukarki 3D. Swoją pierwszą próbę stworzenia felgi Ci pokazywałem, po tym prototypie wiem, że schrzaniłem niektóre wymiary, dlatego jest taka jaka jest. Inna sprawa, że to było robione na szybko, na przerwie na lunch :)
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#34 Post autor: Bricksley »

Spróbowałem nieco pochylić, ale średnio to widać (sam oceń). Generalnie na średnicy 42 mm ciężko o szaleństwa. Ale mam jeszcze pomysł aby uzyskać kształt jeszcze bardziej zbliżony do oryginału, ale to raczej nie dziś ;)

Obrazek

Edit:
A jednak chciało mi się ;)
Powiększyłem nieco otwory (nie te na piny ;) ), zwiększyłem skos przy nich oraz lepiej zaznaczyłem przejście między dwoma skosami. Poprawiłem też przejścia na powierzchni czołowej felgi żeby łatwiej się tworzyło. Lekko się model odchudził: V=9.22 cm^3, m=9.68 g.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2016-01-17, 00:58 przez Bricksley, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)

BoskiKacu
Posty: 123
Rejestracja: 2015-05-14, 20:07
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#35 Post autor: BoskiKacu »

Super, piękna felga na wzór, chętnie takie wezmę:)
A na jaką głębokość wchodzi opona w ten rowek? Może dałoby się "spłycić" trochę obręcz?

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#36 Post autor: 3dom »

Jest lepiej :)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#37 Post autor: Bricksley »

A na jaką głębokość wchodzi opona w ten rowek? Może dałoby się "spłycić" trochę obręcz?
Dokładnie tyle co w oryginale, tyle że oryginalna felga ma niższe (mniejsza średnica) kołnierze ochronne przez co opona ma tendencję do odkształceń. Tutaj tą średnicę zwiększyłem także by lepiej sama felga wyglądała, na zdjęciu 3doma opona miała niższy profil, tutaj zachowujemy oryginalne opony więc aby optycznie obniżyć jej profil to zwiększyłem średnicę tych kołnierzy, niestety pociągnęło to za sobą jeszcze jedną rzecz, a mianowicie zwiększyło zewnętrzną szerokość felgi z 18 do 22.5 mm przy szerokości opony 20 mm. Jeżeli to bardzo przeszkadza to podejmę działania aby zmniejszyć ten efekt. Na przekroju poniżej dobrze to widać (tak wiem, opona nie powinna być lita, ale na szybkości ją robiłem tak by coś było :p )

Obrazek
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
PGPlay
Posty: 68
Rejestracja: 2016-01-01, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#38 Post autor: PGPlay »

Bricksley,
Tak na przyszłość, projektujesz, czy też drukujesz?

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#39 Post autor: Bricksley »

PGPlay pisze:Bricksley,
Tak na przyszłość, projektujesz, czy też drukujesz?
Na razie robię modele, druk będę jakiejś firmie zlecał. Kiedyś chciałbym się drukarki 3D dorobić ;)
Pozdrawiam :)

BoskiKacu
Posty: 123
Rejestracja: 2015-05-14, 20:07
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#40 Post autor: BoskiKacu »

Teraz czaje, w takim razie super pomysł. Mi się ranty podobają, więc jak dla mnie żaden problem, a nawet to atut. Można będzie pomyśleć nad jakimiś opcjonalnyni stickerami z nazwą producenta:)

A powiedz mi jak myślisz, czy np. felgę ronal turbo możnaby zrobić tak, żeby ten talerz przykrywał piny, ale można je było mocno zaczepić?Obrazek

Może być inny rozmiar opony np. 68.8 x 36 ZR

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#41 Post autor: Bricksley »

BoskiKacu pisze:A powiedz mi jak myślisz, czy np. felgę ronal turbo możnaby zrobić tak, żeby ten talerz przykrywał piny, ale można je było mocno zaczepić?

