[MOC] F1 Car

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] F1 Car

#1 Post autor: Sariel »

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 73s / szer. 31s / wys. 18s (+ antenka)
Waga: 1.709 kg
Zawieszenie: pełne niezależne
Napęd: 2 silniki RC z wolniejszego wyjścia na tylną oś, przed 2-biegową skrzynię biegów (przełożenia: 3:89:1 i 1.4:1)
Silniki: 2 x RC, 1 x PF M

Krótko i zwięźle, pojęcie o F1 mam mizerne ale od dawna chciałem spróbować budowy jakiegoś bolidu, szczególnie odkąd przez moje ręce przeszedł 42000 Grand Prix Racer i pozostawił wrażenie, że możnaby jakoś lepiej, ładniej. Ponieważ najnowsze bolidy F1 są dla mnie nie do ogarnięcia, za inspirację wziąłem Ferrari 248 z 2006 roku. Samochodem tym jeździł Schumacher i Massa, z początku wiele problemów sprawiał w nim silnik, ale po kilku poprawkach bolid rozwinął skrzydła wygrywając 7 z 9 wyścigów zamykających sezon. Wybrałem go jednak nie ze względu na historię czy rozwiązania techniczne - po prostu mi się podobał.

Model w założeniu miał wyglądać jak współczesny bolid F1 i przyzwoicie jeździć. O jakichś rekordach prędkości nie było mowy z racji tylko jednego modułu RC, a więc tylko dwóch silników napędowych - na więcej zwyczajnie zabrakło miejsca. Chciałem więc żeby był w miarę żwawy, a przy okazji postanowiłem sprawdzić czy coś dałaby mu skrzynia biegów pozwalająca szybko przeskakiwać między dwoma przełożeniami w trakcie jazdy. Jak wiemy, każda skrzynia to dodatkowa waga, tarcie i komplikacja, więc często koniec końców okazuje się, że tak samo jeździłoby się bez niej - dlatego przy tym modelu długo siedziałem nad ograniczeniem liczby zębatek i znalezieniu dokładnie takich przełożeń które sprawdziłyby się przy tej wadze i tych kołach. Bolid F1 był dobrym wyborem, bo praktycznie do samego końca budowy miałem łatwy dostęp do skrzyni i mogłem wprowadzać w niej zmiany. Z ciekawostek: skrzynia jest zbudowana dosłownie wokół tylnej osi, z dyferencjałem przechodzącym przez jej środek, bo miejsce w kadłubie zajmuje moduł RC.

Z wyglądu modelu jestem raczej zadowolony. Nie jest to żaden kosmos, wydaje mi się że boczne wloty powietrza mogłyby być nieco bardziej z przodu, a tylne skrzydło lekko niżej, być może kadłub powinien być też ciut węższy - na to nie pozwalają jednak silniki napędowe. Na pewno pięknym rozwiązaniem nie jest wsadzenie Mediuma obsługującego skrzynię na środek kadłuba z tyłu - gdzie indziej po prostu nie miałem miejsca. Sprawne działanie modelu miało pierwszeństwo przed wyglądem.

Funkcje są raczej proste, poza napędem ze skrzynią, która połączona jest dźwignią z tylnym skrzydłem i podświetlanym brickiem z tyłu nadwozia i aktywuje je na wyższym biegu, mamy tu jeszcze układ skrętu z ruchomą kierownicą. Sporo czasu poświęciłem przednim zwrotnicom - mają one oś obrotu bardzo blisko środka koła, a więc prawie idealną, a układ skrętu posiada odwróconą geometrię Ackermanna. Odwróconą, bo zauważyłem że te koła na tych zwrotnicach mają dużo luzu przy skręcaniu, więc odwrócony Ackermann miał po prostu ściągnąć ten luz i wyrównać koła w skręcie. Trudno jednoznacznie określić czy zmierzyć na ile się to udało, mogę tylko powiedzieć że modelem skręca się bardzo sprawnie, a Wikipedia potwierdza że odwróconego Ackermanna stosuje się w niektórych samochodach wyścigowych dla wyrównania kąta uślizgu (slip angle) pomiędzy kołami.

Dla nalepkohejterów załączam fotkę modelu przed popełnieniem zbrodni w postaci 52 nalepek.

Galeria

Fotki:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I film:
http://www.youtube.com/watch?v=SCjjYi3vniI
Ostatnio zmieniony 2015-05-13, 13:12 przez Sariel, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
RacingFan
Posty: 112
Rejestracja: 2010-01-11, 17:13
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: koziol198989

 

#2 Post autor: RacingFan »

Powiem Ci Sariel, że po raz drugi mamy do czynienia z tą samą sytuacją, jak poprzednio gdy zaprezentowałeś swoje [url=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=21779]Ferrari Enzo[/url], a ja byłem w trakcie składania 458 GT2, ponieważ teraz pokazałeś Ferrari 248, a ja składam Renault R30 - WIP, oryginał.

