[MOC] AT-AT

Aquazone, Mecha, Space, SW, Underground, Bionicle, Hero Factory

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2429
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

[MOC] AT-AT

#1 Post autor: dmac »

Obrazek

Wstęp.

Drogie Dziewczęta i Chłopcy, kto widział „Gwiezdne Wojny”, a ściślej część piątą, czyli „Imperium kontratakuje”, ten wie, czym jest maszyna krocząca AT-AT. Kto nie widział, niech zobaczy. Kto patrzył uważnie na „Powrót Jedi”, ten wie, że i tam pojawia się ten transporter – przywozi Luke’a, który poddał się żołnierzom Imperium, by rozmówić się z Vaderem... I właśnie dlatego AT-AT musiał stać się częścią projektu Endor.

ObrazekAT-AT walking away by Maciej Szymański, on Flickr

Rozwinięcie.

Pierwszy fragment modelu – wielobarwny prototyp stopy – powstał przynajmniej 8 lat temu i trafił, całkiem dosłownie, na półkę, bo budowa AT-AT to poważne koszty i liczne problemy.
Najważniejszym z nich jest problem skali. Oficjalne źródła głoszą, że transporter ten miał 15 m wysokości oraz 20 m długości (w skali 1:35, przez wielu i tak uważanej za zbyt dużą dla minifigurek, miałby więc tylko niespełna 43 cm wysokości). Są to jednak dane wzięte z wczesnych szkiców koncepcyjnych i bezmyślnie powtarzane od lat - AT-AT jest w istocie znacznie większy, co widać w wielu scenach filmu. Istnieją całe strony internetowe poświęcone temu zagadnieniu, ale nie przynudzajmy. Problem skali dotyczy także samych klocków LEGO: jakiego wzrostu jest minifigurka? Jak już wielokrotnie pisałem, uważam ją za chorobliwie otyłego karła i dlatego moje modele są przy niej zwykle dość duże; powiedziałbym nawet, że są skalowane bardziej według obwodu w talii, niż wzrostu minifigurki.
Ostatecznie wymiary mojego AT-AT są takie, jak widać na załączonych obrazkach: wysokość ok. 62 cm, długość ok. 69 cm. Masa modelu przekracza 7 kg. Sporo piszę o wielkości, a to dlatego, że właśnie od niej zależy ostateczna wysokość największego elementu całego projektu Endor, czyli platformy lądowniczej: jej rampy muszą się znajdować dokładnie na wysokości włazu w burcie AT-AT.
Rozmiary nie są jedynym powodem, dla którego masa modelu jest tak duża. Po pierwsze, postanowiłem wykorzystać kilka klockożernych technik pozwalających lepiej oddać teksturę pancerza; miejscami ma on przez to nawet dwa study grubości i składa się z wielu bardzo drobnych elementów, podczas gdy w większości istniejących modeli skorupa jest lekka, plate’owa, często niekafelkowana. Dno korpusu jest dwustronne – w środku zbudowane jest studami do góry, żeby łatwiej było montować mechanizmy, od spodu zaś studami w dół, wykafelkowane i ozdobione greeblingiem – to także sporo waży. Po drugie, gdy okazało się, że wraz z oświetleniem i mechanizmem działek laserowych „głowa” transportera waży ponad 750 g, konieczna była gęsta zabudowa tułowia, wzmacniana belkami Technic, by zapewnić modelowi stabilność, jako że miał tendencję do pochylania się w przód i na stronę cofniętej nogi. Po trzecie, korpus zawiera dwa mechanizmy z dużymi przełożeniami: jeden porusza głową na boki, a drugi unosi ją w górę, bo luzy między klockami sprawiły, że opada ona pod własnym ciężarem. Dodatkowym ciężarem jest szczegółowa zabudowa i oświetlenie otwartego pomieszczenia załogi. Duża masa modelu ma tylko jeden plus: czyni go stabilniejszym, mocno dociskając zbudowane w dość tradycyjny sposób nogi oraz... styki kabli 9V, schowane pod każdą ze stóp. A skoro już o nogach: nie, nie zginają się, bo nie ma takiej potrzeby – model stoi przy rampie – a ruchome elementy znacząco osłabiłyby konstrukcję. Jest w nich za to sporo detali, których nie znajdziecie w dotychczas znanych klockowych wersjach AT-AT: nogi nie opierają się na najwyższym punkcie łuków (w „kostkach” transportera), tylko są przesunięte w przód lub w tył, jakby naprawdę ślizgały się po owych łukach. Stopy zaś wreszcie są okrągłe (no, prawie), a nie wielościenne.
I może jeszcze słowo o drobiazgach – dobrych i złych. Z myślą o tym modelu kupiłem garść starych kabli LEGO (szarych i czarnych), które okazały się podróbkami. Wykorzystałem je mimo wszystko, bo nie lubię wyrzucać pieniędzy. W paru miejscach użyłem malutkich konektorów do kabli samochodowych, żeby nie musieć skręcać drutów paluchami za każdym razem, gdy montuję nogi do kadłuba. Naklejki pochodzą wyłącznie z zestawów LEGO. Model powstał oczywiście bez użycia kleju, ale jeśli kiedyś trafi na wystawę – a pewnie trafi – to na wszelki wypadek w parę miejsc dam po kropli, bo przy takich proporcjach po prostu nie ma prawa być przesadnie stabilny. Aha, zacząłem liczyć elementy, ale to trudne i nudne zadanie. Szacuję, że jest ich ponad 6,5, może ponad 7 tysięcy...


