[MOC] Makieta górsko-kolejowa "dwa mosty"

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

[MOC] Makieta górsko-kolejowa "dwa mosty"

#1 Post autor: solic »

Obrazek00 by solic -, on Flickr


Przedstawiam makietę górsko-kolejową dwa mosty.

Kiedyś popełniłem [url=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=13206]takiego oto MOCa[/url]. Tamta praca już dawno jest w częściach, ale sentyment pozostał i chciałem wrócić do tematu górskiego. A przy okazji chciałem połączyć tematykę górską z kolejową i tak powstała ta nieduża makieta.

Budowa trwała około 4 miesiące, co uważam za duży sukces, ale głównie dlatego, że już wcześniej miałem zgromadzoną większość budulca i nie musiałem budować w cyklu od dostawy do kolejnej dostawy z BLa:)
Spora część ciemnoszarych bricków pochodzi z odzysku, po obniżeniu kopalni. BURPy, LURPy i Rock Panele, a także trochę ciemnoszarych skosów miałem nagromadzone od kilku lat i grzecznie czekały na odpowiednie wykorzystanie.
Ponadto już od dawna miałem zbudowany kamienny most, ale taki samotny nie prezentował się zbyt ciekawie, dlatego chciałem go jakoś „ubrać” w odpowiednie otoczenie.
Tak więc makieta jest efektem tego co chodziło za mną od kilku lat.

Parę ogólnych zdjęć:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Most, a na nim wagon motorowy (lub jak kto woli szynobus) serii M 152.0 (810). Przy okazji kilka słów o nim: Model jest w skali około 1:44. Wagony te produkowane były w Czechosłowacji przez Vagónka Studénka w latach 1975–1982. Napędzane były silnikiem wysokoprężnym LIAZ ML 634 o pojemności 11940 cm3. Posiadały 55 miejsc siedzących oraz WC. Informacje na temat pierwowzoru
Mam zbudowany jeszcze bardzo podobny wagon doczepny Btax780. Mam nadzieję, że oba doczekają się odrębnej prezentacji.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Chata:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Skrzyżowanie szlaków i kapliczka:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Drugi most:
Obrazek Obrazek


Szlak na szczyt, który prawdę mówiąc jest trochę „nie z tej bajki”. Mamy tu system ubezpieczeń charakterystyczny dla polskich lub słowackich gór piętra turni, a tam pociągi raczej nie jeżdżą:) Gdyby trzymać się bardziej czeskiego umiejscowienia akcji, czyli okolic Czeskiego Raju, Karkonoszy czy Czesko-Saksońskiej Szwajcarii to na taką turnię powinien prowadzić szlak z pełnym zestawem drabin, barierek + schodki wykute w skale. Ewentualnie mogłaby się w takim miejscu znaleźć via ferratka, gdyby założyć, że rzecz dzieje się w niemieckiej części Saksońskiej Szwajcarii.
Mam nadzieję, że wybaczycie mi tę drobną niekonsekwencję.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Wracając do szlaku: patrząc z dołu wygląda stromo...
Obrazek Obrazek Obrazek

...ale jak się wejdzie wyżej to z góry nie wygląda tak strasznie:
Obrazek

A jak już wejdzie się na szczyt to można podziwiać i fotografować piękne widoki:)
Obrazek


Cała galeria będzie tutaj: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=556165

I lekko okrojona na flickrze: https://www.flickr.com/photos/127129188 ... 2287472580

Dodam, że makietę można aktualnie oglądać na wystawie ZT w Chorzowie.

Dziękuję za uwagę.

PS. jeśli praca bardziej pasuje do tu i teraz niż do stalowych szlaków to proszę o przeniesienie.
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#2 Post autor: Stelario »

A ta makieta to się nie powinna nazywać 2 góry 1 most?
O ile trawa i domek są całkiem spoko to te burpowe góry są lekko za monotonne, chociaż ta część ze wspinaczką prezentuje się bardzo fajnie.
Powiedzmy STOP rasistowskim opiniom na temat kolorów zabawek dla dzieci.

