Forum LUGPOL Strona Główna Forum LUGPOL
www.lugpol.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
6017 King's Oarsmen
Autor Wiadomość
tbzz 


Wiek: 41
Dołączył: 28 Gru 2012
Wpisy: 359
Skąd: Olsztyn/Szczytno
Wysłany: 2016-02-21, 21:21   6017 King's OarsmenRecenzja 6017 King's Oarsmen

Seria: Castle
Rok wydania: 1987
Liczba klocków: 42
Liczba figurek: 2
Cena: 30 - 400 (MISB) zł (Allegro, BrickLink)

Brickset, BrickLink

Dziś postanowiłem kontynuować rozpoczętą jeszcze w 2014 roku serię recenzji zamkowych zestawów. Przedstawiam pozycje zarówno mniejsze, jak i większe modułowe. Tym razem ponownie scharakteryzuję zestaw zaliczany do tych mniejszych, uzupełniających, a jednocześnie wchodzący do wąskiego grona zestawów "wodnych" w klasycznej, zamkowej serii.

Opakowanie i instrukcja

Prezentowany egzemplarz stanowi komplet. Poza klockami jest i instrukcja i pudełko. Oba papierowe wytwory w stanie dobrym z plusem. Opakowanie utrzymano w klasycznej kolorystyce z dominacją żółtego, dodatkowo z typowymi dla zamkowej serii elementami zachodzącego słońca. Pudełko przedstawia wersję przeznaczoną na rynek amerykański. Widać to szczególnie po dodatkowych napisach, jak nazwa zestawu, ilość elementów, tzw. "zachwalaczach", ile to ciekawych konstrukcji można zbudować z tych klocków i że pudełko to służy do trzymania elementów. A przede wszystkim jest to pudło z blistrową zawieszką, co jest także typowe dla ww. zestawów. Grafika główna przedstawia zestaw - łódź z dwoma rycerzami spokojnie płynącą po umownej wodzie. Boki opakowania to zarówno zestaw w innych ujęciach, w tym w cieniu zachodzącego słońca, jak i typowe informacje techniczne.

Tylna ścianka opakowania to trzy modele alternatywne. Na dodatkowej tekturce zestaw w innym ujęciu i tekst zachęcający do budowy tych wszystkich konstrukcji.Ostatnim elementem w tej części opisu jest instrukcja. Typowa niewielka rozkładanka, z grafiką zestawu na pierwszej stronie, w jedenastu nieskomplikowanych ruchach przedstawia jak złożyć zestaw. Instrukcja prosta i czytelna. Na zdjęciu obie strony w jednym ujęciu.Elementy

W skład zestawu, zgodnie z informacją umieszczoną na opakowaniu wchodzą czterdzieści dwa elementy. I jak to zawsze bywa, nie mam pojęcia skąd taka ilość. Oba główne źródła informacji o zestawach, tj. Brickset i BrickLink podają odpowiednio czterdzieści pięć i trzydzieści sześć. Przyjmuję wersję z opakowania.
Zestaw utrzymano w trzech kolorach, tj. niebieskim, czarnym i białym plus dodatki. Wśród elementów dominują plate, w tym modyfikowane, slope zwykłe i odwrócone. Bricków brak. Trudno doszukać się tu wyszukanych elementów. Nic, czego nie znajdzie się w innych zestawach zamkowych.Do najciekawszych moim zdaniem należy zaliczyć wyposażenie minifigów, w postaci tarcz, hełmów, torsów, peleryny w kolorze niebieskim i trzech sztuk broni - oszczepu, lancy i topora. Do tego cztery białe flagi.W zestawie nie mogło zabraknąć oczywiście minifigów. Łódka ma na wyposażeniu dwóch rycerzy króla Lwa, będących jednocześnie jak nazwa zestawu stanowi - wioślarzami króla. Dwa odmienne torsy, dwa różne nakrycia głowy. I dobrze, że projektanci tak podeszli do tematu. Figurki typowe i przyjemne. Klasyczni rycerze.Zestaw

6017 przedstawia małą łódź patrolową jak się wydaje, z dwoma rycerzami, wąską i krótką, z niewielkim masztem na którym cztery białe flagi robią za żagiel. Pojawił się na rynku w 1987 roku, jako pierwsza pozycja przedstawiająca łódź w serii zamkowej. W tym samym roku na rynku zagościł większy brat opisywanej pozycji, tj. 6049 Viking Voyager. Zestaw gościł w katalogach do 1989 roku, gdyż w 1990 pojawił się jego wielkościowy odpowiednik, tym razem spod znaku czarnych sokołów, tj. 6018, o czym w dalszej części.Zestaw jak wspomniałem należy do wąskiego grona pozycji przedstawiających łodzie w serii castle. Naliczyłem bowiem łącznie sześć różnych konstrukcji, z czego jedna - 1752 występuje w trzech różnych zestawach. Ogólnie tematyka lekko przemilczana przez serię, a przecież w okresie rycerstwa z powodzeniem używano jednostek pływających. Największy z zestawów, tj. 6057 jest zdecydowanie mniejszy od najmniejszych okrętów w serii pirackiej.

