[WIP] Arocs jako wóz strażacki

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

[WIP] Arocs jako wóz strażacki

#1 Post autor: legosamigos »

Tak wiem, kolejny Arocs w kolorze czerwiennym :) Ale jak to najczęściej bywa, wozy strażackie występują właśnie w tym kolorze, choć oczywiście nie zawsze. O to i on

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

O przepraszam, to nie te zdjęcia ;) Początkowo chciałem zbudować coś podobnego do tego, ale jednak nie będzie 7 osiowa zabudowa. Tym razem będzie prawdopodobnie w wersji manualnej, choć może zmienię jeszcze zdanie na wersję ze skrzynią rozdzielczą, jak to Lego lubi, że 4 różne funkcje z 1 silnika, ale to czas w budowaniu pokaże ;)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Proszę by nie wszczynać larum, że podwozie jest z zestawu 42009, bo [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=21721]Bronto[/URL] Skylift, który kiedyś zaprezentowałem, był właśnie na tym podwoziu. To tylko przymiarka, jak będzie wyglądał na podobnym podwoziu. Również będzie 5-cio osiowe podwozie, lecz trochę w innej konfiguracji, a mianowicie w takiej O_OO--OO_

Bardzo nie lubię naklejek, a już te "udające klamkę" w drzwiach zupełnie u mnie odpadają, więc zrobiłem normalnie klamkę z klocków :)

Obrazek Obrazek

To samo zrobiłem z szyberdachem, a wiec jest z klocków
Obrazek Obrazek

Kiedyś zacząłem kabinę innej straży, ale nie wiem czy doczeka się finału. Teraz przede wszystkim muszę skupić się na dalszej zabudowie Arocsa

Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 2015-08-23, 08:53 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#2 Post autor: Waler »

legosamigos pisze:w innej konfiguracji, a mianowicie w takiej O_OO--OO_
Które koła się skręcają, a które nie? Występuje w rzeczywistości Arocs z takim układem osi? Bo ja takiego nie widziałem... Pokaż fotę, bo:
Ilość osi i konfiguracja osi skrętnych musi być zgodna z rzeczywistością, czyli nie robimy Arocsa 24x24 ze wszystkimi osiami skrętnymi. Można z kolei zrobić Arocsa 10x4 w wersji camper :)

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#3 Post autor: Mrosik »

Jeżeli układ jest: K-K-N-N-K (gdzie K oś kierowana, N oś napędzana) to występuje.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#4 Post autor: Bricksley »

Mrosik pisze:Jeżeli układ jest: K-K-N-N-K (gdzie K oś kierowana, N oś napędzana) to występuje.
Po guglach widać, że inne kombinacje 5 osiowców występują także, a i są także 6 osiowe.
Ostatnio zmieniony 2015-08-23, 21:58 przez Bricksley, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#5 Post autor: Waler »

No są, są i 6 osiowe ale układ osi mają inny. Przykładowo ten 5 osiowy w realu występuje w ukladzie
O-O--OOO a nie O-OO--OO. 3dom wspominał że niby można przesunąć osie w granicach rozsądku - ile ta granica wynosi to nikt nie wie :) Na moje oko wygląda to tak jakby 3 oś miejscami zamienił. Ale co tam, ja nie decyduję, mi tam na razie koncepcja straży się podoba, nawet z podwoziem z dźwigu :).

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#6 Post autor: legosamigos »

3dom pisze: Ograniczenia/dodatkowe wymagania:
  • dowolna zabudowa za kabiną;
  • konfiguracja/ilość osi nie musi być zgodna z tą z zestawu, ważne żeby była zgodna z występującym w rzeczywistości Arocsem;...
Kurcze, przeoczyłem tą końcówkę, że musi być zgodna z występującym w rzeczywistości Arocsem. Mówi się trudno, najwyżej nie zgłoszę swojej pracy do konkursu. Najwyżej będzie straż z kabiną Arocsa, ale z moim wymyślonym podwoziem ;) Co do skrętnych kół to ma być w tej konfiguracji S_SN--SS_ czyli S-skrętne koła, N-napęd
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#7 Post autor: 3dom »

legosamigos, a nie możesz konfiguracji zmienić? Zmiana ze skrętnej na napędzaną bez skrętu nie powinna być skomplikowana.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#8 Post autor: legosamigos »

