Co wy na to?

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Jarema1980
Posty: 207
Rejestracja: 2015-04-07, 19:59
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Co wy na to?

#1 Post autor: Jarema1980 »

Mam taki problem iż kiedy coś buduje bez instrukcji lub cyfrowego modelu. Ewentualnie gdy wprowadzam modyfikacje. Ogranicza mnie wiedza odnośnie dostępnych kształtów klocków LEGO Technic.

Przeszukałem zasoby "wujka" Google. Ale nic satysfakcjonującego nie znalazłem.
Wiozłem się zatem za wpół automatyczne rozwiązywanie problemu owego.
I tu nasza mnie myśl wielka. Czy aby na pewno dobrze robię ?? Może macie swojej sposoby na mój ból głowy.

Pomysł jest w wczesnej fazie. Więc potrwa to miesiąc lub dwa zanim wszystkie przydatne części skataloguje. Od razu napiszę iż BrickSet oraz BrickLink jest przydatny gdy wie się czego się szuka.
Mnie chodzi natomiast o wyszukiwanie wzrokowe z kategorii Technic oraz klocki podstawowe.

Ewentualnie ile osób były by zainteresowanych nabyciem wersji elektronicznej i/lub drukowanej gdy już skończę.

PS. Przepraszam za mały załącznik, ale system akceptuje tylko gdy Załącznik-obraz musi być mniejszy niż 640 pixeli szerokości i 480 pixeli wysokości
Załączniki
Przykładowa strona dokumentacji
Przykładowa strona dokumentacji
rotor.jpg (8.92 KiB) Przejrzano 5546 razy
Ostatnio zmieniony 2016-03-05, 01:04 przez Jarema1980, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Jarema1980 pisze:PS. Przepraszam za mały załącznik, ale system akceptuje tylko gdy Załącznik-obraz musi być mniejszy niż 640 pixeli szerokości i 480 pixeli wysokości
Flickr nie ma takich ograniczeń.
CO tam wpisałeś?

Awatar użytkownika
Jarema1980
Posty: 207
Rejestracja: 2015-04-07, 19:59
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

#3 Post autor: Jarema1980 »

Dziękuje następnym razem. Wypróbuje.

Awatar użytkownika
Lomeltor
Posty: 264
Rejestracja: 2015-03-01, 21:19
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Lomeltor »

Na dobrą sprawę wzrokowo zawsze można poszukać nawet w LDD.
STT | Typowy technicowiec

Awatar użytkownika
DonBolano
Posty: 345
Rejestracja: 2016-02-29, 15:51
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#5 Post autor: DonBolano »

lomeltor pisze:Na dobrą sprawę wzrokowo zawsze można poszukać nawet w LDD.
Ja to oczopląsów czasami dostawałem, jak szukałem jakiejś małej części, a jeszcze nie wiedziałem, gdzie jej dokładnie szukać. Inne znajdowałem przypadkiem ;). Poza tym te przesaturowane kolory w LDD nie pomagają ;)

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#6 Post autor: V1 »

Wiesz co, taka baza ma sens, jeżeli jest kompletna i na bieżąco - w miarę wprowadzania nowych elementów - aktualizowana. Obecnie jedynie BL to spełnia. I też można wyszukiwać klocki 'wzrokowo' - tutaj 'technic connector':
http://www.bricklink.com/catalogList.as ... &catID=133
Jesteś pewien, że docelowo nie powielisz po prostu katalogu Bricklinka, ale ograniczonego do kategorii z 'technic' w nazwie? Będziesz miał energię, żeby co miesiąc dodawać wszystkie nowe klocki, jakie się pojawiły?
Nie obawiasz się, że się narobisz, a korzyści będą nikłe?
Ewentualnie ile osób były by zainteresowanych nabyciem wersji elektronicznej i/lub drukowanej gdy już skończę.
He, przegapiłem wcześniej to zdanie. 'Nabyciem' czego konkretnie - katalogu klocków, który jest dostępny za darmo? A jeżeli chcesz sprzedać jakąś innowację istotnie wartą pieniędzy, to najpierw trzeba ją zaprezentować. Lecz niewiele takich rzeczy funkcjonuje w świecie Afoli. Większość udostępnia swoje pomysły/programy/cokolwiek za darmochę - tak funkcjonuje świat fanów czegokolwiek.
Ale z drugiej strony... nie zrażaj się tym, co piszę i realizuj pomysł :)
Ostatnio zmieniony 2016-03-04, 22:55 przez V1, łącznie zmieniany 2 razy.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
Jarema1980
Posty: 207
Rejestracja: 2015-04-07, 19:59
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

#7 Post autor: Jarema1980 »

Co to pokazałeś idealnie wpisuje w moje oraz innych zapotrzebowanie. Życia by mi nie starczyło na skatalogowanie wszystkich klocków LEGO, byłoby to głupie i bezsensowne.
Dlatego też ograniczyłbym się do najbardziej|najczęściej używanych kategorii klocków.

