[WIP] Longerowy wątek WIP

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

[WIP] Longerowy wątek WIP

#1 Post autor: M_longer »

Ostatnio mam jakąś niechęć do budowania, tak więc może jak pokażę co mam zaczęte to się zmobilizuję i je pokończę.

Jakoś od października powstaje sobie powoli MAN TGX w wersji 10x4.

Obrazek

Z bardzo charakterystyczną zabudową za kabiną:

Obrazek

Obrazek
MAN TGX 41.680 V8 XXL 8x4 - Kahl 99 - D (2) by PS-Truckphotos, on Flickr

Obrazek

Pierwotnie miał to być (kolejny) TGS, ale trafiłem na takie malowanie:

Obrazek

I będzie TGX.

Docelowo ma mieć dwie osie napędzane (dwa XLe), i trzy skrętne (servo).
Dodatkowo ma kompresor pneumatyczny składający z się z jednej pompki napędzanej MKą, dwa wyjścia pneumatyczne i jedno wyjście elektryczne (na potrzeby naczep).

Obrazek

Obrazek

Mam też drugie podwozie (razem ze zderzakiem) do DAFa XF 105, ale to pokażę jak zrobię zdjęcia.

Teraz jest już trochę bardziej rozbudowany, ale póki co dysponuję tylko starymi zdjęciami WIP:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

W bólach powstaje tez naczepa, która miała już tyle wersji że mi się nawet nie chciało im zdjęć robić.

Założenia są następujące:
- Ma być na tyle wytrzymała by wozić modele o wadze 2-3kg
- ma mieć skrętne wszystkie osie (co wymaga użycia aku połączonego z siodłem)
- ma mieć podnoszony pokład (testowałem już wersje pneumatyczne, potem mechaniczne, teraz znowu rzeźbie pneumatyką)
- ma to być niskopodwoziówka z odczepianą łabędzią szyją (podczepiana pneumatycznie)

Jak widać punkty wzajemnie się wykluczają, ale nie składam póki co broni.
Zaczęło się od tego:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ubzdurałem sobie że da się zrobić takie wózki z klocków:

Obrazek

No i owszem, da się, ale nie w skali którą przyjąłem. Skończyło się na usunięciu po jednym kole z każdego wózka i wyszło to co widać wyżej. Niestety, o ile na sucho to działało, to przy dodaniu minimalnego obciążenia osie uginały się.

Sam wózek wyglądał tak:
Obrazek

I udał się całkiem nieźle, bo można było zmieniać płynnie co pól studa długość ramienia zwrotnicy. Niestety bez drugiego koła jest niewypałem.
Dlatego teraz mam ramę normalnymi zwrotnicami, a koła są skręcane przez racki 13L.

Teraz celuję w taki układ osi :

Obrazek

Mam jeszcze kilka rozgrzebanych rzeczy, ale muszę je odkurzyć i porobić zdjęcia.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#2 Post autor: Bricksley »

Fajnie, że założyłeś zbiorczy temat WIP ;) Generalnie taka idea mi się podoba bo dość przyjemnie się ogląda modele w trakcie budowania to raz, a dwa dla samego autora jest to zapewne jakaś mobilizacja co do dalszych działań ;)
M_longer pisze:Mam jeszcze kilka rozgrzebanych rzeczy
Oj nie Ty jeden :P
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3 Post autor: SERVATOR »

Noooo... Jest na co czekać. :)
Bricksley pisze:
M_longer pisze:Mam jeszcze kilka rozgrzebanych rzeczy
Oj nie Ty jeden :P
To załóż swój zbiorczy temat WIP. ;)

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#4 Post autor: Kruk »

Bardzo fajnie się już prezentuje to co zrobiłeś, a przecież to nie koniec. :) Wątek WIP to dobre rozwiązanie, ponieważ pokazuje jak model rośnie i ile trzeba pracy włożyć by dany model skończyć, minusem można zaliczyć to że jednak trzeba robić progres modelu aby wątek nie umarł, a jak wiadomo zawsze może coś wypaść i fundusze na model idą na dalszy plan. Mnie ciekawi też to czemu taki model sobie obrałeś? Skoro piszesz, że masz więcej modelu zrobione to ino zdjęcia zrobić. :)
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#5 Post autor: eric trax »

Błotniki w ciągniku siodłowym to dzieło sztuki.


