[MOC] 8851 wersja Studless

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
judam
Posty: 508
Rejestracja: 2012-08-09, 12:46
Lokalizacja: Wolsztyn
brickshelf: judam
Kontakt:

 

[MOC] 8851 wersja Studless

#1 Post autor: judam »

Obrazek

Jak przeczytałem o konkursie to od razu postanowiłem zbudować tą koparkę. To mój pierwszy zestaw Technic jaki dostałem. Miałem wtedy z 3 może 4 lata i było to w 1986 może 1987 roku. Zestaw 8851 został wyprodukowany w 1984 roku, jednakże niektóre źródła podają rok produkcji na 1985. Moja mama kupiła go od znajomej która przywiozła go ze Stanów. Mówiła że kosztował wtedy dwie wypłaty, i bardzo ciężko było jej go kupić ale jakoś się udało. Dziękuję Ci MAMO. Pamiętam czasy jak z swoim tatą układaliśmy na stole właśnie ten zestaw. Jak przyczepialiśmy gąsienice, i jak fascynowałem się pneumatyką. Ten zestaw na tamte czasy był naprawę rewelacyjny. Ja mając 4 lata już go budowałem. Takie wspomnienia z dzieciństwa.

Nowa wersja którą zbudowałem prezentuje się dość oryginalnie. Udało mi się zachować idealnie wymiarowanie wg starej. Zacząłem budowę od zbudowania najpierw nadwozia aby zachować wymiarowanie. Później zbudowałem podwozie, gąsienice, kabinę a na samym końcu ramię z pneumatyką. Długość, wysokość, i inne wymiary są wg mnie idealne i lepiej nie dało by się tego zrobić. Różnice są tylko kilku milimetrowe ze względu na to iż liftarmy są zaokrąglone a technicbricki są kwadratowe. Przeliczając na study to długość, wysokość praca ramienia, itp się zgadzają i jedynie szerokość koparki jest o jeden stud węższa. No ale to spowodowane jest różnica pomiędzy studami w technicbrickach a studami w liftarmach.

Ramię ma delikatnie lepszy zakres pracy od starej wersji. Choć długością i rozmieszczeniem siłowników jest bardzo podobnie to jednak zakres pracy jest delikatnie większy. Łyżka natomiast jest z starej wersji koparki ponieważ nie istnieje żadna inna alternatywna "nowa" łyżka. Po uzgodnieniu z autorem tego konkursu, dostałem zgodę na wykorzystanie starej łyżki.
Co do pneumatyki, to zostały wykorzystane nowe siłowniki oraz trójniki powietrzne. Stara koparka miała taki oto rozdzielacz Obrazek który został wykorzystany ostatni raz w 1987 roku. Jako ciekawostkę z tego modelu należy tutaj zaznaczyć wykorzystanie takiego elementu Obrazek. Jest to gwintowany technic axle 10 który za pomocą specjalnych gwintowanych technic bushy Obrazek tak jak by skręcał ze sobą podwozie z nadwoziem koparki. Stosowane były wtedy stare obrotnice, Obrazek które nijak miały możliwość połączenia z klockami technica i dlatego aby utrzymać dość znaczną wagę nadwozia koparki z podwoziem właśnie skręcane były te elementy ze sobą za pomocą tych że gwintowanych axli. Takie rozwiązanie zastosowano tylko i wyłącznie w 4 modelach.

Moja nowa koparka ma obrotnice nowego typu więc bez problemu łączy się z klockami technic. W koparce zastosowałem panele nowego typu oraz aż 6 technic ramek 5x7.

Nowa wersja pneumatyki pracuje dużo lepiej niż pneumatyka starego typu. Nowa wersja to mam na myśli pneumatykę na dwa przewody powietrzne a nie pneumatykę w wersji v2.

Z modelu jestem bardzo zadowolony. Dumnie stoi na mojej półce. Czas budowy tego modelu to ponad 20 godzin. Ale warto było poświęcić ten czas. Wspomnień z dzieciństwa nic nie zastąpi.

