[MOC] Badawcza łódź podwodna, model C zestawu 42025

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
--pg--
VIP
Posty: 221
Rejestracja: 2015-07-13, 19:30
Lokalizacja: Kraków

[MOC] Badawcza łódź podwodna, model C zestawu 42025

#1 Post autor: --pg-- »

Witam po paromiesięcznej przerwie. Chciałbym podzielić się z Wami modelem budowanym wyłącznie z klocków zestawu 42025, niejakim Cargo Plane. Dla niewtajemniczonych, w zestawie dostajemy pięć małych siłowników śrubowych, sporo kół zębatych, skrzynkę rozdzielczą obsługującą cztery funkcje i silnik medium; daje to możliwość zbudowania bardzo ciekawych mechanizmów. Zobaczmy, co wyszło.
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Podczas pracy pod wodą:
Obrazek
Pierwsze selfie:
Obrazek
Model składa się z dwóch części: białej łodzi podwodnej i czarnej podstawki, które w łatwy sposób łączą się i rozdzielają. Połączone są dwoma złączami osi, które przy okazji spinają mechanizmy wbudowane w kadłubie łodzi z napędem kołowym służącym do jeżdżenia po podłodze.

Mechanizmy sterowane za pomocą skrzyni rozdzielczej i zasilane silnikiem medium:
* podnoszenie prawego ramienia (przednia dźwignia);
* podnoszenie lewego ramienia (przednia dźwignia);
* obrót wiertła w prawym ramieniu (tylna dźwignia);
* zaciskanie chwytaka w lewym ramieniu (tylna dźwignia), w tym mechanizmie użyłem prostej blokady, czerwonej tuby, dzięki czemu nie szarpie ramieniem po ustawieniu chwytaka w jednej z dwóch ekstremalnych pozycji. Na poniższym schemacie prezentuję fragment mechanizmu obsługujący te cztery funkcje, a na filmie (link na końcu) można obejrzeć ramiona i blokadę w akcji.
Obrazek
W modelu B tego zestawu zaprezentowanym przez LEGO (czyli poduszkowcu) brakowało mi uwiązania obrotu śmigieł do obrotu kół, czyli czegoś, co dostajemy np. w modelu głównym zestawu 42040 i według recenzji Sariela podnosi bawialność modelu. Z drugiej strony w moim modelu nie chciałem marnować uwiązania obrotu śruby (formalnie u mnie to śruba, nie śmigło) do silnika i nadania jej szybkich obrotów. Zostawiłem obie możliwości, a czerwona dźwignia ukryta w środkowej części kadłuba przełącza między zasilaniem z silnika a zasilaniem z kół. Na poniższym schemacie przedstawiam tę część mechanizmu. Więcej na filmie.
Obrazek
Oczywiście przy tej wielkości modelu nie mogło się obyć bez skrętnych kół, które siłą rzeczy trzeba było powiązać z wychyleniem śruby w lewo lub w prawo. Ten mechanizm jest praktycznie pozbawiony kół zębatych (poza dwoma z24), wszystko polega na spięciu równoległym lub naprzemianległym belkami lub innymi podobnymi elementami.
Obrazek
Oglądnijmy jeszcze na koniec prosty mechanizm widoczny w całości na zdjęciach modelu od góry, czyli podnoszenie i opuszczanie śruby. Zbudowałem ramę otaczająca śrubę, bo postanowiłem sobie, że zrobię sterowanie w dwóch wymiarach. Przyznaję się od razu, że żal mi osi, na których są zawieszone siłowniki śrubowe, a jeszcze bardziej osi, na których trzyma się konstrukcja ramy, niestety sama rama wyszła dość pokaźna.

Ostatnim elementem ruchomym jest szyba przednia zrobiona w stylu pojawiającej się w wielu zestawach LEGO SYSTEM, np. w 6344.

Pragnę zwrócić uwagę na brak symetrii w modelu, BatBox jest z prawej strony, silnik medium z lewej, nawet wykończenie panelami nie jest do końca symetryczne.

Budowałem w następującej kolejności:
* rama dla śruby;
* mechanizm główny i ramiona;
* czarne podwozie;
* kadłub,
* tył i jednocześnie kabina;
* wykończenie.
Szyba była przebudowana kilka razy, z tych kilkunastu niebieskich elementów ciężko było coś sensownego wybudować.

