42042 Crawler Crane [VIDEO]

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

42042 Crawler Crane [VIDEO]

#1 Post autor: Sariel »

Obrazek

Seria: Technic
Rok wydania: 2015
Liczba elementów: 1401
Cena: ?
Brickset

Pełna recenzja: https://www.youtube.com/watch?v=pfjvofGth_M

Pierwszy od wielu lat żuraw-pełzacz, w dodatku z silnikiem w zestawie.

Za:
- w niebieskim wygląda naprawdę ładnie, ilość nalepek jest umiarkowana
- funkcje działają w realistyczny sposób, z realistyczną szybkością, 4 z nich napędza silnik
- sporo nowych części: nowa obrotnica i duży pakiet części do skrzyń biegów, w tym aż 4 nowe driving ringi
- bom jest modułowy i daje się wydłużyć własnymi klockami spokojnie dwukrotnie, przypuszczalnie nawet więcej jeśli dołożymy przeciwwagę
- proces budowy jest prosty mimo zastosowania linek (których instalacja kończy się na zrobieniu czterech supełków, niczego nie trzeba nawet ciąć), a przy tym wiele uczy, np. wzmacniania liftarmami po skosie
- w ogóle to linki są boskie, z jakiejś plecionki która się nie rozciąga, za nic nie chce się plątać, nawet poluzowana, i sama w magiczny sposób układa się na bębnach idealnie równo, zwój przy zwoju; szkoda że pożałowano ich nam na długość
- jak we wszystkich zestawach z letniej fali, instrukcja jest znakomitej jakości

Przeciw:
- niebieski ogranicza zalety tego zestawu jako dawcy części
- udźwig jest śmieszny bo sztucznie ograniczono go sprzęgłem. Chcesz się pobawić na serio - na dzień dobry wydłub je ze skrzyni
- "działa z realistyczną prędkością", czytaj "ospały"
- jeśli odjąć kolor, to nie wygląda nadzwyczajnie ładnie
- z powodu nietypowego zastosowania skrzyni wersja full RC będzie piekielnie trudna do zrobienia
- jeździ, ale nie skręca
- model B to praktycznie to samo, z tymi samymi funkcjami, w dodatku bez instrukcji w pudełku

Ogólne wrażenie:
Dla fanów tego typu maszyn chcących się na serio pobawić nie ma, i pewnie przez kilka lat nie będzie, lepszej opcji. 42042 to solidna baza pod modyfikacje, na dzień dobry wydłużamy bom, zakładamy dłuższą linę na wyciągarkę i usuwamy to nieszczęsne sprzęgło. Potem można łamać głowę nad zdalnym sterowaniem. Dla pozostałych - zestaw dyskusyjny. Jego największym problemem jest silna konkurencja w postaci Mercedesa i samolotu. W wielu przypadkach Mercedes może okazać się lepszym wyborem np. pod kątem części - również ma obrotnicę, co prawda dwa a nie cztery driving ringi, ale za to masę pneumatyki, koła, i dużo przydatnych paneli.
Ostatnio zmieniony 2015-08-13, 09:01 przez Sariel, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#2 Post autor: Bricksley »

Sariel pisze:żuraw-pełzacz
Ty tak na serio? Ja wiem, że kazdy przyzwyczaił się, że crawler oznacza pełzać, ale wśród maszyn tak określa się podwozie gąsienicowe, więc tutaj mamy zwykłego żurawia gąsienicowego.
Sariel pisze:- niebieski ogranicza zalety tego zestawu jako dawcy części
W końcu urozmaicili paletę kolorów w Technic i same narzekania...
Ostatnio zmieniony 2015-07-06, 22:08 przez Bricksley, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)

zantevski
Posty: 68
Rejestracja: 2015-01-06, 13:05
Lokalizacja: UK Midlands
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: zantevski »

Świetna recenzja.
Zestaw bardzo mi się podoba. Szczególnie - łatwy sposób na przedłużenie wysięgnika dźwigu. Już widzę przyszłe tematy na forum kto zbuduje najdłuższy...

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#4 Post autor: Jellyeater »

Fajny ten model. Najciekawszy chyba z tych trzech co były zaprezentowane. Sporo się rusza. Podoba mi się.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Uncle Jaca
Posty: 1122
Rejestracja: 2012-04-21, 14:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: jacaelnegro

 

#5 Post autor: Uncle Jaca »

Czekałem na recenzję tego zestawu bo od razu mi się spodobał, teraz już się upewniłem, trzeba kupić.

Dzięki za recenzję.
Pies utonął, łańcuch pływa

Awatar użytkownika
adamski
Posty: 80
Rejestracja: 2014-02-23, 12:41
Lokalizacja: Wielka Brytania
brickshelf: adamski

 

#6 Post autor: adamski »

Na minus wymieniłbym jeszcze brak technicowego haka jako alternatywy. Te łapy wydają mi się chybionym pomysłem. Były ciekawym rozwiązaniem w przypadku modelu koparki z przystawką do złomu (42006), ale tutaj jeśli faktycznie Lego chciało zrobić coś nietypowego, to mogli dać czerpak jak w Arocsie.

stanley
Posty: 18
Rejestracja: 2014-08-12, 21:16
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: stanley »

Także dziękuję za recenzję.

