[MOC] Mercedes Arocs Concrete Pump

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

[MOC] Mercedes Arocs Concrete Pump

#1 Post autor: Waler »

Mercedes Benz Arocs Concrete Pump

Obrazek

Witajcie,
Zostało już niewiele czasu na zgłoszenia więc na szybko bez zbędnych przemówień zgłaszam moją wersję Mercedesa czyli Concrete Pump, w Polsce znaną bardziej jako pompa do betonu.
Opisywać można by dużo bo i w sumie dość długo nad nią siedziałem. Precyzując - dość długo nad podwoziem, które jest dopracowane, natomiast niewystarczająco długo nad ramieniem, które powstało we wczorajszy wieczór.

Obrazek Obrazek Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Zaczynając od podwozia:
Postawiłem sobie za zadanie zbudowanie pojazdu zdalnie sterowanego z funkcjami manualnymi. Tak więc mamy tutaj 4 zdalne funkcje:
Napęd na dwie tylne osie z bliźniakami - silnik XL, skręt 2 przednich osi (o różnym kącie skrętu) za pomocą dwóch serw, 2 biegową skrzynię biegów w układzie trans axle (medium zmienia biegi) oraz obsługę świateł i kogutów za pomocą micromotoru i swicha PF.
Z funkcji manualnych jest obsługa podpór (rozstawianie oraz opuszczanie stóp), oraz całe ramię do którego postanowiłem wrzucić pneumatykę. Całość napędza nowa pompka z 42043, lecz jak się okazało nie jest ona wystarczająco wydajna i potrzeba co najmniej dwóch takich.


Cóż to byłby za model Technic w którym nie byłoby dodatkowych wodotrysków więc oprócz czystych elementów mechanicznych mamy: podnoszona kabinę a pod nią silnik V6, z tyłu pojemnik z mieszadłem na beton, a w nim ulokowałem pokazywany w temacie WIP brzęczek, który aktywuje się podczas cofania. Również podczas tego manewru włączane są automatycznie światła cofania. Tutaj WIDEO demonstrujące ten proces.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Bajer ten został oparty o sprzęgło liniowe – dwa łączniki 2l między którymi znalazł się bar 4l, który stawia pożądany opór. Dla silnika napędowego nie jest niemal żadnym obciążeniem i wszystko działa sprawnie za każdym razem.
Ogółem jak wspomniałem z ramienia nie jestem w 100% zadowolony bo jest bardzo ciężkie i pneumatyka ledwo zipie podnosząc je. A ma co podnosić, ramię waży prawie 900g. Jednak udaje się je podnieść na maksymalną wysokość ok. 82cm. Tak jak widać niestety nie byłem w stanie maksymalnie rozłożyć ramienia w namiocie bezcieniowym w którym fotografuję modele i byłem zmuszony opuścić ramy studia fotograficznego.
Ogółem cały pojazd jest ciężkawy bo wyszło mi aż 4.35kg wagi. Jest również dość długi lecz bardzo sprawnie się porusza. Wymiary ma spore, bo aż 78cm długości na 13.5 szerokości i 12cm wysokości.
Przednie podpory wykorzystują nowe obejmy z listwą zębatą tak, iż po ich rozłożeniu można rozsunąć je dodatkowo o 8 studów, dorównując długością tylnym. Za podporami zlokalizowane się również 4 pachołki ostrzegawcze. Po bokach pojazdu znajdują się dwie otwierane „skrzynie” w których ulokowałem swich PF do napędu silnika Medium obsługującego kompresor oraz obrót ramienia. Po drugiej stronie mamy 3 swiche pneumatycznie do operowania ramieniem.
Pojemnik na baterie ulokowany jest tuż za kabiną i jest do niego bardzo łatwy dostęp.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Podsumowując. Nie mogę powiedzieć, że pojazd jest w pełni skończony. Jest to raczej taka wersja alfa, gdzie do kolejnej przeróbki kwalifikuje się skrzynia rozdzielcza oraz ramię musi przejść na dietę.
Z racji tego, że podwozie uważam za udane, pojazd zostanie na dłużej i przejdzie wspominane modyfikacje. Lecz termin konkursu gonił nieubłaganie dlatego postanowiłem zaprezentować to co udało mi się złożyć.
Wiem, że znów to robię ale filmu teraz nie ma. Na dniach coś nakręcę i wrzucę, musicie się już do tego przyzwyczaić :P
Pozdrawiam.

GALERIA
Ostatnio zmieniony 2015-10-04, 23:07 przez Waler, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#2 Post autor: legosamigos »

Niesamowity MOC, ale znowu brak filmu troszkę dyskwalifikuje :( Fajnie, że dodałeś też tą, brzydko mówiąc/pisząc, kupę betonu, choć jest troszeczkę za studowata. Po zdjęciach wnioskuję, że ma ogromną ilość funkcji, ale tak jak pisałem, czekam na film, jak pewnie inni forumowicze śledzący Twoją pompę do betonu
Ostatnio zmieniony 2015-10-07, 12:35 przez legosamigos, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

zantevski
Posty: 68
Rejestracja: 2015-01-06, 13:05
Lokalizacja: UK Midlands
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: zantevski »

Konstrukcja niezwykła i bardzo ciekawa. Gratuluję!

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4 Post autor: SERVATOR »

Już myślałem, że zaspałeś...
Część możliwości tej konstrukcji widziałem na żywo więc mogę Wam powiedzieć, że naprawdę jest co nagrywać i na film warto czekać. :)
Świetny MOC Patryk!

