[MOC] 8485 Studless remake

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Bart86
Posty: 93
Rejestracja: 2015-10-20, 10:27
Lokalizacja: Rybnik
brickshelf: bart86

 

[MOC] 8485 Studless remake

#1 Post autor: Bart86 »

Witam wszystkich!

Dzisiaj chciałbym zaprezentować drugi już na tym forum, remake zestawu Lego Technic 8485 Control Center II z 1995 roku. Założenia były proste: zbudować jak najbliższy oryginałowi odpowiednik modelu w wersji studless, przy zachowaniu miejsc ulokowania silników napędowych i sterowany przez control center dzisiejszych czasów, czyli kostkę EV3 oraz przy dodatkowym założeniu: projekt powstaje tylko z klocków, które posiadam - ZERO zakupów (wykonane w 100%).

Obrazek

Oryginał (zmniejszone zdjęcie z Technicopedii Blackbirda)

Obrazek

Jak wyszło? Oceńcie sami.
Sam jestem bardzo zadowolony z efektu, bo wszystko gra i buczy, a sterowanie odbywa się za pomocą jednej kostki i sensora dotyku (gdy wciśnięty, uruchamia wirniki).

Film:



Obrazek

Podczas budowy starałem się zachować wszystkie wymiary oryginału, oczywiście nie licząc szerokości, która ma wartość o studa większą niż pierwowzór. Kąty nachylenia statecznika pionowego oraz kabiny także są niemal identyczne jak w zestawie z połowy lat '90. Wysięgnik, lądowisko, wszystko skalowane według oryginału (co przysporzyło nieraz nie lada irytacji w przypadku, gdy trzeba było gdzieś upchnąć silniki ;-)).

Obrazek

Po wielu próbach i chęci porzucenia projektu, jednak się udało. Model powstawał kilkadziesiąt godzin, może nawet ponad setkę. Najwięcej problemów miałem z umieszczeniem silnika napędzającego wirniki (ten Large Motor bezpośrednio przy głównym rotorze) oraz z napędem odpowiedzialnym za podnoszenie/opuszczanie helikoptera dziobem do dołu/góry - napęd umieszczony w oryginale w wysięgniku, także chciałem tam umieścić, co skutkowało wieloma przebudowami. Finalnie, w zasadzie wszystko wyszło tak, jak zaplanowałem.

Obrazek

Zaskoczył mnie bardzo post sebanma, który także sobie upatrzył ten zacny model jako baza pod swoją przeróbkę. Nawet jedno rozwiązanie mamy wspólne - półokrągły element zaraz nad kabiną, imitujący "daszek".

Są też minusy modelu: jak widzicie - wystające kable... z uwagi właśnie na rozmieszczenie silników i upakowanie mechanizmów oraz konstrukcji wsporczych oraz założeniu, że zachowana zostanie bryła i kształty protoplasty, nie znalazłem innego sposobu na na przeprowadzenie kabli :-/. Nawet jak już się udało upchać nieco pod podwozie, okazywało się, że kable są za krótkie i przy ruchach maszyny na boki, mocno ograniczają zasięg ruchów. Wysięgnika wraz z "przyłączem" centrum sterowania (w tym wypadku kostka EV3) także nie chciałem skracać ani zbytnio zmieniać, gdyż model ma być wersją studless oryginału wraz z zachowanymi wymiarami. Wierzcie mi, że próbowałem sporo żeby ukryć okablowanie :-).
Dodatkowo, felgi nie wyglądają szałowo - wiem, po prostu nie miałem białych felg, ani innych sensownych elementów. Żeby spełnić wymagania konkursowe, za poradą 3doma, zastosowałem białe round plate'y 2x2 bo nic innego nie dało się sensownie zamontować lub nie miałem na stanie.

Obrazek

Samo sterowanie pojazdem jest banalnie proste: czujnik dotyku działa "zerojedynkowo", tzn. gdy jest wciśnięty kręcą się wirniki. Dodatkowo, wznoszenie się/pikowanie helikoptera odbywa się poprzez wciśnięcie odpowiednio lewego bądź prawego przycisku na kostke (działa tylko jak się przytrzyma). Analogicznie jest z wychylaniem się śmigłowca na boki - tu także mamy dwa przyciski: tym razem górny i dolny.
Nie mam zbyt dużego doświadczenia w tworzeniu zaawansowanych konstrukcji wykorzystujących EV3 więc proszę o wyrozumiałość :-).

Link do galerii (po upublicznieniu): GALERIA

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Dziękuję za uwagę. Zapraszam do komentowania.

Pozdrawiam!
Bart

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Plus za Airwolfa :)

Tak właśnie widziałbym ten zestaw obecnie, z wykorzystaniem kostki. Szkoda że kable tak wystają na wszystkie strony, ale rozumiem dlaczego tak jest.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#3 Post autor: 3dom »

Mojego nicka nie trzeba pisać na czerwono :D
A więcej napiszę później jak obejrzę film ;)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Bart86
Posty: 93
Rejestracja: 2015-10-20, 10:27
Lokalizacja: Rybnik
brickshelf: bart86

 

#4 Post autor: Bart86 »

Dziękuję. Wydawało mi się, że Airwolf będzie właśnie odpowiednim podkładem :-).
Bart

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#5 Post autor: legosamigos »

Kolejna bardzo udana praca 8485, choć bardziej może nie samego śmigłowca, a panelu kontrolnego. Oczywiście śmigłowca też. Tym razem w wersji z Mindstormem :) Podkład z Airwolfa jak najbardziej pasuje do Twojego MOCa, choć obawiam się, że YT może zablokować film w niektórych krajach albo zupełnie wyciszyć muzykę ze względu na prawa autorskie
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