Ale do tematu. Łódka posiada wąskie wnętrze, co jest logicznym przy szerokości czterech studów. Obie strony wyniesione ku górze, z takim samym wysuniętym zakończeniem. Boki łodzi wzbogacono małymi płotkami, a na środku, niesymetrycznie, umieszczono maszt w postaci lancy, do której przymocowano na przemian cztery białe flagi. Jak się delikatnie zmruży oczy wszystko wygląda jak masz z żaglem. ;) Na końcu oczywiście nie mogło zabraknąć flagi. Dolna część łódki w kolorze niebieskim, natomiast nadbudówka to przeplatany biały z czarnym. Jak wspomniałem w łodzi nie ma zbyt wiele miejsca. Starcza go dla jednego rycerza obsługującego ster i dla jednego obserwatora. Choć wydaje się, że np. standardowa beczka zmieściłaby się tuż obok masztu. I to także pewien minus zestawu. Brak tu dodatkowego wyposażenia, jakiegoś niewielkiego ładunku , jak w 6018. Właśnie np. beczki z zawartością.

Jeden z rycerzy, standardowo przedstawiony jako siedzący dysponuje toporem, który jak się wydaje służy za ster. Drugi z nich, z nadrukiem symbolu króla Lwa na torsie, z oszczepem w ręku obserwuje przestrzeń przed łodzią. Obaj rycerze zostali wyposażeni w tarcze w dwóch różnych kolorach z symbolem frakcji. Trzeba przyznać, że obserwator ma dobrą widoczność w przedniej półsferze, tył natomiast praktycznie niewidoczny. Łódka, mimo iż niewielka, to z obsadą sprawia dobre wrażenie. Kilka zdjęć łodzi z różnych ujęć.

Zestaw wydaje się kolejnym wzbogaceniem zamków. Ponieważ większość z nich posiadała zwodzone mosty, można przypuszczać, że np. były ulokowane nad wodą. Wtedy taka łódka jak 6017 stanowi dobre uzupełnienie większych pozycji. Widać to także po starych katalogach. Inaczej wyglądało umieszczanie zamków przed 1987 rokiem, a trochę inaczej po pojawieniu się pierwszych łodzi w serii castle. Jak można się domyślać, dodawano sporo wody i działań nad nią.

Zasadnym w tym miejscu wydaje się też zestawienie zestawu ze wspomnianym odpowiednikiem czarnych sokołów, tj. 6018. Poza oczywistym wielkościowym podobieństwem, ze wskazaniem wysokości na smoczą łódź, numeracja wskazuje także na zbieżność pozycji. Zestawy są tej samej wielkości, mają po dwa minifigi i spokojnie mogą ze sobą konkurować. Można prowadzić małe potyczki, co także znajdzie odzwierciedlenie na końcu recenzji. Który z zestawów jest ładniejszy i bardziej przypada do gustu, trudno mi ocenić. Wiem, że pasują do siebie idealnie, co zwiększa bawialność każdego z nich z osobna. Kilka zdjęć porównania.Modele alternatywne

Zestaw, zgodnie z opakowaniem daje możliwość wykonania trzech modeli alternatywnych. Dwa z nich to inne wersje zdecydowanie mniejszych łódek. Trzecia propozycja to coś na wzór pozycji obronnych. I właśnie ta konstrukcja najbardziej przykuła moja uwagę. Przedstawia małe schronienie przeznaczone na jednego rycerza i elementy małej fortyfikacji. Nic nadzwyczajnego, jednak coś innego niż łódź. Świadczy to też o tym, iż z typowo łódkowych elementów można wykonać także coś innego. Ogólnie jednak bez porywów, co do wszystkich trzech propozycji.Podsumowanie

Zestaw 6017 to pozycja, która rozpoczęła nowe rozdanie w bogatej zamkowej serii. Tematykę trochę niewykorzystaną i zaniedbaną. A szkoda. Sam zestaw choć mały, może się podobać. Jest dobrym uzupełnieniem i wzbogaceniem zamkowej serii. Jest w miarę dobrze zaprojektowany, o ładnej linii choć posiada pewne braki. Trochę mało miejsca w łódce dla minifigów i nie pomyślano o dodatkowym wyposażeniu, a dokładnie mam na myśli beczkę. Trochę słabo też z modelami alternatywnymi. Mimo to posiada sporą bawialność, właśnie jako pozycja uzupełniająca i otwierająca nowe możliwości dla rycerzy. Dobrze to także widać w zestawieniu z późniejszym odpowiednikiem. Zestaw godny polecenia fanom serii. Moja ocena to 7/10 punktów.

