[MOC] Liebherr RL 64 - układarka rur

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#16 Post autor: eric trax »

Według mnie idealnie pasuje tu określenie mała rzecz a cieszy :)

Bardzo mi się podoba to, że mimo dość prostej konstrukcji model wygląda bardzo profesjonalnie, daje okejkę :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#17 Post autor: Żbik »

Bardzo zgrabny i funkcjonalny model. Moje pierwsze skojarzenie, to ten Twój model.
makorol pisze:Jednak wielkość modelu wymusiła jeden kompromis w stosunku do prawdziwej maszyny. Przeciwwagi poruszają się równocześnie z bomem – jak bom się obniża, przeciwwagi się wysuwają. W rzeczywistości te dwie rzeczy działają niezależnie, ale nie dałoby się tego zrobić w modelu bez dodawania dodatkowego silnika i odbiornika IR, na które nie było miejsca. Chciałem, żeby wszystko było sterowane z pilota, więc połączenie tych dwóch funkcji było jedynym rozwiązaniem.
To mi akurat zupełnie nie przeszkadza. Wydaje się to nawet logiczne, że im ramię bardziej pochylone, tym większa powinna być przeciwwaga.

Czy prawdziwa maszyna ma zawieszenie w podwoziu (tak jak to jest w spychaczu)?

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#18 Post autor: Bricksley »

Żbik pisze:Czy prawdziwa maszyna ma zawieszenie w podwoziu (tak jak to jest w spychaczu)?
O ile wiem to układarki mają sztywne podwozie. Podobnie jak żurawie i inne maszyny które pracują pozostając w miejscu muszą mieć stabilne podparcie na podłożu.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#19 Post autor: legosamigos »

A czy układarkę do rur można użyć do innych celów, np. zdjąć przeciwwagę i bom a dodać lemiesz, ale nie boczny oczywiście :D i zrobić spycharkę? Bo jeśli nie, to powiem, że taka maszyna ma bardzo ograniczone zastosowanie
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#20 Post autor: Bricksley »

legosamigos, to działa raczej w druga stronę. Zazwyczaj układarki rur na podwoziu gąsienicowym mają pewną grupę elementów wspólną z ciągnikami gąsienicowymi (spycharkami) danego producenta. Jak się przyjrzysz to wiele maszyn budowlanych i specjalistycznych ma dość ograniczone zastosowanie, ale one właśnie po to są stworzone, inaczej powstały by kombajny ;) Ale generalnie jest jeden ciekawy przypadek gdzie przy nie dużej przebudowie z układarki rur można zrobić inną maszynę, jest nią przesuwarka taśmociągów (fotka poniżej) - maszyna która zamiast osprzętu dźwigowego ma specjalną boczną ramę z odpowiednią głowicą którą "chwyta" element zabudowy przenośnika taśmowego i jadąc wzdłuż niego może w odpowiednich granicach (w zależności od elastyczności poszczególnych segmentów przenośnika) przesuwać taśmociąg, maszyna stosowana w kopalniach odkrywkowych i jest poniekąd niezbędna do prawidłowego funkcjonowania kopalni.
Obrazek
Pozdrawiam :)

mw
VIP
Posty: 729
Rejestracja: 2015-05-31, 17:42
Lokalizacja: Mosina
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#21 Post autor: mw »

Wspaniały model jestem w szoku jak udało się Tobie wszystkie te bebechy w nim upchać SZACUNECZEK

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#22 Post autor: martinb »

Wspaniały model świetnej firmy. Brawo!

BoskiKacu
Posty: 123
Rejestracja: 2015-05-14, 20:07
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#23 Post autor: BoskiKacu »

Model świetny, bardzo ładna praca ramienia i nietuzinkowy pomysł.
Ale jak to w końcu jest z tą przeciwwagą? Przejrzałem MOC Bricksleya i wspominał On o tym, że powinna się poruszać wraz z ramieniem, a Makorol napisał, że każde powinno chodzić osobno... Wychodzi na to, że żaden z Was nie był zadowolony, a obydwaj zrobiliście odwrotnie:D

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#24 Post autor: makorol »

BoskiKacu pisze:Ale jak to w końcu jest z tą przeciwwagą? Przejrzałem MOC Bricksleya i wspominał On o tym, że powinna się poruszać wraz z ramieniem, a Makorol napisał, że każde powinno chodzić osobno... Wychodzi na to, że żaden z Was nie był zadowolony, a obydwaj zrobiliście odwrotnie:D
W rzeczywistości przeciwwaga poruszą się niezależnie od ramienia. Bo to, na ile ma być wysunięta przeciwwaga zależy nie tylko od pochylenia bomu, ale także od ciężaru, jaki jest podnoszony. Na poniższych zdjęciach to widać - kąt pochylenia bomu jest w obu przypadkach podobny, a przeciwwaga jest w dwóch skrajnych pozycjach:
Obrazek Obrazek

Dziękuję za komentarze. Cieszę się, że model się podoba :)
Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#25 Post autor: eric trax »

Zakładam, że około 95% oglądających ten model jest przekonana, że przeciwwaga działa tak jak powinna i tak ma być. Wynika to z prostej logiki. Dopiero po głębszej analizie można się pokapować, że jej wychylenie musi być też zależne od wagi rury.

Według mnie jest miodzio :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

ODPOWIEDZ