Budowa z jednego zestawu niesie w sobie dodatkową rozrywkę, mianowicie na końcu następuje etap szukania wyczerpanej części w zbudowanym fragmencie i zastanawianie się, na co ją można tam wymienić. Dotyczy to także takich części, które przy budowie z całej kolekcji klocków ma się w nadmiarze, np. pinów 1/2, 3/4 i 3L, większości typów złączy (connectors), itp. Niestety ograniczona liczba elementów stanowi przyczynę wad modelu, w moim chciałbym zrobić blokadę śruby, bo nieraz zahaczała o ramę, powodując dreszcze na dźwięk zgrzytającego silnika i knobów, dopiero po wielu przeróbkach zachowuje się w miarę stabilnie.

Wymiary.
* długość (od przodu kabiny do ramy na śrubę): 55 studów;
* szerokość korpusu w środkowej części; 17 studów;
* szerokość w najszerszym miejscu (od zaczepu lewego ramienia do zaczepu prawego ramienia): 36 studów;
* wysokość od podłoża do sterowania skrętnością: 24 study;
* wymiary ramy otaczającej śrubę: 24x24 study (zaczepy prowadzące do siłowników wystają po jednym studzie w każdą stronę)
* masa (z bateriami): 1234 gramy.

Dziękuję za czas poświęcony na zapoznanie się z modelem. Zapraszam do dyskusji.

Linki: galeria, będąca pomocą do tego tematu.
Film, obowiązkowy element tego działu forum. Pierwszy fragment filmu to prezentacja możliwości modelu, druga część – dla zainteresowanych, czyli kolejne kroki budowy.
Ostatnio zmieniony 2016-01-02, 02:00 przez --pg--, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: Badawcza łódź podwodna, model C zestawu 42025

#2 Post autor: legosamigos »

--pg-- pisze:...Film, obowiązkowy element tego działu forum. Pierwszy fragment filmu to prezentacja możliwości modelu, druga część – dla zainteresowanych, czyli kolejne kroki budowy.
Bardzo słuszna uwaga :) Mam nadzieję, że Waler również przeczyta ten post. Wracając już do Twojej łodzi, to ciekawe modele C budujesz. Najpierw [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=25833]podnośnik chwytakowy[/URL], potem kosiarkę (jak na razie najbardziej udana modyfikacja), teraz właśnie łódź podwodną, do tego schematy, za to masz u mnie dużego plusa ;) Poprawiłbym jednak jeszcze troszkę jakość zdjęć do pełnej satysfakcji :)
Ostatnio zmieniony 2016-01-02, 13:21 przez legosamigos, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#3 Post autor: Biedrus »

MOD bardzo mi się podoba, ciekawe funkcje i nieszablonowy pomysł oraz wykonanie, chociaż w moim odczczuciu jest ciut mniej udany niż kosiarka. Masz już pomysl na kolejny MOD modelu?
Ostatnio zmieniony 2016-01-02, 11:02 przez Biedrus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#4 Post autor: noniusz »

Co do całości - ciężko wyrazić jednoznacznie opinię, czy jest pokraczny czy urokliwy :)

Natomiast to co pierwsze rzuciło mi się w oczy to połączenie szeregowo 3 knobów, dość niekonwencjonalne i toporne rozwiązanie... Rozumiem, że nie ostała Ci się już żadna z16?

Awatar użytkownika
--pg--
VIP
Posty: 221
Rejestracja: 2015-07-13, 19:30
Lokalizacja: Kraków

#5 Post autor: --pg-- »

Biedrus napisał:
w moim odczuciu jest mniej udany niż kosiarka
Dodam przekornie, że nieporównywalnie więcej rozrywki podczas budowania sprawiła łódź podwodna. Przed jej budową musiałem rozrysować schemat ustawienia kół zębatych, pilnując miejsca na sterowanie skrętem, które przebija mechanizm w pionie; przy kosiarce dało rady zrobić bez narysowanych schematów – w niej mechanizmy był na tyle proste, że po kilku próbach coś wyszło. Tak przy okazji, zawsze taki MOD zaczynam od zaplanowania mechanizmów, patrząc na wszystkie koła zębate w zestawie. Potem reszta.

Biedrus napisał:
Masz już pomysł na kolejny MOD modelu?
Myślę, że pod koniec stycznia spróbuję sprostać wymaganiom zabawy [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=26705]Zestaw Technic w wersji studless[/URL], czyli zmieszam trzy posiadane zestawy i zobaczymy, co wyjdzie. W dalszej przyszłości przy okazji nowego zestawu na pewno znów się zabawię w budowanie modelu C.

noniusz napisał:
Co do całości - ciężko wyrazić jednoznacznie opinię, czy jest pokraczny czy urokliwy :)
Czasem tak się kończy, gdy niewielki model połknie BatBoxa.

noniusz napisał:
Rozumiem, że nie ostała Ci się już żadna z16?
Wszystkie koła zębate oprócz jedynego zapasowego z12 są użyte w modelu (choć trzy jako ozdoba: dwa na wiertle, trzecie – trzy study przed śrubą). Mam świadomość, że rozwiązanie jest toporne, choć jedna wada tu jest zaletą: dzięki dużym luzom łatwiej zmienić położenie dźwigni i przełączyć sposób napędzania śruby.