To co bym zrobił to bym zrobił raz. Typów klocków - bez wariantów kolorystycznych nie jest znowu tak dużo. Lubie mieć coś offline lub na papierze. Zazwyczaj gdy konstruuję to komp mnie rozprasza. Co innego tablet, gdzie trzymam instrukcje i inne cuda, pomocne przy modelowaniu.

Poza tym dzięki znajomości Python-Fu, tak jak w przypadku mojego Kreatora Instrukcji -- kliknij www na dole -- elementy broszurki|katalogu tworzą skrypty. Ja tylko dbam o aktualizację bazy oraz kosmetykę. .
Tak więc przy minimalnym nakładzie pracy własnej wydaje to się sensowne.
Ale na razie muszę to narzędzie co nieco dopracować aby nadawało się ono chociaż dla mnie - jeżeli motywacja mnie nie opuści, tudzież nie opanuję lepiej w/w narzędzi.

Po prostu chciałem wiedzieć czy formownicze mają własne rozwiązania na zagadnienie nakreślone w poście pierwszym.
Ostatnio zmieniony 2016-03-05, 12:56 przez Jarema1980, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#8 Post autor: M_longer »

Jarema1980 pisze:Typów klocków - bez wariantów kolorystycznych nie jest znowu tak dużo
Chyba nie...

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#9 Post autor: M_longer »

SERVATOR pisze:Ty zgłosiłeś post Longera w którym nic do poprawki nie widzę. Sam przyłóż się jednak do poprawności postu.
No przecież w LEGO jest tylko kilka bricków na krzyż, reszta się nie liczy :)

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#10 Post autor: Bricksley »

Jarema1980 pisze:Zazwyczaj gdy konstruuję to komp mnie rozprasza. Co innego tablet, gdzie trzymam instrukcje i inne cuda, pomocne przy modelowaniu.
To sobie wydrukuj z bazy BL, chociażby same kategorie jak to V1 zarzucił linkiem. Naprawdę szkoda życia na coś co wiele osób tworzy od lat, lepiej siąść do budowy i przy okazji od czasu do czasu przeglądać nowości. Zobaczysz, nie minie wiele czasu, a wiele klocków na pamięć będziesz znał. Oczywiście są takie co co jakiś czas się poznaje nowe, ale taki już urok - nie spamiętasz wszystkiego.
Pozdrawiam :)

Ogel

#11 Post autor: Ogel »

Nie wiem, może Ci to pomoże, w okienku gdzie masz elementy w LDD, masz na dole filter bricks by color, klikasz w to i masz tam do wyboru różne kolory, możesz kliknąć hide colors i wyświetlają się klocki w jednym kolorze, domyślnie jest to czarny. Klocki które nie występują w tym kolorze, są wyświetlane w swoim domyślnym kolorze. Poza tym, aby poprawić wygląd wyświetlanych klocków, nadać im bardziej żywe kolory, możesz zmienić ustawienia graficzne, w edit->preferences-> i masz tam możliwość dodania cieniowania, "advanced shading" przesuwasz suwak do plusa, oraz możesz dodać linie na brzegach klocka, to jest opcja "Outlines on bricks". Z tą ostatnią opcją trzeba uważać, u mnie po jakimś czasie działania zaczynają pokazywać się kwiatki w grafice, elementy zaczynają znikać, ale advanced shading działa bez zarzutu, z tym że, przy wielu elementach program będzie wyraźniej wolniej działał, ale na to lekiem może być uruchomienie LDD z wykorzystaniem akceleracji GPU. U mnie dość znacznie przyspiesza.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#12 Post autor: Bricksley »

Ogel pisze:Nie wiem, może Ci to pomoże, w okienku gdzie masz elementy w LDD, masz na dole filter bricks by color, klikasz w to i masz tam do wyboru różne kolory, możesz kliknąć hide colors i wyświetlają się klocki w jednym kolorze, domyślnie jest to czarny
A po co się tak męczyć, nie lepiej od razu odpalić w module Extended?
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#13 Post autor: bacon »

BTW jakaś aktualizacja się dziś włączyła.

Ogel

#14 Post autor: Ogel »

Tak tylko jeśli ktoś chce budować z klocków w kolorach które są w większości dostępne do kupienia, to dobrze jest używać widoku zwykłego, a tylko jeśli brakuje klocka w jakimś kolorze to przejść do tego widoku i potem wrócić. Potem może się okazać, że ktoś zaplanował sobie takie kolory, a klocków akurat w takim kolorze nie ma. Poza tym, nie wiem czy kolega znał tę opcję ukrywania kolorów, bez niej nie da się tam budować. :) Poza tym, jakby zliczyć kliknięcia, musisz kliknąć w view potem w new themes i extended, a przy kolorach, klikasz filter bricks by color i hide color i to wszystko, dwa proste kliknięcia.

Ktoś zaobserwował jakieś zmiany w nowej wersji ?
Ostatnio zmieniony 2016-03-14, 19:43 przez Ogel, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#15 Post autor: M_longer »

Ogel pisze:Ktoś zaobserwował jakieś zmiany w nowej wersji ?
W końcu jest servo i L.

ODPOWIEDZ