[MOC] Terra Gator 8333

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

[MOC] Terra Gator 8333

#1 Post autor: SAMOLOT »

Na początku czerwca minął rok od mojego powrotu do klocków. Postanowiłem to uczcić i kupiłem sobie cztery koła do Power Pullera.
Niewiele wcześniej szukając w necie inspiracji natknąłem się na rodzinę ciągników trójkołowych Terra Gator a ponieważ nie znalazłem ich modeli wykonanych z klocków postanowiłem zabrać się do dzieła.
Dziś prezentuję efekt mojej blisko miesięcznej pracy. Terra Gator 8333 w wersji do transportu i rozładunku buraków.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Model posiada 3 silniki PF L po jednym do jazdy, skrętu, oraz napędu taśmy rozładunkowej i jeden silnik PF M do podnoszenia tylnej burty. Obsługiwany jest ze smartfona za pośrednictwem kostki SBRICK zasilanej z battery boxa. Wymiana baterii nie nastręcza problemów a z elektryki jest jeszcze jeden zestaw LED do świateł nad kabiną.
Pod kabiną znajduje się sześciocylindrowy silnik rzędowy podpięty bezpośrednio do napędu, układ skrętu posiada obracającą się kierownicę a pan Edek zasiada na amortyzowanym fotelu. W kokpicie jest odpowiedni zestaw przyrządów ponadto otwierają się drzwi do kabiny oraz osłony silnika, można też rozsunąć drabinkę na burcie.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jest to model Technicowy z niewielką skórką model Teamową, generalnie trzyma wymiary ale jak już zauważył Longer przód jest nieco za szeroki (dwa study) i za wysoki (jeden stud). Powody takiego stanu rzeczy są następujące.
Po pierwsze nie miałem dość doświadczenia aby stworzyć odpowiednio sztywny przód o szerokości 7 studów.
Po drugie koło od Pullera jest ciężkie i szerokie a masa pojazdu 2,8 kg rozkłada się tylko na trzy punkty. Dlatego po próbach z obciążeniem zrezygnowałem z wąskiego przodu, przy skręcie koło się wyginało i model był niestabilny.
I po trzecie oryginalne koła w Terra Gatorze mają inne proporcje są węższe i wyższe dlatego skalowanie modelu wymagało kompromisu. Tym bardziej że układ trójkołowy powoduje że przednie koło bardzo rzuca się w oczy. A jako że koło Lego jest szersze pozwoliłem sobie przymknąć nieco oko na te 9 studów szerokości przed kabiną. Mam nadzieję że Longer mi wybaczy.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Podczas pracy największy dylemat miałem z tymi prętami metalowymi na burtach. Wiele było pomysłów z czego je zrobić próbowałem z nitką, oryginalnymi rurkami i pneumatyką stanęło na gumkach. Oczywiście jak policzyłem ile ich potrzeba i sprawdziłem na bricklinku ile kosztują dałem sobie spokój z oryginalnymi. Udałem się do zabawkowego i nabyłem paczkę gumek loom mam nadzieję, że wybaczycie takie nie koszerne rozwiązanie.
Z ciekawych rozwiązań jest jeszcze napęd podnośników tylnej burty w całości (z PF Mem) ukryty w obwodzie środkowej taśmy rozładunkowej w jej przedniej części.

To na razie tyle, miłego żerowania :)

Waga 2,8 KG
Długość 65 cm
Szerokość 20 cm
Wysokość 25 cm
3 x PF L
1 x PF M
1 x SBRICK
i trzy koła od POWER PULLERa

link do galerii

http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=557177

Film

https://www.youtube.com/watch?v=fkkVaV4hZGs
Załączniki
DSCN1030m.jpg
DSCN1030m.jpg (114.28 KiB) Przejrzano 8941 razy
Ostatnio zmieniony 2015-06-30, 19:47 przez SAMOLOT, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#2 Post autor: Żbik »

Pan Edek skryty jest - niewiele tam widać :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: Nadciąga Aligator

#3 Post autor: legosamigos »

SAMOLOT pisze:...Premiera wkrótce.
Szczerze mówiąc wolałbym premierę w pełnej krasie ;) niż takie jedno zdjęcie w ciemnościach. Wiem co to za maszyna, ale nie wiem czy mogę zdradzić :P
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#4 Post autor: M_longer »

O matko, czemu zaczynam się tu czuć jak na Eurobricks?
Albo zrób temat WIP, albo pokaż całego MOCa.

Skoro masz tak ładnie zaokrąglony i gładki przód, mogłeś dać kafle na stopnie do kabiny. Liftarm który mocuje koło też mógłby dostać kilka kafli.
legosamigos pisze:ale nie wiem czy mogę zdradzić :P
Terra Gator w wersji trójkołowej:
Obrazek

Nie wiem którą dokładnie wersję zrobiłeś, ale jak patrzę na nos w Twoim modelu to jest za szeroki.
Ostatnio zmieniony 2015-06-26, 13:17 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#5 Post autor: legosamigos »

To skoro już się wydało, to dopowiem, że TG 8333

Obrazek
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#6 Post autor: SAMOLOT »

No to zapraszam na prezentację. Film powinien być dziś lub jutro.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#7 Post autor: legosamigos »

No to czekam na film, by zobaczyć jak to cacko działa i jak się sprawuje pod względem technicznym/technicowym. Myślałem, że paka z tył się też podnosi, ale jednak się myliłem. Była już [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=19710]doczyszczarka do buraków[/URL], był też kombajn do zbierania buraków a teraz transporter do przewożenia buraków. Fajnie by było połączyć te 3 maszyny ze sobą, skoro wszystkie dotyczą jednego warzywa. Na pewno pod względem wizualnym, podoba mi się Twoja maszyna. W oryginale, na tym zdjęciu co zapodałem, na masce jest (chyba?) filtr powietrza, u Ciebie brakuje :) Jak będzie film, to masz mój głos na MOC miesiąca, jeśli oczywiście zgłosisz udział w konkursie ;)
Ostatnio zmieniony 2015-06-29, 19:57 przez legosamigos, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#8 Post autor: SAMOLOT »

Na razie przygotowałem taki filmik.

https://www.youtube.com/watch?v=fkkVaV4hZGs

W tym tygodniu jadę na wieś i zabieram model aby nagrać jakiś fajny materiał w plenerze.

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: BONBINI »

Obejrzałem filmik i nasuwa mi się pytanie: Dlaczego model ma niesymetryczną pakę (wysokość burt)? :-) Tak ma oryginał?
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#10 Post autor: SAMOLOT »

Burty są asymetryczne, ułatwia to załadunek bezpośrednio z kombajnu.
Terra Gator to maszyna produkowana w małej ilości i trudno znaleźć na zdjęciach w necie dwa identyczne egzemplarze.
Co do filtra powietrza to mój jest na swoim miejscu tylko ma krótką czerpnię powietrza na wielu zdjęciach taka występuje.
Też bym chciał go zestawić z kombajnem Holmer albo Ropa Eurotiger tylko nie wiem czy te modele jeszcze istnieją.
Załączniki
terr hol.jpg
terr hol.jpg (41.83 KiB) Przejrzano 8546 razy

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#11 Post autor: legosamigos »

SAMOLOT pisze:...Też bym chciał go zestawić z kombajnem Holmer albo Ropa Eurotiger tylko nie wiem czy te modele jeszcze istnieją.
To musiałbyś zapytać o to Erica Traxa ;) W każdym razie film jest, więc masz mój głos w MOCu miesiąca, o ile oczywiście zgłosisz swoja kandydaturę :)
Ostatnio zmieniony 2015-07-02, 07:01 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