Dziękuję Wam za komentarze.

zen535i
Posty: 152
Rejestracja: 2013-08-11, 16:19
Lokalizacja: Radomsko, Wieluń
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: zen535i »

Moze zasmiece troszkę temat ale sam nie wiem bo to chyba jest MOC a nie MOD. No bo z zestawem to ten projekt to ma tylko wspolne części a konstrukcję wymyśliłeś Ty więc dla mnie to MOC.
Piwo moje paliwo;)

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7 Post autor: SERVATOR »

Bardzo udana modyfikacja.
Jest jednak jedna rzecz, która mi nieco nie pasuje. Nie wiem jak w rzeczywistości działają takie "roboty" ale chyba te ramiona powinny mieć możliwość operowania w jednym miejscu tj. wiercisz i zaraz wybierasz, wiercisz i wybierasz itd. Tu ta łódź musiałaby się stale kręcić.
Żeby to osiągnąć, to albo musiałyby być dłuższe albo umieszczone niżej.

Avalyah
Posty: 14
Rejestracja: 2011-07-11, 22:27
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#8 Post autor: Avalyah »

Miło zobaczyć coś innego, niż zwykłe pojazdy kołowe. No i kolory dość nietypowe.

Z kolei ta zmiana nachylenia śruby... chyba dość czasochłonna, patrząc po filmie :p W jaki sposób tą opcją sterujesz? Bo na filmie nie do końca widać, a na modelu też nie mogę odnaleźć, to jakieś pokrętło?

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#9 Post autor: legosamigos »

Avalyah pisze:...No i kolory dość nietypowe...
No w tym zestawie 42025 dominują głównie barwy biało-niebieskie :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
--pg--
VIP
Posty: 221
Rejestracja: 2015-07-13, 19:30
Lokalizacja: Kraków

#10 Post autor: --pg-- »

zen535i napisał:
Może zaśmiecę troszkę temat ale sam nie wiem bo to chyba jest MOC a nie MOD.
Parę osób dyskutowało już o tym pod moją kosiarką. Ja do tego podchodzę w taki sposób jak do słynnego wychodzenia na pole i na dwór, oba sformułowania rozumiem i akceptuję, że nazywa się obiekt na dwa sposoby. Na forum pokazujemy oryginalne prace, stąd znaczenie słowa MOD mogło się przesunąć na te zrobione z jednego zestawu.

SERVATOR napisał:
Nie wiem jak w rzeczywistości działają takie "roboty" ale chyba te ramiona powinny mieć możliwość operowania w jednym miejscu tj. wiercisz i zaraz wybierasz, wiercisz i wybierasz itd.
Zgadzam się i w pełni rozumiem. Moja łódź jest dużym uproszczeniem. Normalnie kabina powinna być cofnięta, a każde ramię powinno mieć jeszcze jeden stopień swobody (prawo / lewo), ale taka łódź to projekt na 2000-3000 klocków, same ramiona to sześć mechanizmów, ich waga rośnie i muszą być zamontowane dużo solidniej niż u mnie (podparcie dla osi z obu stron).

Avalyah napisał:
Z kolei ta zmiana nachylenia śruby... chyba dość czasochłonna, patrząc po filmie :p W jaki sposób tą opcją sterujesz? Bo na filmie nie do końca widać, a na modelu też nie mogę odnaleźć, to jakieś pokrętło?
Ręczne pokrętło podłączone do siłownika śrubowego zawsze powoduje bardzo wolne działanie mechanizmu. Do kręcenia użyłem czarnego z12 położonego centralnie.

legosamigos napisał:
No w tym zestawie 42025 dominują głównie barwy biało-niebieskie :)
Hola, hola! Z tymi niebieskimi proszę się nie rozpędzać, większość niebieskiego w Cargo Plane stanowią naklejki. Ten zestaw to mnóstwo białego, trochę czarnego i niewiele niebieskiego (oczywiście poza określonymi pinami, które z góry mają taki kolor). Bez naklejek mamy białą bryłę z niebieskimi i czarnymi akcentami, np. tu, czyli w recenzji TechLUG-a.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#11 Post autor: legosamigos »

Faktycznie, duża część niebieskiego to naklejki. Dopiero teraz to zauważyłem na filmie :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