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#3 Post autor: Szerszen »

Bardzo fajne... szczerze mówiąc podoba mi się bardziej niż Brama Ereboru.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#4 Post autor: Innos »

Bardzo sympatyczna makieta. W ciapągach i innych szynobusach to ja zielony jestem, więc oprócz jakichś ogólnych wrażeń estetycznych (ładny ;)) to niewiele mam do powiedzenia. Za to góry, a w szczególności szlak wysokogórski mnie ujęły. Zresztą ja narzeźbiłem się w swoich górach, a tu patrzę, solic walnął o połowę wyższe - tym mnie zabiłeś. ;) Bardzo sympatyczna i estetyczna makieta, warto sobie dokładnie pooglądać i poczuć ten klimat (mimo kolejki chyba jednak bardziej polsko-słowackich Tatr).
Stelario pisze:A ta makieta to się nie powinna nazywać 2 góry 1 most?
Wprawdzie jedno to wiadukt, drugie - bardziej kładka, ale jak się przyjrzeć to dwa mosty są. ;)
Co do monotonii - na zdjęciach, gdzie łatwo wpatrywać się w szczegóły może nieco te BURP-y i inne gotowce widać, ale na żywo, patrząc na całość, już nie rzuca się to w oczy.
Ostatnio zmieniony 2015-05-13, 20:27 przez Innos, łącznie zmieniany 1 raz.
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.

Awatar użytkownika
ELEMENT
Posty: 542
Rejestracja: 2013-12-30, 15:14
Lokalizacja: Poznań/Yorkshire
brickshelf: PP-ELEMENT

 

#5 Post autor: ELEMENT »

Miejscami bardzo powtarzalna, ale to można powiedzieć chyba o każdej makiecie kolejowej.

Mam takie nieodparte wrażenie, że powstała troszkę za szybko. Widzę dopracowany w szczegółach domek, pociąg itd., ale strumyk i szczyty jakby tak nie do końca, byleby były.

Ogólnie robi jednak bardzo, bardzo dobre wrażenie.

Pytanie: Czy to jest jakieś rzeczywiste miejsce?

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#6 Post autor: blizzard »

Pięknie, marzę o takiej makiecie :(
Jak wybuduje sobie chatę (w końcu) to postawię gablotę i tam bedzie jakas taka fajna ekspozycja podswietlona :)

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#7 Post autor: Jellyeater »

Bardzo lubię góry, choć głównie jest to platoniczne. Dlatego ta makieta wywiera na mnie pozytywne wrażenie. Klimat jest. Trochę jak w starej serii Outback.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#8 Post autor: solic »

Dziękuję za komentarze.

Stelario, pozwól że nie zgodzę się z Tobą co do monotonności gór. Znaczy owszem są monotonne, ale skały właśnie takie powinny być. Nie jestem pewien, czy przekombinowane skały byłyby lepsze. BURPów, LURPów i rock paneli moim zdaniem nie jest za dużo. Albo inaczej - gdyby było jeszcze więcej to byłoby faktycznie monotonne. Szacuję, że z nich zbudowane jest do 50% powierzchni skał, reszta z bricków i skosów. Oczywiście można jeszcze bardziej ograniczyć ich ilość, ale wiąże się to z większymi kosztami.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby TLG znacznie poszerzyło wzory rock paneli itp. Cóż, pomarzyć można.


Szerszeń dzięki... ale w porównaniu do Ereboru rozmach nie ten:)

Innos, prawdę mówiąc obawiałem się dyskusji most czy wiadukt (tak jak nieśmiertelny dylemat żuraw - dźwig:)
Innos pisze:Zresztą ja narzeźbiłem się w swoich górach, a tu patrzę, solic walnął o połowę wyższe - tym mnie zabiłeś. ;)
Mam nadzieję, że nie traktujesz tego jako konkurencję, czy rywalizację. Twoja makieta również bardzo ciekawa, dużo przestrzeni.
Zresztą w kwestii wysokości skał, to obaj przegrywamy ze wspomnianym powyżej Ereborem:)


ELEMENT, wartki strumyk ciężko inaczej zbudować. To ma być płytka, spieniona woda (a więc ciemnoniebieski odpada, za dużo tilesów też nie ma sensu dawać) z wystającymi gdzieniegdzie kamieniami. Bardzo chętnie zobaczę jak taki strumyk lepiej zbudować. I naprawdę nie pisze tego na zasadzie „no to zbuduj lepszy”, nie o to chodzi. Ale jakby ktoś miał pomysł, albo widział gdzieś ciekawie zbudowany rwący potok to bardzo chętnie odgapię.
ELEMENT pisze:Pytanie: Czy to jest jakieś rzeczywiste miejsce?
Nie. Albo inaczej: wszelkie podobieństwa do miejsc rzeczywistych są przypadkowe:)

Blizzard, Jellyeater, dzięki. Cieszy, że się podoba.
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

Szuwax
Posty: 113
Rejestracja: 2015-04-20, 19:08
Lokalizacja: Wellingborough/Malbork
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Szuwax »

Piękna makieta, bardzo mi się podoba, jak dla mnie góry są naprawdę dobrze zrobione. Te odcienie zieleni...