Może być inny rozmiar opony np. 68.8 x 36 ZR
Model by zrobił, ale z drukiem albo będą problemy albo niewykonalne. Dlatego w tym przypadku (także oszczędność materiału za co za tym idzie kosztów) skłaniałbym się do zrobienia kołpaków na obecne felgi (rozmiar dowolny), chyba że komuś strasznie zależy na feldze. Pojawiła się kiedyś kwestia offsetu ale podczas moich prób z felgą 56 mm okazało się że felga ta jest zbyt wąska i zbyt dużo odstawałaby od powierzchni bocznej opony. łącznie chyba 6 mm wyszło. No ale zmniejszyć delikatnie zawsze można ;)

Może nazwa tematu jest myląca, ale mogę też inne części aniżeli koła zamodelować - oczywiście dla Was, bo ja raczej nie skorzystam ;)
Ostatnio zmieniony 2016-01-17, 16:19 przez Bricksley, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)

BoskiKacu
Posty: 123
Rejestracja: 2015-05-14, 20:07
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#42 Post autor: BoskiKacu »

Kołpaki mówisz... w sumie to też niezły pomysł. Ale felga 56 jest przecież dużo szersza od tej, którą robisz teraz, prawda? A skoro już o niej mowa, to właśnie taka z osią obrotu realistyczną (czyli mocowanie koła w miarę z jednej strony felgi jak 32077) to się nie da? Bo tak zrozumiałem, czyli pewnie wcale:D
Obrazek
I jeszcze coś, może felga 3 albo 6 ramienna Twojego pomysłu, ale bez typowych otworów na piny, tylko tak, żeby się klinowały piny piasty pomiędzy ramionami? Nie wiem tylko, czy byłoby to wystarczająco trwałe połączenie, czy nie odpadałyby kółka:D
Ostatnio zmieniony 2016-01-17, 16:34 przez BoskiKacu, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#43 Post autor: Bricksley »

BoskiKacu pisze:Kołpaki mówisz... w sumie to też niezły pomysł. Ale felga 56 jest przecież dużo szersza od tej, którą robisz teraz, prawda? A skoro już o niej mowa, to właśnie taka z osią obrotu realistyczną (czyli mocowanie koła w miarę z jednej strony felgi jak 32077) to się nie da? Bo tak zrozumiałem, czyli pewnie wcale:D
Tak, felga 56 ma 34 mm szerokości, problemem tutaj jest technicowa zwrotnica (np z 42000), która jest dość duża i swoje wymiary ma, a te z kolei są podyktowane rozmiarem studa i osi technicowej więc system Lego. Nie że się nie da, ale felga będzie wtedy o prawie studa szersza a to źle wygląda.
BoskiKacu pisze:I jeszcze coś, może felga 3 albo 6 ramienna Twojego pomysłu, ale bez typowych otworów na piny, tylko tak, żeby się klinowały piny piasty pomiędzy ramionami? Nie wiem tylko, czy byłoby to wystarczająco trwałe połączenie, czy nie odpadałyby kółka:D
Z mojego pomysłu może być ciężko bo nie wiem co jest trendy teraz w motoryzacji, w moich maszynach felgi są kilkuczęściowe ;), ale mogę coś spróbować. Z otworów na piny zawsze możemy zrezygnować, wtedy felga będzie się trzymać na axlu. Jeśli model ma być raczej statyczny czy niewiele jeździć to problemu być nie powinno, ale w przypadku jak Koledzy często swoje MOCe żyłują koła już będą spadać z osi.
Pozdrawiam :)

BoskiKacu
Posty: 123
Rejestracja: 2015-05-14, 20:07
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#44 Post autor: BoskiKacu »

Rozumiem, a gdyby wziąć pod uwagę opony tumblera? Nie będę ukrywał, że kupiłem 42050 i jeszcze dziś wyrwałem na alledrogo dwa takie koła w cenie jednego na BL, to może do takich jakąś udałoby się zrobić, szczególnie, że można z jednej strony właśnie fikcyjnie powiększyć felgę

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#45 Post autor: Bricksley »

BoskiKacu pisze:Rozumiem, a gdyby wziąć pod uwagę opony tumblera? Nie będę ukrywał, że kupiłem 42050 i jeszcze dziś wyrwałem na alledrogo dwa takie koła w cenie jednego na BL, to może do takich jakąś udałoby się zrobić, szczególnie, że można z jednej strony właśnie fikcyjnie powiększyć felgę
Opony od Tumblera są na jeszcze mniejszej feldze 43.2 x 26 mm więc jest znacznie ciaśniej. Zwrotnica jak dobrze pamiętam wchodzi na styk a przecież zwrotnicę trzeba zabudować no i zawieszenie musi pracować, a fakt iż opony te są szersze niż felga nie pomaga. Żeby była jasność na nic nie mówię nie, ale myślę na początek warto skupić się na elementach na które potencjalnie byłoby więcej chętnych.
Pozdrawiam :)

ODPOWIEDZ