Zakończenie.

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy dobrnęli do końca tej opowieści :) (tak, wiem, nie ma takich...) Cóż mogę powiedzieć – jestem zadowolony, bo wyszło lepiej i szybciej niż się spodziewałem -budowałem wieczorami przez 2,5 miesiąca. Ładniej i sprytniej nie umiem. Cieszę się, że jestem o wielki krok bliżej ukończenia Projektu Endor!

Obrazek047 - AT-AT: does it show I'm proud? by Maciej Szymański, on Flickr

Dla niezrażonych:
Galeria zdjęć z budowy oraz gotowego modelu.
Film na Youtube.
Ostatnio zmieniony 2017-08-12, 11:50 przez dmac, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Valiaur
Posty: 39
Rejestracja: 2014-11-02, 21:25
Lokalizacja: Londyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Valiaur »

Gdy spojrzalem na pierwsze zdjecie dopiero po jakims czasie doszlo do mnie ze to jest zbudowane z klockow. Niesamowita konstrukcja - mnowsto drobnych detali (swietne zacieki z pozolklych klockow), ogromna dbalosc o szczegoly no i sama skala projektu... Jak dla mnie jest to moc roku!

zen535i
Posty: 152
Rejestracja: 2013-08-11, 16:19
Lokalizacja: Radomsko, Wieluń
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: zen535i »

Po raz pierwszy ( serio) jak zobaczyłem co to za temat to najpierw obejrzałem fotki a dopiero później opis przeczytałem bo musiałem go najpierw zobaczyć. At T jest Niesamowity 😊 .
Piwo moje paliwo;)

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#4 Post autor: Biedrus »

Cudowny, genialny, monstrualny! Moc miesiąca jak nic:-)

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#5 Post autor: Jellyeater »

Hm. Czyli dokonałeś czegoś odwrotnego od Lego. Podczas gdy ich modele są ze 2x za małe w stosunku do figurki Ty zrobiłeś coś 2x większego? :)

On na pewno nie ma 15 metrów. Raczej powyżej 20. Można by to w miarę dokładnie zbadać bo przecież są screeny z filmu jak Luke na niego wjeżdża. Ale nie mam tu programu graficznego.

Jest po prostu piękny.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Kalais
Posty: 544
Rejestracja: 2014-11-30, 19:17
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6 Post autor: Kalais »

Co to dużo pisać, klasa.

Ojek
Posty: 136
Rejestracja: 2015-10-20, 10:25
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Ojek »

Nie jestem fanem Gwiezdnych wojen, ale nabieram ochoty, aby zobaczyć wszystkie części po obejrzeniu tej fantastycznej konstrukcji:) Naprawdę pierwsza klasa!

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2429
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#8 Post autor: dmac »

Pięknie dziękuję za komplementy.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Kocur
Posty: 884
Rejestracja: 2014-11-30, 19:15
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kocur

 

#9 Post autor: Kocur »

O mrau! Jest wspaniały. Good job!
Ride the wind, take on your destiny
You gotta get much higher
Fly your flight, get over society
The world is by far much bigger!
- Samael

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#10 Post autor: Mestari »

Kiedy i gdzie będzie można zobaczyć to na żywo? Nie wiem czy jest sens go komentować, bo i tak wiesz, jak jest dobry :)

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2429
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#11 Post autor: dmac »

Dziękuję. Zawsze jest sens komentować - wczoraj na przykład mój syn skomentował, że jakiś taki krzywy ten model i dzięki temu odkryłem, że stoi na trzech nogach, bo w czwartej ośka nie trafiła w dziurkę :D .
Mestari pisze:Kiedy i gdzie będzie można zobaczyć to na żywo?
Nie mam pojęcia. Po pierwsze, muszę zbudować skrzynię, żeby go bezpiecznie przewozić. Po drugie, gdy trzeba dokonać finansowego wyboru, czy się kupuje klocki i buduje, czy się kupuje paliwo, żeby te klocki wozić, to z reguły sprawa jest oczywista.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Mlody
VIP
Posty: 542
Rejestracja: 2014-09-11, 21:35
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: brak

 

#12 Post autor: Mlody »

Co tu długo czy dużo pisać, pod każdym względem jest kozacki :) Wielkie Gz.

Ja dopiero zaczynam bawić się w budowanie, i do głupiej scenki 16x16 już poszło parę zamówień na BL a połowa kolekcji leży w strzępach to nawet nie chce sobie wyobrażać jak wygląda budowanie takiego potwora :)

Przywieź go do Krakowa w styczniu :)
I will do what I must! -> You Will try......
http://brickset.com/sets/ownedby-Mlody

Vistrick
Posty: 65
Rejestracja: 2015-03-16, 18:24
Lokalizacja: Centrum
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#13 Post autor: Vistrick »

NIESAMOWITE
Lego Castle - 3/253

Awatar użytkownika
hellboypl
Posty: 81
Rejestracja: 2015-05-14, 20:03
Lokalizacja: Łódź-Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: hellboypl »

Poprostu, super. Taki powinien być kolejny UCS.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#15 Post autor: Sariel »

Znakomite. Twórcy oficjalnych AT AT mogliby Ci przynosić kapcie do łóżka ;)

ODPOWIEDZ