Karol pisze:
Mrosik pisze:Jeżeli układ jest: K-K-N-N-K (gdzie K oś kierowana, N oś napędzana) to występuje.
Po guglach widać, że inne kombinacje 5 osiowców występują także, a i są także 6 osiowe.
...Początkowo chciałem zbudować coś podobnego do tego, ale jednak nie będzie 7 osiowa zabudowa...
Jak widać na wcześniej załączonym przeze mnie filmie występuje również 7 osiowa, też na bazie Merca, tylko nie wiem czy akurat Arocsa i jak przypuszczam tam jest SS_--NNSSS_ ale mogę się mylić
3dom pisze:legosamigos, a nie możesz konfiguracji zmienić? Zmiana ze skrętnej na napędzaną bez skrętu nie powinna być skomplikowana.
Raczej nie powinno być z tym problemu, choć to troszkę popsuje moją wizję budowania tego pojazdu. Ok, załóżmy, że będzie taka konfiguracja S_SN--NS_ pytanie czy może być taki rozstaw osi, gdzie "_" to podpory rozkładane, patrząc z góry na pojazd, w kształcie X, a nie wysuwane jak w prawdziwym Bronto? Mógłbym zbudować taki układ osi, jak w tej Scanii (od 1 minuty filmu), ale wtedy musiałbym całkowicie przebudować podwozie
Ostatnio zmieniony 2015-08-24, 08:52 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#9 Post autor: 3dom »

Jak takie podwozie istnieje to tak. Jak nie to może zrób takie jak Waler sugeruje:
S--S_NNS_
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#10 Post autor: legosamigos »

Taki układ osi S--S_NNS_ jednak nie bardzo mi pasuje, po pierwsze musiałbym przebudować całe podwozie, a dwa nie pasuje do podpór, natomiast taki układ osi jak wcześniej zasugerowałem, a więc S_SN--NS_ będzie mi pasował, a czy jest nie wiem. jeśli nie ma, mówi się trudno. Tak naprawdę chcę by model był przede wszystkim funkcjonalny manualnie, by było dużo korbek, pokręteł, żeby był naprawdę bawialny, a te osie napędowe, to tylko by uruchomić atrapę silnika jako 1 z funkcji. Jeśli będzie PF to ze skrzynią rozdzielczą

-------------------------------------
Zmieniłem oś skrętną na napędową, czyli jest taki układ S_SN--NS_ , jednak rozstaw osi zostaje nie zmieniony ze względu na rozkładanie podpór. Jeśli MOC zostanie dopuszczony do konkursu z takim rozstawem osi (o ile oczywiście zdążę go zbudować) to będzie mi miło, jeśli nie, mówi się trudno. W tym modelu chcę postawić na FUN z dużą ilością funkcji, szczególnie manualnych :)
Ostatnio zmieniony 2015-08-26, 11:13 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#11 Post autor: legosamigos »

Tak docelowo wygląda podwozie mojego Arocsa

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#12 Post autor: SERVATOR »

Mi się już bardzo podoba. :)
Zgarniesz sporo głosów, bo (jak mówią) każdy chłopiec w dzieciństwie chce być strażakiem.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#13 Post autor: legosamigos »

Nie wiem czy zdążę z czasem na konkurs, bo ciężko mi idzie ta konstrukcja. Poza tym jak przypuszczam, ale mogę się mylić ;) , że Longer i tak zgarnie główną nagrodę, bo będzie na wypasie Jego konstrukcja. Ja tym razem stawiam głównie na funkcje manualne, ale będzie ich sporo :) Z założenia ma być to podnośnik koszowy, a więc podnoszony i wysuwany bom z koszem, regulacja kosza, wciągarka, atrapa działającego silnika, rozstawiane podpory, jak na zdjęciach powyżej, otwierane schowki do podłączenia do hydrantu, jest już otwierany szyberdach, a nie jakaś tam naklejka, otwierane drzwi. Tak mniej więcej będzie wyglądać moja konstrukcja
Ostatnio zmieniony 2015-09-03, 08:21 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#14 Post autor: Jellyeater »

jest już otwierany szyberdach, a nie jakaś tam naklejka, otwierane drzwi
Takie rzeczy to panie są w System. I to od dawna. Pamiętam moje pierwsze Lego Basic i tam samochodzik miał szyberdach i mu się to otwierało. :P Drzwi zresztą też. :D Bawi mnie wyszczególnianie przy wszystkich recenzjach tych wspaniałych i innowacyjnych funkcji.

Atrapa silnika to tez już żadna atrakcja IMHO.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
K^3
Posty: 180
Rejestracja: 2011-06-11, 19:55
Lokalizacja: Gdańsk / Tokio

#15 Post autor: K^3 »

Wygląda bardzo obiecująco. Fajnie by było, gdybyś docelowo zrobił z niego pełnowartościowy wóz strażacki i zabudował tyły.

ODPOWIEDZ