Za :
+ zamkowy klimat
+ bawialność
+ dobrze dobrane figurki
+ linia łódki

Przeciw:
- brak dodatkowego wyposażenia
- słabe modele alternatywne

Klasycznie już przy każdej recenzji klasyki dorzucam coś od siebie. Tym razem postanowiłem sprokurować mały pojedynek łódek z 6017 i 6018. A w zasadzie małą zasadzkę czarnych sokołów na rycerzy króla Lwa. Kawałek skalistego lądu i skryta smocza łódź, z pomocą łuczników chce wyeliminować patrol lwów. Bawialność w pełniej skali. :)_________________
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz
 
 
 
martinb 
Precz z owadami!


Wiek: 38
Dołączył: 11 Sty 2015
Wpisy: 674
Skąd: Schwiebus
Wysłany: 2016-02-22, 07:37   

Co tu pisać... Recenzja godna najwyższych laurów! Wciągająca, z interesującymi zdjęciami i rewelacyjnym cliffhangerem na koniec! Bardzo podoba mi się porównanie z 6018, który moim zdaniem prezentuje się zdecydowanie lepiej.
 
 
 
Endrju_88 
Because I'm BATMAN !


Wiek: 32
Dołączył: 27 Sty 2015
Wpisy: 235
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-02-22, 14:03   

Jak zawsze świetna recenzja, obfitująca w fotografie na najwyższym poziomie. Wady, zalety, modele alternatywne - wszystko jest. Lubię, gdy na końcu zawsze dodajesz swoje scenki :-)
_________________
I didn't ask to be super, and I'm no hero. But when you find out your worst enemy is after your best girl, the time has come to be a f***ing superhero.
Ostatnio zmieniony przez Endrju_88 2016-02-22, 14:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
tbzz 


Wiek: 41
Dołączył: 28 Gru 2012
Wpisy: 359
Skąd: Olsztyn/Szczytno
Wysłany: 2016-02-23, 22:10   

Dzięki za podobanie się. Tak, scenki to chyba już mój znak rozpoznawczy. ;) Staram się za każdym razem ożywić opisywaną konstrukcję. Stąd i taki element.
_________________
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz
 
 
 
gmkkk 
VIP


Wiek: 45
Dołączył: 24 Cze 2014
Wpisy: 1002
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 2016-02-23, 22:33   

Mam pytanie odnośnie pudełka- BL pokazuje inne... to jakaś inna/ wcześniejsza/ późniejsza wersja lub amerykańska?
 
 
 
tbzz 


Wiek: 41
Dołączył: 28 Gru 2012
Wpisy: 359
Skąd: Olsztyn/Szczytno
Wysłany: 2016-02-23, 22:45   

gmkkk napisał/a:
Mam pytanie odnośnie pudełka- BL pokazuje inne... to jakaś inna/ wcześniejsza/ późniejsza wersja lub amerykańska?

North America :)
_________________
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz
 
 
 
Durzy 


Wiek: 34
Dołączył: 23 Lut 2014
Wpisy: 1107
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-02-24, 02:04   

tbzz, przez Ciebie zaczynam mieć wyrzuty sumienia, Rycerze byli jedną z nielicznych serii z jakiej w dzieciństwie, nie miałem przynajmniej średniego zestawu...

Przód i kolory smoczej łódki dużo bardziej mi się podobają... gdyby dodać do niej żagiel...

Bardzo mi się nie podoba w przypadku obu łódek klocek 2x6 na spodzie. Mógłby się znaleźć wewnątrz, tak jak w późniejszych motorówkach (i samolotach) mających takie same dno.


Czemu mam wrażenie, że gdyby teraz wyszedł podobny zestaw to miałby on więcej klocków, ale mniej ciekawych alternatyw do zbudowania, bo kadłub byłby jednym elementem nieprzydatnym do niczego więcej?
 
 
 
tbzz 


Wiek: 41
Dołączył: 28 Gru 2012
Wpisy: 359
Skąd: Olsztyn/Szczytno
Wysłany: 2016-03-06, 19:55   

Durzy napisał/a:
tbzz, przez Ciebie zaczynam mieć wyrzuty sumienia, Rycerze byli jedną z nielicznych serii z jakiej w dzieciństwie, nie miałem przynajmniej średniego zestawu...


Zawsze możesz nadrobić. ;) Ja też nie miałem, a obecnie dorobiłem się ich prawie pięćdziesięciu. Zgadzam się, że dzisiaj pewnie by przekombinowano z tak niewielkim zestawem. Na upartego nadawałby się nawet na polybaga. ;)
_________________
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz
 
 
 
martinb 
Precz z owadami!


Wiek: 38
Dołączył: 11 Sty 2015
Wpisy: 674
Skąd: Schwiebus
Wysłany: 2016-03-06, 21:15   

Durzy, nadrabiaj, nadrabiaj. Warto. :-)

Mi w tym tygodniu wpadły: 6034 i 6103, które miałem w dzieciństwie oraz "absolutna nowość" - 6036. Ze wszystkich trzech mój syn jest bardzo zadowolony. Od 4 dni bawi się tylko tymi zestawami i cały czas buduje różne małe zamki z klocków wchodzących w skład 6034 i 6036.
 
 
 
Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wpisów
Nie możesz usuwać swoich wpisów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,045 sekundy. Zapytań do SQL: 10