[MOC] 8229 Tread Trekker na nowo

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

[MOC] 8229 Tread Trekker na nowo

#1 Post autor: solic »

Obrazek

Obrazek

Przedstawiam współczesną interpretację zestawu 8229 Tread Trekker.
O zestawie można poczytać na Bricksecie: http://brickset.com/sets/8229-1 oraz na technicopedii: http://www.technicopedia.com/8229.html

Powiem szczerze, że nie wiem co to za maszyna i czy taka istnieje w rzeczywistości. Ale jako zestaw jest sympatyczny - można nim pojeździć, potem odczepić nadwozie i nim polatać, a może popływać...

Przejdźmy do spraw technicznych:

Funkcje modelu:
- otwierany kokpit - pokrętło z tyłu
- rozdzielanie nadwozia od podwozia - przy zamontowaniu obu części są one blokowane "zasuwką"

W mojej wersji otwieranie kokpitu zrobione jest dokładnie tak jak w zestawie, czyli ślimak i z24.
Blokowanie nadwozia z podwoziem rozwiązałem troszkę inaczej. Wprawdzie dałem blokadę taką samą jak w oryginale, ale prawdę mówiąc jest ona zbędna.
Nadwozie łatwo blokuje się w podwoziu na "klik", a za blokadę służą ustawione prostopadle i naturalnie zazębiające się te klocki:
Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Górna część ustawiona jest pod kątem, a więc jest minimalnie krótsza w stosunku do podwozia, dlatego ciasno obejmuje podwozie. I z tego pasowania na "klik" jestem najbardziej zadowolony:)



Zestaw wyposażony jest w te gąsienice:
Obrazek
Ich naturalnym następcą są te:
Obrazek

Niestety są one trochę szersze (da się z tym żyć), dłuższe (również akceptowalne), ponadto współpracują z kołami o większej średnicy, i tu już jest problem, bo przez to cały pojazd jest o około studa wyższy. Starałem się różnicę wysokości zniwelować, tak aby cały pojazd nie był za wysoki, udało się to częściowo.

Jeszcze jako ciekawostkę dodam, że wersja liftarmowa zbudowana jest o parzystej szerokości. Bierze się to stąd, że kokpit szerokości 3 study wyglądał strasznie ciasno, z kolei 5 studów to trochę za dużo. Cztery jest w sam raz.

Zdjęcia:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zdjęcia porównawcze z zestawem:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Więcej zdjęć: w galerii na BS
oraz galeria porównawcza mojej wersji i oryginalnego zestawu

Dziękuję za uwagę.
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Mój pierwszy większy zestaw Technic.
Podobny, chociaż te gąsienice wydają się być za duże :)

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#3 Post autor: Kruk »

Ami się bardzo podoba, zawsze chciałem mieć ten zestaw to też mam do niego sentyment ,a Twoja praca oddaje bardzo dobrze ten zestaw. :)
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#4 Post autor: solic »

Dzięki.

Longer, gąsienice jeszcze ujdą - gorzej z kołami, które są za duże i optycznie zbyt dominują nad resztą.

Zrobiłem taką pozakonkursową opcję i moim zdaniem jest lepiej:
Obrazek Obrazek
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

BoskiKacu
Posty: 123
Rejestracja: 2015-05-14, 20:07
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: BoskiKacu »

Super, miałem ten zestaw w dzieciństwie:) Bardzo fajnie grają te pomarańczowe dodatki za naklejki:) Mi się podoba na białych dużych felgach, ale może to dlatego, że lubie białe felgi;)

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: Durzy »

solic, sprytnie rozwiązałeś kwestię naklejek. Nie dałoby się przedłużyć liftów z przodu, aby wchodziły na panele jak w starym modelu? Niewątpliwie Twój lepiej wygląda po odłączeniu niż oryginał, ale te panele z tyłu trochę za długie i psują dziwność tego tylnego spojlera/skrzydła, który kończył/o się razem z bocznymi ściankami.

Jak dla mnie ważny zestaw. Stosunkowo tanio dostawało się świetne gąsienice i ślimaka z ramką. Jeszcze jeden taki ślimak 2 niesławne silniczki 71427 i powstawał bardzo sprawnie jeżdżący, sterowany pojazd. Wtedy to było coś!

Kruk pisze:Ami się bardzo podoba
Znałem kiedyś psa, który się wabił Ami, ale to był on. Dobrze, że tej Ami się podoba MOC, ale kim jest?

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#7 Post autor: solic »

Dzięki.

Wydłużenie liftarmów z przodu jest kłopotliwe, bo ten pomarańczowy po środku to liftarm L 3 x 5 i na jego krótszym ramieniu ten cały dziób się trzyma.

Panele w tylnim strzydle powinny być krótsze, tyle że przy użyciu krótszych (takich jak te pomarańczowe boczne) powstawała bardzo nieestetyczna szpara między nimi a pomarańczowymi. Dlatego wybrałem mniejsze zło i dałem te wystajace.
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

ODPOWIEDZ