Jak to dokładniej jest z tymi sprzęgłami w tej skrzyni? Pośredniczą one tylko w działaniu dwóch funkcji, czy wszystkich czterech? Pytam pod kątem tego jak działałyby pozostałe funkcje po wymianie tego niepożądanego (zmniejszającego udźwig) na koło zębate.

Arbaal
Posty: 12
Rejestracja: 2014-09-07, 12:19
Lokalizacja: Kraków - Alwernia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: Arbaal »

Recenzja najlepsza jaką można znaleźć YT.

Jeśli trzeba by uszeregować te zestawy od najfajniejszego to najmniej fajnego to byłby to: Dźwig, Samolot, Actros.
Dźwig jest super i super jest też to, że mam urodziny 1 sierpnia bo już wiem co chcę :) Ta rura wydechowa jest jakaś taka niedorobiona... ale cała reszta bardzo fajna.
Z modelem B się bardzo nie postarali. Z takich części jakie nam zostaną powinno dać się zbudować fajny buldożer. Gąsienicą są, z chwytaka zrobi się zrywarkę z tyłu a części na pewno starczy na fajny lamiesz :)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#9 Post autor: Sariel »

Sprzęgła są z tego co zauważyłem tylko przy dwóch funkcjach. W ogóle to dość dziwny układ, zamiast jednego sprzęgła przy silniku na wszystko są dwa w dziwnych miejscach.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#10 Post autor: Bricksley »

Arbaal pisze:Jeśli trzeba by uszeregować te zestawy od najfajniejszego to najmniej fajnego to byłby to: Dźwig, Samolot, Actros.
Actrosa tam nie ma, jest Arocs - zupełni inny model.
Pozdrawiam :)

Arbaal
Posty: 12
Rejestracja: 2014-09-07, 12:19
Lokalizacja: Kraków - Alwernia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: Arbaal »

Czułem, że coś źle napisałem ale nie chciało mi się sprawdzać :)
plus dla Arocs'a za to, że to największy zestaw (elementy) po za tym jednym nie ma w nim już nic fajnego, wypowiadałem się w temacie o nim. Nowa pneumatyka super ale na pewno powtórzy się w wielu zestawach w przyszłości więc jeszcze się nią pobawię :)

stanley
Posty: 18
Rejestracja: 2014-08-12, 21:16
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: stanley »

W takim razie poprzez dwa osobne sprzęgła zamiast jednego, twórca mógł mieć na celu niezależność w jednoczesnym działaniu tych dwóch funkcji. Przy zastosowaniu tradycyjnym tzn. sprzęgła przy silniku, dojście do "granicy działania" jednej z funkcji, uniemożliwiłoby dalszą pracę drugiej i ogólne sterowanie za pomocą dwóch dźwigni.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#13 Post autor: noniusz »

Co prawda nie zamierzam kupić tego modelu, ale uważam, że to jeden z najlepszych jaki wyszedł w ostatnich latach, pomijając oczywiście flagowce. A dlaczego? A to dla tego, że nie trzeba kręcić korbkami i przede wszystkim, że w końcu aby pobawić się modelem nie trzeba wachlować switchem na BatBoxie tylko wygodnie przestawiać dźwigienki i położenie driving ringów.
Poza tym tematyka jak najbardziej trafia w moje gusta.

Nadwozie wygląda faktycznie co najmniej tak skomplikowanie jak w 8043.
Jedna rzecz mi się średnio podoba, a mianowicie dość dziwnie wygląda poprowadzenie napędu gąsienic tą ośką pod kątem, szczególnie na tle dość zwartej i wydaje się przemyślanej konstrukcji skrzyni rozdzielczej.
O tym już wcześniej pisałem - kabina w tego typu maszynach jest po lewej stronie, no chyba, że to anglik :)

Ilość elementów dość imponująca, fajnie, że w końcu inny kolor niż żółty, to zdecydowanie na plus dla tych, którzy chcą dodać nowy kolor do swojej kolekcji.
Zastanawiająca jest cena, ale tego już niedługo się dowiemy.
adamski pisze:Na minus wymieniłbym jeszcze brak technicowego haka jako alternatywy. Te łapy wydają mi się chybionym pomysłem
Alternatywa w postaci haka oczywiście była by fajnym dodatkiem, ale uważam, że dzięki chwytakowi model jest o wiele bardziej bawialny i jest lepszym dawcą części.
Zresztą nie każdy żuraw pracuje wyłącznie z hakiem, o przykład np. tu - przeładunek złomu z chwytakiem wielopalczastym:

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2015-07-14, 10:44 przez noniusz, łącznie zmieniany 1 raz.

kajojb
Posty: 13
Rejestracja: 2014-03-16, 16:42
Lokalizacja: Wolsztyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: kajojb »

rozwiązanie z wajchami przesuwnymi w diwe strony jako zmiana kierunku obrotów widziałem już wcześniej w tym mocu: http://rebrickable.com/mocs/yannmar/mot ... -excavator

natomiast te łapy są identyczne jak w 42006, co dla mnie zmniejsza atrakcyjność zakupu jako że 42006 już mam

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#15 Post autor: legosamigos »

A ja nie ukrywam, że chciałbym mieć ten zestaw, może nawet bardziej niż tego Merca. No chyba, że będzie jakiś wspólny zakup po atrakcyjnej cenie, wtedy wziąłbym tego i Merca. Ale właśnie przeraża mnie cena tego zestawu :(
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