O reszcie pisaliśmy :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

bart_ilo
VIP
Posty: 1493
Rejestracja: 2015-05-14, 20:04
Lokalizacja: Iłowa

#6 Post autor: bart_ilo »

No no zapowiada się ciekawie :)
Błotniki rewelacja.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: Longerowy wątek WIP

#7 Post autor: legosamigos »

M_longer pisze:Ostatnio mam jakąś niechęć do budowania, tak więc może jak pokażę co mam zaczęte to się zmobilizuję i je pokończę...
Mam nadzieję, że nie jest to spowodowane tymi drugimi miejscami w konkursie studlessowym ;) Głowa do góry, projekt zapowiada się ciekawie. 3mamy kciuki :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#8 Post autor: M_longer »

Kruk pisze:Mnie ciekawi też to czemu taki model sobie obrałeś?
Bo chciałem mieć coś do ciągania moich modeli :)
legosamigos pisze:Mam nadzieję, że nie jest to spowodowane tymi drugimi miejscami w konkursie studlessowym ;)
Nie, akurat ten konkurs mnie troszkę rozruszał.

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: BONBINI »

Tak, zapowiada się ciekawie, Many nieźle Tobie wychodzą. Ten kompresor na ciągniku będzie tylko do pneumatyki naczep (ponoszenie i opuszczanie wózków) czy masz jeszcze inne jego zastosowanie? Czy rozstaw tylnych osi między sobą w ciągniku nie jest za duży w porównaniu do oryginału? Ostatnia oś nie powinna być bliżej przedostatniej?
Masz rację - ciężko jest zbudować podwójne wózki w naczepie w takiej skali kół. Życzę natchnienia :-)
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#10 Post autor: M_longer »

BONBINI pisze:Ten kompresor na ciągniku będzie tylko do pneumatyki naczep (ponoszenie i opuszczanie wózków) czy masz jeszcze inne jego zastosowanie?
Tylko do naczep, nie planuję unoszonej osi w ciągniku ze względu na brak miejsca.
BONBINI pisze:Czy rozstaw tylnych osi między sobą w ciągniku nie jest za duży w porównaniu do oryginału? Ostatnia oś nie powinna być bliżej przedostatniej?
Raczej nie, z tego co pamiętam jest prawie perfekt, przy czym największy wpływ na odległości mają nadkola, a te niestety małe nie są :)
BONBINI pisze:Masz rację - ciężko jest zbudować podwójne wózki w naczepie w takiej skali kół.
Akurat wiem jak to rozwiązać, ale nie jest to rozwiązanie "legalne". Trzeba po prostu rozwiercić połowę felg aby miały otwory na o zamiast x. Największy problem z takimi wózkami jest taki że podczas skrętu oba koła obracają się w przeciwnych kierunkach, więc aby to było mocne ramię musi mieć 3 study szerokości, a wtedy nie ma już miejsca na servo między 4 rzędami kół.

Awatar użytkownika
Maks
Posty: 155
Rejestracja: 2014-02-19, 09:57
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: MaksM

 

#11 Post autor: Maks »

Zapowiada się piękny model, jak zawsze. Ale moim zdaniem najbardziej rasowo wygląda on z jedną osią mniej i w malowaniu Mammoeta:
Obrazek

Oczywiście na wersję z pięcioma osiami w tych barwach też bym się nie obraził.
Mam nadzieję że dasz naklejkę na atrapę tym razem, bo TGSy bez tego trochę cierpią.
Ostatnio zmieniony 2016-02-23, 20:46 przez Maks, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#12 Post autor: M_longer »

Maks pisze:Zapowiada się piękny model, jak zawsze. Ale moim zdaniem najbardziej rasowo wygląda on z jedną osią mniej i w malowaniu Mammoeta:
Obrazek

Oczywiście na wersję z pięcioma osiami w tych barwach też bym się nie obraził.
Mam nadzieję że dasz naklejkę na atrapę tym razem, bo TGSy bez tego trochę cierpią.
Nie chcę Mammoeta. Chcę coś w kolorze innym niż właśnie standardowy czarny/żółty/czerwony.

A cztery osie ma DAF, spokojnie :P

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#13 Post autor: Kubrick »

Maks, poza tym, ten zestaw z Mammoeta ma naczepę balastową, więc tam słabo jest załadować coś wyższego, bo sam pokład jest już na wysokości, na której prawie kontrola lotów się interesuje tematem ;]
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: BONBINI »

M_longer, a jakbyś spróbował te wózki naczepy o szerokości 3L przerobić na 3 x 0,5 studa? Wtedy druga opona by weszła?
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#15 Post autor: Żbik »

Zapowiada się ciekawie. Jak dla mnie brakuje zawieszenia i pneumatycznie podnoszonych osi 2 i 5. Funkcji w ciągniku mało, więc można by ostro poszaleć.
BONBINI pisze:wózki naczepy o szerokości 3L przerobić na 3 x 0,5 studa? Wtedy druga opona by weszła?
Albo 0,5+1+0,5=2. No i jeśli to ma być Technic, to czasem trzeba przejść nad niewiernością estetyczną na rzecz funkcjonalności :)

ODPOWIEDZ