[MOC] E-crane 2000-series

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#16 Post autor: noniusz »

Dziękuję, cieszę się, że się podoba.

Tak jak pisałem - planuję pojawić się w lipcu na wystawie w Łodzi i 50% szans na pojawienie się w kwietniu na Pyrkonie.

Na wystawie będzie można macać do woli :)

Jimmy0071
Posty: 35
Rejestracja: 2012-05-10, 13:20
Lokalizacja: kadzidło/olsztyn
brickshelf: jimmy0071

 

#17 Post autor: Jimmy0071 »

Tak z ciekawości, czarne skrzynie robią za przeciwwagę, podejrzewam, że masz tam battery box'y. Strzelam dwa i są ciężkie. Przy upuszczaniu kruszywa budowlanego na pakę samochodu jest odchylenie. Tak w przybliżeniu, jaką wagę bierze w te łyżki?
Ty z kolegami wolisz pić niż z moją mama ciasto piec!!!

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#18 Post autor: noniusz »

Jimmy0071 pisze:Tak z ciekawości, czarne skrzynie robią za przeciwwagę, podejrzewam, że masz tam battery box'y. Strzelam dwa i są ciężkie
Byłeś blisko, pomyliłeś się tylko o 4 :)
W przeciwwadze w sumie jest 6 Battery Boxów:
Obrazek Obrazek
Jimmy0071 pisze:Przy upuszczaniu kruszywa budowlanego na pakę samochodu jest odchylenie. Tak w przybliżeniu, jaką wagę bierze w te łyżki?
Kruszywo budowlane to w rzeczywistości fasola - dość powszechny rekwizyt przy prezentacji podobnych MOC'y :)
Dźwigałem ok. 250 g, maszyna dała co prawda radę ale już dość mocno się męczyła.

Jimmy0071
Posty: 35
Rejestracja: 2012-05-10, 13:20
Lokalizacja: kadzidło/olsztyn
brickshelf: jimmy0071

 

#19 Post autor: Jimmy0071 »

Byłem trochę zdziwiony tym odchyleniem gdyż byłem przekonany, że bat box waży sporo a wyszło ok 100 g.
Jeszcze jedno na zdjęciu widać otwór, na moje oko jest za mały by włączyć/wyłączyć box'a.
Więc włączasz i wsadzasz? Czy po prostu to model by pokazać jak to jest?
Ostatnio zmieniony 2016-01-09, 19:53 przez Jimmy0071, łącznie zmieniany 1 raz.
Ty z kolegami wolisz pić niż z moją mama ciasto piec!!!

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#20 Post autor: noniusz »

Jimmy0071, uściślijmy - pytasz o masę przeciwwagi czy maksymalny udźwig w chwytaku?

Jeśli chodzi o udźwig, to tak jak napisałem we wcześniejszym poście, maszyna może podnieść w chwytaku ok. 250 g.

Jeśli zaś pytasz o przeciwwagę to: duży battery box wraz z akumulatorkami waży ok. 230 g, boxów w przeciwwadze jest 6, przy czym w kilku miejscach zamiast akumulatorków włożyłem kulki łożyska dla zwiększenia masy o jak tu:
Obrazek
wraz z klockami, którymi zabudowane są boxy przeciwwaga waży ok. 1850 g.

Co do włączania - przełączniki, o których piszesz są przełącznikami boxów, które są jedynie balastem, włączanie prądu odbywa się od góry, o tak: >KLIK<

Jimmy0071
Posty: 35
Rejestracja: 2012-05-10, 13:20
Lokalizacja: kadzidło/olsztyn
brickshelf: jimmy0071

 

#21 Post autor: Jimmy0071 »

Przepraszam za moje czytanie bez rozumienia.
Byłem przekonany, że skoro jest 6 bat box'ow to i tyle jest podłączonych.
Ty z kolegami wolisz pić niż z moją mama ciasto piec!!!

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#22 Post autor: Żbik »

Gratuluję determinacji! Model bardzo dobrze wykonany, choć z racji rozmiarów ocierający się już o granice wydolności LEGO. Ja bym takiego nie zbudował ale cieszy fakt, że są ludzie atakujący te granice :) To takie odważne inżynierskie podejście.

Mam kilka uwag:
noniusz pisze:Niestety jak już pisałem w temacie WIP najsłabszą funkcją jest funkcja obrotu, gdyż działa skokowo i ciężko precyzyjnie sterować ładunkiem, w szczególności, gdy chwytak oddalony jest od osi obrotu o ok. 1 metr. Problem polega na tym, że początkowo w planach nie było podparcia nadwozia na rolkach, gdy jednak się na nie zdecydowałem rolki musiałem umieścić na obwodzie pylonu i przez to po rolkach "ślizga" się nierówna powierzchnia plate"ów stanowiących spód nadwozia.
No właśnie rzuca zastanawiam się dlaczego tak jest. Może zamiast płytek, po kółkach powinny sunąć odwrócone kafle? Poza tym nie widziałem jak masz zrobioną redukcję - jeśli na zwykłych zębatkach, to jest spory luz, co potęguje skokowy ruch. Przydałby się ślimak.
noniusz pisze:Specjalnie tak piłowałem te siłowniki przy nabieraniu, żeby mieć pewność, że chwytak się domknął. Niestety nawet z domkniętym chwytakiem fasola wysypuje się bokiem, no niestety taka konstrukcja ściany łyżki...
Może pomogłoby przesunięcie tych łyżek względem siebie: w pionie - żeby domykały się szczelnie; w poziomie - żeby zęby na siebie nie trafiały.
legosamigos pisze:Ponadto wydaje mi się, ze jednak troszkę przeważyłeś przeciwwagę bomu, bo gdy zrzucisz fasolki do Arocsa, bom bardzo odskakuje do tył.
To nie przeciwwaga, tylko nagłe zmniejszenie obciążenia w łyżce, które powoduje rozprężenie powietrza w siłownikach. Normalne zjawisko w modelach, zobacz tu i tu. Przy mniejszym balaście ramię prawdopodobnie nie podniosłoby pełnej łyżki.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#23 Post autor: noniusz »