Obrazek ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

P.S. Napisze jeszcze raz aby więcej nie spekulować na ten temat.
Na zastosowanie takiej starej łyżki dostałem oficjalne potwierdzenie od organizatora konkursu i związku z tym zastosowanie takiej łyżki jest zgodne z regulaminem.
Ostatnio zmieniony 2016-02-07, 22:31 przez judam, łącznie zmieniany 2 razy.
Zapraszam do mojego sklepu. JuDam Store www.bricks.love

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: JK »

Piękna praca i piękne wspomnienia z dzieciństwa:)

BoskiKacu
Posty: 123
Rejestracja: 2015-05-14, 20:07
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: BoskiKacu »

Wow, bardzo ładnie odwzorowuje oryginał, myślę, że oddaje istotę konkursu:) Łatwo pomylić z protoplastą:D
Ostatnio zmieniony 2016-02-08, 03:52 przez BoskiKacu, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
PGPlay
Posty: 68
Rejestracja: 2016-01-01, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: PGPlay »

Niesamowicie podobne są do siebie, normalnie rodzeństwo :)
Ostatnio zmieniony 2016-02-08, 10:14 przez PGPlay, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Mlody
VIP
Posty: 542
Rejestracja: 2014-09-11, 21:35
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: brak

 

#5 Post autor: Mlody »

Zawsze chciałem taką mieć :) Zajefajna. Za to nienawidzę LSW - przez nie nie mam ani jednej pompki :((
I will do what I must! -> You Will try......
http://brickset.com/sets/ownedby-Mlody

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: Durzy »

judam, dzięki za wykład z historii! Opis nietypowych rozwiązań i klocków. Coraz cieplej patrzę na stare technic (znaczy przed latami 90) i zaczynam dostrzegać, że nie są takie nudne jak się na pierwszy rzut oka wydają.
PGPlay pisze:Niesamowicie podobne są do siebie, normalnie rodzeństwo :)
To samo pomyślałem, że bliźniaki jednojajowe (dwujajowe mogą być różne jak Flip i Flap - znam takich;) ).
Mlody pisze:LSW
Co to jest? Lego Star Wars?

AOW
Posty: 144
Rejestracja: 2014-01-31, 23:40
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: AOW

 

#7 Post autor: AOW »

Super mam teraz mega dylemat który wybrać - czy 8851 czy 8854 ...
Ostatnio zmieniony 2016-02-11, 09:50 przez AOW, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#8 Post autor: solic »

Jeden z tych zestawów na który w dzieciństwie godzinami gapiłem się w katalogu. Wtedy to był techniczny majstersztyk. Po wielu latach udało się spełnić marzenia i mogę śmiało powiedzieć, że jako jeden z niewielu dawnych zestawów przetrwał próbę czasu. A w swoim gustownym pudełku z wytłoczkami przezentuje się chyba nawet lepiej niż złożony:)

Wersja studless bardzo bliska oryginałowi, no może poza tym panelem 3x11 z tyłu od góry.

Tak myśle, że gdyby TLG miało teraz wyprodukować podobny zestaw to zamiast z40 i starych gąsienic pewnie byłby on na tych gąsienicach i kołach:
Obrazek Obrazek
A właśnie dzięki tym starym gąsienicom zestaw ma wiele uroku.

AOW masz na myśli zestaw czy model studless? Jeśli zestaw to odpowiedź jest prosta: OBA:) A jeśli chodzi o model w konkursie to też żaden problem - 8851 nie konkuruje bezpośrednio z 8854, są w innych kategoriach.
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

Awatar użytkownika
Mlody
VIP
Posty: 542
Rejestracja: 2014-09-11, 21:35
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: brak

 

#9 Post autor: Mlody »

Durzy pisze:
Mlody pisze:LSW
Co to jest? Lego Star Wars?
Si senor ;]
Ostatnio zmieniony 2016-02-12, 13:19 przez Mlody, łącznie zmieniany 1 raz.
I will do what I must! -> You Will try......
http://brickset.com/sets/ownedby-Mlody

ODPOWIEDZ