[MOC] Archikatedra św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

[MOC] Archikatedra św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu

#1 Post autor: Neo »

Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu

Obrazek

Wymiary:

Szerokość: 80 s

Głębokość: 56 s

Wysokość: 50 s

Geneza

Budując mój poprzedni MOC z cyklu Zabytki Polskie – [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=23700]Kompleks klasztorno-obronny na Jasnej Górze[/URL] chodziło mi po głowie marzenie zbudowania czegoś podobnego w większej skali. Wiadomo – większa skala większe koszty, więc póki co Jasna Góra nie wchodzi w rachubę. Kolejny (a tak naprawdę w moim rankingu primus inter pares ) to zabudowa Wzgórza Wawelskiego. Podobnie jak częstochowskie pomysły klockowe w wymarzonej przeze mnie skali są na razie poza finansowym zasięgiem, ale dlaczego by nie zbudować samej Katedry Wawelskiej – pomyślałem. Podobnie jak było z poprzednim MOCem - brak jakichkolwiek prób zmierzenia się z tym tematem, które miałyby swój odzew w sieci. Zaczęło się więc oglądanie wielu zdjęć (chociaż myślałem, że znajdę ich znacznie więcej).

Koncepcja

Początkowo miała powstać wyłącznie Archikatedra pod wezwaniem Św. Stanisława i Św. Wacława z Wieżą Zegarową i Wieżą Srebrnych Dzwonów oraz przylegającymi kaplicami z Kaplicą Zygmuntowską na czele, ale od strony północnej wyglądało to nieco łyso i należało dobudować Wieżę Zygmuntowską wraz ze Skarbcem Katedralnym. To z kolei wymusiło dobudowanie muru północnego z zabudowaniami Biblioteki Kapitularnej i Kapitularza przy Bramie Wazów oraz Bastionem Władysława IV, na którym stoi pomnik Tadeusza Kościuszki. Oczywiście kusiło mnie żeby ciągnąć dalej Bramę Wazów i zabudowania na zachód, ale rozsądek podpowiadał: Zbudujesz Bramę to zaczniesz myśleć o zabudowaniach mieszkalnych, zbudujesz zachodnią część, to będziesz chciał zbudować Zamek Królewski na wschodzie. Wszystko to skończy się kilkunastotysięcznymi wydatkami i eksmisją przez rodzinę ;)

Kolorystyka

Po sprawdzeniu zasobów i długich przemyśleniach zdecydowałem się na kombinację bieli z brązem Reddish Brown, dachami Dark Bluish Gray i murami Dark Tan pasującymi do podłoża z płyt bazowych w tymże kolorze. Wyzwanie stanowił kolor utleniającej się miedzi dla zwieńczeń i hełmów wież. Wybór padł na Medium Azure mimo, że po organoleptycznym sprawdzeniu oryginału kolor ten bardziej powinien wpadać w zieleń, niż w błękit (chociaż też wszystko zależy od pory dnia).

Historia

Inaczej niż w przypadku Jasnej Góry nie zamierzam rozpisywać się na temat tysiącletniej historii Katedry na Wawelu, o jej wielokrotnych odbudowach, przebudowach i dobudowach. Napiszę tylko, że mimo iż uważałem swoją wiedzę na temat Wawelu za całkiem sporą, budowa MOCa zweryfikowała jednak to przeświadczenie i zwielokrotniła znajomość szczegółów i smaczków na ten temat o kilkaset procent.

Klockowe smaczki

Budując swoje MOCe na pewno spotkaliście się z klockowymi smaczkami. Czyli elementami, które np. wystąpiły w potrzebnym kolorze w dwóch zestawach i są dostępne na BL … gdzieś na świecie i co więcej w cenie 20-krotnnie wyższej niż ten sam element w bardziej popularnym kolorze.

Życzę wszystkim miłego oglądania

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Mario alias Neo

Galeria Flickr

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#2 Post autor: Szerszen »

Ładny budynek... bardzo dobrze odwzorowany. Widać kawał przyzwoiej roboty.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#3 Post autor: Stelario »

Moim zdaniem ten niebieski to jest za niebieski.
Po drugie za dużo brązu :)
Po 3 jakieś takie płaskie te ściany.

Ale całość i kształt są spoko.
Powiedzmy STOP rasistowskim opiniom na temat kolorów zabawek dla dzieci.