Odnośnie modelu. Jest bardzo fajny. Ma eleganckie naklejki, które wg mnie MUSZĄ być na modelu, ponieważ samochody Formuły 1 to powierzchnie reklamowe sponsorów. Moje Ferrari ich nie miało i to był błąd. Ogólnie jest fajnie wymodelowany, dobrze, że nie pominąłeś niektórych elementów aerodynamicznych, za to wiem, że te pominięte byłyby rzeczywiście bardzo trudne do ładnego wymodelowania. Jest jednak parę mankamentów, zaczniemy od przedniego zawieszenia. No cóż szare elementy wyraźnie się odcinają oraz dźwignie naciskające amortyzatory nie powinny wychodzić ponad nos samochodu. Tu dobrze rozwiązało to LEGO w zestawach 8458 oraz 8674. Wiem jakie to trudne, ponieważ sam wykorzystałem limit wulgaryzmów na najbliższe 5 lat, przy tworzeniu zawieszenia do Renówki, choć ja chciałem się zmieścić w szerokości całkowitej nosa 5 studów oraz mieć nie równoległe wahacze co da mi delikatny negatyw na przednich kołach, tak jak w prawdziwym i to mi się udało. Zabrakło dolnych krawędzi wlotów powietrza do chłodnic (tych po bokach). No i najgorsze - fragment pokrywy silnika oraz tylne skrzydło. No tu myślę, że nie potrzebnie połączyłeś je ze skrzynią biegów. Ten obszar jest, po prostu nie udany.

Przejdźmy do parametrów jezdnych. No więc jest OGIEŃ !!! Wg mnie model jeździ fenomenalnie. No i skrzynia, która zmienia biegi jak prawdziwa. To mnie rozwaliło.

Reasumując, pomimo małych niedociągnięć model jest świetny. I po raz kolejny chciałbym zagłosować na niego w konkursie MOC miesiąca.

Ciekawostka:
Wiecie, że określenie bolid na tego typu samochody jest błędne? Określenie bolid odnosi się do zjawiska atmosferycznego, które ma miejsce gdy meteor wchodzi w atmosferę Ziemi i spalając się, daje piękny efekt świetlny. Wiem, że pojęcie bolid już tak mocno utarło się słowniku Andrzeja Borowczyka oraz w ogóle fanów motorsportu, że nie da się go pozbyć, ale literalnie patrząc samochody Formuły 1 nie są bolidami.

Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 286
Rejestracja: 2007-12-03, 14:11
Lokalizacja: wawa
brickshelf: bartekmi

 

#3 Post autor: bartek_mi »

Naklejki to mus - inaczej byśmy mieli idiotycznie wyglądający bolid jak Brawny ostatnio czy Manor/Marussia teraz.

Świetnie pracuje przednie zawieszenie.

Awatar użytkownika
MarcinMK
VIP
Posty: 421
Rejestracja: 2013-11-01, 16:24
Lokalizacja: Kołobrzeg
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: MarcinMK »

Jako fan formuły uważam, że zrobiłeś bardzo udany model. Bez naklejek wyglądałby dziwnie, widząc, że zawsze są obklejone na maxa więc moim zdaniem muszą być. Zastanawiam się tylko czy boczne pióra w tylnym skrzydle nie są za wysokie... Dla mnie super!
1971

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5 Post autor: SERVATOR »

Jeździłbym. :)
Gratuluję. Jutro będę go zapewne podziwiał na TLCB i stronie głównej EB.
Cieszę się, że nie odpuściłeś "poważnych" konstrukcji.
Jedyne czego mi tu brak to chomika. Toć to już prawie Twój znak rozpoznawczy. ;)

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#6 Post autor: dmac »

No lubię te Twoje filmiki, cholerka :) . Kciuk w górę za ostatnią scenę :D .

Pewnie kusiłoby mnie, żeby symulować działanie skrzyni biegów za pomocą trzystopniowej wajchy w sterowniku RC, ale Ty oczywiście musiałeś dołożyć mechaniczną skrzynię ;) .
Pięknie, Panie Sariel.
I oczywisty plus za naklejki.

Minus za brak chomika ;).
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#7 Post autor: OmenGda »

Bardzo ładnie wykonany. Podoba mi się kształt podłogi - genialnie płaska. Pochylona antena nadaje sportowy 'pazur'. Całkiem fajnie śmiga. Dobrze widoczna różnica prędkości na biegach.
Takim bym pojeździł :-)

Pozdrawiam!
Michu
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Awatar użytkownika
duur
Posty: 67
Rejestracja: 2013-06-28, 13:39
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: duur »

Niemal (a nawet lepsza) firmowa jakość całości! Dla mnie świetny model! Plus za brak chomika! :--P

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#9 Post autor: legosamigos »

Mnie również, tak jak przedmówcom, zabrakło chomika w roli kierowcy, choć nie wiem jakby się czuł chomik przy takiej prędkości ;) Ale może dobrze, że go nie zabrałeś, a nóż widelec jakiś kot mógłby się na niego rzucić i upolować. Widzę, że zadbałeś nawet o "safety car", jak na prawdziwym torze wyścigowym ;) Chyba musiała być atrakcyjna ta pani, która wybiegła zza rogu skoro pojawiło się nagle serce :D
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