Pytanie: czy będziesz to jeszcze rozbudowywać?
Moja skromna kolekcja

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#10 Post autor: solic »

Dziękuję.
Na razie nie mam planów rozbudowy. Ale jeśli kiedyś chciałbym powiększyć makietę to najprawdopodobniej powiększyłbym teren płaski z przodu.
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#11 Post autor: Stelario »

solic pisze:Stelario, pozwól że nie zgodzę się z Tobą co do monotonności gór. Znaczy owszem są monotonne, ale skały właśnie takie powinny być. Nie jestem pewien, czy przekombinowane skały byłyby lepsze. BURPów, LURPów i rock paneli moim zdaniem nie jest za dużo. Albo inaczej - gdyby było jeszcze więcej to byłoby faktycznie monotonne. Szacuję, że z nich zbudowane jest do 50% powierzchni skał, reszta z bricków i skosów. Oczywiście można jeszcze bardziej ograniczyć ich ilość, ale wiąże się to z większymi kosztami.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby TLG znacznie poszerzyło wzory rock paneli itp. Cóż, pomarzyć można.
O ile rock panele kosztują 1 zł to LURP'y i BURP'y kosztują po 6 zł i wcale takie tanie nie są i napewno można coś podobnego ze skosów platów itd zrobić. Ale czytałem twoje opisy i wiem że używałeś klocki które już miałeś tak więc czepiać się tego nie zamierzam. Natomiast moim zdaniem kupowanie ich specjalnie na skały jest średnim pomysłem nie tylko wizualnym ale i logistycznym, bo o ile ze skosów można sobie coś innego zbudować to z BURP'ów już nie bardzo.

Makieta jako całość jest bardzo ładna i nie mam się czego czepiać. Patrząc na fragmenty ja osobiście widzę z czego są zrobione, ale stojąc przed makietą na wystawie większość ludzi patrzy na całość tak więc nawet tego nie zauważy. Tak samo jak w muzeum nie ogląda się oczu rycerzy w Bitwie pod Grunwaldem tylko całość.

Co do paneli to oczywiście winnym jest TLG bo są raptem te 2 rodzaje skał od 20 lat i ten nieszczęsny panel. I nie wydaje mi się żeby coś się zmieniło gdy seria Castle jest raz na jakiś czas.

Awatar użytkownika
halerz
Posty: 176
Rejestracja: 2015-02-07, 16:03
Lokalizacja: Cieszyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: halerz »

Fajny motorak, szkoda tylko że nie ma tak charakterystycznych świateł na czole (podejrzewam, że po prostu by tam nie "wlazły") i zbyt krągły dach. Produkcja w latach 1973-1984 i nie jest to na pewno szynobus :)

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#13 Post autor: Innos »

solic pisze:prawdę mówiąc obawiałem się dyskusji most czy wiadukt
Widocznie brak wśród nas odpowiedniego specjalisty, który miałby przemożną potrzebę pokazania, że wie lepiej. ;)
solic pisze:Mam nadzieję, że nie traktujesz tego jako konkurencję, czy rywalizację.
Ee, wiadomo, nie o konkurowanie przecież chodzi (zresztą w zasobach i tak wygrywasz :P), a o przyjemność z budowania takiej przestrzeni. :) Zresztą jak słusznie zauważyłeś, i tak wszystko się kryje w cieniu Ereboru (o ile ten wytrzyma rezonans i ustoi :P).
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#14 Post autor: SERVATOR »

+ dużo się tu dzieje,
+ fajne drzewa iglaste,
+ vlak,

- nieco za gęsto na trasie wspinaczkowej,
- brak fotki z "ludziem" dla zobaczenia skali,

A ogólnie to wszystko mi się bardzo podoba. :)

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#15 Post autor: solic »

halerz pisze:Fajny motorak, szkoda tylko że nie ma tak charakterystycznych świateł na czole (podejrzewam, że po prostu by tam nie "wlazły") i zbyt krągły dach. Produkcja w latach 1973-1984 i nie jest to na pewno szynobus :)
Lata produkcji są rożne w zależności od źródeł, ja opierałem się na wikipedii, ale np na stronie producenta, a właściwie następcy producenta podają lata 1975-1984. Mowa o latach produkcji seryjnej, bo prototypy faktycznie zaczęły się w 1973 roku.
Światła powinny być troszkę mniejsze, ale jedyne co przyszło mi do głowy to użyć tego:
Obrazek
tak aby z dziurki na szyję wystawał sam stud światełka. Ale ciężko to zamontować zaraz pod skosem, poza tym ten klocek nie występuje w beżowym, więc zostały groszki jako światła.
Halerz, domyślam się, ze z racji miejsca zamieszkania znasz te pojazdy dokładnie:)
SERVATOR pisze:- brak fotki z "ludziem" dla zobaczenia skali,
Proszę bardzo (sorry za głupią minę:)
Obrazek
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

ODPOWIEDZ