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#4 Post autor: solic »

Bryła katedry bardzo ładnie oddana. Podoba mi się jako całość.
Lecz o ile brązowy na ścianach wygląda przekonująco, to te azurowe dachy niezbyt pasują.
Patynę najlepiej udaje kolor sandgreen, ale podejrzewam, ze byłby kłopot ze zgromadzeniem wszystkich potrzebnych klocków w tym kolorze.
Zegary mają celowo po jednej wskazówce?
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#5 Post autor: Ciamek »

Kurcze. Tak ładnie to wszystko wygląda. Jak makietka, którą można by postawić na Wawelu. No ale ten błękit... : o)
Wydaje mi się, że lepiej byłoby już zrobić w LBG.
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

#6 Post autor: Neo »

Robiłem przymiarki z zieleniami, ale wszystkie były za zielone.
No sami zobaczcie jak kolor hełmów wież niewiele brakuje do błękitu nieba :) :

Obrazek

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#7 Post autor: Stelario »

Sand green był by najlepszy ewentualnie Light Royal Blue / Light Blue. A tutaj jest bodajże azure. Chyba że to tak wyfotoszopowane :P

Ale trzeba przyznać że ciężki temat. Ja bym się nie zabrał za tą konstrukcje nie zabrał bo nie mam "łysych" klocków. :)
Ostatnio zmieniony 2015-06-27, 10:23 przez Stelario, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
gmkkk
Posty: 1005
Rejestracja: 2014-06-24, 21:06
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
brickshelf: gmkkk

 

#8 Post autor: gmkkk »

Sand green lub aqua ale obawiam się, że trudno byłoby zdobyć potrzebne klocki i koszt byłby spory...

Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

#9 Post autor: Neo »

Na makiecie jest Medium Azure, ale jak będę robił cały Wawel to chyba faktycznie Sand Green byłby najlepszy. Nie ma jednak niestety w kolorze Sand Green dosyć istotnego elementu 4081 - Plate, Modified 1 x 1 with Clip Light - Thin Ring, który z dwoma 4073 tworzy charakterystyczny ślimak na wieży zegarowej.

Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

#10 Post autor: Neo »

W związku z pojawieniem się na makiecie dwóch nowych budynków oraz wielu drobnych poprawek w już istniejących małe odświeżenie tematu.

Obrazek

Wikarówka:

Obrazek

Ten powstały w XV wieku obiekt zwany także Domem kapitulnym po Koniecpolskim lub Domem wikariuszy zamkowych, jak większość budynków na wawelskim wzgórzu był wielokrotnie przebudowywany, nadbudowywany i rozbudowywany. Stanowił własność królewską do 1441 r. gdy król Władysław III Warneńczyk ofiarował go kanclerzowi wielkiemu koronnemu Janowi Taszce Koniecpolskiemu.



Dom Katedralny:

Obrazek

Wikarówka miała być ostatnim budynkiem finansowanym z "zaskórniaków" bez wsparcia crowdfundingowego w wawelskiej LEGO makiecie, ale wiecie jak to jest z paczką przepysznych ciastek. Słowo "ostatnie" pada co najmniej trzy razy :)

Dlatego też powstał kolejny z budynków przylegający od północy do murów fortyfikacyjnych, wznoszący się między budynkiem dawnego Seminarium Duchownego, a bramą Wazów - Dom Katedralny zwany zwany także Domem Rorantystów i Mansjonarzy.
Obiekt składa się z dwóch budynków: kamienicy królewskiej (budynek wschodni) oraz domu mansjonarzy (budynek zachodni). Kamienica królewska ufundowana została przez Kazimierza III Wielkiego. Część domu została przeznaczona na mieszkanie dla Rorantystów w pierwszej połowie XVI wieku. Budynek zachodni powstał na przełomie XIV i XV wieku. W 1724 r. odnowiono go sumptem bpa Konstantego Felicjana Szaniawskiego, przeznaczając na siedzibę kolegium mansjonarzy katedralnych, które założył w latach 1381-1382 bp Zawisza Kurozwęcki. Budynki połączył i odrestaurował w latach 1904-1905 Zygmunt Hendel. Obecnie dwie kondygnacje budynku zajmuje Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II, a w pozostałej części znajdują się mieszkania księży rezydentów i pracowników Katedry.


Więcej fotek

Miłego oblądania

Misaki
Posty: 85
Rejestracja: 2007-09-23, 17:34
Lokalizacja: Sosnowiec
brickshelf: Misaki

 

#11 Post autor: Misaki »

Świetne :) Mam nadzieję, że będziesz rozbudowywał makietę dalej.

ODPOWIEDZ