8848 Power Truck

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
spider44
Posty: 200
Rejestracja: 2012-02-20, 22:05
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: spider3344
Kontakt:

 

8848 Power Truck

#1 Post autor: spider44 »

8848 Power Truck

Obrazek

Dziś kolejna recenzja klasycznego zestawu Technic. Tym razem na tapetę wziąłem model 8848 Power Truck. Pochodzi z roku 1981 i jest drugim pod względem wielkości zestawem z tego roku (po 8859). Zestaw ten jest wzorowany na Mercedes-Benz Unimog, niestety ze względu na zawiłości prawne Lego musiało użyć zastępczej nazwy Power Truck. Dopiero w roku 2011 na 60-lecie przejęcia marki Unimog przez M-B Lego otrzymało licencję dzięki której w sprzedaży znalazł się zestaw 8110 – pełnoprawny Unimog model U400.

Obrazek


Dane techniczne

Seria: Technic/ Expert Buldier
Rok premiery: 1981
Waga klocków: 596 gramy
Waga zestawu (brutto): 1.22 kg
Wymiary pudełka 38 x 23 x 7 cm
Liczba elementów: 398 (Bricklink), 395 (Bricker)

Spis części: 8848
Brickset: 8848
Cena: Bricklink: 172 – 302 PLN, Ebay: od 150 PLN, Allegro od 180 PLN,


Pudełko i instrukcja

Posiadam zestaw z oryginalną instrukcją, niestety bez pudełka. Instrukcja jest formatu A4 i przeszła już trochę w swoim życiu co widać na zdjęciach. Zawiera instrukcję do modelu głównego, wyposażenia oraz do trzech modeli alternatywnych. Zdjęcie pudełka wziąłem z serwisu eurobricks.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Elementy ciekawe i unikatowe

Obrazek
Obrazek
Elementy te w żółtym i czerwonym kolorze zostały wypuszczone w 1981 roku w trzech zestawach Technic (8848, 8844, 8859), ale ze względu na bardzo łatwą łamliwość zastąpiono je w latach następnych elementami 4275a/4275 i 4276a/4276.

Obrazek
Jest to pierwszy zestaw posiadający koła rozmiaru 20x30.

Obrazek
Obrazek


Model główny

Główny model prezentuje pojazd wielofunkcyjny w kolorze czerwonym. Załączone w zestawie żółte elementy tworzą natomiast wyposażenie pojazdu. Po dodaniu zestawu uzupełniającego 8710 można stworzyć 6 różnych projektów wyposażenia . Na poniższych zdjęciach przedstawiłem wszystkie znajdujące się w instrukcji projekty. Jedyny dość spory mankament to sterowanie przednią osią które znajduje się tuż pod dachem kabiny, oraz dziwne sterowanie elementami ruchomymi za pomocą siedzeń w kabinie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Modele alternatywne
Na modele alternatywne w tym zestawie składa się:
- czerwono-żółty samochód wyścigowy,
- podnośnik magazynowy,
- podwozie małego czterokołowego pojazdu.
Model alternatywny główny czyli samochód wypada przyzwoicie, ciekawy jest również podnośnik, ostatni model jest jednak bardzo słaby, dodany jak dla mnie na siłę.

Alternatywne

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Podsumowanie

Jest to klasyczny zestaw który jest godnym polecenia dla wszystkich interesujących się historią serii Technic ale nie tylko dla nich. Pomimo kilku mankamentów główny pojazd wygląda świetnie i jest naprawdę wiernie oddany oryginałowi. Dodatkowym atutem jest relatywnie niska cena jak na rok wydania i wielkość zestawu, więc pozostaje szukać i kupować. Polecam gorąco.


Za
  • świetnie wygląda (jak na rok produkcji 1981),
  • duża liczba wyposażenia do pojazdu głównego,
  • ciekawe modele alternatywne,
  • dobre odwzorowanie oryginału,


Przeciw
  • dziwne sterowanie elementami ruchomymi (za pomocą siedzeń w kabinie),
  • sterowanie przednią osią umieszczone pod dachem kabiny,



Ocena końcowa 5.5/6

Wszelkie uwagi i spostrzeżenia mile widziane. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2016-03-08, 08:21 przez spider44, łącznie zmieniany 4 razy.

Ojek
Posty: 136
Rejestracja: 2015-10-20, 10:25
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Ojek »

Świetna recenzja. Duży plus za ciekawy wstęp. Co do końcowej oceny, to na minus dałbym modele alternatywne. "czerwono-żółty samochód wyścigowy" jest rewelacyjny, ale pozostałe dwa to jakieś nieporozumienie.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3 Post autor: SERVATOR »

Piraci sprzed 30 lat nie są gorsi od dzisiejszych a część twierdzi, że są nawet lepsi.
Technic sprzed 30 lat do dzisiejszego się nie umywa. I nikt mnie nie przekona, że jest inaczej bo na szczęście nie mam do tej serii szczególnego sentymentu. ;)

Recenzja super.
Skoro jednak zaczynasz ich robić coraz więcej postaraj się o jakieś lepsze tło - niech będzie idealnie. :)

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#4 Post autor: Biedrus »

Ciekawa i przejrzysta recenzja. Czytało się lekko i przyjemnie. Sam zestaw jest według mnie bidny i do mojej kolekcji nie dołączy.

Awatar użytkownika
spider44
Posty: 200
Rejestracja: 2012-02-20, 22:05
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: spider3344
Kontakt:

 

#5 Post autor: spider44 »

SERVATOR pisze:Skoro jednak zaczynasz ich robić coraz więcej postaraj się o jakieś lepsze tło - niech będzie idealnie. :)
Tło jest już w drodze tak że już niedługo będzie wszystko tak jak powinno być :)
Ostatnio zmieniony 2016-03-08, 08:51 przez spider44, łącznie zmieniany 1 raz.

AOW
Posty: 144
Rejestracja: 2014-01-31, 23:40
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: AOW

 

#6 Post autor: AOW »

Kolejna fajna recenzja szczególnie że ma aspekt historyczny :) Dzięki za przybliżanie tych zestawów :)

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 370
Rejestracja: 2012-12-28, 18:27
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
brickshelf: tbzz
Kontakt:

 

#7 Post autor: tbzz »

Zawsze uznawałem zestaw za topowy w klasycznym technic. Dzięki Twojej recenzji trochę zmieniłem zdanie. Ma kilka dziwnych rozwiązań i trochę mnie razi naczepa. Konstrukcje alternatywne to też mieszanka i dobrego i słabego. Na plus dodatkowe rozwiązania z wyposażeniem. Dzięki serdeczne za przybliżenie kolejnego klasyka! :)
Insta (główny kanał) @legos_soul
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz

ODPOWIEDZ