Żbik pisze:Gratuluję determinacji! Model bardzo dobrze wykonany, choć z racji rozmiarów ocierający się już o granice wydolności LEGO. Ja bym takiego nie zbudował ale cieszy fakt, że są ludzie atakujący te granice :) To takie odważne inżynierskie podejście.
Dziękuję.

Fakt, przy tych rozmiarach i wadze na tworzywo spogląda się z zupełnie innej perspektywy.

Chociaż już w temacie WIP Longer zwrócił uwagę, że szło by to zbudować w mniejszej skali i trudno się z nim nie zgodzić.

"Niestety" na początku model wyskalowałem mniej więcej wg długości siłowników pneumatycznych, dodatkowo to cieńsze ramię musiało pomieścić obok siebie 2 silniki Medium, wyszła szerokość sticka 6 studów, a dalej to już jakoś tak samo poszło w te gabaryty...
Żbik pisze:Może zamiast płytek, po kółkach powinny sunąć odwrócone kafle?
I tak właśnie jest, wspomniałem o tej zmianie "pod koniec" tematu WIP:
Obrazek
Niestety wedge plate nie występują jako tile, że o odwróconych tile'ach nie wspominając, także rolki odcinkowo poruszają się po gładkim by zaraz po tym poruszać się po nie-gładkim spodzie wedge plate.
Żbik pisze:Poza tym nie widziałem jak masz zrobioną redukcję - jeśli na zwykłych zębatkach, to jest spory luz, co potęguje skokowy ruch. Przydałby się ślimak.
Ślimak jest, przełożenie obrotu wygląda tak: z16/16 -> ślimak/z24 -> z12/obrotnica nowego typu, o tu trochę widać: >KLIK<
Żbik pisze:Może pomogłoby przesunięcie tych łyżek względem siebie: w pionie - żeby domykały się szczelnie; w poziomie - żeby zęby na siebie nie trafiały.
Rozważałem to drugie rozwiązanie, ale każde z nich spowodowało by w jakimś stopniu asymetrię chwytaka, więc zostawiłem w takiej postaci jak prezentowana.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#24 Post autor: eric trax »

Model bardzo mi się podoba. Zdecydowanie ładniejszy niż te technicowe. Wydaje się trochę goły ale może dlatego że taka maszyna jednak nie ma zbyt wielu detali które urozmaicają konstrukcję :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#25 Post autor: noniusz »

Eric, dzięki.

Ostatnimi czasy przeszedłem na brick'ową stronę MOC'y i porównując z moimi poprzednimi modelami różnicę faktycznie widać.

Tak jak pisałem - oryginał też jest dość surowy, można by rzec, że jest to zlepek prostych brył, przez to może wyglądać nieco goło, dlatego też tu i ówdzie starałem się wcisnąć barierki, drabinki itp.
Jeśli chodzi o finezję to można porwać się np. na coś takiego:

Obrazek
Specyfikacja

ale kto by to odwzorował z klocków zachowując funkcjonalność...

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#26 Post autor: Żbik »

noniusz pisze:ale kto by to odwzorował z klocków zachowując funkcjonalność...
No nie jest to niemożliwe, choć ze względu na długość ramienia precyzja ruchów dość słaba by wyszła :(

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#27 Post autor: eric trax »

Żbik pisze:
noniusz pisze:ale kto by to odwzorował z klocków zachowując funkcjonalność...
No nie jest to niemożliwe, choć ze względu na długość ramienia precyzja ruchów dość słaba by wyszła :(
z siłownikami śrubowymi i odpowiednim przełożeniem nie było by z tym problemu myślę :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#28 Post autor: noniusz »

eric trax pisze:z siłownikami śrubowymi i odpowiednim przełożeniem nie było by z tym problemu myślę
O ile zębatkami możemy sobie redukować do woli to niestety sprzęgło w siłowniku śrubowym ma swoje ograniczenia, a podnoszenie takiego wysięgnika działa na zasadzie dźwigni jednostronnej, więc nawet przy wątłym ramieniu jest co podnosić...

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#29 Post autor: legosamigos »

Myślę, że z tymi nowymi siłownikami z Arocsa można by zbudować i taki pojazd. Ciekawe rozwiązanie wejścia do kabiny, prosto z ziemi, bez wspinania się po jakiś schodkach ;)
Ostatnio zmieniony 2016-01-28, 15:42 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#30 Post autor: noniusz »

legosamigos pisze:Myślę, że z tymi nowymi siłownikami z Arocsa można by zbudować i taki pojazd
Jak pokazuje przykłąd mojego E-crane podniesienie całego wysięgnika to nie tylko kwestia siłowników ale również (jeśli nie przede wszystkim) mocnego kompresora.

Królestwo za konia temu, co pomieści mocny kompresor, serwozawory, auto-valve i całą resztę mechaniki w nadwoziu skali kół np 62.4x20 :)

Ponadto boom robiłby ładne bum jak fabryczny 8421 przy opuszczaniu :)

ODPOWIEDZ