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#5 Post autor: Kruk »

...Szkoda że regulamin forum nie pozwala stosować pewnych słów XD...genialnie wygląda, bardzo dobrze dobrana kolorystyka, czekam z niecierpliwością na film. :) Ten konkurs to moim zdaniem jeden z ciekawszych jakie widziałem...a może to tylko "zboczenie zawodowe" :).
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#6 Post autor: noniusz »

Waler pisze:Całość napędza nowa pompka z 42043, lecz jak się okazało nie jest ona wystarczająco wydajna i potrzeba co najmniej dwóch takich.
A jak silnik napędza ten kompresor? 1:1 czy z jakąś redukcją / przyspieszeniem?
Kiedyś w swoim [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=15762]modelu[/URL] miałem podobny problem, ale przyspieszenie silnika z20/z12 o dziwo pomogło.

I jeszcze jedno pytanie - czy 2 serva do skrętu są niezbędne?

Więcej napiszę po obejrzeniu obiecanego filmu.

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#7 Post autor: Kruk »

Też jestem ciekaw czy potrzeba aż dwóch servo do skrętu skoro servo ma taką siłę że nawet w ciężkich modelach daję radę jeden, w sumie nawet nie spotkałem aby w jakiejś ciężarówce była taka rozrzutność aby dawać dwa servo do skrętu o_O. Chyba że to tak tylko wygląda, a servo drugi ma inne zastosowanie? Oczywiście model bardzo udany i jasna rzecz że masz mój głos :).
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#8 Post autor: M_longer »

Kruk pisze:w sumie nawet nie spotkałem aby w jakiejś ciężarówce była taka rozrzutność aby dawać dwa servo do skrętu o_O.
Co powiesz na naczepę która ma cztery servo?

http://rebrickable.com/mocs/jaaptechnic ... mi-trailer

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#9 Post autor: Waler »

Serva są dane dwa zważywszy na wagę około 2 kg naciskajacych na przednie osie. Poza tym skoro mam kilka serw to co za różnica czy dam jedno czy dwa :P. Drugie serwo po prostu pomaga i skręt działa bardzo sprawnie. Co do filmu, huh ale jak teraz wychodzi się o 7 z domu i wraca o 18 to jakoś tak czas wolny się kurczy. W sumie do końca głosowania jeden dzień, chyba film wiele by nie zmienił :) Spobuje coś w weekend nagrac choć plany są zupełnie nielegowe. Nie martwcie się, poprawie Merca dopieszczę i może w tym roku pojawi się MKII :)

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#10 Post autor: Kruk »

Noo ja nie mówię by nie dawać bo nie ma to sensu dwóch servo, tylko że przeważnie jeden wystarcza, a jak masz ich więcej na zbyciu i miejsce w modelu to pewnie. :) Co do tej naczepy z servo, to jakoś się nie dziwie że tyle ich tam jest, też bym chciał mieć tyle servo na zbycie ;D .
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#11 Post autor: legosamigos »

Waler pisze:...Co do filmu, huh ale jak teraz wychodzi się o 7 z domu i wraca o 18 to jakoś tak czas wolny się kurczy. W sumie do końca głosowania jeden dzień, chyba film wiele by nie zmienił :)...
I tu się grubo mylisz, że film niewiele by zmienił. Ja w takim razie oddam swój głos komuś, kto przedstawił Merca w pełnej prezentacji, choć Twój wygląda imponująco i kto wie czy nie na faworyta, ale jest to nie w porządku, wobec osób którzy pokazali całość z filmem. NO MOVIE, NO FUN :) I niestety z przykrością stwierdzam, że to nie pierwszy Twój falstart z filmem ;) To tyle ode mnie
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#12 Post autor: Waler »

legosamigos pisze:jest to nie w porządku, wobec osób którzy pokazali całość z filmem.
A to jakiś przymus prezentacji z filmem jest, czy co, że nie w porządku? Że mniej się napracowałem (bo filmu nie zrobiłem) a "wymagam" równego traktowania?
Ja nikogo nie przymuszam do głosowania na moja pracę, jeżeli brak filmu komuś doskwiera w rażący sposób, trudno. Każdy głosuje jak chce, dla mnie konkurs to zabawa i czy cokolwiek wygram czy nie, ma to dla mnie podrzędne znaczenie, przede wszystkim liczy się satysfakcja z budowania a, że akurat konkurs wpasował się w moje plany budowy (kiedyś tam chciałem pompę zbudować) to postanowiłem przyspieszyć proces lecz nie jest to finalna wersja.
Niestety brak czasu zmusił mnie tylko do pobieżnej prezentacji zdjęciowej natomiast jak wspomniałem będą update-y.
Ostatnio zmieniony 2015-10-07, 18:14 przez Waler, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#13 Post autor: legosamigos »

Przymusu nie ma, ale zawsze inaczej się prezentuje MOC, szczególnie właśnie Technicowy, z filmem
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#14 Post autor: Mrosik »

Ciekawy pomysł na MOC, sam zastanawiałem się nad betoniarką, ale porzuciłem pomysł z różnych względów.
Nie do końca przekonuje mnie kolorystyka zabudowy - białe i czerwone liftarmy przy zielonych panelach zamieniłbym na zielone.
Ostatnio zmieniony 2015-10-07, 22:29 przez Mrosik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#15 Post autor: Waler »

Mrosik, można by oczywiście to zrobić jeżeli występowały by liftarmy 5 w kolorze zielonym. Są tylko cienkie 1x5 ktorych mam całe 4 sztuki. W takim wypadku potrzeba by było 80 takich klocków. IMO koszta byłyby duże i trochę bez sensu.

ODPOWIEDZ