[MOC] [MODEL-C] Podnośnik chwytakowy - model C zestawu 42024

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
--pg--
VIP
Posty: 221
Rejestracja: 2015-07-13, 19:30
Lokalizacja: Kraków

[MOC] [MODEL-C] Podnośnik chwytakowy - model C zestawu 42024

#1 Post autor: --pg-- »

Niniejszy model ułożyłem jedynie z klocków z zestawu 42024, Container Truck, kierując się własną wyobraźnią. Nie wzorowałem się na żadnym rzeczywistym modelu, można dostrzec pewne cechy wspólne z modelem z zestawu 8074, Universal Set.

Zdjęcie główne:
Obrazek

Ujęcia z innych stron:
Obrazek
Obrazek


Oryginalność zestawu 42024 polega na tym, że znajdują się w nim żółte, niebieskie i czerwone belki w podobnych proporcjach, co powoduje, że każdy model korzystający z większości klocków jest siłą rzeczy trójkolorowy. Elementy jasnoszare ewidentnie nadają się na podwozie (dużo długich belek), chowając się pod innymi kolorami. Jednocześnie zestaw ten nie obfituje w panele nadające obłe kształty pojazdom, dysponujemy jedynie dwiema parami żółtych paneli 3x5 i czarną półką 3x11x2. Nie liczę czterech płaskich prostokątów 5x11 (dwóch żółtych, dwóch niebieskich), które nadają się do zakrywania powierzchni. Można modelować kabinę pojazdu z żółtych, ładnie ją zabudowując, jednakże byłoby to powtórzeniem schematu z modelu A. Chciałem w tym pojeździe wyjść poza wspomniany schemat i zrobiłem czerwoną kabinę, a żółty kolor posłużył mi do innego elementu niż kabina.


Niewykorzystane klocki:
Obrazek


Mechanizmy (wszystkie manualne):

* skręt przednich kół – za pomocą pokrętła na dachu kabiny;
Obrazek

* obrót kogutami na dachu – za pomocą korby położonej z lewej strony pojazdu, niezależnie od ustawienia ciemnoszarej przekładni (comb wheel);
Obrazek

* obniżenie lub podnoszenie podpór – po wychyleniu ciemnoszarej przekładni do przodu i obrocie wspomnianą korbą;
Obrazek

* obrót dźwigu – po wychyleniu ciemnoszarej przekładni do tyłu i obrocie wspomnianą korbą; rolę obrotnicy nieobecnej w zestawie z trudnościami choć mężnie sprawuje koło zębate z24, do którego są wpięte cztery czarne piny stanowiące zaczep dla całego dźwigu.
Obrazek
Niebieski płaski panel 5x11 stanowi oparcie dla ciężaru dźwigu, którego środek ciężkości jest w oczywisty sposób wysunięty poza żółty kadłub;

* podnoszenie ramienia z chwytakiem – za pomocą niższego pokrętła (z8) w żółtym kadłubie dźwigu;
Obrazek

* rozwieranie lub zawieranie chwytaka – za pomocą wyższego pokrętła (z8) w żółtym kadłubie dźwigu.
Obrazek

Dwa ostatnie mechanizmy opierają się tylko na kardanach i liniowych siłownikach, kształt i rozmiar żółtego kadłuba został podyktowany wielkością paneli osłaniających boki.

Model można rozebrać dość szybko na trzy niezależne moduły: przód samochodu, tył samochodu, dźwig, dlatego kolejne zmiany nie nastręczały tak wielkich trudności, bo operowało się na fragmencie pojazdu.
Obrazek

Na koniec dorzucam zdjęcie newralgicznego fragmentu modelu:
Obrazek

film i galerię. Będzie mi miło poznać Waszą opinię na temat tej konstrukcji. Przyznaję, że wiele czynności związanych z prezentacją wykonałem po raz pierwszy w życiu. Pozdrawiam.

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#2 Post autor: SAMOLOT »

Calkiem ładna konstrukcja. Biorąc pod uwagę ograniczenia klockowe model wyszedł proporcjonalnie i nie drażni kolorystyką. Do tego spora liczba ciekawych funkcji. Minusem są kiepskie zdjęcia.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3 Post autor: SERVATOR »

Bardzo udana modyfikacja.
Fajnie, że udało Ci się zrobić w nim tyle funkcji bo przez to jest bardzo bawialny. A najbardziej podobają mi się koguty. :)
Ostatnio zmieniony 2015-08-01, 08:38 przez SERVATOR, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
--pg--
VIP
Posty: 221
Rejestracja: 2015-07-13, 19:30
Lokalizacja: Kraków

#4 Post autor: --pg-- »

Dziękuję za szybkie opinie.
Minusem są kiepskie zdjęcia.
Popracuję przy następnej okazji.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#5 Post autor: legosamigos »

SAMOLOT pisze:Calkiem ładna konstrukcja. Biorąc pod uwagę ograniczenia klockowe model wyszedł proporcjonalnie i nie drażni kolorystyką. Do tego spora liczba ciekawych funkcji. Minusem są kiepskie zdjęcia.
Mnie właśnie troszkę drażni kolorystyka, bo sam zestaw 42024 jak dla mnie jest zbyt kolorowy. Zgadzam się z SALOLOTEM, odnośnie funkcji i zdjęć :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